Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Пендари

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Пендари

    Здравейте, може ли някои да ми разясни по-подробно за тези украшения - откога се "използват" и най вече какви монети са се използвали и съществували ли са копия на монети, т.е. "монети", но направени от обикновен метал. И ако имате снимки някакви - още по-добре. Благодаря предварително!:nworthy:
    "... намерих ключа и отворих вратата. Там - царството на моите сънища и мечти - беше пусто, глухо... отидох до картинаната, изтрих я от прахта, исках да видя още веднъж следите на онова, което някога мислех възможно. Но можех ли да вярвам на очите си? ..."

    #2
    Не мога да кажа със сигурност точно откога, но е от доста отдавна, може би откакто сме в състава на Османската империя. Използвали са всякакви монети: и златни, и пиринчени - всеки според финансовите си възможности. При това са носели не по един или по два пендара, а кой колкото има - било е признак на статус, освен дамско украшение (то по принцип украшенията са си колкото естетически, толкова и социални).

    Ето един откъс намерих набързо от 17 век:
    те прикачват златни или сребърни копчета, та чак и малки блестящи стъкълца или камъчета. Всички те носят огърлица, която вместо маниста има само един ред медни, сребърни или златни монети според възможността им (т. е. на жените, б. пр.). Те (монетите) висят на кордон също като месали. На гърдите [жените] имат платнени кърпички, така покрити с някои от тия монети, че ге скриват всичко отдолу — чак до доста ниско, наредени и пришити върху това бельо също като керемиди на покрив: от това може да се предполага, че потисиичеството не е такова, каквото ни го рисуват нашите писатели.

    Comment


      #3
      Моля да бъда извинен, че пиша в тема, далечна за мен, но скоро четох по друг повод "Шестоднев" на Йоан Екзарх и ето с каквоз апочва той "Шестия ден":
      " ... Ако ли пък му се случи да види и княза, седнал, в мантия, обшита с бисер, с огърлица от монети на шията и с пръстени на ръцете, препасан с пурпурен пояс, и с висящ на бедрото му златен меч, и от двете му страни седнали болярите със златни огърлици, с пояси и пръстени; ..."

      Библиография: Тържество на Словото. Златният Век на Българската Книжнина - Летописи, жития, богословие, риторика, поезия
      Кл. Иванова, Св. Николова, съст., ред. и н. ком. (Агата-А, София, 1995)

      Значи още 10-ти век е имало "пендарени" огърлици.
      Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
      Неизвестен руски адмирал

      Comment


        #4
        Благодаря за отзивите!
        И още един въпрос: монетите са се пробивали и след това - нанизвали? Не е имало допълнителна обработка - нещо знаци, и т.н...?
        "... намерих ключа и отворих вратата. Там - царството на моите сънища и мечти - беше пусто, глухо... отидох до картинаната, изтрих я от прахта, исках да видя още веднъж следите на онова, което някога мислех възможно. Но можех ли да вярвам на очите си? ..."

        Comment


          #5
          Пендарите не са ли само златни? От пенда - пет т.е. петолира. Баба ми беше от Одринска Тракия и имаше наниз от големи сребърни, турски монети, но не им казваше пендари, а наниза. За съжаление раздели този накит на всичките си внуци, а бяхме 11.

          Comment


            #6
            джони написа
            Пендарите не са ли само златни? От пенда - пет т.е. петолира.
            Ами, често да си призная, не знам. Но ми се струва, че може да са от всякакъв метал - злато, сребро, мед, и т.н. Та, ако помислим, едва ли всяка жена или девойка е могла да си позволи "лукса" да носи златни пендари по онова време(а и те все пак са неразделна част от носията й).
            "... намерих ключа и отворих вратата. Там - царството на моите сънища и мечти - беше пусто, глухо... отидох до картинаната, изтрих я от прахта, исках да видя още веднъж следите на онова, което някога мислех възможно. Но можех ли да вярвам на очите си? ..."

            Comment


              #7
              Google Изображения. Най-резултатното търсене на изображения в мрежата.

              така по ясно ли е?
              Всяка алтруистична система е вътрешно нестабилна, защото е отворена за злоупотреби от страна на егоистични индивиди, готови да я експлоатират.

              Comment


                #8
                Ами, да речем, че да.
                Обаче аз мислех, че обсъждаме "български" пендари, а и може ли да ми кажете къде мода да ги видя - снимки, рисунки, защото общата носия дава само бегла предства... Благодаря!

                А и сега се сетих - виждал съм (снимки) на български "царски" пендари за украшение - може би 30-те години..., големи, златни, май с герба (ако се сещам добре)... Накой знае ли нещо за тях...?
                "... намерих ключа и отворих вратата. Там - царството на моите сънища и мечти - беше пусто, глухо... отидох до картинаната, изтрих я от прахта, исках да видя още веднъж следите на онова, което някога мислех възможно. Но можех ли да вярвам на очите си? ..."

                Comment


                  #9
                  Опитах се да направя снимка на пендари, не съм много добър във фотофрафията. Едната златна пендара е дукат на Енрике Дандоло, долните две са турски, сребърните - едната е на полска на Сегизмунд (горната, другата е нечетлов надпис на латински и една турска. Споерд мене пендарите са пробивани монети от всякакъв произход.

                  Comment


                    #10
                    Ето "моят" наниз ...

                    Comment


                      #11
                      Наниза е интересен, но защо ми се струва, че пушката е правена сега?

                      Comment


                        #12
                        Защото имаш набито око ... и може би , защото познаваш сегашните майстори на дамаскови цеви и кремъчни механизми ...


                        Темата е за пендарите , пушката /нарича се шишане/ е фон !

                        Comment


                          #13
                          Преди време,бях свидетел на среща между продавач и купувач на златна монета - австроунгарска,с двуглав орел,около 3см.диаметър.Купувача бе нумизмат и веднага забеляза опита за заличаване на малка дупка в моментата.Коментара бе:"Абе,ти да не си откраднал пендарите на баба си.Тази дупка сваля цената на монетата на половина."От него разбрах,че"пендар" е дума нарицатена за всякакви златни монети нанизани на връв или на нещо друго и използувани за украса от жените.
                          Иначе в моят роден град,в носията на момчетата влиза нещо което е известно като "Паласки".По същество представлява две месингови кутийки с капачета - същински паласки, от времето на кремъчното оръжие,но украсени с около половин метър нанизи от дребни сребърни монети,хванати от двата края на паласките.По време на традиционното "Ивановденско"хоро дрънчат чак до небесата.

                          Comment


                            #14
                            джони написа
                            ..От пенда - пет т.е. петолира. ...
                            "Пендар" - от Pendulum?
                            Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                            A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                            Comment


                              #15
                              mitio-minchev написа
                              Споерд мене пендарите са пробивани монети от всякакъв произход.
                              И аз така си мисля. Сега се сещам дето съм виждал разни пробити монети и то сравнително нови на около стотина години, дори от обикножена сплав. Но може и да са използвани за други украшения - обици, медальони... Интересно ми е дали някой друг е виждал такива украшения(ще се опитам да потърся снимки). Иначе много благодаря за снимкта, която допъва представата ми, а колкото за фотографирането, не унивайте, никой не е съвършен....
                              Todor Pavlov написа
                              Ето "моят" наниз ...
                              Благодаря и на вас за снимката, наистина са хубави...(е и пушката де )
                              kalinorela64 написа
                              Преди време,бях свидетел на среща между продавач и купувач на златна монета - австроунгарска,с двуглав орел,около 3см.диаметър....
                              Да навярно дукат, а може би, ако е след 1892 г. - крони, но това няма значение в случая, само допънение. Значи, пак се стига до златото, може би истината за пендарите ще се скрие в него... Но все пак от посоченото до тук се вижда, че и монети от друг метал също се използват за целта....
                              Интересно ми е дали някой от вас се интересува по задълбочено от пендарите и дали някой не колекционира. Ще ми е интересно да видя някой екземпляри(разбира се по желание). Благодаря на всички, които участват в тази скромна дискусийка... :nworthy:
                              "... намерих ключа и отворих вратата. Там - царството на моите сънища и мечти - беше пусто, глухо... отидох до картинаната, изтрих я от прахта, исках да видя още веднъж следите на онова, което някога мислех възможно. Но можех ли да вярвам на очите си? ..."

                              Comment

                              Working...
                              X