Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Относно 1364 златни лири

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Относно 1364 златни лири

    Иван Лалев, директор на Историческия музей в Ловеч, в една своя публикация казва: През 1974 г. при изкопни работи в непосредствена близост до музей Васил Левски , построен на мястото, където е била къщата на Марин поп Луканов, се намериха 1364 златни монети с последна емисия 1867 г. По-голяма част от тях са турски и въпрос на по-нататъшно проучване е доказване на произхода им, но наличието им в дворното място на Луканови почти сигурно ще ни насочи към революционната организация, т.е., че това са средства на частните революционни комитети, събрани и предоставени в ръководния център. Какво става с тези монети?Коя е тази публикация?
    Аз просто търся истината

    #2
    Хм, много интересно. До последно Организацията не е имала големи парични средства, а сега изведнъж толкова много злато накуп, пък и заровено.
    И тук е мястото да попитам, кой и защо натопи поп Кръстьо като предател?
    Май турската държава се е отплатила подобаващо на истинският предател.
    За мен поп Кръстьо е невинен, друг е бил предателят.
    То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

    Comment


      #3
      Въобще не е ставало дума за предателство. Левски попаднал на местно заптие, което го спряло и го попитало накъде отива. Той отговорил, че отива да копа лозето. Заптието се усъмнило - по принцип познавал местните и знаел кой къде има лозе, пък и било някакъв празник и не било нормално някой да ходи доа копа на този ден.


      thorn

      Средновековните църкви в България

      Comment


        #4
        Срещата на Левски със заптието е около 16.00 часа.Турската потеря потегля от Ловеч за Къкринското ханче около 23.30 часа.Ако заптието е докладвало най-късно в 17.00 часа трябва да приемем че някой гений в конака в Ловеч шест - седем часа по късно се е плеснал по главата и е пратил 20 заптиета в студената декемврийска нощ да гонят "баш комитата".Няма логика.Доста по приемливо е да се мисли,че в конака в Ловеч е постъпила сигурна информация /разбирай донос/ къде ще се намира Левски през фаталната нощ.Едва ли и най-тесногръдия началник ще разкарва хората си по нощите само по подозрение на едно заптие.И защо не е реагирал веднага?От Ловеч до Къкринското ханче пеш са не повече от 2 часа път /максимум два часа и половина/.Левски е заловен повече от 10 часа след срещата със заптието.

        Comment


          #5
          Никой не може да извади доказателства за това кой е предателят, защото според мен предателство има, но е обезпокояваща тенденцията да се обвинява в предателство едва ли не целият комитет в Ловеч, само и само да се докаже че поп Кръстьо е невинен. Затова е интересно откъде са се взели тези пари през 1974г и какво е станало с тях. Те се използват като доказателство, че парите на комитета са останали в Поплуканови и поп Кръстьо е неправилно набеден,че си е присвоил комитетски средства.Нека си припомним, че в началото на август Левски праща известие че изпраща поп Кръстьо с осем-десет хиляди гроша(80 000?) за да издава вестник, каквостава с тези пари?
          Аз просто търся истината

          Comment


            #6
            Доказателства има, но едни ги четат и използват за да обвинят поп Кръстьо, а други - за да го оневинят. Доста факти обаче сами говорят срещу фамилията Луканови. Намерените през 1974 г. пари са открити в двора на къщата (в дувара) на Марин поп Луканов. Укрити са от баща му - поп Лукан. Защо от него - ами защото след като никой не ги изважда от скривалището им чак до 1974 г. значи никой друг не е знаел за това. И как да знае след като поп Лукан умира по време на Освободителната война - посечен е на 15. 07. 1877 г. Значи парите са скрити от попа в периода 1867 г. (годината на последната емисия укрити пари) - 1877 г. През това време - от 1873 г. до войната, синът му Марин е на заточение в Диарбекир, откъдето избягва след 4 г. Това са въпросните комитетски пари, броят на които варира в различните публикации и спомени - 2, 3, 5, че и 10 хиляди.
            Прави нещо, докато мислиш какво да правиш!

            Comment


              #7
              TypTyp написа
              Доказателства има, но едни ги четат и използват за да обвинят поп Кръстьо, а други - за да го оневинят. Доста факти обаче сами говорят срещу фамилията Луканови. Намерените през 1974 г. пари са открити в двора на къщата (в дувара) на Марин поп Луканов. Укрити са от баща му - поп Лукан. Защо от него - ами защото след като никой не ги изважда от скривалището им чак до 1974 г. значи никой друг не е знаел за това. И как да знае след като поп Лукан умира по време на Освободителната война - посечен е на 15. 07. 1877 г. Значи парите са скрити от попа в периода 1867 г. (годината на последната емисия укрити пари) - 1877 г. През това време - от 1873 г. до войната, синът му Марин е на заточение в Диарбекир, откъдето избягва след 4 г. Това са въпросните комитетски пари, броят на които варира в различните публикации и спомени - 2, 3, 5, че и 10 хиляди.

              Доказателства има но явно някой не ги четат внимателно: "През 1974 г. при изкопни работи в непосредствена близост до музей “Васил Левски”, построен на мястото, където е била къщата на Марин поп Луканов, се намериха 1364 златни монети с последна емисия 1867 г. ”значи не са намерени в самата къща на Марин поп Луканов а в непосредствена близост!?Каква е съдбата на тези пари след като са открити?Остава открит въпросът дали наистина тези пари са на комитета? На кого е принадлежало мястото където са открити? Защо веднага се опитват да ни убедят, че те са скрити от попЛуканови?
              Аз просто търся истината

              Comment


                #8
                Какво според теб означава "открити в двора на къщата (в дувара)", ако не "в непосредствена близост", а не "в самата къща"? Виж какво означава "дувар"! :1087:
                Прави нещо, докато мислиш какво да правиш!

                Comment


                  #9
                  TypTyp написа
                  Какво според теб означава "открити в двора на къщата (в дувара)", ако не "в непосредствена близост", а не "в самата къща"? Виж какво означава "дувар"! :1087:

                  Никъде не се споменава дувар или двор в тази публикация
                  Аз просто търся истината

                  Comment


                    #10
                    Само ти ли използваш цитати в този форум? Да не мислиш, че това което аз споменавам съм си го изсмукал от пръстите? ЧЕТИ! Аз също се позовавам на нещо. Просто ти още не си попаднал на него. И като задаваш въпроси за тези 1364 монети, то питай най-напред в музея в Ловеч, но те съветвам да не се представяш като адвокат на фамилията Луканови.
                    Прави нещо, докато мислиш какво да правиш!

                    Comment


                      #11
                      TypTyp написа
                      Само ти ли използваш цитати в този форум? Да не мислиш, че това което аз споменавам съм си го изсмукал от пръстите? ЧЕТИ! Аз също се позовавам на нещо. Просто ти още не си попаднал на него. И като задаваш въпроси за тези 1364 монети, то питай най-напред в музея в Ловеч, но те съветвам да не се представяш като адвокат на фамилията Луканови.
                      Добре кажи какво да прочета и къде е публикувано :1087:
                      Колкото до музея пратих им запитване но никой не ми отговори, засега нямам възможност да го посетя но надявам се да имам случай за в бъдеще. Ако има някой във форума от Ловеч може да ми помогне. :secret:
                      Аз просто търся истината

                      Comment


                        #12
                        Thorn пише че Левски отивал да копае лозе.Но срещата със заптието е по Коледа.
                        Левски казал че отива да наобиколи лозето.

                        Comment


                          #13
                          АЛТЕК написа
                          Thorn пише че Левски отивал да копае лозе.Но срещата със заптието е по Коледа.
                          Левски казал че отива да наобиколи лозето.
                          има няколко варианта на предаване на случилото се при срещата на заптиетата. При този за който говорите Левски отговаря че отива да види колко коли боклук(тор) са стоварили на лозето му.
                          Аз просто търся истината

                          Comment

                          Working...
                          X