Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Характеристика и извори на правото по време на османския период

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Характеристика и извори на правото по време на османския период

    Здравейте , нов съм в този форум и се надявам тази тема да не е офтопик защото в нея става дума за правото но все пак то също е част от историята.Ако някои има някаква информация за характеристиката и изворите на правото по време на османския период ще бъда много благодарен.

    Това са някои мои ориентири които аз смятам ,че трябва да бъдат вкючени в темата :
    1 Султански укази от 1839g. i 1856 g.
    2 Кръвен данък и подобни порядки и българо турски традиции и отношения.
    3 Правомощия на турците и турския съд.

    #2
    Здравей, и аз съм нов. В един по-стар форум открих препратка към онлайн издание на книга, която може би ще те заинтересува:
    Блог за историята, културата и забележителностите на село Черничево

    Comment


      #3
      Д. Токушев - История на българската държава и право
      М. Андреев - История на бълг. феодална държава и право.
      примерно

      Comment


        #4
        Оо при Токушев съм държал изпит. Доста добре познава материята, а и учебника писан от него върши отлична работа по проблема. И между другото хич не обичаше студентките :mhehe:
        They march in full battle dress
        With faces grim and pale
        Tattered banners and bloody flags
        Rusty spears and blades...

        Comment


          #5
          "Колежке, аз като бивш военен прокурор съм пратил 9 души на смърт, така че вашите сълзи няма да ме трогнат !"
          Д. Токушев към незнайно лице от противния пол, което си позволи да се разплаче след язвителните му забележки..

          Султанските фермани са публикувани в сборника на Поповилиев от 30 - те години на ХХ в. "Международни извори за историята на българската държава" ( не съм сигурен за точното заглавие ) - може да се намери в библиотеката на СУ - ЮФ и НБКМ.
          Last edited by HELLCAT; 30-05-2007, 11:42. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
          SEMPER AGRESSUS

          Comment


            #6
            HELLCAT написа
            "Колежке, аз като бивш военен прокурор съм пратил 9 души на смърт, така че вашите сълзи няма да ме трогнат !"
            Д. Токушев към незнайно лице от противния пол, което си позволи да се разплаче след язвителните му забележки..
            Тази легендарна реплика си я спомням - беше част от студентската митология.Само че при мене бройката на осъдените беше само 6.Явно легендата продължава.....
            Last edited by resavsky; 30-05-2007, 13:02.

            Comment


              #7
              и в момента е.

              гледам аз, че има нови мнения в темата и се чудя какво ли има. влизам и какво да видя - трима юристи )))

              Comment


                #8
                Мерси за помоща !

                Comment


                  #9
                  Жертвите на Токушев може да са били 6 :aaa: , не помня вече. :1087: ..старост, нерадост :1087: ...Но помня първата среща с Токушев - това беше в в края на 80 - те години на миналия век. Ние, студенти ² курс ЮФ на една якичка служба, седим в кабинета в очакване на първия учебен час в първата ни студентска година - упражение по ИБДП. По едно време вратата се отвори със замах - показа се един човек с прошарени коси и тъмни очила, след което рязко затвори за наше учудване и след десетина секунди вратата с трясък се отвори и същата персона отново се показа и изрева: "Стани !!!". :aaa: :aaa: :aaa: Стъписани всички станахме и завръзнахме от удивление. Човекът се представи като главен асистент Токушев и държа една реч, че от този ден до края на юридическата ни кариера трябва да стоим прави пред нашите преподаватели и пред съда. Помня, че любимите му въпроси бяха за царските грамоти от Второто царство...На изпита беше много коректен и толерантен ! Желая му успех в кариерата на конституционен съдия !
                  SEMPER AGRESSUS

                  Comment


                    #10
                    От преподавателите, които искат да всяват страх /да стреснеш първокурсник е по-лесно от това да стреснеш и бебе/ Първокурсникът го е шубе от всичко, дори от собствената му сянка. Вярва на всичко, което му кажат и колкото е по-скандално, толкова по-сигурно се вкопчва в него.
                    Д.Т. се държа много добре с мен, но с много други никак. А и дори да бе по-рязък, то беше защото не бях на нивото, на което трябва да бъда и проблемът си беше в моя телевизор )))

                    Comment


                      #11
                      незнам, лично аз не останах с кой знае колко добри впечатления от него. Видя ми се скучен сухар. Иначе нямах проблеми на изпита.


                      thorn

                      Средновековните църкви в България

                      Comment


                        #12
                        Съдейки по благодарностите на Велислав , вече може да си побъбрим и за Снежана Ботушарова , а защо не и за Стоян Ганев ...


                        Всъщност по темата единствените ми спомени са че гражданско процесуални и материални закони са въведени в края на 60-те реципирани от френски такива , наказателен закон- в началото на 70-те , а наказателнопроцесуален в средата на 70-те .

                        Comment


                          #13
                          1858 меджеле - гражданския закон ли беше какво беше не помня
                          от същата година имаше някакъв търговски или морски закон
                          през 19 век се извършва доста сериозна реформа и както Todor Pavlov каза, заемките от френското право са съществени поради наличния от половин век Code civil и code de commerce.

                          Comment


                            #14
                            проявен интерес

                            Заинтересувахте ме.
                            Неможах да разбера с какво Токушев е влязъл във вашите уста ?
                            Учебникът му според мен беше много добър.
                            Написан на разбираем език.
                            Някой неща от писаното от него не споделям, но всеки има свой възгледи. Особенно в следосвобожденска българия.
                            При нас се държа изключително добре..... и на лекциите и на изпита.
                            Беше изключително коректен.
                            Няма заяждане, няма провокиране.... много беше търпелив.
                            Вярно е - беше сухар, бих казал без никакви емоции, особенно на лекциите, но много бавно и спокойно говорише, така, че част от колегите записваха буквално всичко.
                            Аз минах с особенна лекота. И колегите преди мен, доколкото си спомням вече, бяха останала с добри впечатления.
                            Всички бяха чували, че е бил прокурор. Но поне аз не съм се интересувал, къде, какъв и не съм чувал тези легенди за смъртни присъди.
                            Смятам, че е редно да му пожелая само успехи.
                            Поздрави

                            Comment


                              #15
                              Поправям се - турското" НПК "е било прието през 1879г в изпълнение на една от клаузите на Берлинския конгрес , а "НК "- през 1856 г под натиска на Великите сили след Кримската война .От тогава е и правилото , че чужди граждани не могат да бъдат съдени в империята . За наказателно преследване на деянията им са били предавани на държавата , чиито граждани или поданици са . По време на Априлското въстание , по точно малко след него - през май 1876 г са въведени специални съдилища , действащи в едноинстанционно пр-во и чиито присъди са били изпълнявани незабавно . За смъртните се е искало одобрение от султана , телеграфически , но както всичко в Турция по онова време и това не се е спазвало педантично . Състава на тези извънредни съдилища е бил от 10 човека с препоръка половината да не са мюсюлмани , но да не са и християни . Няма смисъл да говорим за образованието и подготовката на съдиите , при положение , че в империята не е имало юридически факултет . Няма смисъл да обсъждаме участието на обвинител или защитник , защото там е абсолютна пародия ... Особено ми хареса заключителната разпоредба , която според превода , указваше "да се внимава , да на стават грешки".

                              Comment

                              Working...
                              X