Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Станке Димитров

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Станке Димитров

    Истинското име на Станке Димитров е Стефан Димитров Тодоров, но от къде и защо е взел името Станке?
    Било ли е популярно тогава или..?

    Имам различен въпрос свързан не пряко с темата:
    Има ли списък на загиналите през Балканската война и Първата Световна?
    От коя част на България са дадените войници и къде са се били?
    Имена?

    Благодаря.

    #2


    Списък с военните паметници в България. На много от тях са записани имена на загинали във войните, едва ли ще намериш по-подробен списък.

    Comment


      #3
      Добра идея е и Централния военен архив във Велико Търново.

      Comment


        #4
        За цялостен списък на загиналите в Българската армия през Балканската война и Първата Световна война не съм чувал да съществува.
        We don't see things as they are, we see them as we are
        ---Anais Nin----

        Comment


          #5
          [QUOTE=Terror]Истинското име на Станке Димитров е Стефан Димитров Тодоров, но от къде и защо е взел името Станке?
          Било ли е популярно тогава или..?
          Станке Димитров-Марек - виден български комунист,емигрант в СССР,член на ръководството на Коминтерна.Загива в самолетна катастрофа,ако не се лъжа 1944г.,по време на прехвърлянето му в България,когато е трябвало да оглави тукашната компартия кам края на войната.Причината за промяна на името е свързано с конспиративните мурафети по онова време.

          Comment


            #6
            Мерси, но списъка с военните паметници не ми помогна много освен, че ме подсети да проверя паметника в моя град на който пише имената на загиналите, но не знам в коя война и другия паметник в мойто село, който е от скоро и би било интересно да разгледам дали там няма някои мой прародител.
            Жалко, че в този сайт го няма моят град.

            [QUOTE=kalinorela64]
            Terror написа
            Истинското име на Станке Димитров е Стефан Димитров Тодоров, но от къде и защо е взел името Станке?
            Било ли е популярно тогава или..?
            Станке Димитров-Марек - виден български комунист,емигрант в СССР,член на ръководството на Коминтерна.Загива в самолетна катастрофа,ако не се лъжа 1944г.,по време на прехвърлянето му в България,когато е трябвало да оглави тукашната компартия кам края на войната.Причината за промяна на името е свързано с конспиративните мурафети по онова време.
            Да, информация за него лесно може да се намери, но мен най-вече ме интересува защо е сменил името си на Станке и защо точно името Станке, също може и, ако някои има информация относно това име.
            Обеснение за причината си дал, но нещо не го схващам.

            Comment


              #7
              Terror написа
              Да, информация за него лесно може да се намери, но мен най-вече ме интересува защо е сменил името си на Станке и защо точно името Станке, също може и, ако някои има информация относно това име.
              Обеснение за причината си дал, но нещо не го схващам.
              Според мене просто в самия район много често Стефановците са наричани Станке.
              Примерно Стефан Ненков (лидер в Дружеството на слепите) също е от Дупница и също е известен,като бай Станке.

              Comment

              Working...
              X