Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Партизани из България 1941-1944

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Партизани из България 1941-1944

    Някой от по-учените хора могат ли да споделят. Интересувам се най-вече от отряда на някой си Иван Антонов (или Антон Иванов :mhehe: ) Някаде из родопите, защото пра-дядо ми е бил в него и из фамилията ми има много интересна история как са ги изколили. :o Та разкажете моля какво са правили, благодаря предварително. :p
    Кръвта из нашите гърди
    не е съвсем изляна!
    Народе, цял стани! Иди!
    Че Македония въстана.

    #2
    Родопският партизански отряд "Антон Иванов" действа в района на Западните Родопи по време на партизанското движение в България през 1941-1944 година.

    Създаден на 14 февруари 1943 година чрез обединението на Баташката и Кричимската партизанска чета (създадени съответно на 2 септември 1941 и февруари 1942 г.). През лятото на 1943 съставът на отряда нараства от 40 на 100 души. Извършват нападения над предприятия и железопътни гари, използвани и от германски войски в България, както и убийства на дейци и поддръжници на властта. На 30 юни 1943 година води тежко сражение с войска и полиция край село Фердинандово.

    През есента на 1943 година отрядът нараства до около 200 души. Понякога при акции се разделя на три чети - "Петър Ченгелов", "Георги Жечев" и "Стефан Божков".

    През зимата на 1943 година по-голямата част от отряда (143 души) се установява на лагер под връх Баташки снежник. През февруари 1944 година жандармерийски части блокират достъпа на отряда до населените места в околността. Група партизани успява да се промъкне през блокадата до Батак, за да вземе храна от ятаци, но е открита по пътя и ѝ се налага да приеме бой с превъзхождащ по сила противник в местността Търновица. В сражението са убити командира и помощник-командира (Георги Чолаков), което е сериозен удар за отряда.

    Партизаните напускат зимния лагер и започват тежък поход през Родопите, преследвани от многобройна жандармерия. В крайна сметка отрядът е обкръжен и разгромен в местността Сухо дере, близо до река Въча. След тежките десетдневни боеве се спасяват само 6 партизани. Те се присъединяват към Първа родопска бригада "Георги Димитров".

    Тази информация е от уикито, където има и биографични данни за Антон Иванов. Отне ми 10 секунди търсене. Може би е по-правилно да потърсиш в нета, преди да пускаш подобни теми. Съвет...
    They march in full battle dress
    With faces grim and pale
    Tattered banners and bloody flags
    Rusty spears and blades...

    Comment


      #3
      Може, мен са ми разказвали , че са пратили трима души (пра-дядо ми сред тях) да търсят място за зимуване, междувременно е имало информатор в четата и са ги предали, когато са се връщали тези трима чули, че се води битка и се скрили.
      Те били от малкото оцелели. Другите са ги избили.
      Кръвта из нашите гърди
      не е съвсем изляна!
      Народе, цял стани! Иди!
      Че Македония въстана.

      Comment

      Working...
      X