Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Участието на България във Втората световна война 1941-1945

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Участието на България във Втората световна война 1941-1945

    здравеите,знаели някои нещо за първи окопационен корпус 1941-42г в Югославия

    #2
    ЗА българските окупационни части през ВСВ

    е нека някой отговори на човека
    albireo написа
    ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

    Comment


      #3
      Нищо не знам, там е проблема :cry:
      XV mile the sea brode is
      From Turkey to the Ile of Rodez...

      Comment


        #4
        И аз не знам много ! Даже нищо ! 41-42 . ли ? Ами помагат на Германия ?
        А после след идването на Руската армия и новият режим пакс е бием само че за свободата на Югославия , май ?
        Дядо ми се е бил там , по точно в Унгария , бил е на противопехотна картечница '35 милиметрова , до колкото знам ! :tup: ( и аз та кажа )
        "Ако светът може да бъде по-добро място , то да направиш добро се смята за провал . Не спирай , Не се предавай , Надбягай Себе си ! "

        Comment


          #5
          само това намерих, не е много

          През април 1941 г. армиите на Третия райх, подпомогнати от своите съюзници, разгромяват Гърция и Югославия. Веднага след това гръцките и югославските владения в Македония са поделени на българска, италианска и германска окупационни зони. Към Царството са присъединени териториите на Егейска Македония на изток от р. Струма и по-голямата част от Вардарска Македония, които бързо са приобщени към обществения живот на страната. Обширни пространства от западния й дял (Тетовско, Гостиварско, Дебърско, Кичевско, Стружко и Преспанско) са включени в пределите на Велика Албания, намираща се под италиански протекторат. Италианците контролират също западните райони на гръцките владения в Македония с главен град Костур (тези територии според договореностите от Виена, съгласувани между външните министри на Германия и Италия фон Рибентроп и граф Чано на 24 април с.г., е трябвало да бъдат включени към Велика Албания, но в тях така и не се настанява албанска администрация и дори се лансира идеята за създаването там на влашка държава), макар формално почти цяла Гърция да е призната за тяхна зона на влияние. Останалата част на Егейска Македония е под германска окупация, но се администрира от органите на гръцката колаборационистка република.

          През 1943 г. български окупационен корпус заема земите между долните течения на реките Вардар и Струма (без Солун) и в Халкидика, ала те не са включени в пределите на България. Малко по-късно Италия капитулира и излиза от войната, а териториите, контролирани от войските на Дучето, попадат под германска окупация, като Албания формално възвръща независимостта си. Тогава в някои погранични участъци оттатък новата българска граница във Вардарска Македония са вкарани поделения на царската армия, макар че малко преди смъртта си цар Борис III отказва България да присъедини Северозападна Македония. Затова пък се съгласява българите да поемат контрола над Леринско и Костурско, ала ненавременната му кончина осуетява този ангажимент.

          През септември 1944 г. започва изтеглянето на германските и българските войски от заетите територии в Македония. В нейния Вардарски дял възникналата през 1943 г. местна комунистическа партия (намираща се вероятно под контрола на българските тайни служби) провъзгласява на заседание на Антифашисткото събрание за национално освобождение на Македония, проведено в манастира "Св. Прохор Пчински" на 2 август 1944 г., създаването на Демократична федеративна Македония, което съответства на линията на Югославската комунистическа партия за формирането на югославска федерация. В западната половина на Балканския полуостров се появява втора държава на българите, но в нея до края на столетието ще доминират идеите на македонизма и антибългаризма.
          "If elections changed anything, they would be forbidden" ~ Kurt Tucholsky

          Comment


            #6
            Абсурд е двата корпуса (освен в Сърбия има и в Гърция - 2-ри със щаб в Драма) да бъдат наричани "окупационни". "Окупират" се чужди земи, собствените се освобождават от вражеска окупация. 8)
            Si vis pacem - para bellum!

            Comment


              #7
              Айде пак на спора за понятия - все едно да спорим как е по-правилно да се нарекат агентите на тайните служби - раузнавачи (когато говориш за своите) или шпиони (когато говориш за чуждите). Та и с това е така - ние ще си им казваме "осовободителни", но за гърците или сърбите те са "окупационни". И всеки ще си е в правото, ако говорим само за гледни точки. А инак - те се настаняват на територия, която е част от друга държава (без значение, че някога е била и българска и част от населението там се възприема като българско) - и поради тази причина е напълно нормално да могат да се нарекат и "окупационни".

              Comment


                #8
                Родната ми махала в София е пълна с преселници от Вардарско и Беломорието - макар и раждани там, те са си българи. И през май 1941 са посрещали българските войски в двата дяла на Македония (както и тези в Нишко) като освободителни, а не като "окупационни" :lol:
                Si vis pacem - para bellum!

                Comment


                  #9
                  Естествено. Но как мислиш са гледали на тях гърците или сърбите?

                  Comment


                    #10
                    Забележката на Капитана е много основателна. Една от причините да влезем във ВСВ е и Националният въпрос. Тук (във форума) пишат българи на български език. Позицията на гърци и сърби си е тяхна и нека те да си я отстояват. Не е нужно да се правим на по-толерантни отколкото сме! :evil:
                    http://thirdreich.boinaslava.net/

                    Comment


                      #11
                      Въпросът не е в това да се правим на толерантни, а да се стремим да бъдем обективни.
                      Така или иначе, по онова време тези територии са под юрисдикцията на друга държава / справедливо или не - това е отделен въпрос/, така че терминът "окупационни" е съвсем справедлив, ако се абстрахираме от националните си предпочитания.
                      "If elections changed anything, they would be forbidden" ~ Kurt Tucholsky

                      Comment


                        #12
                        Вижте, аз не ги пиша тези работи (или не се опитвам да правя поправки) само за да се правя на толерантен. По-скоро изхождам от общия стремеж целият форум да бъде сериозен като ниво и да се води от "историческа" гледна точка.
                        А когато обсъждаме подобни събития или изказваме собственото си мнение и тогава трябва да сме субективни, или се опитваме да придобием историческа нагласа - а тя е дотолкова обективна, че да не изхождаме от собствената си националност, лични предпочитания и мнения. За това, както каза и Rambler - тези територии са били към този момент част от територията на Югославия и Гърция и нашите войски там са окупационни (да не говорим, че в някои случаи те наистина се държат именно като окупационни, но това е отделна тема).

                        Comment


                          #13
                          подпечатвам поста на Ам-Гъл с официалния форумен печат (ее, тряа да направя една такава картинка или няколко различни, и да ги слагам в мненията на хората (или в моите отговори) които особено подчертават основните ни идеи ) :tup:
                          albireo написа
                          ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                          Comment


                            #14
                            Некои международноправни и юридически уточнения:
                            1. Когато българските войски навлизат в Източна Сърбия, Вардарска и Егейска Македония, държавите Югославия и Гърция не съществуват като субекти на международните отношения, защото са разгромени от Вермахта по време на Балканската му кампания. Основнитете им съставни части са разпределени от Хитлер между България, Италия, Хърватско и Унгария. Не можеш да окупираш държави, които не съществуват!
                            2. Земите, в които навлизат 1-ви и 2-ри корпус и 5-а армия и където се установява българска административна власт, стават съставни части на българската държава - Скопска област, област Ксанти, Нишко и Пиротско - в Софийска област. Не може да наричаш "окупационни" собствените си войски, разквартировани в собствената ти държава... :lol:
                            Si vis pacem - para bellum!

                            Comment


                              #15
                              На този принцип трябва да приемеш (ако наистина си последователен в това, което казваш), че в момента, в който през 1991 г. войските на Ирак завземат Кувейт, той престава да съществува като държава и съответно иракските войски всъщност не са окупационни, и Кувейт е съставна част от Ирак. Значи САЩ са мръсни агресори в тази война.
                              Да не говорим, че на същото основание немските войски в Полша или Франция също не са "окупационни", нито съветските в Балтийските държави...
                              Грешката в аргументацията ти е, че забравяш един много съществен факт - промяната в отношението между определени държави (както и в териториалния им състав) става "законна" чак когато се сключи мирен договор и войната приключи. А надявам се не си забравил кога точно приключва ВСВ? Фактът че някой е победил една държава и е заграбил територията й, не означава, че тя е престанала да бъде субект... а това, че друг се включва в разграбването не го прави по-достоен (без значение по какви точно причини прави това).

                              Comment

                              Working...
                              X