If this is your first visit, be sure to
check out the FAQ by clicking the
link above. You may have to register
before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages,
select the forum that you want to visit from the selection below.
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Нови статии, рецензии и материали за Голямата война
Ъпдейтът, безспорно, е важно нещо от живота на един сайт. Във "Военна стратегия" съзнаваме това прекрасно, но поради независищи от мен неразбории, от последния по-сериозен изстрел в Интернет протранството минаха няколко седмици. Искам да ви уверя,всички които питате и се интересувате, че тази работа, няма да остане така. На път е мощтно обновление. А за доказателство, предлам и прилагам, кратък спомен, от няколко страници, на подполковник от На Негово Величество Българската войска Аджаров , сканирани от "Епопея на Българския войн" т.V, за Войнишкото възстание и отбраната на София. Знам, че доста хора се поинтересуваха, а не е хубаво източниците за тези събития да са само от след 1944 година. Макар и кратък, очеркът е съдържателен и предава до известна степен драматизма, чувствата и действията на участниците.
Предлагам на вашето внимание и спомените на икономистът д-р Любен Лещов от боевете пред Дойран през септември 1918, с предговор от генерал Недев. Те засягатпреди всичко действията и живота в 33-и Свищовски полк, но е хвърлен и цялостен поглед върху това , уви последно за войната, успешно за нас сражение. Картината е много жива и е пълна с историите на отделни бойци и офицери.
Няколко нови скана, които биха ви заинтересували, са поместени на сайта. Само за регистрирани, напомням.
Това са: Бързо откриване на бойните вещества София,1939, брошура
Щурмово нападение София, 1935, статия от сборника "Епопея на българския воинъ", Томъ V
От Ниш до позициите край Серес 1914-1918 * - Из "Моята епоха" на полковник Димитър Азманов, 60 страници в PDF формат, от изданието на Издателството на Министерството на отбраната "св. Георги Победоносец", София, 1995 г.
*Позволих си да сканирам втората половина на книгата на Димитър Азманов - командир на полк, редактор на "Военен сборник" и дипломат, участник на командни постове в Балканската, Междусъюзническата и Първата световна война, засягащи периода 1914-1919. Предлагам част, която включва неговия престой като военно аташе в Белград и при евакуираното сръбско правителство в Ниш, впечатленията му от Константинопол, където също е аташе и посещава Галиполи и фронта при Бершеба в Палестина, общува със султана, Енвер паша, Мустафа Кемал, адмирал Сушон и генерал фелдмаршал фон Макензен, както и впечатленията му от нашия фронт, където е начело на 30 Шейновски и 12 Балкански полкове, при Добро поле и Серес. Слабо казано любопитни са бележките му от срещата с кайзер Вилхелм ²², тъй като по една случайност Балканският полк формално от 1917 година е под коронованото му шефство. Азманов е военен, не писател или критик на времето му, но острите му забележки към нашето командване напомнят духа и разбиранията на Дрангов.
Продължавам със скана на две книжки но още не са готови:
А господин Петър Николов би бил много полезен, ако не пише и пуска такива неща, а си ги чете и разглежда за собствено удоволствие и просвета.
Last edited by von Danitz; 20-04-2007, 11:21.
Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
Съвсем лек редизайн на ariergard.net, който между другото вече е достъпен и от glishev.org , което по някакво стечение на обстоятелствата е фамилното ми име.
Не е лошо да те четат. Още по гот е да те цитират. Обаче опасен руски фен, направо ме е превел. Кеф. всичко добре, ама да се беше позовал...Е, кво да правиш, океан от вълшебства е нета. И е поразкрасил:
Не е лошо да те четат. Още по гот е да те цитират. Обаче опасен руски фен, направо ме е превел. Кеф. всичко добре, ама да се беше позовал...Е, кво да правиш, океан от вълшебства е нета. И е поразкрасил:
Има само една ! в скобите след 4000 т. вместо 3. Не е същия материал това, какво мрънкаш
Поне му пиши да драсне един ред откъде го е превел. Че не стига, че не признават кой им е дал азбуката, сега и материалчетата за ПСВ...
XV mile the sea brode is
From Turkey to the Ile of Rodez...
Адски е интересно, наистина. Ти все намираш разни безумни сюжети из задните дворища на Голямата война, което отвсякъде си е любопитно. Само "остров Камаран" всъщност е малко архипелагче от няколко острова. Май наскоро беше демилитаризиран - не съм съвсем наясно, но дълго време на островите е имало йеменска база.
За всички вас, които мразите ресторанта под балкона ви или майките с пискливи деца от съседната градинка - "Огневият валяк" от полковник Хайнц Геде, София, 1943
Comment