Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Пневматично оръжие - балистика

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Пневматичното оръжие се използва за лов в САЩ и най-вече за pest control -мармоти ,врани ,скункс ,опoсум и т.н. и за лов на дребен дивеч като зайци ,катерици,пуйки.Не виждам нищо странно в това .Вярно е че това оръжие има някои недостатаци ,но не трябва да забравяме и предимствата му .Данеби да е по лесно да се ловува с "тъпкачи "(имам впредвид ония старовремски пушки които се пълнят отпред ) ,но и това се практикува и то има своето място .
    АYB ,саитовете които си пратил са интересни ,разгледах ги .Пробвах да изчисля БК на някои неща и да ги сравня с данните от Straight Shooters но не се получава .После открих отдени калкулатори за пневматично оръжие .Руснаците са си поиграли доста и имат задълбочени наблюдения и разработки в/у пневматиката.Те са фенове на Диана (RWS) oтдавна .
    БК се оказа сложна работа ,не става да се изчислява току така .Добре е обаче да се знаят нещата от които зависи и да се имат впредвид .Ще разгледам и тази "теорията за балистичния разчет " която си качил, но малко по- късно когато имам повече време .Междудругото намерих още нещо интересно в интернет което дава отговор на доста мои въпроси .

    Статията е много интересна .
    И накрая за тези които са убедени че винаги големия калибар има по добра балистика от малкия



    Това е Елиминатора на Theoben най- мощната засега пружинна пневматична еденица( с това не искам да засягам феновете на хасан или хатсан ли беше :rock: ,убеден съм че няма нищо по -мощно от един "дизелиран" хатсан ) .В нея по- точно се използва gas stuts,но това е друга тема . Разгледайте таблицата за трите калибара и помислете .

    Comment


      #17
      Пробвах да изчисля БК на някои неща и да ги сравня с данните от Straight Shooters но не се получава
      Защо не се получава? Да не си объркал нещо? Калкулаторите са много точни!

      Comment


        #18
        kalinorela64 написа
        Юлиане,прав си до някъде.Може да ме упрекнете в бракониерство,но аз като малък съм ходил на лов с баща ми на гюме.Гюмето представлява нещо кото къщичка маскирана на брега на езеро/гьол/.Езерата се правеха от самите ловци,гюметата се строяха така,че често в тях се прекарваше по цели седмици през зимата.Съответно оборудвани с нафтови печки,посуда и т.н.После гюметата ги забраниха защото нещо не било в нормите на не знам какво си.Нещо като казаните за ракия в наши дни.Та на гюме се стреляше от близо,използуваха се живи мюрета,съответно разположени и беше много весело.
        Бе и аз ходя на лов за патици, но откровено не виждам спорта в това да гръмнеш кацнала във водата патица на 20 метра от теб
        А патица в полет да гърмиш с каквото и да е друго освен гладкоцевна пушка е от неприложимо, до направо глупаво (виждал съм хора да го правят с лък...не съм ги виждал да уцелват обаче...).

        Comment


          #19
          AYB ,Разгледах това което си качил за балистичния разчет. Много е ценно. Има наистина практическо приложение ако на човек му се играе да изчислява .Мисля даже че с тия формули може да се направи по добра съпоставка м/у различните калибри що се отнася до намиране на скорост и енергия на определено разтояние и сравняването им .Благодая ти за информацията.
          Относно калкулаторите. 1( 2)-недостатък - отчитат само маса и диаметър на куршума .Затова когато сравня резултата например на Кросман Премиер 10.5 (.177) от калкулатора( а тои е 0.05) с таблицата на Straight Shooters резултата съвпада само с данните за Диана 48 (които е по таблица 0.051 ) и се разминава с останалите ( например диана 350 -0.026).Причината за това е ясна както вече посочих.
          Другия който работи с въвеждане на две скорости обаче е още по зле .Например. Внасям данните за Диана 350 .177 C.Premier 10.5. Начална скорост 281 м/с и растояние 45 м ( 50 фита ) 218 м/.с .Резултат 0 .119 при данни от таблицата 0.026
          Според мен проблема идва от това че калкулаторите са правени за огнестрелно оръжие а не за пневматика.
          В сайта има и отдел за пневматично оръжие http://forum.boinaslava.net/attachme...achmentid=9767
          откъдето могат да се изтегли нелош софтуер съдържащ данни за различни популярни пневматични пушки и пилети .В друга програма пък могат да се внасят и данни за околнтата среда и да се правят корекции.
          От прочетеното до момента и събраната информация ми е ясно че е трудно да се каже кои калибър е по добър за по голяма достанция ,но все пак някои изводи могат да се направят .Ще обнисля всичко още веднъж и ще се опитам да направя някакви заключения , които да побликувам .

          Comment


            #20
            !!!

            Dino написа
            AYB ,Разгледах това което си качил за балистичния разчет. Много е ценно. Има наистина практическо приложение ако на човек му се играе да изчислява .Мисля даже че с тия формули може да се направи по добра съпоставка м/у различните калибри що се отнася до намиране на скорост и енергия на определено разтояние и сравняването им .Благодая ти за информацията.
            Относно калкулаторите. 1( 2)-недостатък - отчитат само маса и диаметър на куршума .Затова когато сравня резултата например на Кросман Премиер 10.5 (.177) от калкулатора( а тои е 0.05) с таблицата на Straight Shooters резултата съвпада само с данните за Диана 48 (които е по таблица 0.051 ) и се разминава с останалите ( например диана 350 -0.026).Причината за това е ясна както вече посочих.
            Другия който работи с въвеждане на две скорости обаче е още по зле .Например. Внасям данните за Диана 350 .177 C.Premier 10.5. Начална скорост 281 м/с и растояние 45 м ( 50 фита ) 218 м/.с .Резултат 0 .119 при данни от таблицата 0.026
            Според мен проблема идва от това че калкулаторите са правени за огнестрелно оръжие а не за пневматика.
            В сайта има и отдел за пневматично оръжие http://forum.boinaslava.net/attachme...achmentid=9767
            откъдето могат да се изтегли нелош софтуер съдържащ данни за различни популярни пневматични пушки и пилети .В друга програма пък могат да се внасят и данни за околнтата среда и да се правят корекции.
            От прочетеното до момента и събраната информация ми е ясно че е трудно да се каже кои калибър е по добър за по голяма достанция ,но все пак някои изводи могат да се направят .Ще обнисля всичко още веднъж и ще се опитам да направя някакви заключения , които да побликувам .
            Има и друг проблем,от посочените в спецификацията данни за скороста винаги свали 30м/с .Завишаването на скоростите е трик на производителя.Диана 48 посмъртно не може да вдигnе повече от 230м/м ,БАМ 21 по данни е 270 но реално 240м/с данните които цитирам са мерени с хронограф и са усреднени от 5 поредни изстрела с 0,98г(мерени на Е везна) чашки Gamo prohuntar!

            Comment


              #21
              Относно калкулаторите. 1( 2)-недостатък - отчитат само маса и диаметър на куршума .Затова когато сравня резултата например на Кросман Премиер 10.5 (.177) от калкулатора( а тои е 0.05) с таблицата на Straight Shooters резултата съвпада само с данните за Диана 48 (които е по таблица 0.051 ) и се разминава с останалите ( например диана 350 -0.026).Причината за това е ясна както вече посочих.
              Нещо не си разбрал съвсем. Калкулатора за балистичния коефициент отчита масата, диаметъра и ФОРМАТА на куршума, която в най-голяма степен определя балистичния коефициент.

              На първата картинка е даден самият балистичен калкулатор (оградил съм най-важните параметри).



              На втората е дадена формулата за определяне на балистичния коефициент по две измерени скорости на две различни дистанции.



              А на третата е показан калкулатора за определяне на балистичния коефициент (слагаш отметка на съответната форма!)

              Last edited by ; 31-07-2007, 22:26.

              Comment


                #22
                [QUOTE=Grandpa]Бе и аз ходя на лов за патици, но откровено не виждам спорта в това да гръмнеш кацнала във водата патица на 20 метра от теб
                Патица на 20метра през тъмната нощ изобщо няма да я видиш.Стреля се на под 10м.И номера е така да се маскираш,че патицата да не те усети.

                Comment


                  #23
                  Въпрос на гледна точка според мен. На мен лично дебненето не би ми доставилоособено удоволствие. За разлика от истрел на екстремна дистанция. стотина метра е добре нали? :-)

                  Comment


                    #24
                    Angelmr написа
                    Въпрос на гледна точка според мен. На мен лично дебненето не би ми доставилоособено удоволствие. За разлика от истрел на екстремна дистанция. стотина метра е добре нали? :-)
                    Стотина метра като дистанция е добре.Проблема е,че такъв изстрел на практика е невъзможен.Обикновената ловна пушка Иж54/като моята/,със съчми ¹7 правят най-добър бой до около 35метра.С 2/0 моят баща удари заек на около 80 метра и друг не съм видял да прави подобно нещо.Даже и със супер магнум.Опитай се да издебнеш и това ще ти стане стил на лов.Много е интересно. Иначе на голями дистанции съм си мечтал да бия гъски с РПГ-7.Добре,че няма на свободна продажба гранатомети.Иначе на гъски ходя с 8/0,защото летят високо и са като бронирани.

                    Comment


                      #25
                      Стоте метра са си съвсем в реда на нещата за едно добро ПЦП. В момента пушката, с която стрелям е настроена на 19 джаула( малък и е резервоара и не може повече) но стреля със задоволителна точност на 60 метра. Под задоволителна точност разбирам да уцелвам капачката на шишето с процент на попаденията над 50. Пушките с по-голям резервоар могат да се настроят и на по-големи мощности без проблемно. Максимума с боеприпасите на нашия пазар е около 55 джаула. Това е доста повече от енергията на еденичната съчма на гладкоцевна пушка предполагам. Тук разликата е във философията на оръжието. Ловната пушка( гладкоцевна) е направена с цел да стреляш без да се целиш особено по подвижни мишени. При пневматиката обаче разчиташ на еденичен прецизен истрел. Също както с малокалибренното оръжие.

                      ПС. Не ми е цел да ходя на лов с пушките си. Макар че точно в момента съм набрал на една глутница бездомни кучета( разкъсаха нашето куче) та бих направил нещо по въпроса. Но по принцип ми е интересна по-скоро прецизната стрелба по подръчни мишени. :-) За това и търся екстремно големите дистанции.

                      Comment


                        #26
                        [QUOTE=kalinorela64]
                        Grandpa написа
                        Бе и аз ходя на лов за патици, но откровено не виждам спорта в това да гръмнеш кацнала във водата патица на 20 метра от теб
                        Патица на 20метра през тъмната нощ изобщо няма да я видиш.Стреля се на под 10м.И номера е така да се маскираш,че патицата да не те усети.
                        Където живея нощният лов на патици е забранен . И ако е толкова тъмно, то я си видял по какво точно стреляш, я не (не всичко, дето е с пера и плува по водата е за гърмене). Да не казвам, че намирането на ранена птица е на практика невъзможно. :tdown

                        Маскиране - да - правим го и през деня и е още по-трудно (и съответно - по-кеф). Само изкуствени мамци и умението ти да избереш място и да ги "викаш" със свирка.

                        Виж от 100 метра, да кажем с флоберка, по-мога да го разбера, но все пак - пернатия дивеч за това е пернат да го стреляш в полет, а не кацнал...

                        Comment


                          #27
                          AYB Балестичния калкулатор пробвах още предната седмица но тои не работи с БК под 0,043.Не дава графика за стоиности на БК 0,042 и надолу а при пневматичните пушки почти винаги има такива ниски стойности.
                          Какъв всъщноцт БК да сложа в калкулатора като навсякиде излизат различни . Например при 2 скорости дава 0.119 ,а при тегло , размер и форма е 0.05 за Кросман премиер (.177 ,10.5 гаина , 4,5 мм)
                          Last edited by Dino; 01-08-2007, 04:34.

                          Comment


                            #28
                            Dino написа
                            AYB Балестичния калкулатор пробвах още предната седмица но тои не работи с БК под 0,043.Не дава графика за стоиности на БК 0,042 и надолу а при пневматичните пушки почти винаги има такива ниски стойности.
                            Какъв всъщноцт БК да сложа в калкулатора като навсякиде излизат различни . Например при 2 скорости дава 0.119 ,а при тегло , размер и форма е 0.05 за Кросман премиер (.177 ,10.5 гаина , 4,5 мм)
                            Ти сачмите за пневматичните пушки ги изкара с по-добър балистичен коефициент от пушечните патрони. :mhehe: Позанимавай се още с калкулатора, ще му свикнеш.

                            Comment


                              #29
                              -Б. калкулатор които е в сайта не работи с дозвукова скорост ,

                              "Интернет-версия не работает на дозвуковых начальных скоростях. Автономные версии - работают."
                              затова и не дава отговори за нисък балистичен коефициент . Другия обаче е добър .При него само не виждам да има графика .
                              Проблема е какъв БК да слагам . Калкулатора който работи с 2 скорости не дава реални данни . Така например :
                              растояние :0 - скорост 281 м/с
                              растояние :45 - скорост 218 м/с
                              резултат 0.119
                              Тези скорости съм ги взел от S Shooters.Там са във фитове но разделени на 3.28 се получава м/с.
                              - Другото което немога да разбера . В балиситчния калкулатор се попълва скорост на куршума ,но за коя скорост става въпрос .Начална ,някаква средна или тази при среща с целта(мишената) т.е на растоянието на което се стреля.

                              Comment


                                #30
                                [QUOTE=Grandpa]
                                kalinorela64 написа
                                Виж от 100 метра, да кажем с флоберка, по-мога да го разбера, но все пак - пернатия дивеч за това е пернат да го стреляш в полет, а не кацнал...
                                Дива гъска съм свалял само при кацане ,след дълго издебване сутрин и привечер при излитане от нива.Не познавам човек да е свалил гъска,когато си летят на синджир.Като по-млад съм ги пробвал и със 13/0 съчми,но без резултат.Иначе въздушна ми трябва само за да си пазя марулите от врабци,кошерите от пчелояди и от време на време да поглезя котарака.Добре би било в България да се продаваха пушки "пчеларки",но няма.

                                Comment

                                Working...
                                X