Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Загубите на дивизия "Hitlerjugend" в Нормандия

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Загубите на дивизия "Hitlerjugend" в Нормандия

    Намерих интересни данни за загубите на 12-та танкова дивизия SS "Hitlerjugend" по време на кампанията в Нормандия, които ще си позволя да постна тук. Информацията е по Константин Залеский от книгата му "Командирите на "Лейбщандарте".
    # Щаб на дивизията и части на дивизионно подчинение - 533 души, от тях:
    - 46 убити, 95 ранени, 67 безследно изчезнали, или общо 208 души /загуби 39%/.
    # 12-ти танков полк SS /2301 души/, от тях:
    - 265 убити, 890 ранени, 365 безследно изчезнали, или общо 2 301 души /загуби 66 %/.
    # 25-ти моторизиран полк SS /3316 души/, от тях:
    - 408 убити, 907 ранени, 364 безследно изчезнали, или общо 1679 души /загуби 50,6 %/.
    # 26-ти моторизиран полк SS /3316 души/, от тях:
    - 533 убити, 1246 ранени, 571 безследно изчезнали, или общо 2 350 души /загуби 70,8 %/.
    # 12-ти противотанков дивизион SS /516 души/, от тях:
    - 10 убити, 14 ранени, 19 безследно изчезнали, или общо 43 души /загуби 8,3 %/.
    # 12-ти танков разузнавателен батальон SS /938 души/, от тях:
    - 172 убити, 209 ранени, 141 безследно изчезнали, или общо 522 души /загуби 55,6%/.
    # 12-ти танков сапьорен батальон /1050 души/, от тях:
    - 128 убити, 214 ранени, 156 безследно изчезнали, или общо 498 души /загуби 47,4%/.
    # 12-ти артилерийски полк SS /2 499 души/, от тях:
    - 123 убити, 533 ранени, 386 безследно изчезнали, или общо 1042 души /загуби 41,6 %/.
    # 12-ти минометен дивизон SS /675 души/, от тях:
    - 24 убити, 74 ранени, 88 безследно изчезнали, или общо 196 души /загуби 29 %/.
    # 12-ти зенитен дивизион SS /940 души/, от тях:
    - 55 убити, 88 ранени, 56 безследно изчезнали, или общо 199 души /загуби 21,1 %/.
    # 12-ти танков батальон за свръзка SS /519 души/, от тях:
    - 20 убити, 70 ранени, 7 безследно изчезнали, или общо 97 души /загуби 18,6 %/.
    По време на кампанията в Нормандия дивизията "Hitlerjugend" загубила почти половината си личен състав, но нито една немска дивизия не причинила на съюзниците в тази кампания толкова неудобства и не унищожила толкова съюзнически войници, колкото "Hitlerjugend".
    They march in full battle dress
    With faces grim and pale
    Tattered banners and bloody flags
    Rusty spears and blades...

    #2
    абе щом фриц вит го отвява един снаряд докато цака белота положението е било тегаво. това се случва само на щаба на хинрих шулд /нещо подобно/

    Comment


      #3
      По време на кампанията в Нормандия, дивизията е изпращана на едни от най-тежките участъци от фронта, което определя високите и загуби. Освен това следва да се отчита фанатизма и волята на младите есесовци за борба до смърт, които в хода на боевете наистина демонстрират висок боен дух и стоицизъм. между другото нещо характерно за повечето части от Waffen-SS. За това и броят на наградените от дивизията е голям. Само за една кампания с РК са наградени мисля около 10 души, а Макс Вюнше получава дъбови листа към мечовете си.
      Наградени си и още 20 души със Златен Германски кръст, което е значителна бройка. Ако някой се интересува от повече подробности за наградените да пише. Впрочем може и на Док. Сигурен съм, че той разполага с още по-подробни данни.
      They march in full battle dress
      With faces grim and pale
      Tattered banners and bloody flags
      Rusty spears and blades...

      Comment


        #4
        Що се отнася до по-интересните лица от дивизията, каквото съм сметнал, че е било интересно и важно, съм се постарал да присъства в сайта. дивизионните командири, както и някои полкови. Тези, които съм запомнил, но не са качени, са Олбьотер, Зибкен, Зигел и Карл-Хайнц Принц /чийто танк съм виждал на някаква изложба във военно-историческия музей преди няколко години. Запомнил съм го, значи ми е направило впечатление.

        Comment

        Working...
        X