Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Пневматично оръжие - балистика

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Пневматично оръжие - балистика

    По- лесната достъпност на пневматичното оръжие и вече значителното му усъвършенствуване през последните години го правят много популярно сред хората ,които нямат възможност да ползват огнестрелно.От друга страна гамата на производителите така се е разширила, че човек, ако реши да си вземе нещо и не е добре запознат има доста да се чуди какво да си избере и наи -важното как да направи своя избор.Относно качеството на различните производители проблем няма ,просто е достатачно да поразпиташ и ще разбересш кое си струва и кое не.Но когато трябва да се съобразиш със характеристиките ,споровете започват.
    Пускам тази тема с надеждата, че ще има и други хора за които тя ще е инересна .

    От известно време се ровя из различни форуми (наи -вече американски и английски ) с цел да се "светна " по един въпрос който отдавна се върти из главата ми.
    Преди 5 гидини си взех Диана 52 .177 .Пушката е добра, но някакси впоследствие останах с впечатлението ,че сгреших с калибара който избрах.Решавайки обаче да си изясня това станах още по объкан. Оказа се, че спора кои е по- добрия вариант 4.5 или 5.5 мм го има почти във всеки форум ,а привърженици с какви ли не аргумети колкото искаш.
    Нещата тръгват от там, всички искат няколко неща : пушката им да има възможно най -дълъг поразяващ периметър , да има наи -добра групираност ,параболата на изтрела да е наи -изправена ,за да се прави по малка корекция на грешката ,чувствителността на вятър да е наи -слаба и не на последно място енергиятя на чашката при срещта с целта да е наи - голяма.При въздушните пушки има и един допълнителен проблем , подбора на чашки (pellets).Различните производители ги правят от различни сплави с различна твърдост, различна тежест и различен диаметър ( това е в рамките на калибъра разбира се ).Съчетанието между пушка и чашки се оказва важна и трудна работа.Например Диана ( RWS ) работи добре само с 2-3 вида .Ето един сайт на които има направен тест на съчетание м/у различни пушки и чашки :



    Аз не съм специалит в тази облат ,но разсъждавики върху тези данни и още подобни такива споделени от хора ,които са правили лични тестове ,останах с впечатлението, че едно от наи -важните неща което трабва да се гледа при правене на сравнение е балистичния коефициент .Той по- скоро би трябвало да се определя в по- голяма степен от качествата на чашката отколкото от пушката .Пушката може да допренесе само с различна скорост с която ще го изстреля и въртеливото движение което трябва да му придаде (при пневматичните оръжия и доколко ще видоизмени чашката защото често стават и деформации).Сравнявайки обаче данните от теста някои неща ме изненадaха.Например проследявайки резултата на марката Crosman Premier при Диана 52 и Диана 350 .177 калибър се вижда голямя разлика в БК на двете. При 350 която при това е магнум БК е 0.26 докато при уж по слабата 52 е 0.51 .Основната разлика която поне аз виждам е в началната скорост ( Muzzle Velocity ) .При 350 е по -голяма. Оттук възниква и въпроса ми : Ако скороста участва в определяне на БК (а тя май участава доколото разбрах от формулата за тази работа ) може ли да се каже че има оптимална скорост при която БК е най -висок и надвишаването или намалянето и води до спад в този показател .Оттук би трябвало също да се приеме че БК е променлива величина по време на полета на куршума тъй като и скороста в различните точки на параболата е различна .
    Друг въпрос : Ако сравним теоретично 2 пушки , едната .177 а другата .22 калибър които имат еднаква Muzzle Energy и еднакъв БК но поради различния калибър едната ( .177) има по голема начална скрост и по лека чашка, a другата (.22) по- малка начална скорост и по тежка чашка ,коя от двете ще има по- голем и по- добър поразяващ обхват ( ще бие по- надалеч ).Какъв ще е резултата дакажем на 100 метра ? Колко енергия в крайна смекта ще донесат двете.Тежката ще носи по -голямя кенетична енергия поради по- голямята си маса, но пък скороста и е по- малка за разлика от по- леката където нещата стоят по обратен начин .
    Въобще може ли само по данните за начална скорост , енергия и като знаем и балистичния коефициент да определим каква ще е енергията на различно разтояние от изтрела ?

    Това са някои от въпросите които ми изкочиха .Несъм сигурен дали правилно разсъждавам а и както казах знанията ми по темата не са големи затова ще помоля ,ако някои прояви интерес нека сподели какво мисли.
    AYB споменаваш някъде, че си приложил калкулатор за БК ,но така и не го открих . Може ли да кажеш къде по- точно се намира ?

    #2
    Въобще може ли само по данните за начална скорост , енергия и като знаем и балистичния коефициент да определим каква ще е енергията на различно разтояние от изтрела ?
    Много ясно, че може! Ето ти някои линкове да четеш:





    Comment


      #3
      Тежката ще носи по -голямя кенетична енергия поради по- голямята си маса, но пък скороста и е по- малка за разлика от по- леката където нещата стоят по обратен начин .
      По-тежкият калибър отдавна е в разцвет при повечето производители. Вече скорости от порядъка на 240-250 м/с са задължителни дори и при китайските, а с такава скорост чашката на .22 си има пределно достатъчен обсег и точност, а съхранява енергията си и по-дълго. На практика това се проверява най-лесно. Убедил съм се, че 4.5 мм е добър за спортна стрелба на закрито, но за нищо друго. Всеки си преценя сам. Но според мен един "Хатсан" .22 с 300 и нагоре м/с се доближава много повече до усещането за истинско оръжие, особено ако се "дизелира".

      Нещата тръгват от там, всички искат няколко неща : пушката им да има възможно най -дълъг поразяващ периметър , да има наи -добра групираност ,параболата на изтрела да е наи -изправена ,за да се прави по малка корекция на грешката ,чувствителността на вятър да е наи -слаба и не на последно място енергиятя на чашката при срещта с целта да е наи - голяма.
      Това са много противоречиви изисквания. Предполагам флоберката би ти ги изпълнила в най-голяма степен, но тя си иска съответното разрешително за подборен отстрел.
      Quae fuerant vitia, mores sunt.

      Comment


        #4
        Dino написа
        Въобще може ли само по данните за начална скорост , енергия и като знаем и балистичния коефициент да определим каква ще е енергията на различно разтояние от изтрела ?

        ?
        Енергията е равна на масата по скоростта на квадрат , върху две . Придържай се към добрата стара формула .

        Comment


          #5
          да така е но за целта трябва да знаем скороста на определената дистанция ,а идеята ми е ако знаем началната скорост да определяме енергията на различните разтояния .Началната скорост може често и лесно да се намери от различни места пр. хора които са правили тестове. Те обикносено мерят скороста и на още едно място , 25-35 метра (до 50 м) а аз искам като знам тяхните данни да намеря каква ще е енергията и на по големи дистанции ,просто ако може да проследя как тя се променя.

          Юлиане ,неси само ти които твърдиш това ,споделят го много хора ,но има и такива които са на противопологно мнение .И те като теб го базират на собствен опит.Затова на мен ми се струва че наи -вероятно и двете групи имат право .Може би нещата не опират единствено само до калибара.А да се доверяваме само на сетивата си е глупаво ,трябват точни данни .
          Last edited by Dino; 26-07-2007, 01:01. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

          Comment


            #6
            !!!

            Пневматичното оръжие се дали на 2 класа "Пружинно бутален" и клас "PCP".
            При първите единствено в кал.1.77 модели като Гамо Хънтар 1250 се доближават и в някой случаи минават 300м/с.При 5.5мм максимално замерената скорост с лека чашка 0.98гр 270м е предела.Дизелирането е крайно нежелателно понеже детонацията в цилиндъра скапва маншета на буталото както и самата пружина която при клас Магнум е над 20лв.при 1,77к имаме по-права траектория на изстрела но малък поразяващ ефект да речем на дистанция от 40-50м. Просто пробива без да отдаде енергията.А на дистанции над 60м бързо губи енергия и от там страда точноста.
            При PCP имаме резервуар с предварително нагнетен въздух 230-250 атмосфери и боен клапан който може да се регулира по желание и пушката да стреля и със 400м/с но ефекта от толкова мощ е нулев! Над 300м/с минавайки скороста на звука балистиката отива по-дяволите,дори с най тежки чашки 1.37г Диабло баракуда се наблюдава сериозно разсейване на попаденията.Оптималната скорост при 22к е до 280м/с с тежки чашки задължително.При Пружинно буталните най масовите модели стрелят от 220 до 245м/с с еднограмови чашки.Това не пречи да свалиш кутийка от нескафе на 60м
            За повече подробности http://forum.oragie.com/index.php?si...151951cb4f0623

            Comment


              #7
              NATAN написа
              при 1,77к имаме по-права траектория на изстрела но малък поразяващ ефект да речем на дистанция от 40-50м просто пробива без да отдаде енергията.А на дистанции над 60м бързо губи енергия и от там страда точноста.
              [/url]
              Несъм съгласен с това ,пробива и не отдава енергия .Ти просто искаш да кажеш ,че има по- голяма пробивност ,но тя се дължи на по -малкото напречно сечение на .177 .Точно и затова пък .22 поради по -голамата си площ има по добър стопиращ ефект и се предпочита за лов.Енергиятя е произведение от скорост и маса ,така че може да правиш различни комбинации от двата параметара и да получаваш все и една Е.

              Предимството при по -малкия калибър ( по лека чашка) е че траекторията му е по- права ,което дава възможност за по- голяма точност на голямо разтояние .А дали по- големия калибър или по -малкия ще стигне по надалеч немога да кажа, зависи от много неща.Затова и дадох пиример с 2 различни по калибър пушки но с еднакви БК и начална скорост.Възможно е резултата теоретически да е равен .
              Last edited by Dino; 26-07-2007, 02:21. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

              Comment


                #8
                За да не спорите качвам теорията за балистичния разчет при полет на куршум във въздушна атмосфера. А за да не смятате в един от сайтовете, които качих по-нагоре, има балистичен калкулатор.

                Comment


                  #9
                  !!!

                  "Възможно е резултата теоретически да е равен ."

                  На практика 5.5 е по-добрият калибър за стрелба на далечни разстояния.Правили сме всякакваи експерименти и се стигна до извода че 1.77 е за стрелба по мишени до 50м.Не че не може и повече но тогава всичко зависи от тежеста и качеството на чашките.Със 5.5 без оптика на 40м правя група от 30мм,колеги с добър оптически прицел спокойно уцелват капачка от бира на 60м.За поразяващата способност мога да кажа от личен опит че при попадение в убойна зона на 80м гларуса пада без проблем.Ето един клип който не се нуждае от коментар http://www.youtube.com/watch?v=tU3ZIkRrj6g пушката е Хатсан125 22кал.
                  При 1.77 чашката е по-лека и ако се засили над 300м/с лети по спирала поради силното завихряне и не може да стабилизира полета.

                  Comment


                    #10
                    [, особено ако се "дизелира".
                    Юлиане,какво ще рече "дизелиране"?
                    Пневматичното оръжеи ме интересува,до толкова до колкото мога да го използувам за лов.С една стара китайка на село бия врабци,скорци и т.н.

                    Comment


                      #11
                      kalinorela64 написа
                      [, особено ако се "дизелира".
                      Юлиане,какво ще рече "дизелиране"?
                      Пневматичното оръжеи ме интересува,до толкова до колкото мога да го използувам за лов.С една стара китайка на село бия врабци,скорци и т.н.
                      Пневматичното оръжие, което се продава по търговската мрежа, е предвидено основно за спортно-развлекателна стрелба, а не за ловна! Ако беше предвидено за лов нямаше да бъде на свободен режим. Не знам защо толкова държите да поразява?!

                      А "дизелирането" е една глупост и то в нарушение на Закона, защото така използвано оръжието може да се разглежда като огнестрелно.
                      Самото "дизелиране" представлява впръскване на някакво лесно запалимо гориво (газ пропан-бутан, бензин, спирт и др.) във вътрешността на пневматичния цилиндър, непосредствено преди произвеждането на изстрел. Това става само при буталните пневматични пушки! При произвеждането на изстрел, вследствие на високото сгъстяване и рязко увеличаване на налягането на гориво-въздушната смес, настъпва повишаване на температурата на същата. Щом температурата достигне определена стойност, гориво-въздушната смес в пневматичния цилиндър се самозапалва и общото налягане се повишава значително - от там и по-мощен изстрел. Въобще принципа наподобява този на дизеловия двигател.
                      Last edited by ; 26-07-2007, 10:23. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

                      Comment


                        #12
                        АУБ-е на село,спомената по-горе китайка е призвана на пролет да пази марулите от врабци и гугутки,по това време кошерите от пчелояди/пушки-пчеларки няма/, и малко по-късно лозето от скорци.Не че не съм го правил,гърмял съм и с ловната пушка,но в населено место до скоро минаваше.Вече за да се поднови разрешителното питат комшиите като какъв човек съм и може да си загубя правото да притежавам изобщо оръжие.Освен това си живея с идеята да ходя на лов за патици с въздушна пушка.С 22LR става,трябва да стане с въздушна.

                        Comment


                          #13
                          !!!

                          Дизелиране може да се получи от всякаква смазка,дори и силиконовата се пали.

                          Comment


                            #14
                            Да, става с машинно масло, нафта, всичко, що гори. Просто се капва една капка в дъното на чашката. Обаче- това си струва да се прави на разни ширпотребни китайки, не си струва да се подлага нещо качествено като Диана на подобно нещо. Не друго, но скапва маншони и оставя нагар. А прираста в скорост се усеща само при по-слабите модели, инак се чува само лек пукот и има малко дим. Топ-моделите на известните фирми така или иначе са достигнали оптималната скорост на чашката, за повече няма и накъде.

                            Що се отнася до лова с пневматика аз лично съм против и никога не съм го практикувал. За патици съм малко скептичен- доста близко трябва да се приближиш, а няма възможност за бърз втори изтрел. Остава и възможността да се рани само животното, което всеки ловец трябва да избягва. Все пак .22 ЛР е много по-тежък от чашката на пневматиката, има много по-голяма енергия съответно и това с никаква скорост не може да се навакса.
                            Quae fuerant vitia, mores sunt.

                            Comment


                              #15
                              Юлиане,прав си до някъде.Може да ме упрекнете в бракониерство,но аз като малък съм ходил на лов с баща ми на гюме.Гюмето представлява нещо кото къщичка маскирана на брега на езеро/гьол/.Езерата се правеха от самите ловци,гюметата се строяха така,че често в тях се прекарваше по цели седмици през зимата.Съответно оборудвани с нафтови печки,посуда и т.н.После гюметата ги забраниха защото нещо не било в нормите на не знам какво си.Нещо като казаните за ракия в наши дни.Та на гюме се стреляше от близо,използуваха се живи мюрета,съответно разположени и беше много весело.

                              Comment

                              Working...
                              X