Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Димитър Общи

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Димитър Общи

    Не е ли време този българин да бъде реабилитиран...
    "Тяжело в деревне без Нагана, когда у соседа есть!..." ... ...

    #2
    майор написа
    Не е ли време този българин да бъде реабилитиран...
    Аргументирайте се.
    "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

    Comment


      #3
      Простете но какво точно е "Димитър Общи" ?!
      Кръвта из нашите гърди
      не е съвсем изляна!
      Народе, цял стани! Иди!
      Че Македония въстана.

      Comment


        #4
        майор написа
        Не е ли време този българин да бъде реабилитиран...
        Не е. И не вярвам такова време да дойде. Ако оправдаваш неподчинението и следващото предателство с желанието му за голям процес и голяма публичност, осветляваща българския въпрос, много трябва да се потрудиш с аргументите .

        Comment


          #5
          Дълго се колебах дали да не изтрия тази дълбоко съдържателна тема, но все пак се смилих и я премествам в подфорум "Възраждане".
          We don't see things as they are, we see them as we are
          ---Anais Nin----

          Comment


            #6
            Твърдо "НЕ".
            То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

            Comment


              #7
              Темата въобще не е съдържателна, камо ли пък дълбоко... Какъвто впрочем е и самият Дим. Общи. За мен това е един посредствен авантюрист и плитък, жалък предател.
              Прави нещо, докато мислиш какво да правиш!

              Comment


                #8
                майор написа
                Не е ли време този българин да бъде реабилитиран...
                Ако някога това стане явно България е престанала да съществува. Мисля, че трябва да прочетеш "Сподвижниците на Левски пред турския съд"
                Аз просто търся истината

                Comment


                  #9
                  Ето за тези които не знаят кой е Димитър Общи и какво е направил вижте тук - http://www.bg-history.info/?p=statia&statiaid=302
                  Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

                  Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

                  Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

                  Comment


                    #10
                    Димитър Общи - велик българин или...

                    О,к Шеленберг и благодаря. Аз съм абсолютен лаик в историята...
                    Last edited by майор; 23-04-2009, 16:38.
                    "Тяжело в деревне без Нагана, когда у соседа есть!..." ... ...

                    Comment


                      #11
                      майор написа Виж мнение
                      Винаги съм се питал: Кой е Димитър Общи? Предател или велик българин? Кой е имал интерес, той да бъде охулен и непочитан?
                      Лигльо най-общо. Типична съвременна мутра.
                      Пристъпил си заповедта на Апостола, пристъпил си я. Обрал си пощата - обрал си я. Абе Сульо, забий горе в горите и не си показвай носа поне месец да мине всичко.
                      А той какво - заседнал в кръчмата и почнал да черпи подред няколко дена.

                      Имаше едно много хубаво изказване на Макдермот, когато е писала книгата за Левски, цитирам по памет - "Въпреки участието му при Гарибалди, подвизите в Гърция и участието в Легията, народната памет никога не му прости предателството на Левски".
                      http://www.bukvite.com

                      Comment


                        #12
                        Благодаря на Шеленберг за информацията! Не съм историк. Просто се опитвам се да анализирам общоприетото мнение. Изворите върху,които е изградено то са съмнителни.Отнасям се с подозрение към турските архиви във относно процеса срещу Левски-Общи и останалите. Има няколко версии за начина,по който архивът е придобит. Всичките са някак неубедителни. Съществуват съмнения,че архивът на БРЦК,също е манипулиран след Освобождението. Но си задавам следният въпрос: Може ли мъж, 1.Участник в Критското въстание; 2."полковник" от армията на Гарибалди/ някъде четох,че е един от основателите на "тайната полиция" на Гарибалди/; 3.хайдутствал в Македонско; 4.Легионер при Г.С.Раковски 5.Доброволно преминал в България да помага на Дякона, да бъде СТРАХЛИВ, СЕБИЧЕН ГЛУПАК ? Ей Буквите, обирът на пощата е организиран и извършен от Общи,но по заповед на Левски. На самият Дякон този обир е заповядан от БРЦК/в частност - от Каравелов/
                        Last edited by майор; 23-04-2009, 15:04.
                        "Тяжело в деревне без Нагана, когда у соседа есть!..." ... ...

                        Comment


                          #13
                          майор написа Виж мнение
                          обирът на пощата е организиран и извършен от Общи,но по заповед на Левски. На самият Дякон този обир е заповядан от БРЦК/в частност - от Каравелов/
                          Може ли малко източници поддържащи това, защото всичко което аз съм чел е обратното. Още малко ще подкрепиш и оная клюка, че и Левски е взел участие.
                          А за Димитър Общи - ако е вярно това, което пише Левски в писмата си до БРЦК - да, СТРАХЛИВ, СЕБИЧЕН ГЛУПАК е. Обирът на пощата го потвъждава. Нали си чел как точно го хващат всъщност?
                          http://www.bukvite.com

                          Comment


                            #14
                            Буквите, точно това е проблемът - източници с достоверна информация. Всеобщото мнение за Общи до сега е на база: "Някой е написал", "Някой е казал" и т.н...Убеден съм,че отношението към личността му,рано или късно ще се окаже историческа грешка.В момента НЕ МОГА да цитирам точен източник. Информацията е сравнително оскъдна.Преди две,три години мисля,че писателят С.Цанев/не съм сигурен/ публикува статия в смисъла на темата,като цитираше писма на Общи до Дякона,където: 1.Общи дава съвети на Левски относно тънкостите на "конспиративната" дейност"/и то много разумни/. 2. Предупреждава Левски,че заповяданият обир не е шега работа,и че след него цялата мощ на империята ще се задейства.Тайната османска полиция е действала сериозно и с шпиони навсякъде и т.н...3. Поведението на Общи пред съда е нормално.Не издава нищо повече от това,което е известно.Опитът му да представи действята си като политически акт,а не разбойнически може би е добър ход,но... В крайна сметка е обесен.Дякона също опитва тази тактика. И защо трябва да се противопоставя личността на Общи, с тази на Левски? Относно източниците: Преди около 35-40 е правена графологична експертиза на някои писма на Левски. Имало е съмнения,че всички са писани от него...Чукни в Гугъл:" Реквием за патриота Димитър Общи". Възможно е да съм си създал грешно мнение,но...
                            Last edited by майор; 23-04-2009, 17:41.
                            "Тяжело в деревне без Нагана, когда у соседа есть!..." ... ...

                            Comment


                              #15
                              За какво да го реабилитираме?За това, че като го залавят започва да пее цялата организация на ВРО, че дори и си измисля, само за да не го мислят за някакъв разбойник.

                              Просто тази тема да я трием, че си вдигам кръвното налягане като се сетя за тази личност
                              Политикът трябва да може да предскаже какво ще стане утре, след седмица, след месец и след година. А после да обясни защо това не е станало

                              Comment

                              Working...
                              X