Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Произходът на Асеневци

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Kramer написа Виж мнение
    Глупости, как мое да са високи куманите? Те са тюркски народ. Па дори да вземем днешните турци, най-високите са им среден ръст, дългучите там са изключение.
    Според това което съм чел куманите са изглеждали като северняци. От там идва и името им което общо взето значи русоляви, светли и т.н. От друга страна като гледам статуите които да оставили изглеждат като монголи. Така че дявол ги знае какви са били. Стан беше писал че в степите при големите миграции е било някаква мешавица. Което е хубаво. Колкото сме по омешани толкова по добре.
    This is my signature. There are many like it but this one is mine.

    Comment


      Thorn, абсолютно си прав. Да кажа защо се закачих за ръста, надявайки се да изскочи някой заек. Четейки изказванията/мнения/анализи на археолози за скелетите и на Калоян, Слав, Иванко, Асен и Петър (или псевдо)- навсякъде срещнах това " всички знаем/ известно е/, че Асеневци са били необичайно високи. Андреев, Йорданов, Нешева и т. н са единодушни. Ама , ако се замислим откъде е тази увереност за огромният ръст на този род ? В изворите, специално за отбелязване на височина , аз срещнах/попаднах само на Хониат и само за Иванко " Той беше висок на ръст извънредно съобразителен и с голяма физическа сила. Но свирепите черти на лицето му..." " А от това сравнение правим извод, че и Асен I е такъв " Един мъж подобен на него и по вид и по характер.." Това е. За деспот Слав - Валансиен подробно е описал срещата му с император Анри, но нищо за ръста му. Или братовчедът на Борил не е бил 2 метра, както твърди Нешева, или не е впечатлил също толкова високите западняци от Фландрия.(!?) Също нищо не надуших от сръбските източници за Стрез - другият брат'чед. Сега да приведа няколко примера. Ако Иванко е бил наистина около 2 метра, Хониат, като расов "византиец" не би го описал висок, а по скоро както Михаил Псел описва Константин VIII " При огромном, почти в девять стоп, росте.." "He was a man of enormous size, standing up to nine feet in height. His constitution, moreover, was more than usually robust, and his digestive powers were extraordinary" Тук разбира се става въпрос за хипербола, щото работата отива към 2,74 м. (питал съм monte christo), но щом за Иванко, отсъстват 9 стъпки и подобни, а само "висок", все си мисля, че не е бил 2 метра. Щото Никита си е баш съвременник и големец ,със сигурност е меркал я Иванко, я Асеня. Още нещо - хипотетично приемаме, че намерените гробове/скелети са си на Асеневци (Асен, Петър, Калоян, Иванко, Алекси Слав) Ако един от родата - примерно бащата на Асен и Петър е много висок, практически невъзможно е цялата рода да са високи - съответно всичките му синове, племенник Иванко, че и пра-племенникът Слав. Отново примера с Македонците - Василий II - набит нисък(среден), брат му Константин - много висок. Самуил (или псевдо) около 1.70, а синът му го превишавал по ръст и сила. Малко от древността с пример - мумии. Тутмос III нисък 1.61-1.63 ( но за времето си е точно среден на ръст), синът му Аменхотеп II атлета - може би най-висок от цялата династия с 1.80 м. В средновековна Европа също се забелязват много високи хора (предимно от аристокрацията) Карл Велики - 1.92, Франсоа I също, че и повече, но нито братята им , нито децата им са с подобна височина. Заради това си мислех, че Асеневци (ако разбира се тези двуметрови скелети са техни) принадлежат на някакъв етнос, който се е отличавал с високият си ръст. Както и @pnp5q посочи за 2-метровите от Русокастро, пак около първата половина на 13 век (сиреч куманите)

      Comment


        Amazon написа Виж мнение
        Според това което съм чел куманите са изглеждали като северняци. От там идва и името им което общо взето значи русоляви, светли и т.н. .
        Това се допълва и от сведенията, че не издържат на жеги . Краят на май, началото на юни, пришпорват кобилите и никакви увещания не са в състояние да ги накарат да останат. Зимата, обаче нямат проблеми - готови са да ударят едно рамо. Все съм се питал защо ? Заради едното Одринско ? В продължение на близо 6 десетилетия Асеневци им предлагат един и същи буломач 1-во, 2-ро и трето - грабеж в Одринско, за закуска, обяд и вечеря. Не е ли твърде постно ?

        Comment


          Евристей написа Виж мнение
          Не е ли твърде постно ?
          Ако не ме лъже паметта, са използвали територията на България като спокойна база, или за зимуване. Възможно е това също да ги е мотивирало? Примерно отношенията им с унгарците са доста по-сложни.
          This is my signature. There are many like it but this one is mine.

          Comment


            Евристей написа Виж мнение
            Това се допълва и от сведенията, че не издържат на жеги . Краят на май, началото на юни, пришпорват кобилите и никакви увещания не са в състояние да ги накарат да останат. Зимата, обаче нямат проблеми - готови са да ударят едно рамо. Все съм се питал защо ? Заради едното Одринско ? В продължение на близо 6 десетилетия Асеневци им предлагат един и същи буломач 1-во, 2-ро и трето - грабеж в Одринско, за закуска, обяд и вечеря. Не е ли твърде постно ?
            Ми нормално, те и власите през лятото са по планините. Освен това имаме и специфичен обичай за водене на военни действия през зимата, който Гумильов правдоподобно обясняваше за степите западно от р. Волга (но съм забравил точно къде!). За Русия по-специално татарите логично са действали през зимата - чакали са да се втвърди калта от пътищата и да...разгонят фамилията на цяла Рус (това в кр. на 30-те год. на 13 в.).

            Куманите, разбира се, са свързани с Асеневците и родово - нали напр. Калоян е женен за куманка, която по-късно взима Борил.
            A strong toun Rodez hit is,
            The Castell is strong and fair I wis...


            блог за средновековна балканска история

            Comment


              Така де, ама куманите са си тук, воюват и когато започнат горещините - драсват на север. Дори и Калоян е принуден да прекрати обсадата на Адрианопол, което е озадачаващо. Може и да поспекулираме : 1. Калоян не е знаел за "навиците" на съюзниците си /невъзможно/ 2. Температурите внезапно/необичайно/ са се повишили 3. Разчитал е, че преди настъпването на горещините Одрин ще падне. Не виждам как иначе ще започне военни действия и изведнъж, принуден от "своеволието" на съюзниците си /кумани/ да прекратява операцията.

              Comment


                Евристей написа Виж мнение
                2. Температурите внезапно/необичайно/ са се повишили 3. Разчитал е, че преди настъпването на горещините Одрин ще падне.
                Нещо такова. Когато била планирана операцията през януари, Калоян попитал най-видния шаман от Делиормана за времето. Той предсказал хладно и дъждовно лято, за което му било заплатено с три от най-тлъстите овце от царското стадо (отмъкнати през миналогодишната кампания от Тракия) и един чисто нов влашки ямурлук (е верно втора употреба, ама изпран в Янтра). Но явно шаманът объркал гъбите, които консумира при изпадането си в транс, та не познал и жегите започнали още в средата на април. Въпреки извънредните дажби от айрян и дини, куманите в крайна се оттеглили да прекарат лятото на хлад в Крим, щото както знаем - "Крым наш", в смисъл кумански. Разярен, Калоян пратил стражата да доведе делиорманския шаман, който го подвел, като през цялото време повтарял - "Само едно се чудя, дали да го сваря жив, дали да одера жив или да го изкормя и докато е жив да гледа как дакелите ми се бият за джигера му". Обаче делиорманският шаман не бил прост и като отишли в селото му, калояновите джелати разбрали, че като разбрал как се оакал, веднага духнал в безкрайната Дешт и кипчак.

                Comment


                  Stan написа Виж мнение
                  Нещо такова. Когато била планирана операцията през януари, Калоян попитал най-видния шаман от Делиормана за времето. Той предсказал хладно и дъждовно лято, за което му било заплатено с три от най-тлъстите овце от царското стадо (отмъкнати през миналогодишната кампания от Тракия) и един чисто нов влашки ямурлук (е верно втора употреба, ама изпран в Янтра). Но явно шаманът объркал гъбите, които консумира при изпадането си в транс, та не познал и жегите започнали още в средата на април. Въпреки извънредните дажби от айрян и дини, куманите в крайна се оттеглили да прекарат лятото на хлад в Крим, щото както знаем - "Крым наш", в смисъл кумански. Разярен, Калоян пратил стражата да доведе делиорманския шаман, който го подвел, като през цялото време повтарял - "Само едно се чудя, дали да го сваря жив, дали да одера жив или да го изкормя и докато е жив да гледа как дакелите ми се бият за джигера му". Обаче делиорманският шаман не бил прост и като отишли в селото му, калояновите джелати разбрали, че като разбрал как се оакал, веднага духнал в безкрайната Дешт и кипчак.
                  Ами наздраве на патерици. Освен да те попитам хубава ли беше и ракийката, която ти помогна да напишеш това историческо есе ...

                  Comment


                    Напълно трезв бях.

                    Comment


                      Stan написа Виж мнение
                      духнал в безкрайната Дешт и кипчак.
                      Брат ми, тире иска тая работа (Дешт-и кипчак), защото това е персийска граматическа форма, която ще рече "Степ на кипчаците". Без тирето подчинителната връзка изчезва и е заменена от съюз "Степ/пустиня и Ки(ъ)пчак(ци)".

                      П.П. Иначе звездите много забавно ти говорят
                      Last edited by KIZIL DELI; 08-04-2016, 14:02.

                      Comment


                        Всички го наричали Скилойоан. Защото, като се сближил със скитското племе и завързал с тях роднинство, той възприел и характера на зверската им природа и се наслаждавал от убийствата на ромеите. Като умрял, царската власт над българите взел синът на сестра му, по име Борил, който се оженил за вуйна си скитка Това е от Акрополит. Анализирайки текста/инфото/ трябва да отхвърлим една от тезите за произход - куманският. Никеецът, като познавач на Асеневци е категоричен : Калоян няма скитски(кумански) произход, а след като се "сближил" /оженил/ тогава възприел техния характер. Сиреч, съпругата му куманка вместо тя да се българизира, е куманизирала (само как звучи) мъжа си !?? Тази теза можеше да се приеме безрезервно, ако Скилойоан не беше образ и подобие на брат си Асен. Съвременникът Хониат го характеризира като "кръвожаден" варварин и пищи от неговите действия. За стария Асен - съгласяваме ли се, че няма съпруга куманка, която и него да накара да възприеме "зверската" и природа ? Възелът вместо да се отплита се стяга.

                        Comment


                          Просто се чудя, как пък поне един хронист, поне един автор на писмо и т. н. не се сети да спомене името на баща им, можеше и да намалим температурата на този спор.


                          thorn

                          Средновековните църкви в България

                          Comment


                            Thorn написа Виж мнение
                            Просто се чудя, как пък поне един хронист, поне един автор на писмо и т. н. не се сети да спомене името на баща им, можеше и да намалим температурата на този спор.
                            аз, Йоан Асен, в Христа Бога верен цар и самодържец на българите, син на стария цар Асен, Какво повече да кажем, след като самият Иван Асен мълчи. Споменава само баща си и точка. Няма деди, няма "славен" или "древен" род.

                            Comment


                              Причини да не се споменава бащата на Асен, Петър и Калоян, може да има много. Една от тях може е че никой не е знаел кои е - нито ромейските хронисти, нито те те самите, а може би и майка им не е била сигурна.

                              Comment


                                Току що ми попадна едно интригуващо резюме на доклад, та: сметам, занимливо ще да е, ако някой вземе та се порови в османските и каквито други има закони относно влашкото население на Балканите and beyond. Защото, смятам вече на всички е ясно, че терминът включва в себе си многообразни значения и далеч не се употребява (само) в етнически смисъл. Т.е. юридическите документи биха могли да ни дадат една по-сигурна база за разсъждения по въпроса.
                                A strong toun Rodez hit is,
                                The Castell is strong and fair I wis...


                                блог за средновековна балканска история

                                Comment

                                Working...
                                X