Съобщение

Collapse
No announcement yet.

История на Етиопия, Горен Нил и Северна Африка

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    История на Етиопия, Горен Нил и Северна Африка

    Бих искал да попитам дали някои е намирал или има по-подробна история на Етиопия и нилските черни царства (Мерое, Напата).
    Другото което винаги ме е интересувало са берберските държави в северна африка - дали са могли да издържат на ислямският натиск при условие че вече са били покръстени?
    Има ли ли са човешкият потенциал да се превърнат в стабилно царство и т.н.?
    Ако можете да цитирате и източници от които сам да прочета ще съм ви много благодарен.

    #2
    Хм, можеш да видиш примерно "Кебра Нагаст"- "царствената" книга на етиопските негуси. Що се отнася до християнските държави по долината на Нил те всички падат под напора на мюсюлманите до 15 век с изключение на Етиопия. Тази многовековна борба (всъщност още не е приключила) и на мен ми е много интересна.

    А за берберските "държави" е трудно да се каже. Общо взето, когато идват арабите, берберите от много столетия не са самостоятелни, а са подчинени на Рим, респективно Византия. Тези на юг в Сахара, които не са подчинени, пък нямат кой знае каква държавна организация- говоря за туарегите и техните родственици. При арабското нашествие има някаква съпротива и опит за организирането й от местните сили обаче е по-скоро вяла. Би могло да се спекулира, че ако Ираклий не беше насочил силите на Картагенския екзархат към завоюването на Константинопол, районът щеше да устои на арабите, но това е в сферата на фантастиката. Истина е, че екзархатът е главното препятствие по арабския път на запад и съпротивата му забавя настъплението им с няколко десетилетия. Арабите примерно се справят много по-лесно с вестготска Испания.
    A strong toun Rodez hit is,
    The Castell is strong and fair I wis...


    блог за средновековна балканска история

    Comment


      #3
      Guy de Mont Ferrand написа Виж мнение
      Що се отнася до християнските държави по долината на Нил те всички падат под напора на мюсюлманите до 15 век с изключение на Етиопия. Тази многовековна борба (всъщност още не е приключила) и на мен ми е много интересна.
      Знам че 13-14 век негърските коптски държави са разорени от Египет и така започва да прониква исляма по тези земи, мисля последната ислямизирана държава в региона е Дарфур (около 16век). Аз визирах държавите на берберите в Северна Африка основно, а не на юг от Сахара - всъщност вероятно ако не бяха войните на Персия и Византия и тоталното опустошаване на Сирия и Палестина вероятно Византия би имала сила за отпор на Арабското нашествие.
      М/у другото Арабите сочат че населението изповядващо манихейство (копти и т.н.) и несторианство е гледало на арабите като на освободители (мисля че това го четох във Островски, Г. История на византийската държава). Иначе си прав съпротива започва някъде в Северна Африка а затова че Византия не изпраща помощ донякъде сме отговорни и ние (все пак Византия мобилизира много сериозна армия срещу България) все пак не е лесно да си в състояние на перманентна война на 2 фронта.

      Надявам се че Кабра негаст е това:
      http://www.sacred-texts.com/chr/kn/

      Има ли и други трудове по-темата

      Comment


        #4
        Не ми отваря линка ама няма как да я сбъркаш. Иначе не знам за трудове за Етиопия специално, аз съм черпил информация от разхвърляни източници. Имаше май на руски ли преведена някаква книжка от английски автор- "История на Абисиния" или нещо от сорта...
        A strong toun Rodez hit is,
        The Castell is strong and fair I wis...


        блог за средновековна балканска история

        Comment


          #5
          Благодаря много!
          Намерих 11МБ pdf под същото название. Ето и хиперлинк към него:

          http://www.archive.org/details/histo...yssin027159mbp

          Comment


            #6
            http://ihtika.net/qwe/loginfromfile/filein/70997.html

            http://lib.rus.ec/b/5281/read - тук е направо текста.

            Ако разбираш руски, няма да намериш нищо по-подробно.


            thorn

            Средновековните църкви в България

            Comment


              #7
              Мерси много почвам го още днеска!
              Разбирам малко, колкото да се ориентирам за какво става въпрос.

              Comment


                #8
                Публикувам линк към историята на Християнските църкви в Северна Африка:
                http://books.google.com/books?id=FLK...h+africa&hl=bg

                Общо взето се вижда че макар и християни берберите са служили на арабите (срещу плячка - подобно на войнуците в Османската империя) след поражението на африканският префект Григорий т.е. Условия за създаване на силно берберско християнско царство през VII-VIII би имало само при активна подкрепа от страна на Византия или победа на префекта Григорий през 642г. което да забави за известно време нашествието.

                Comment


                  #9
                  han asd написа Виж мнение
                  Публикувам линк към историята на Християнските църкви в Северна Африка:
                  http://books.google.com/books?id=FLK...h+africa&hl=bg

                  Общо взето се вижда че макар и християни берберите са служили на арабите (срещу плячка - подобно на войнуците в Османската империя) след поражението на африканският префект Григорий т.е. Условия за създаване на силно берберско християнско царство през VII-VIII би имало само при активна подкрепа от страна на Византия или победа на префекта Григорий през 642г. което да забави за известно време нашествието.
                  А съпротивата на онази там берберска царица и синът й?
                  A strong toun Rodez hit is,
                  The Castell is strong and fair I wis...


                  блог за средновековна балканска история

                  Comment


                    #10
                    От това което прочетох потомците им приемат исляма още в началото на VIII век (мерна ми се за някакъв владетел с мюсюлманско които приел исляма малко преди падането на Сеута).
                    P.S. Забравих да спомена че историята по темата започва от 217 страница.

                    P.P.S. Царица Кахина (ако ми вярна транскрипцията ми) се държи цитирам "като истински варварин стр. 223" и отстъпва цялата плодородна земя без бой т.е. не оказва подкрепа на романоезичното население даже го преследва (пак там).

                    Не намерих статистика на населението - бройка и т.н. в северна африка но ми прави впечатление че завоюването става с много малка войска за това време 12000 за първоначалното разоряване и 40000 за окончателното покоряване.
                    Вероятно за липсата на активна съпротива влияние са оказали и донатиците (може би са се съюзили с арабите).
                    Странното е че Византия прави в същият период поне няколко опита да завземе египет (където мисля даже местното коптско население се вдига на бунт поради политиката на византия при един успешен опит) вместо да укрепи северна африка където сахара се явява преграда на този етап срещу голяма армия

                    Comment


                      #11
                      han asd написа Виж мнение
                      Не намерих статистика на населението - бройка и т.н. в северна африка но ми прави впечатление че завоюването става с много малка войска за това време 12000 за първоначалното разоряване и 40000 за окончателното покоряване.
                      Вероятно за липсата на активна съпротива влияние са оказали и донатиците (може би са се съюзили с арабите).
                      Странното е че Византия прави в същият период поне няколко опита да завземе египет (където мисля даже местното коптско население се вдига на бунт поради политиката на византия при един успешен опит) вместо да укрепи северна африка където сахара се явява преграда на този етап срещу голяма армия
                      40 000 хич не е малко, Испания е покорена с 10 000. А Сахара първо не е преграда за арабските бедуини и второ армиите се движат по крайбрежието, което е плодородно.
                      A strong toun Rodez hit is,
                      The Castell is strong and fair I wis...


                      блог за средновековна балканска история

                      Comment


                        #12
                        Съгласен съм че 40000 е доста голяма армия за средновековието, но това са това едва ли са обучени хора - ядрото да кажем около 10000 са участвали в други кампании, но масата (вдигната в египет) са били вероятно опълчение от новоприсъединени към вярата.
                        Испания не знаех че е покорена с 10000, мислех че са били двойно повече.
                        Крайбрежието е плодородно но изхранването на 40000 души си е логистичен проблем - всички припаси трябва да се доставят от Египет, освен ако не разоряваш страната, но тъй като целта е била завладяване не вярвам да са разорявали тотално страната

                        Проверих в битката за завземане на Испания са участвали 12000 войни от арабска страна - не намерих колко готи са участвали. При условие че Испания е имала население около 4-5млн. си е направо срам че са били покорени за има няма 10 години.
                        Last edited by han asd; 15-07-2009, 17:42.

                        Comment


                          #13
                          Книжката "История Ефиопии" е супер подробна. Благодаря на Торн. Досега никога не съм се интересувал от историята на този регион. Мислех си, че Етиопия е била остров на спокойствието през вековете, чак до края на 19-ти век-войната с Италия.
                          Last edited by Kramer; 14-07-2009, 22:26.

                          Comment


                            #14
                            http://books.google.bg/books?id=hb8Y...esult&resnum=6

                            Ето и история на Нубия в частта по темата - християнизация, първи арабски атаки и т.н.

                            Comment


                              #15
                              Ето още нещо интересно не само за африка, а като цяло ретроспективно за ранното средновековие и античността:

                              http://books.google.com/books?id=rXSqwPFMn3oC&pg=PA231&dq=History+of+Vanda l+kingdom&lr=&as_brr=1&hl=bg&cd=24#v=onepage&q=&f= false


                              Като цяло вътре има синтезирана информация за бърз прочит, не толкова за задълбочаване

                              Comment

                              Working...
                              X