Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Даниел Кацев-Бурски относно предателството на Левски

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Даниел Кацев-Бурски относно предателството на Левски

    Даниел Кацев - Бурски е автор на една малко известна книга "Истината по предателството на Васил Левски" издадена 1926г. Чрез нея той се опитва да оправдае поп Кръстьо, като насочва съмненията към фамилията на поп Лукан. Можете ли да ми кажете нещо повече за този автор като биография?
    Аз просто търся истината

    #2
    Книжката е широко известна и се нарича "Истината по предаването на Дякон Игнатий-Васил Левски" (Анкета извършена в Ловеч, 1925 г., с 6 портрета и три факсимилета), 1926 г., печатница "Бял Кръст", Курилски манастир. Авторът й Данаил Василев Кацев, с псевдоним - Бурски, е писател и журналист. Роден е на 31. 07. 1888 г. в с. Кочмаларе (Отец Паисиево), Карловско. Син е на Мария и Васил Кацеви. Майката Мария е дъщеря на поп Данаил от същото село - член на местния Рев. комитет, основан от Левски. Бурски написва 13 книги и е за определено време председател на Народния комитет "Васил Левски". Умира на 04. 07. 1958 г. в София. Той и Левски според някои са от един и същ родов корен (далечни братовчеди) - прадядото на Кацев - Видул Кацата от Кочмаларе и Кунчо Иванов, дядото на Апостола, са били братя.
    Прави нещо, докато мислиш какво да правиш!

    Comment


      #3
      TypTyp написа
      Книжката е широко известна и се нарича "Истината по предаването на Дякон Игнатий-Васил Левски" (Анкета извършена в Ловеч, 1925 г., с 6 портрета и три факсимилета), 1926 г., печатница "Бял Кръст", Курилски манастир. Авторът й Данаил Василев Кацев, с псевдоним - Бурски, е писател и журналист. Роден е на 31. 07. 1888 г. в с. Кочмаларе (Отец Паисиево), Карловско. Син е на Мария и Васил Кацеви. Майката Мария е дъщеря на поп Данаил от същото село - член на местния Рев. комитет, основан от Левски. Бурски написва 13 книги и е за определено време председател на Народния комитет "Васил Левски". Умира на 04. 07. 1958 г. в София. Той и Левски според някои са от един и същ родов корен (далечни братовчеди) - прадядото на Кацев - Видул Кацата от Кочмаларе и Кунчо Иванов, дядото на Апостола, са били братя.

      Доколкото знам неговата позиция по въпроса за предателството става повод да напусне(или е повод да бъде отстранен) председателското място в Народния комитет "Васил Левски".Относно неговото родство то е по скоро плод на въображение.
      Аз просто търся истината

      Comment


        #4
        Въображение на кого?
        Прави нещо, докато мислиш какво да правиш!

        Comment


          #5
          TypTyp написа
          Въображение на кого?
          Няма да е зле да прочетеш книгата " Васил Левски по спомени на Васил Караиванов" Там има доста информация относно родословието на Апостола.
          Аз просто търся истината

          Comment


            #6
            И защо мислиш че не съм я чел? По-скоро прочети моята книга и ще разбереш всичко. Включително и за Васил Генчев Караиванов (1847-1933) - съименник, пръв братовчед и почти съвръстник на Левски, както споменава и Дим. Т. Страшимиров. Освен това в същата книга, за която говориш, обърни внимание на карловските революционни дейци - фотографията от 1872 г., и виж кой на каква възраст е! А относно родословието на Апостола - който не се е захванал с него, той не се писал негов роднина. Това последното не съм си го измислил аз. Дано съм успял да отговоря на някои от твоите въпроси. А, и още - поп Кръстьо няма нищо общо с предателството.
            Прави нещо, докато мислиш какво да правиш!

            Comment


              #7
              TypTyp написа
              И защо мислиш че не съм я чел? По-скоро прочети моята книга и ще разбереш всичко. Включително и за Васил Генчев Караиванов (1847-1933) - съименник, пръв братовчед и почти съвръстник на Левски, както споменава и Дим. Т. Страшимиров. Освен това в същата книга, за която говориш, обърни внимание на карловските революционни дейци - фотографията от 1872 г., и виж кой на каква възраст е! А относно родословието на Апостола - който не се е захванал с него, той не се писал негов роднина. Това последното не съм си го измислил аз. Дано съм успял да отговоря на някои от твоите въпроси. А, и още - поп Кръстьо няма нищо общо с предателството.

              В списание "Илюстрация светлина" от 1899г. , кн. 4,5,6,9,10,11,12 Михаил Греков под псевдоним Стоян Чакъров публикува интересни спомени за Левски. Михаил Греков е роден 1847г.!!
              " - Ние Христо - се обърна Левски към Ловчалията, - с тебе сме доста възрастни, . . . .Учители да станем сме некадърни, ученици да станем сме стари . . . . "
              Христо за когото става въпрос е Христо Иванов Големия роден 1838г.
              Продължавам цитата:" ....Много си още млад Стояне, иди , изучи военното изкуство...."
              Стоян е Михаил Греков роден 1847г.

              Колкото за поп Кръстьо оставям да говоря по-нататък, ще отбележа само , че да се твърди, че той няма нищо общо със залавянето на Апостола е по скоро въпрос на вяра
              Аз просто търся истината

              Comment


                #8
                Спомените, на когото и да било, са наративен исторически извор. Към тях следва да се подходи с особено внимание - на кого са, от кога датират, диктувани ли са или не, грамотен ли е авторът им, каква е времевата им отдалеченост от фактите, които засягат и пр. Специално за тези, които споменаваш - съдържат доста противоречия. Напр. след като Левски се е смятал за "възрастен" и "некадърен" да стане учител, защо близо 3 г. учителства?
                За поп Кръстьо - вярвам, че не е предател, защото се опирам на фактите. Те говорят в негова полза. Както и дописката му от ноември 1879 г. до ловешките рев. дейци. Тя е доста показателна както по отношение на неговия характер, така и по отношение този на неговите обвинители от Ловеч.
                Прави нещо, докато мислиш какво да правиш!

                Comment


                  #9
                  Във връзка с темата-не е ли време Димитър Общи да бъде реабилитиран?
                  "Тяжело в деревне без Нагана, когда у соседа есть!..." ... ...

                  Comment


                    #10
                    За какво да бъде реаблитиран Общи?Колоборционизмът му с турските власти е повече от доказан.

                    Comment


                      #11
                      майор написа
                      Във връзка с темата-не е ли време Димитър Общи да бъде реабилитиран?
                      Дали не е време да вдигнем паметник и на Мазхар паша?

                      TypTyp написа
                      Спомените, на когото и да било, са наративен исторически извор. Към тях следва да се подходи с особено внимание - на кого са, от кога датират, диктувани ли са или не, грамотен ли е авторът им, каква е времевата им отдалеченост от фактите, които засягат и пр. Специално за тези, които споменаваш - съдържат доста противоречия. Напр. след като Левски се е смятал за "възрастен" и "некадърен" да стане учител, защо близо 3 г. учителства?
                      За поп Кръстьо - вярвам, че не е предател, защото се опирам на фактите. Те говорят в негова полза. Както и дописката му от ноември 1879 г. до ловешките рев. дейци. Тя е доста показателна както по отношение на неговия характер, така и по отношение този на неговите обвинители от Ловеч.

                      Може би тъкмо тези три години разбира че не е за учител а нещо друго го влече?
                      За да си изградим мнение за характера на поп Кръстьо, трябва да прочетем целия му Требник, предполагам, че си го направил. Аз след като го прочетох разбрах едно - според него Целта не оправдава средствата!!!
                      Last edited by isvev; 15-01-2008, 23:36. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
                      Аз просто търся истината

                      Comment


                        #12
                        Кой е Мазхар паша? :1087: :1087: :1087:

                        Comment


                          #13
                          resavsky написа
                          Кой е Мазхар паша? :1087: :1087: :1087:
                          мютесарифа на София който разкрива обира в Арабаконак и разбира за съществуването на БРЦК
                          Аз просто търся истината

                          Comment


                            #14
                            Христо Иванов -Големия е роден през 1840 година.

                            Comment

                            Working...
                            X