Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Демографския проблем: България

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    shadowsong написа
    но ако не дотам демократизираната политика е по-ефективна, защо да не я приемем?
    А в какво е по-ефективна? Това първо трябва да се докаже или поне обоснове . Като се замисля какви са причините за въпросното демографско явление (поне както аз си ги представям), не виждам каква връзка има то с особеностите на политическата система.

    shadowsong написа
    Не можем ли да почерпим опит от другите общества, не сме първите сблъскали се с този проблем.
    Може, но опитът на по-напредналите в развитието на това явление сочи, че единственото наистина ефективно средство за влияние е имиграцията.

    shadowsong написа
    Какви са известните методи за борба с демографския зрив?
    Ние се сблъскваме с обратното явление - няма да е точно да се нарече то демографски взрив, а, може би, демографска имплозия.

    Comment


      #17
      Имах предвид намаление на населението, грешка в бързината.
      Мисля си, че една добре развита икономика може да е отговорът. Разбира се, това докато стане (ако стане) може да е прекалено късно.Но дали ефекта на икономиката ще е същия при нас както на запад?
      Аз не виждам отговор, като че ли нямаме решение на този проблем, хм, няма ли да е прекрасна иронията. След всички мъки преживени от хора наричащи се българи, да изчезнем, защото не можем да се възпроизвеждаме :argh:
      Кръвта из нашите гърди
      не е съвсем изляна!
      Народе, цял стани! Иди!
      Че Македония въстана.

      Comment


        #18
        shadowsong написа
        Мисля си, че една добре развита икономика може да е отговорът.
        Не виждам как това може да бъде отговор на този проблем. Демографските тенденции, изразяващи се в застаряване на населението, намаляване на средния брой деца в семейство (самото отмиране на семейството като основна "клетка" на обществото), са рожба точно на съвременното развито общество, т.е. най-ясно се проявяват в държавите с относително развита икономика.

        shadowsong написа
        След всички мъки преживени от хора наричащи се българи, да изчезнем, защото не можем да се възпроизвеждаме
        Не смятам, че има подобна опасност . Едва ли е възможно държавата да остане без население, а територията - незаселена. Има достатъчно други тенденции, които на свой ред тушират проблема - най-вече имиграция. Т.е. със сигурност населението няма да свърши.

        Comment


          #19
          Друга ми беше идеята, с тази скорост след стотина години пак може и да има 90% българи (в България де) , обаче неизбежно се губи старата кръв, родната ако иската. Като цяло това няма значение, за нашите политици, но за мен е. В момента има дискриминация срещу циганите (няма да коментирам, доколко е заслужена) а в близкото бъдеще най-вероятно ще има дискриминация срещу тези не-достатъчно българи (наследници на имигранти,например) , другата гледна точка, е че при такова развитие ще се облагодетелства радикалния национализъм, а мисля че всички в този форум знаят последствията от политика водена от фанатици.
          Ние с голъм, освен да минем на ЛС
          Кръвта из нашите гърди
          не е съвсем изляна!
          Народе, цял стани! Иди!
          Че Македония въстана.

          Comment


            #20
            "Старата кръв" неизбежно се губи винаги и навсякъде . А какво общо има това с Родината... не знам. Родината, а в този смисъл и нацията - това са хората. Доколко нацията след 100 години все още ще е определящата форма на обществена организация е друг въпрос, разискван в други теми.

            Не мисля, че има защо да се притесняваш от национализъм в това отношение - с промяната на нещата, едва ли тази емоция ще се запази дълго.

            ПП А че има дискриминация - така е. Но не е едностранчива, а двустранна. Общо взето, зависи къде и за какво. Но това е друга тема. Само по себе си настояването дадена група хора да се възприема като различна (включително когато идва от тази група хора) води до разграничаване, а следователно и до дискриминация.

            Comment


              #21
              Провокирането на висока раждаемост е не по-малко опасно- бейбибумът /уф, забравих го тоя латински.../ от 60-те и преди това във Франция например дава плодовете си сега- нарастващ брой пенсионери, за които трябва да се задлеят все повече финансови средства, които дори свежият приток на емигрантска работна ръка не може да осигури. Резултат- нарастване на данъците на активната част от населението, което се отразява на тяхната покупателна способност, а въвеждането на по-рестриктивна социална политика пък води до масово недоволство. България я чака същото, но когато поколението от 70-80те стигне възраст за пенсиониране.
              Quae fuerant vitia, mores sunt.

              Comment


                #22
                Разбира се, че трябва една уравновесена политика, крайностите никога не са полезни. Но ти говориш за кратксрочно събитие с дългосрочни последици. Аз бих попитал, ако "бейбибумът" беше продължил? Тоест раждаемостта остане на онова ниво, то сега нямаха да имат такива проблеми нали.Освен тока да спре за месец, два не знам как иначе да се увеличи населението
                Кръвта из нашите гърди
                не е съвсем изляна!
                Народе, цял стани! Иди!
                Че Македония въстана.

                Comment


                  #23
                  Въпросът с нарастването на населението е следният - "а това на нас нужно ли ни е?". Това е съвсем сериозно питане. Защото трябва да сме наясно какво искаме да постигнем, от чия гледан точка наблюдаваме нещата и прочее.
                  Както Юлиан посочи, сама по себе си числеността на населението не означава нищо. Когато обвържем тези неща с икономиката и особеностите на държавата, тогава можем да преценим нещата. Нарастването на населението поставя въпрос с работната ръка - какво ще работят и как ще се издържат тези хора? Обратното - застаряването на населението води до намаляване на хората в активна възраст, а следователно и до нарастване на тежестта върху тях. Цветущата икономика, високата покупателна способност, развитата държава, водят със себе си (поне в големите градове) и до естествено ограничаване на раждаемостта - всеки осъзнава, че раждането на дете намалява покупателната му способност, а поради това и социалния и икономически статус, заедно с това обикновено води и до проблеми в развитието на кариерата (за майката или за родителя, който гледа детето). Имиграцията по идея решава тези въпроси, защото обикновено имигрират млади хора. Обаче заедно с това и повишава проблемите, защото поради различната си култура, професионална квалификация и прочее, може да се случи имигрантите да се превърнат от разрешение в проблем.
                  Т.е. всяка тенденция е доста сложно и всички те се съчетават още по-сложно. Не е ясно до какво ще доведе промяната само на един от параметрите. Не можем да смятаме, че ако се увеличи раждаемостта сред "белите" българи, това само по себе си ще разреши някакъв проблем, а няма да създаде нов и задълбочи съществуващи такива.

                  Comment


                    #24
                    shadowsong написа
                    Аз бих попитал, ако "бейбибумът" беше продължил? Тоест раждаемостта остане на онова ниво, то сега нямаха да имат такива проблеми нали.

                    Към написаното от Голъм бих добавил и характерните за такава ситуация жилищни проблеми, както и външноикономически трусове, от които е невъзможно да се изолира която и да е икономика.
                    Quae fuerant vitia, mores sunt.

                    Comment


                      #25
                      Само една малка вметка, едно уточнение. Данъчното облекчение за деца излиза в чисти пари между 7 и 8.30 лв. на месец на дете в зависимост от доходите на родителите и броя на децата. Другото са помощи за деца и се дават на семейства с по-ниски доходи.

                      Comment


                        #26
                        Хана написа
                        Само една малка вметка, едно уточнение. Данъчното облекчение за деца излиза в чисти пари между 7 и 8.30 лв. на месец на дете в зависимост от доходите на родителите и броя на децата. Другото са помощи за деца и се дават на семейства с по-ниски доходи.
                        Най-после една жена да се обади! А мисля, че нивото на раждаемостта зависи основно от волята на жените. А ролята на доходите, помощите и др. подобни ми се струва, че понякога твърде много се надценява.
                        В тази връзка искам да попитам - При какви условия една жена би се навила да има второ, трето и пр. дете? Като не става дума за болшинството представителки на ромското малцинство. Знаем много добре, че тях условията не ги бъркат.

                        "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
                        It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

                        Comment


                          #27
                          Политиката по насърчение на раждаемостта е политика, осъществявана от самите хора. "Множете се и се плодете" е писано в Библията. Аз действам (жената е бременна), а вие?
                          Не 7, а 77 пъти по 7...

                          http://www.mathematicalanthropology.org/

                          Тук неща са такива, каквито са и няма да се променят. - Голъм

                          Comment


                            #28
                            Аз така и не успявам да забременея. Но може причината да не е в мен.

                            "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
                            It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

                            Comment


                              #29
                              Аз така и не успявам да забременея. Но може причината да не е в мен.
                              То при вас, боговете, е малко по-сложно Аз пък съм се обрекъл на целомъдрие...

                              "Множете се и се плодете" е писано в Библията.
                              Когато е казано, били останали само три продуктивни семейства на земята- на Сим, Хам и Яфет. С оглед обстановката, не лош съвет. Ама чудно имбрийдинга как не ги е застигнал ? Ще взема да се консултирам с някой креационист... :sm186:
                              Last edited by Юлиан Август; 22-02-2008, 01:52.
                              Quae fuerant vitia, mores sunt.

                              Comment


                                #30
                                Модератор?
                                albireo написа
                                ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                                Comment

                                Working...
                                X