Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Въпрос 1944

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Въпрос 1944

    Няколко пъти попаднах на мимоходом споменаван случай, при който едно немско 88 мм унищожило 8 или 10 български танка в един бой.

    Някой знае ли подробности?


    thorn

    Средновековните църкви в България

    #2
    През Първата световна? :argh:

    Мръднах я де
    Sir Gray

    Comment


      #3
      Сори за грешката


      thorn

      Средновековните църкви в България

      Comment


        #4
        На 17-и септември по време на настъплението на Бронираната бригада на Нишкото направление германците успяват да унищожат със зенитно 88мм оръдие 10 танка Т-4. Загиват 41 наши танкисти.
        Това е по памет. За съжаление книжката на Матев в момента не е при мен, за да напиша повече подробности.

        Comment


          #5
          Sturmpionier написа
          На 17-и септември по време на настъплението на Бронираната бригада на Нишкото направление германците успяват да унищожат със зенитно 88мм оръдие 10 танка Т-4. Загиват 41 наши танкисти.
          Това е по памет. За съжаление книжката на Матев в момента не е при мен, за да напиша повече подробности.
          Перевод мой с БГ:


          Поручик Любен Соларов, командир взвода 9 бронетанковой роты, вспоминал: «колонны бронетанкового полка шли по дороге, впереди – 7 рота. Немецкий минометный обстрел начался в нескольких километрах к западу от Пирота, неподалеку от старой болгарской границы. Однако порядок движения перестроен не был. Дорога петляла между холмами. Когда мы прошли один из крутых поворотов, я увидел клубы дыма от разрывов, услышал выстрелы. Наш танк взобрался по дороге на левую высоту. Немецкое орудие, укрытое в кустах примерно в 400 метрах от дороги, вела огонь по танкам, вытянувшимся в почти парадном марше! Первый танк был подбит, потом последний. Затем танки поражались один за другим. С правой стороны дороги был берег реки. Слева – отдельные холмы, поросшие кустарником и лесом. Рассредоточить танки было невозможно. Место было идеальное для засады. Немецкую пушку не было видно, она была очень хорошо замаскирована. Мы стреляли по вспышкам выстрела орудия. В какой то момент огонь был перенесен на наш танк. Однако артиллеристы промахнулись – от собственного выстрела танк отбросило метров на восемь назад – мой механик-водитель плохо зафиксировал тормоза. Мы продолжали вести огонь, рядом пылали наши подбитые танки. Пришлось отступить – пришел приказ вернуться на старую болгарскую границу, на исходные позиции.
          Вечером мы слушали по немецкому радио специальное сообщение, что одно зенитное орудие под командованием фельдфебеля смогло подбить 11 болгарских танков».

          Таким образом, в одном бою, не нанеся никаких потерь противнику, полк теряет 10 танков (возможно на счету злополучной зенитки был и 11 танк – «Шкода», подбитая 15 сентября). Погиб 41 танкист.

          Аз съм има въпрос:

          1) Где похоронены погибшие танкисты? Известны ли их имена?
          2) Выжил ли командир 7 роты? Как его име?

          Sorry, за русский. Так мне проще. Хотя могу и по английски.

          Comment


            #6
            лучше русский


            thorn

            Средновековните църкви в България

            Comment


              #7
              А някой има ли информация от коя войскова част са били немците?
              They march in full battle dress
              With faces grim and pale
              Tattered banners and bloody flags
              Rusty spears and blades...

              Comment


                #8
                Вероятно 1-ва планинска дивизия, но това е само мое предположение.
                We don't see things as they are, we see them as we are
                ---Anais Nin----

                Comment


                  #9
                  dibo написа
                  Вероятно 1-ва планинска дивизия, но това е само мое предположение.
                  Нет Димитър. Там были подразделения Люфтваффе.

                  Comment


                    #10
                    asd

                    Из мемоарите на старши лейтенант Любен Соларов, взводен комадир на 9-а рота от 3-та бронирана дружина.

                    .
                    Танковия полк образува колона по пътя със 7-а рота най-отпред. Германците започнаха да ни обстрелват с миномети веднага след като пресякохме старата българска граница, на няколко километра от Пирот. Нямаше промян в първоначалната заповед. Зад 7-ма рота беше 9-та, на която аз бях командир.
                    Пътят минаваше около хълмовете. След един рязък завой видях облаци от дим от екслплозии, имаше и тежка стрелба. Отидох на един хълм вляво от пътя. На 400м от това място имаше немско оръдие, стрелящо по нашите танкове, които бяха наредени почти като в парадна колона. Първия танк беше обстрелян, после последния, а след това останалите един по един. Имаше стена, която ограждаше реката точно вдясно от пътя. Отляво имаше множество хълмове, обрасли с храсти и дървета. Беше невъзможно там да бъдат позиционирани танкове. Мястото беше перфектно за засада. Самото немско оръдие не се виждаше, беше добре скрито. Стрелях по посока пушека, който излизаше от него. В един момент насочиха оръдието към моя танк. Не ме уцели, тъй като шофьора не беше стегнал хубаво спирачките и от отката на оръдието ни танка се плъзна назад с около 8 метра. Продължих обстрела и в същото време следях за горящи танкове. Дойде заповед да се върнем до базовата линия тоест старата българска граница.
                    Вечерта слушахме (немското) радио и в специално съобщение казаха, че едно 88мм оръдие (командвано от фелдфебел) е успяло да унищожи 11 български танка.
                    .
                    http://rayofhalifaxproductions.com/26662

                    Comment


                      #11
                      Тази битка ми е разказвана преди години от мой роднина, ветеран от войната, който е участвал в нея.

                      Comment


                        #12
                        8 метра откат от 75 мм оръдие? Странно ми е.
                        Last edited by ; 16-07-2010, 19:28.

                        Comment


                          #13
                          KG125 написа Виж мнение
                          8 метра откат от 75 мм оръдие? Странно ми е.
                          Няма спирачки, а и все пак ако е по наклон....
                          http://rayofhalifaxproductions.com/26662

                          Comment


                            #14
                            Много е. Не съм се занимавал с противооткатните устройства на Т-4 със 75 м. оръдие, ама чак пък така да го засили...

                            Comment


                              #15
                              Има много версии...Чак когато се запознаете със всички и когато съберете доста материали по случая плюс разговори с няколко ветерана ,ще можете да си създадете цялостна Картина на случилото се на 17 септември...

                              аз доста съм се ровил тъй като Дядо ми е бил пряк участник в събитията-(Мерач от екипажа на поручик Райчев--както се казва - винаги "На върха на острието).събрал съм доста книги,топографски карти,разговарял съм с ветерани и Броневаци и от Моторизирания полк--странното е че всеки си дърпаше чергата към него...
                              Района е на няколко километра западно от Пирот,посока Понор-Влиза в Нашата историография като "Долината на Смъртта"-Самата местност се нарича "Лукин Камък",там е и Братската могила където са погребани загиналите на Бойното поле на 17-ти и загиналите от Раните си на 18-ти ...
                              с една дума--Грешка на Командването плюс така типичното за Нас -Българите -Прибързано и егоистично отношение(Дори е било на косъм да се стигне до лична саморазправа кой да води -7-ма или 9-та рота ).Знаело се е още на 15-ти ,че има артпозиция в района с удобно разположение и въпреки минометния обстрел са продължили право в клопката ,между другото изскачат сведения и за употреба от немска страна не само на 88 мм ПАК43,81ГрВ ,но и на П-фауст-ове...
                              Който иска ---нека се порови ,ще разбере доста неща

                              а и ако някой иска допълнителна светлина ---нека си намери Брой1-ви на Фронтовия вестник на Бронираната Бригада -"Духъ и Стомана" от 30-ти ноември 1944-та.(в него са описани действията от първия Бой--този от Направлението Пирот-Б.Паланка -17.9 но и всичко до края на ноември)

                              Comment

                              Working...
                              X