Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Възстановка на битката при Върбишкия проход

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Възстановка на битката при Върбишкия проход

    Може би знаете,а може би-Не,но една група "луди глави"(към 80 души) сме се захванали с опит за пресъздаване на случката станала на 26.08.811г.Дали Никифор е превзел Плиска,дали си е намерил търсеното във "Върбишкия",за нас не е толкова важно.Важното е да събудим по атрактивен начин "заспалите душици" и да активизираме процеси "на ползу Роду!"
    Та..да ви попитам няколко нещица по темата:
    Каква е византийската символика през периода?Трябват ни знамена,"хоругви"(?),емблеми по щитове,по туниките..
    От българска страна..същото+дрехи!"Конан" ми е интересен,но не и в случая,а и форума има претенции за едно по-академично ниво.
    С каквото и да помогнете ще е от полза,включително аксесуари по облеклото и обувките.
    И още-подготвяме възпоменателен медальон за участниците с текст:"Като не щеш мира-на ти секира!".Бихте ли ни помогнали с превод на текста на старобългарски(Търсим визия,а не автентичност по обясними причини).
    Приемете извиненията ми и помагайте!
    Благодарностите-на местността...в "Чашата"!
    Пази ме,Боже,от приятели,от враговете сам ще се пазя!
    http://ivan-rendakov.blogspot.com/

    #2
    гаден пухчо написа
    Може би знаете,а може би-Не,но една група "луди глави"(към 80 души) сме се захванали с опит за пресъздаване на случката станала на 26.08.811г.Дали Никифор е превзел Плиска,дали си е намерил търсеното във "Върбишкия",за нас не е толкова важно.Важното е да събудим по атрактивен начин "заспалите душици" и да активизираме процеси "на ползу Роду!"
    Та..да ви попитам няколко нещица по темата:
    Каква е византийската символика през периода?Трябват ни знамена,"хоругви"(?),емблеми по щитове,по туниките..
    От българска страна..същото+дрехи!"Конан" ми е интересен,но не и в случая,а и форума има претенции за едно по-академично ниво.
    С каквото и да помогнете ще е от полза,включително аксесуари по облеклото и обувките.
    И още-подготвяме възпоменателен медальон за участниците с текст:"Като не щеш мира-на ти секира!".Бихте ли ни помогнали с превод на текста на старобългарски(Търсим визия,а не автентичност по обясними причини).
    Приемете извиненията ми и помагайте!
    Благодарностите-на местността...в "Чашата"!
    Кога ще е това? Държа да присъствам! Поотношение на въпросите има много (по) компетентни от мен. Така, че ще се въздържа .....за сега.

    Comment


      #3
      25,26,27. юли 2008.Мястото още се уточнява,търсим "перфектния" терен.Главица за рязане-моята... :aaa:
      Пази ме,Боже,от приятели,от враговете сам ще се пазя!
      http://ivan-rendakov.blogspot.com/

      Comment


        #4
        Идеята изглежда повече от интересна.Само не пресъздавайте буквално как Никифор е бил убит в шатрата си докато е спал с неговите "женоподобни служители".Малко не е естетично.

        Comment


          #5
          гаден пухчо написа
          25,26,27. юли 2008.Мястото още се уточнява,търсим "перфектния" терен.Главица за рязане-моята... :aaa:
          Ще си бъде най-добре на 25 с/у 26-ти (рано сутрин - и исторически ще бъде издържано ). Терен/и м/у Върбица и края/началото на върбишкия проход от север дал господ. Но вие си знаете най-добре! Имам и желание (а и доста възможностти - в бизнеса с костюми и декизировка съм (верно за Хелоуин, Пурим, Заговезни (старите софиянци все още се маскират). (Пра) български костюми се търсят слабо, но имам поне за себе си (без претенции за автентичност разбира се :p )) и възможност да бъда там, а ако начинанието е сериозно, направо настоявам! Но нека бъде отделено в отделна тема или да се разбираме на лична. Ще помоля хоспиталиера да отвори отделна тема, разбира се, ако начинанието е сериозно и има интерес.

          Comment


            #6
            За пуха - както казах - без икони и без хоругви. Или ако има хоругви - на тях само кръст или ХР

            За митака - групата е изключително сериозна, държи се на автентичност. Карнавални костюми не са уместни.


            thorn

            Средновековните църкви в България

            Comment


              #7
              Thorn написа
              За митака - групата е изключително сериозна, държи се на автентичност. Карнавални костюми не са уместни.
              Под това, че не е автентичен имах предвид, не че е карнавален, а просто се застраховах от по........взискателни потребители, които биха възкликнали "как разбра, че е атентичен? Да нямаш снимки от тогава" .

              Comment


                #8
                http://traditsia.com/forum/forumdisplay.php?f=37 прегледай тук


                thorn

                Средновековните църкви в България

                Comment


                  #9
                  Български костюм има изобразен в Менологиона на Василий II и по миниатюрите в мадридския препис на хрониката на Скилица - те са рисувани най-близо до епохата.
                  Имаме също и български графити, които Овчаров-старши издаде в специално изследване навремето.

                  Comment


                    #10
                    Йончев, повярвай ми - групата е много компетентна. Далеч над нивото на такъв съвет. С него направо ги обиждаш.


                    thorn

                    Средновековните църкви в България

                    Comment


                      #11
                      Thorn написа
                      Йончев, повярвай ми - групата е много компетентна. Далеч над нивото на такъв съвет. С него направо ги обиждаш.
                      Съвета сигурно е за мен. Що не казахте, че сте от Традиция. Нямаше да словоблудствам тогаз.

                      Comment


                        #12
                        Специално по отношение на българската армия нещата са много неясни. Менологията на Василий ²² е чак от Х² век. Повечето изображения в хрониките са съвсем стилизирани и не дават почти никаква информация. Същото се отнася и за графитите. Не е ясно и намерените фрагменти от ризници в България дали са били български или ромейски.
                        Има данни, че Крум е притежавал войници, целите в желязо, каквото и да значи това.
                        А в битката на 26 юли 811 г. е взела участие всякаква сбирщина - българи, авари, славяни, жени... Общо взето, пъстра картинка. Така че mitaca, с каквото и да се облечеш, едва ли някой ще може да те обвини, че не си облечен "достоверно".
                        Колкото до думите "Като не щеш мира, на ти секира", те няма как да се преведат на прабългарски, защото за този език не се знае почти нищо. Може евентуално на праславянски или средногръцки. Но дали Крум ги е произнесъл на някой от тези езици? И дали изобщо ги е произнасял? А и по-добре да се изрекат на съвременен български, защото иначе малцина ще успеят да ги разберат.

                        "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
                        It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

                        Comment


                          #13
                          Е, виноват! Чета, че се задава въпрос - отговарям.

                          Comment


                            #14
                            Човекът питаше за старобългарски, не за прабългарски. Макар че доколко Крум го е говорил този език - няма да коментирам. По-добре ще е на гръцки, ама никой няма да го разбере.

                            На старобългарски:

                            аште не хоштешь мира
                            полоучи же секыр


                            (нещо не излизат другите символи, нали има някакви проблеми със системата на форума).

                            А колкото до възстановката: не забравяйте, че Крум "въоръжил жените по мъжки" - обезателно да има един женски батальон.
                            А бирата да е в пластмасови чашки с формата на череп.

                            Comment


                              #15
                              Хана написа
                              Човекът питаше за старобългарски, не за прабългарски.
                              Разбрах, че пита за старобългарски, въпреки че не съм сигурен дали точно т. нар. старобългарски имаше предвид. А за времето на Крум ми се струва малко неуместно използването на термина старобългарски по отношение на предписмения славянски език. Но така или иначе, този термин се използва, а аз едва ли съм човекът, който може да промени нещо по този въпрос.
                              По времето на Крум се е правело категорично разграничение между славяни и прабългари. Не се знае какъв е бил бащиният език на Крум, но едва ли е бил славянският. А като имаме предвид, че той произхожда от аварите, каквото и да значи това, езикът му най-вероятно е бил прабългарски/булгарски, аварски, а защо не и монголски?. Разбира се, би могъл да бъде и славянският, само ако е вярно, че прабългарите са били в значителна степен славянизирани още по времето на Кубрат, или пък, че славяни и прабългари са си бъбрели на един и същ език.

                              "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
                              It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

                              Comment

                              Working...
                              X