Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Едно съвсем малко разяснение

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Едно съвсем малко разяснение

    Аз да питам специално Империала (ако смятате, че не е за тук, местете го, а има и по-лесен начин за отговор ) - какви гаранции има срещу ситуацията, в която участник с властови ресурс, който е и участник в спор, злоупотреби с правата си да модерира?
    Just for the record...

    #2
    GK125 написа
    Аз да питам специално Империала (ако смятате, че не е за тук, местете го, а има и по-лесен начин за отговор ) - какви гаранции има срещу ситуацията, в която участник с властови ресурс, който е и участник в спор, злоупотреби с правата си да модерира?
    Just for the record...
    А аз искам да попитам какви гаранции има срещу ситуацията, в която Империала злоупотреби с имперските си права?

    :imprulz: :imprulz: :imprulz:
    Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

    Comment


      #3
      Тук обаче опираме до въпроса за естествто на интернет сайтовете и собствеността върху тях. Там е отговорът на твоя въпрос. На моя очаквам отговор от адресата му.

      Comment


        #4
        GK125 написа
        Тук обаче опираме до въпроса за естествто на интернет сайтовете и собствеността върху тях. Там е отговорът на твоя въпрос. На моя очаквам отговор от адресата му.
        Аз също очаквам отговор на моя въпрос от там, а не от теб.
        Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

        Comment


          #5
          КГ, забравяш пак, че решенията, отнасящи се до форумната политика се взимат от 5 души И щом нещо се пише от модераторския акаунт, това значи е официалната позиция на тези 5 души, за лични мнения и позиции се ползва личния акаунт - именно за това е туй неудобно разделение. И двете не трябва да се смесват (другояче казано - това, което пиша под моя си акаунт в никакъв случай не влияе или поне влияе като само един глас в решенията на Съвета)
          XV mile the sea brode is
          From Turkey to the Ile of Rodez...

          Comment


            #6
            И как да сме сигурни, че няма индивидуални прояви? Трябва да се знае кой точно е предложил и кой е решил определено нещо. Защото иначе има опасност от субективизъм.

            ПП
            Аз така или иначе питах Империала.

            Comment


              #7
              Аз пък ще го обърна на откровение. Моята откровенност обичайно не се харесва на повечето хора, аз понеже съм различен обаче си я обичам и пак ще пробвам.

              Субективизъм има, даже по мое мнение има и обидни мнения, но модераторите са единодушни даже и в обидите. И това е чудесно и правилно, те са екип, но лично аз по принципа на стария въпрос за яйцето и кокошката се чудя: Стратегическите цели ли правят екипа или екипът - стратегическите цели? На въпросът за яйцата еволюцията вече е дала отговор, сега ми е интересен отговорът и на другия въпрос.
              Не искам да обиждам никого, но лично в моите очи форумът с новата политика взе да се превръща от място с интересни дискусии в място на философия, даже да не окачествявам й градивният, строителен материал на тази философия, кефеща изглежда някое малцинство. Лично аз вече взех да губя интерес и към лично интересните ми теми тук, може и аз да съм изкривен, не знам при другите как е.
              Вече не мога да окачествя историческите теми като исторически, те взеха да стават мохабет или заяждания. Форумът не ме мотивира да седна и да прочета нещо, даже чсто не ме мотивира да дам смислен отговор.
              Не е временно затишие, не е временен спад. Има теми тук, които живо ме интересуват. Или биха ме интересували. Ако не бяха тук???
              Може би аз вече не съм за тук. Или просто обичам да се заяждам.

              Искам да попитам другите редовни посетители на форума: Как е при Вас? Има ли такова нещо или то е само в главата ми?
              Dic, hospes, Spartae, nos te hic vidisse iacentes dum sanctis patriae legibus obsequimur !

              Comment


                #8
                Ъъъ, само едно малко въпросче - какво общо имат горните постове с "Техническите въпроси около портала"?
                XV mile the sea brode is
                From Turkey to the Ile of Rodez...

                Comment


                  #9
                  D3BEP написа
                  аз понеже съм различен
                  Всички сме различни, DЗВЕР, и сигурно точно това е интересното в цялата работа.

                  D3BEP написа
                  Субективизъм има
                  Определено, мисля че това не се крие - субективизмът е поначало присъщ на хората, независимо от това как точно определят и мотивират действията си .

                  D3BEP написа
                  Не искам да обиждам никого, но лично в моите очи форумът с новата политика взе да се превръща от място с интересни дискусии в място на философия, даже да не окачествявам й градивният, строителен материал на тази философия, кефеща изглежда някое малцинство.
                  Не знам как с това можеш да обидиш някого (но пък хората се обиждат от какво ли не). Аз лично си падам по философията и философстването, и до голяма степен товае коет оми доставя удоволствие в този форум - ако и да се случва рядко. Впрочем, сама по себе си философията е метаезик на науката и в този смисъл има пряка връзка с историята (историософията, за да бъда конкретен), та смятам, че не необходимо да се обсъжда на подобен форум (както идеите на хора като Хегел, Шпенглер, Маркс, Тойнби, Гумильов и много други).

                  И за да не ме обвинят в заяждане или нещо друго - този пост е в отговор на тази подкана:
                  D3BEP написа
                  Искам да попитам другите редовни посетители на форума: Как е при Вас? Има ли такова нещо или то е само в главата ми?
                  P.S. Грей, това го отбелязах - може би има нужда от отделна тема, ако съветът намира за нужно това да се обсъжда.

                  Comment


                    #10
                    GK125 написа
                    Аз да питам специално Империала (ако смятате, че не е за тук, местете го, а има и по-лесен начин за отговор ) - какви гаранции има срещу ситуацията, в която участник с властови ресурс, който е и участник в спор, злоупотреби с правата си да модерира?
                    Just for the record...
                    Никакви.
                    albireo написа
                    ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                    Comment


                      #11
                      Предполагам ,че стана ясно ,че говоря за "новият елитен форум". "Свободният" по презумпция рядко го чета, защото по начина, по който се създаде и начина, по който е формулиран в правилата на форума аз го разбирам като форум за лафче, а не за сериозни дискусии. Нещо повече, модераторите местят теми от единия в другия форум с мнението че са, или че не са сериозни дискусии.
                      Лошото е, че лафчето само противопоставя потребителите а по отношение на качествата на другите, елитни теми, смея да изразя дълбоки съмнения, без да споменавам ограничеността на броя потребители, пишещи там.
                      Общо взето според мен правила, като
                      - да не се нарушава личното пространство
                      - да се пише задълбочено и обосновано, не моционално и общи приказки
                      - да се познава и уважава позицията на другия
                      Са на рушени там още на ниво "филтър".
                      Може би само аз виждам нещата така.
                      Обаче другото, което виждам, е че този форум не бива. Не се движи. Не се развива и най - вероятно само ще отиде на по - зле.
                      Искам да питам: как виждате при това положение развитието на този форум?
                      Аз го виждам по два фундаментални начина:
                      Единият е да го оставите да умре. Той едвам диша.
                      Другият е да се създаде екип от представители, който да обикаля университетите в страната и да предложи на всичките професори членство в "елитния" форум. Примерно.
                      Ще се радвам да чуя и други смислени, несходни идеи или прредложения.

                      Понеже не обичам да съм голословен, няма да се огранича с това, а ще задам и конкретни параметри на моето виждане, още повече че темата е за технически въпроси, е ето организационната рамка, в която виждам аз нещата, кореспондиращи с целите на структурата(според мен):

                      1.Обединяване на двата форума и отменяне на "класовите различия" между тях.
                      2. Назначаване на екип от модератори само или предимно измежду хората, активно занимаващи се с развиването на сайта.
                      3. Извеждане на сайта на едно каре "от форума" или нещо такова. В което каре се вкарват линкове към подбраните най - добри теми от форума.

                      По този начин:
                      - ще отпадне явно съществуващият антагонизъм между потребителите. Ако не е вече късно, защото все някога ще бъде късно.
                      - политиката на екипа във форума пряко ще кореспондира на политиката на екипа във сайта, по - лесно ще бъде да се привличат кадри за каузата и да се отговаря на конкретни предложения или искания. Без да говорим за неща, като авторитет или познаване на модератора.
                      - потребителите на сайта ще виждат и достъпват директно най - качествената част от форума, може би дори кореспондираща със статиите в сайта.
                      Последното е изключително важно да се случи за да го бъде форума. Разберете, проблемът не е само за нас - потребителите, несвикнали с промените. Лично на мен това деление ми е крайн неприятно още от първия му ден, но съм го обсъждал в личен план с някои посетители тук, не съм го поставял на общо обсъждане нито когато беше, нито когато изгонихте един или друг потребител. Просто, понеже имам опит с подобни структури, изчаквах да видя дали това няма да се уталожи с времето, защото много често една промяна се оказва полезна, но несвикналият с нея контингент я отхвърля първоначално заради затрудненията, които му създава.
                      Е тази промяна никак не е полезна.
                      Ако във форума влезе нормален, стабилен човек, свикнал да опознава и уважава позицията на другите, той ще се сблъска със следната странност още на входа.
                      На него първото, което ще му блесне, ще е едно изречение с линк, носещи приблизително следният смисъл:
                      "Уважаеми потребители,
                      Тук, точно под приветствието, се намира форумът за тъпаци. Вътре има всекаква простотия и гюрултия, както и други неприлични неща. Моля, не пишете там. За Вас е форумът отдолу, под този за тъпаците, където са смислените и мотивирани теми. Единственото ограничение в него е, че Вашата тема ще бъде стопирана за да бъде първо прегледана от пъдарите на описаните по - горе тъпаци, дали аджеба става за този форум или е по - подходяща за горния."

                      Смешно, нали. Само че точно така изглежда и в очите на влезлия за първи път. "Кръстоносен поход срещу емоциите". Веднага му набиваме в главата всичките проблеми на форума. Сериозният човек не би влязъл тук повече. Несериозният ще влезе примерно, но за да превърне първата част от форума в още по - близка до горното определение.
                      Защо, аджеба в борбата за качество трябваше да си свалим и гащите?
                      Dic, hospes, Spartae, nos te hic vidisse iacentes dum sanctis patriae legibus obsequimur !

                      Comment


                        #12
                        Ако във форума влезе нормален, стабилен човек, свикнал да опознава и уважава позицията на другите, той ще се сблъска със следната странност още на входа.
                        По моя скромен опит с форумите (и в частност с този), подобни потребители се серщат толкова рядко, че опасността да бъдат загубени точно по споменатите от теб причини е почти никаква - те така или иначе се привилчат, печелят или губят в резултат най-вече на лични контакти. Т.е., човекът ще участва и или ще разпознае себеподобин и може да реши да остане, или не.
                        Единственото сериозно решение на този проблем (а аз поначало смятам, че решение няма) е в създаването на изцяло елитен и ограничен форум. Решение, което по-принцип аз подкрепям.

                        Що се отнася до самия форум и неговия живот - смъртта му се предрича отдаван, но още не е настъпила. Дали ще се случи или не е въпрос, който не ме вълнува чак толкова на фона на по-важния - дали форумът ще е на нужното ниво, така че да е интересно да се пише. Дали ще е жив, но кръчмарски (нещо, което уви се наблюдава от много време) не е важно за мен лично - за какво ми е кръчмарски форум? В който вески се появява за да излее емоциите си, да зищатава с пяна на уста идеологическите си пристрастия или пък да демонстрира липсата си на познания и най-вече липсата на жеалние да я компенсира? От друга страна, ако форумът се превърне в това, което навремето искахме да бъде, ще е хубаво. Ако ще и да е такъв за 10 потребителя (и без друго сериозните потребители рядко са повече от 1-2% от регистрираните, често и по-малко).

                        Comment


                          #13
                          Между другото, аз също харесвам философстването. А и то по идея разсъждаването върху историята си е много близо до това същото философстване
                          За двата форума. Не виждам за какво се дразниш, Дзвер. Наистина. Идеята, (повтарям чужди становища, ама явно няма как - трябва) е да има място, където мненията тип "аз не знам как е, ама не е така" или "не съм чел и нямам представа от темата, ама не сте прави" ще са малко за сметка на малко по-сериозното отношение и по-сериозните мнения. И си мисля, че това разделение си е неизбежно в един твърде популярен и посещаван форум. Так тъкмо и едните и другите потребители (тия, които предпочитат да мислят, преди да пишат и тези, които предпочитат да пишат, преди да мислят) ще имат свое място. И честно казано, не виждам защо тая работа трябва да се драматизира. Още повече, че така се получава едно естествено разделение и никой не е спиран да пише.
                          Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                          Проект 22.06.1941 г.
                          "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                          Comment


                            #14
                            Мисля си две неща:
                            Че ми се отговаря твърде бързо
                            Че ми се отговря не от който трябва.
                            Прилича на стремеж бързо да се разнесе дискусията или пък да се "покрие" мнението на неудобния.
                            И си мисля, че това разделение си е неизбежно в един твърде популярен и посещаван форум.
                            Ами добре де.
                            Аз съм от две години модератор в един форум. Имал съм и доста сериозни участия в сайта му.
                            Има към 7 000 регистрирани потребители и към 150 000 мнения. За период от две години и половина, като лавинообразно нарастват, примерно първата година свърши на около 15-20 хиляди мнения, втората на към 70-80.
                            Общо взето има теми, които дневно генерират според мен повече мнения, отколкото целият форум тук.
                            И, за съжаление и за разлика оттук не може да става въпрос за философии. Тук може и историята и философията(говорех малк оза дървената) да въряват ръка за ръка, там не става. Празни мнения може и да има, но философиите могат да повлияят на здравето или дори живота на човека, четящ там. А читателите са незнайно колко много.
                            Модерациите са ежедневие. Ще говоря на око, но едно поне 5% от мненията са минали модерация. Те са 100% организирани, мотивирани и зад тях стои модератор с името си - и трите за разлика от тук. За миналата година за модерация да ме питаш, в четвъртък на 22-ри, януари месец, ще ти я намеря, ще открия и какво съм ти писал и какви са мотивите. Екипът там също обичайно се подкрепя.
                            Действащите модератори в момента са 4-5 човека, и общо взето над 7 никога не са се качвали.
                            И модератори, и потребители не е никак рядкост да пишат материали за сайта. КАто смея да отбележа, че действително има и по - лесни материали, като интервюта и репортажи.
                            Айде сега кажете ми пак, кое е неизбежното в големите и популярни форуми и с какво единият форум е по - голям от другия?
                            Защо г исравнявам? Защото два форума може да са различни като черното и бялото, но методиката на управление е фундаментална за форумите.
                            Dic, hospes, Spartae, nos te hic vidisse iacentes dum sanctis patriae legibus obsequimur !

                            Comment


                              #15
                              Това си е мое мнение, нямам намерение никого "да затрупвам" с него. Надявам се, че не смяташ темата за "своя" и да се дразниш от всяко различно от твоето мнение в нея
                              Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                              Проект 22.06.1941 г.
                              "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                              Comment

                              Working...
                              X