Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Лаперуз

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Лаперуз

    Нямам намерение да преписвам биографични бележки за Лаперуз. отдавна ми се щеше да поприказваме за него, но като че ли в момента просто искам да пусна няколко материала за него.



    Video du jour е доста интересно. Издирвам още видео материали по въпроса.
    в следващите часове вероятно ще пусна още неща.

    За незапознатите

    Николай Чуковски - Капитани на фрегати
    Жул Верн - великите мореплаватели на 18 в. /май така се казваше книгата/

    #2
    Аха, весели книжки. На времето ги четях на един дъх по 5-6 пъти годишно. Макар там Лаперуз да плаваше "от нещастие към нешастие".
    Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
    Неизвестен руски адмирал

    Comment


      #3
      Книгата на Жул Верн е велика. Препрочитал съм я няколко пъти. Особено ми харесва разказа за Джеймс Кук.
      They march in full battle dress
      With faces grim and pale
      Tattered banners and bloody flags
      Rusty spears and blades...

      Comment


        #4
        А аз харесвам много "Капитани на фрегати".
        Естествено, Джеймс Кук е класика, но и историята на Лапурез е впечатляваща, дори трогателна.
        Блог за историята, културата и забележителностите на село Черничево

        Comment


          #5
          Поздрави от Париж
          по-нататък ще пусна снимки от гроба на Дюмон Дюрвил, който се оказа голяма атракция
          опитах да намеря и този на Драйфус, но се оказа малко по-трудно
          ае

          Comment


            #6
            Неудобно ми е да кажа, колко пъти съм чел "Капитани на фрегати" и то не само, като дете. Имате ли впечатления, доколко Николай Чуковски се придържа към фактите? За Кук съм сигурен, че няма много художествена измислица. Но ми се струва, че за Лаперуз, както и за Крузенщерн и Лисянски нещата са представени малко романтично. Особено за последните двама.
            This is my signature. There are many like it but this one is mine.

            Comment


              #7
              Док Холидей написа
              Поздрави от Париж
              по-нататък ще пусна снимки от гроба на Дюмон Дюрвил, който се оказа голяма атракция
              А снимки от гроба на Ла Перуз? :p
              A strong toun Rodez hit is,
              The Castell is strong and fair I wis...


              блог за средновековна балканска история

              Comment


                #8
                "Капитани на фрегати" е класика от всякъде. Накрая имаше един разказ за корабокрушенец (май беше Ръдърфорд), който попада в Нова Зеландия, а там канибали, драма ...

                За Крузенщерн и Лисянски и аз мисля, че ги идеализират доста. Първо, не виждам те да са сътворили нещо особено за корабоплаването в световен мащаб. И второ, изкарваха ги твърде благородни някак. Докато нарвите тогава и особено отношението към туземните народи не са били особено нежни, малко са капитани като Кук. Помня по Дискавъри споменаваха за русски мореплаватели долу-горе от тази епоха, които попадат на индианско село (на чукчи, алеути, инуити или каквито са там, съжалявам за невежеството си), и там правят експеримент - слагат топ, и пред него навързват един зад друг индианци. После гърмят и идеята е да се провери колко ще бъдат пронизани от гюлето, мой бяха петима в случая. Доста варварско според мен.

                Сори че малко отклонявам темата.

                Comment


                  #9
                  Хората, които безмилостно са вилнеели из Алеутските острови не са били петербургски военни капитани, а така наречените промышленики, които са нещо подобно на траперите от Дивия Запад.


                  Но като цяло руското господство не е геноцидно за туземците в степента, която е такова за северноамериканските индианци.


                  thorn

                  Средновековните църкви в България

                  Comment


                    #10
                    Така е, но в конкретния случай май бяха руски войници, а не просто руски "трапери".

                    А може да е било нещо от типа на опълчение/ доброволци/ милиция, които да са били пирдатък към военни части. То по принцип паравоенните формирования те ги вършат големите золуми.

                    Comment


                      #11
                      То като Къстър е бил от редовната армия, това да не е спасило шайените?


                      thorn

                      Средновековните църкви в България

                      Comment


                        #12
                        Между другото точно за Къстър се сетих, докато пишех.

                        И все пак нередовните части вършат обикновено по-големи гадости. Там няма дисциплина и основен стимул е грабежът и насилието.

                        Comment


                          #13
                          Съгласен съм, така е


                          thorn

                          Средновековните църкви в България

                          Comment


                            #14
                            При сблъсък на две цивилизации, първо си проличават най-лошите особености на всяка. Справка полинезийци->Кук, Котрез->инки. Пък и пионерите принципно не са най-лицеприятните представители на общтността, от която произлизат. От друга страна пък, моряците на Лаперуз живеят до смъртта си при туземците. Отказвам се да обобщавам.
                            This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                            Comment

                            Working...
                            X