Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Сенклеровия бунт от 1878г.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Сенклеровия бунт от 1878г.

    Общонационалното единство в България след Освобождението с особена сила проличава в т. нар. Сенклеров бунт през пролетта на 1878г. Бившият английски консул във Варна Сенклер вдига на бунт част от мюсюлманското население в Родопите. Към метежа се присъединяват остатъци от турските войски и черкезки банди. Сенклер цели да дискредитира пред западната общественост освободителната мисия на Русия и да предизвика оставането на Хасковско и Харманлийско в османските граници (Санстефанският договор им отрежда място в българските гранични предели). Въстанието е потушено от руските сили и с активната подкрепа на родопските българи, сред които с четата си се отличава войвода Петко Киряков.
    Ще ми се да разширим темата в следните насоки:
    - от кои селища основно идват мюсюлмани, за да подкрепят бунта в Родопите?
    - с какво са били въоръжени и как се е осъществявавало командването им?
    - кой е координирал действията на турските части и по какъв ред?
    - какви са били руските сили, отделени за потушаване на бунта и колко българи са ги подкрепили?
    - какви са загубите и на двете страни, вкл. и сред цивилното население.
    Ще се радвам да се получи една добра тема.
    They march in full battle dress
    With faces grim and pale
    Tattered banners and bloody flags
    Rusty spears and blades...

    #2
    Темата ме накара да отворя отново една хубава книга: "Войводата Капитан Петко Киряков" от Филип Симидов. Писана е в началото на 20 век и е изключително цветиста откъм изразни средства.
    Там се засяга и бунта, организиран от Сенклер, по точно неговото начало, когато се провежда атаката на Мароня, отбранявана от българския войвода. За съжаление биографията е незавършена и не са описани последвалите действия.
    Чел съм и биографията на Петко Войвода от Н. Хайтов и там си спомням, че бойните действия са обстойно разгледани. Доколкото се сещам основното ядро на съпротива е мюсюлманското село Тъмръш. Четите на Капитан Петко Киряков така и не успяват да сломят съпротивата му. По силата на Берлинския договор то трябва да е в пределите на България, но местното население на признава българската власт и след Съединението е присъединено към Турция.
    Когато Започва настъплението на Българската армия в Родопите през 1912 г. местни чети го разрушават и избиват населението му, поради участието му в кървавите събития по време на Априлското въстание и Руско- турската война.
    За Тъмръш има изследване на Ангел Вълчев, но за съжаление не съм го чел. Може би някой по запознат ще може да каже нещо повече.
    Иначе препоръчвам горещо книгата на Симидов. За мен четенето и е огромно удоволствие. В подкрепа на това ще приведа няколко хубави цитата:
    "Сенклер беше роден англиец, по язик ингилизин, по вяра- протестантин- сектант, по дух- турчин, по нрав- грубомаджарин, по усмивка- германец, по наклонности- зулус, по омраза към Русия- поляк, а по кръвожадност- фанатик- мохамеданец...
    Това Лондонско обществено изпарение запаса кървавата турска сабля на кръволокството, облече униформата на турския главорез, наложи феса на фанатизма и злодейството, фес червен, за да не личат по него кървавите петна от кръвта на християните в Турция, събра измета и изверга на полските изгнаници и маджарските гладници в Турция, войници и башибозуци, и всичкия тоя сбиротак той поведе тайно към Родопите под знамето на омразния полумесец..."
    Не са подминати и нашите "приятели" гърците:
    "Гдето легне и стъпи гъркът, там трева не никне, там въздухът се отравя, там птичката не каца, там гадинките измират, водата се изгубва и всичко загива от нравствената отрова и смрад!..."
    Last edited by Obersturmbannführer; 24-06-2007, 22:48.

    Comment


      #3
      Да за Тъмръш съм чувал това нещо. Може би наистина е било ядрото на мюсюлманската съпротива. Още повече, че е било много голямо село, а първенците му Ахмед ага Тъмръшлъ, братята му и техните синове са имали голямо влияние сред местното мюсюлманско населениеие в региона /т.нар. Тъмръшка република/.
      Трудът на Ангел Вълчев е добър, тъй като разглежда и някой от бойните действия, но не дава светлина по много от въпросите по-горе. Прави впечатление, че Вълчев защитава позицията, че едва ли не Ахмед ага Тъмръшлъ и братята му Адил и Смаил с мъка на сърцето се се разправяли с българите по време на Априлското въстание. Това свое твърдение той защитава с факта, че Тъмрашлията и неговите братя са българи мохамедани и са помнели корените си. Същото твърди и за самите жители на Тъмръш. Но това е тема на друга дискусия. Иначе obersturmbanfuhrer, благодаря ти за коментара.
      They march in full battle dress
      With faces grim and pale
      Tattered banners and bloody flags
      Rusty spears and blades...

      Comment


        #4
        За участието си в потушаването на Сенклеровия бунт капитан Петко войвода е произведен в офицер /капитан/ от руския император.За съжаление оттук до края на живота си Петко войвода ще се приема повече като руски офицер отколкото като български патриот.Малко известен факт от неговата биография е факта че през 1885 г. иначе храбрият войвода дезертира от българската армия по време на Сръбско-българската война.Дългогодишният поборник се позовава на заповедта на руския цар руските офицери да не вземат участие във войната.Тъжна и жалка история............

        Comment


          #5
          Намерих мъничко информация и веднага я споделям:

          Сенклер по време на Руско-Турската освободителна война постъпва на служба в турската армия и там е произведен в чин паша (известен е под името Сенклер паша). По този начин той успява да организира и поведе бунта сред мюсюлманското население в Родопите, заставайки начело банда от 4000 башибозука.
          Едни от местата, където се водят сражения между четата на Капитан Петко Войвода и Сенклеровата група са: при Ешекулак (18.8.1878 г.), при Момина вода, близо до Имаретдере (30.8.1878 г.), при Карамандере( на 8.09.1878г. ). Четата на Капитан Петко Войвода наброява около 200-300 душо, но успява да разбие и да отхвърли извън демаркационната линия бандата на Сенклер и да опази територията, която на Берлинския конгрес е определена на 56 км навътре, до идването на руските войски. Така четата на Капитан Петко войвода спира опита на сенклеристите да присъединят тези земи към Османската империя.

          Ето и една бележка за Сенклер от "Строителите на съвременна българия", том 1 на Симеон Радев (от ел. издание на "Словото"), цитирам:

          "Д.Б.Сенклер, действал в Родопите под името Хидеат паша, е англичанин, назначен през 1862г. за чиновник при английското консулство в Бургас, а след две години – за консул във Варна. Притежавал чифлик в с.Акдере, Бургаско. По време на Руско-турската освободителна война (1877–1878) е офицер в щаба на турските войски в Североизточна България. Настроен антируски и антибългарски, Сенклер изпълнява функциите на английски агент. В Родопския метеж негов адютант е англичанинът Джон Пейджет, а помощник на началник - щаба е полякът Конрад бей. Движението в Родопите е всъщност въоръжена акция на османското правителство, организирана под прякото ръководство на Англия. С нея се цели да се възстанови властта на турските чифликчии в Южна България или поне да се откъснат Харманлийско, Хасковско и северните склонове на Родопите от Източна Румелия. Благодарение на твърдата съпротива на Русия, опираща се на българското население, замислите на турската реакция и английските й вдъхновители се провалят."
          Като става дума за бунтове, писано ли е нещо за русенските размирици от 1887г. и ако не.... може... ли... да си поговорим за тях?
          Last edited by Goleman; 27-06-2007, 02:01.
          "... намерих ключа и отворих вратата. Там - царството на моите сънища и мечти - беше пусто, глухо... отидох до картинаната, изтрих я от прахта, исках да видя още веднъж следите на онова, което някога мислех възможно. Но можех ли да вярвам на очите си? ..."

          Comment


            #6
            Големан откъде е информацията ти? Дали не би могло да се разширят данните откъм военни действия?
            They march in full battle dress
            With faces grim and pale
            Tattered banners and bloody flags
            Rusty spears and blades...

            Comment


              #7

              Comment


                #8
                Ахам, resavsky, благодаря ти.
                They march in full battle dress
                With faces grim and pale
                Tattered banners and bloody flags
                Rusty spears and blades...

                Comment


                  #9
                  Точно от там прочетох, малко се забавих с отговора си, но ще свърши работа, поне засега, нали ?
                  "... намерих ключа и отворих вратата. Там - царството на моите сънища и мечти - беше пусто, глухо... отидох до картинаната, изтрих я от прахта, исках да видя още веднъж следите на онова, което някога мислех възможно. Но можех ли да вярвам на очите си? ..."

                  Comment


                    #10
                    Да ще свърши. Утре, ако ми остане време ще отида до градската библиотека, за да видя какво мога да намеря

                    Да ще свърши. Утре, ако ми остане време ще отида до градската библиотека, за да видя какво мога да намеря по проблема. Въпреки, че малко се съмнявам да ми стигне ден ровене. А освен помаци от Тъмръшката република са били ангажирани и черкезки конни отряди, които са атакували изневеделица и са се занимавали основно с набези над цивилното население.
                    Last edited by viking heart; 25-06-2007, 19:45. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
                    They march in full battle dress
                    With faces grim and pale
                    Tattered banners and bloody flags
                    Rusty spears and blades...

                    Comment


                      #11
                      Здравейте на всички!
                      Всъщност темата за Сенклер/Александър/ е много слложна.
                      Не е още сигурно дали той не ги е подстрекал за бунт за да ги довърши /внедрен агент/...
                      Разбира се и обратното е валидно !
                      Но, повечето агенти които са идвали в Османската империя не са били така добре подготвени, за какво иде реч или какаква е ислямската борба, как воюват,...
                      Толкова смело се изказвам защото съм именно от родопите. Дядо ми е хванал Петко на 17г. и го е направил хайдутин! и всичките ми роднини са активни участници точно в четата на Петко Войвода. А повечето ми /прапра/дядовци и чичовци са хайдути, дори Ильо Войвода който е национален герой на Македония.

                      Та фактите са следните:
                      Цялото опълчение на родопчани и Петковци е 250 коница а хората на Сенклер 4000 !!!!
                      Нашите са били с доста по-дръгливи коне ,докато противниците, са били що годе добре оборудвани и почти ВСИЧКИТЕ ОБУЧЕНИ ! Имало е доста БАШИБОЗУК, които са си професионални войници !-мнгого ми прилича на 300-те спартанци и армията на Ксеркс. Ясно ви е те как свършиха.Единствения вариянт е наш вътрешен човек. Лично аз невярвам да е бил мюсулманин !

                      Comment


                        #12
                        borhes написа
                        Дядо ми е хванал Петко на 17г. и го е направил хайдутин! и всичките ми роднини са активни участници точно в четата на Петко Войвода.

                        Ъъъ ти на колко си?
                        Че от ония времена за които говориш има грубо 150години...

                        Comment


                          #13
                          Bojilov написа

                          Ъъъ ти на колко си?
                          Че от ония времена за които говориш има грубо 150години...
                          Съжалявам
                          Имах предвид пра-пра...

                          Comment


                            #14
                            А откъде ги знаеш тези "факти"?
                            We don't see things as they are, we see them as we are
                            ---Anais Nin----

                            Comment

                            Working...
                            X