Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Христо Ботев

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Аз ги знаех като 205 човека, а за Никола Обретенов съм чувал или по точно чел същото като тебе, ама май после преди да умре се разбирало че не той е убиеца макар че той знаел кой е, но и така не го казва кой е преди да умре. Иначе кажи нещо съвсем кратко за чужденците в четата на Ботев.
    Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

    Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

    Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

    Comment


      #17
      Изминават 130 години от СЛИЗНЕ НА БОТЕВАТА ЧЕТА НА БЪЛГАРСКА ЗЕМЯ

      "Тих бял Дунав се вълнува,
      весело шуми
      и "Радецки" гордо плува
      по златни вълни"

      На 16 май 1876 г. Христо Ботев се качва в Гюргево, Румъния, заедно със своите четници на австрийския пътнически кораб "Радецки", който е на редовен рейс по Дунав. Войводата принуждава капитана Енглендер да спре на българския бряг при село Козлодуй. Капитанът се подчинява и пожелава успех на българските четници в безстрашната им мисия. След няколкодневни сражения с многобройна турска войска четата е разгромена, а Христо Ботев е убит. Две години по-късно България вече е свободна.


      Comment


        #18
        "Жив е той жив е...."

        Comment


          #19
          Чувал съм,че Иван Вазов е отказал да се присъедини към четата на Ботев.Някой знае ли нещо повече?

          Comment


            #20
            Козлодуй 2006

            Domain for Sale. Traditsia.com. Request Price. What Are the Advantages of a Super Premium .Com Domain? Increased Traffic. Search Engine Ranking. Brand Recognition. Immediate Presence. Higher Profits. Great Investment. #1 in Premium Domains. 300,000 of the World's Best .Com Domains.

            Comment


              #21
              Да видим как ще протекат събитията на Козлодуй , аз вече съм в града , гледам подготовката и ми става добре

              Да видим как ще протекат събитията на Козлодуй , аз вече съм в града , гледам подготовката и ми става добре а последно успях да се почувствам толкова добре в кожата си на българин в панагюрище и копривщица :tup:
              Last edited by gstg; 26-05-2006, 17:18. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

              Comment


                #22
                Това, което бе за мен в Козлодуй 2006

                Domain for Sale. Traditsia.com. Request Price. What Are the Advantages of a Super Premium .Com Domain? Increased Traffic. Search Engine Ranking. Brand Recognition. Immediate Presence. Higher Profits. Great Investment. #1 in Premium Domains. 300,000 of the World's Best .Com Domains.

                Comment


                  #23
                  Shelenberg написа
                  Аз ги знаех като 205 човека, а за Никола Обретенов съм чувал или по точно чел същото като тебе, ама май после преди да умре се разбирало че не той е убиеца макар че той знаел кой е, но и така не го казва кой е преди да умре. Иначе кажи нещо съвсем кратко за чужденците в четата на Ботев.
                  Моля пратете списък на четниците пра дядо ми е бил 1 от тях.Не е загинал и търся данни.

                  Comment


                    #24
                    Става дума за Боян Ботйов - председател на комитет "Христо Ботев" и племенник на Христо Ботев по линия на една племенничките му. Всъщност Боян Ботйов по баща има друго име, но приема фамилията Ботев. Той наистина е един от специалистите по Ботев.

                    Години наред ни внушаваха, че Ботев в бил някакъв буен сиромах, който мръзнел, гладувал и псувал люто чорбаджиите. Всъщност баща му Ботьо Петков учи в Одеса и е близък с Одеското настоятелство където са едни от най-крупните за времето си търговци - Априлов, Палаузов, Тошкович... Вуйчо на Ботев е Архимандрит Кирил Нектариев - благодетел на редица просветни акции, братовчеди са му търговците Евлогий и Христо Георгиеви, търговската фамилия Пулиеви и Караминкови, а жена му - Венета Везирева е племенница на Митрополит Панарет Пагонийски, един от високопоставените и влиятелни правослявни духовници в Империята, който започва кариерата си като архидякон на Вселенската Патриаршия. Брат му ген. Кирил Ботев е адютант на княз Фердинанд.
                    Сведи глава пред миналото и ще видиш бъдещето в краката си!

                    Comment


                      #25
                      Станимер, не знаех тези интересни подбробности. Благодаря.
                      Обаче това ни най-малко не променя факта, че самият Ботев наистина люто е ругал чорбаджиите, бил е буен (сега не знам дали е бил сиромах) и все пак той е един от главните изразители (да не кажа най-главният) на идеята за не само национално, но и социално освобождение на българския народ.
                      Recalibrating my lack of faith in humanity...

                      https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                      Comment


                        #26
                        Не се учудвам, че тези неща които казва Станимер не са широкоизвестни. Когато стане дума за Възраждането за интелектуалците, радетелите за просвета и духовниците се говори с доста по- малък патос, отколкото за революционерите, да не кажа, че дори в някои случаи отношението си е направо отрицателно...

                        THE LABARUM


                        sevot yhtils eht dna ,gillirb sawT`
                        ebaw eht ni elbmig dna eryg diD
                        ,sevogorob eht erew ysmim llA
                        .ebargtuo shtar emom eht dnA

                        Бе сгладне и честлинните комбурси
                        тарляха се и сврецваха във плите;
                        съвсем окласни бяха тук щурпите
                        и отма равапсатваха прасурси.

                        Comment


                          #27
                          byzantiner написа
                          Не се учудвам, че тези неща които казва Станимер не са широкоизвестни. Когато стане дума за Възраждането за интелектуалците, радетелите за просвета и духовниците се говори с доста по- малък патос, отколкото за революционерите, да не кажа, че дори в някои случаи отношението си е направо отрицателно...
                          Ооо Византиецо, това го е забелязавал май всеки, който е разсъждавал и писал върху българската народопсихология. Чудя се дали Ботев би имал такава слава и това обществено привание, ако не е водил чета, а просто е останал един гениален поет (най-големия, когото сме имали). Същото е със стария Славейков (водил някаква чета през Руско-Турската), с Яворов. Всички те най-вероятно щяха да си останат не-храни-майковци, ветрогони, а това е кажи речи една от най-тежките присъди издавани от българската общност (Пак за Яворов, спомни си определенията и характеристиките дадени от семейството на Мина - вкл. и от П.Ю. Тодоров, негов събрат по перо!).
                          Печална работа.
                          Recalibrating my lack of faith in humanity...

                          https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                          Comment


                            #28
                            Всъщност семейството на Ботев е било заможно докато баща му е жив. Но Ботйо Петков почива сравнително рано и майката среща материални трудности. За това свидетелства кореспонденцията на братя Ев. и Хр. Георгиеви, в която се предлага да се отпусне парична помощ на семейството на Ботьо Петков. От историческа гледна точка, Ботьо Петков е с далеч по-сериозен реален принос за българското възраждане от сина си. Хр. Ботев става култова фигура след освобождението, заради отчаяния героизъм на подвига си и вдъхновената си поезия.

                            На снимката са родителите на Ботев - облеклото недвусмислено показва социалната принадлежност на семейството.

                            Тезата, която застъпих в една друга тема е, че издигнатата семейна среда и контакта с високия български елит в много голяма степен предопределя съдбата на революцонери като Ботев. Богатите и успели в онова време кръгове - чорбаджии, търговци, висше духовенство, богата емиграция, просветна интелигенция имат самочувствие, материален статус и влияние в обществото и тъкмо те са хората, които имат размах да формулират политически проект - автохтонна църковна йерархия, национална независимост и т.н. Тъкмо повилян от духа на тази родова среда Ботев, а и Волов, Каблешков, Дюстабанов и мн. други, добиват дързостта да мечтаят за свобода и независомост и посвещават живота си на тази висока цел. Трябва да споменем и факта, че Ботев се учи като частен ученик в Одеската гимназия с помощта на Найден Геров(който е зет на братя Георгиеви и съпруг на една от Ботевите братовчедки - Мария Хр. Пулиева).

                            Колкото до ругаенето на чорбаджийте и духовниците и увлеченето по модната тогава Парижка комуна у Ботев, аз бих ги отдал по-скоро на естествения бунтарски дух на един младеж в началото на 20-те си години (нещо като антиглобализма на днешните пубери), отколкото на цялостно изграден светоглед - въпреки буйната си брада, Христо Ботев пише "На прощаване" когато е едва 20-годишен! Във всеки случай, Христо Ботев има социалното положение и самочувствието да си позволи "лукса" да хули чорбаджийте и владиците. Между впрочем точно както и Любен Каравелов, който е отрасъл на коленете на прадядо си - Чорбаджи Петко Догана - най-тежкия копривщенски чорбаджия, който със султански ферман е събирал беглик по всички краища на империята и се е движел с подчинена нему турска военна част.
                            Last edited by Станимер чаркчи; 15-11-2006, 10:50.
                            Сведи глава пред миналото и ще видиш бъдещето в краката си!

                            Comment


                              #29
                              иама написа
                              Моля пратете списък на четниците пра дядо ми е бил 1 от тях.Не е загинал и търся данни.

                              Проблема е че и аз ги нямам. Ти иначе какво знаеш за пра дядо си. Поразпитай твои роднини може да научиш нещо повече или намери телефон или адрес и питай в комитет "Христо Ботев" както вече знаеш там председател е племеника на Х. Ботев.
                              Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

                              Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

                              Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

                              Comment


                                #30
                                За списъка на четниците има доста публикации. Преди няколко години излезе една карта с имената и месторождението на 208 ботеви четници. Доколко е реален броя и състава, не мога да взема отношение.
                                От както е изобретен барута, ангелите не участват в сраженията на хората!

                                Comment

                                Working...
                                X