Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Суоми в България

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Суоми в България

    Thorn написа
    Шмайзера MP-28 ли е? И откъде се взело Suomi-то

    Каква е разликата при леки и тежки MG-34 - тя нали е универсална?
    Може би се има в предвид дали е на двунога, или на лафет. Разликата в тежестта наистина е сериозна, ама все пак терминологията куца в случая.
    This is my signature. There are many like it but this one is mine.

    #2
    Thorn написа
    .. И откъде се взело Suomi-то...
    От Финландия, естествено; закупени са 500 броя.
    Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
    A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

    Comment


      #3
      Hauptmann написа
      ... С деветмилиметровото бързострелно оръжие, с вакуумен регулатор...
      Този "вакуумен регулатор" да вземеш да ми го обясниш как и какво регулира? Щото аз имам Suomi K/p 31, ама "регулатор" не съм видял да има.





      Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
      A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

      Comment


        #4
        Понеже стана дума за КП "Суоми", ще дам някой данни цитирани от книгата на Егер- "Оръжието на българската полиция"

        Резултатни преговори за закупуване на това оръжие се водят на 10 юли 1942 г. от комисия назначена с устна заповед от директора на полицията.
        Подписан е протокол за доставка на :
        -500 бр. КП Суоми 9 мм., комплектован с пълнител за 50 патрона с единична цена 4745 финл. марки(7924 лв) при обща стойност - 962 000 лв.
        -1500 резервни пълнители за 50 патрона при единична цена 230 ф.м.(384 лв) или общо - 576 000 лв.
        -500 апарата за пълнене при ед. цена 38 ф.м. (63 лв) или общо - 31 500 лв.
        -200 000 бр патрони 9 мм пара при цена 1787 ф.м. за 1000 бр.(2,98 лв. бройка) - общо 596 000 лв.
        Общата стойност е 5 165 500 лв.
        Уговорено е плащане в български левове чрез банка "Български кридит АД", която превежда парите на "Нординска-Форенингсбанкен" - Хелзинки.
        В началото на м. октомври 1942 г. оръжието пристига в 127 дървени каси - 60 с оръжието и останалите с боеприпасите.
        Суомитата са раздавани като са изпратени в 15 околийски управления по 2 бр.+ 2 за ДПУ. отделно 30 бр се дават на пловдивската моторизирана рота, а в ДП се оставят 5 бр. като резерв. Там има още 5 дадени като мостра и изпитания предната година.
        На едно друго място намирам, че за въоръжаване на жандармерията в началото та 1944 г. са предадени 490 бр. Суомита. Обаче същите ли са или са купени допълнителни количества (или са взети от МВ) не е ясно.
        Интересен е въпросът с "апаратите за пълнене" на пълнителите. Те са за правия пълнител от 50 патрона. Имам такъв за МР-40 и 41, но не съм виждал за Суоми.
        Ако някой има такъв моля да го пусне за да го видим, какво е това чудо!

        :fahr39:
        От както е изобретен барута, ангелите не участват в сраженията на хората!

        Comment


          #5
          танкиста от Харков написа
          ..Интересен е въпросът с "апаратите за пълнене" на пълнителите... Ако някой има такъв моля да го пусне за да го видим, какво е това чудо!...
          "Апарат" е силно казано. По-скоро приставка, щадяща пръстите

          50-патронните четириредни магазини (т.нар. "ковчег" заради специфичната му форма) са голяма рядкост сега. Аз имам дисков за 70 и прав за 36 патрона. "Ковчезите" са изхвърлени отдавна поради капризността им и невъзможността да бъдат напълнени без специалната приставка (тази, която ти наричаш "апарат"). В малки количества е имало и дискови магазини за 40 патрона, още по-редки.
          Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
          A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

          Comment

          Working...
          X