Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Ако Югът беше спечелил!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Ако Югът беше спечелил!

    Ще може ли да порасъждаваме върху един хипотетичен въпрос?Какво би станало в САЩ ако Конфедерацията беше спечелила войната.Винаги в училище и във всички книги ,които съм чел се обяснава ,че Севера е спечелил защото е бил много по-развит икономически .При условие,че най-добрите офицери от бившата армия на Съюза са били в армията на Юга и ,че южняците защитават своята собствена земя, и не на последно място се ползват с подкрепата на Британия те са имали всички предпоставки да спечелят войната.Какъв би бил света сега ако това бе станало?

    #2
    А, японец??? Това план за японско господство в Калифорния ли е?

    Comment


      #3
      Не, просто винаги съм бил запален по Конфедерацията

      Comment


        #4
        А добре, ако конфедерацията беше спечелила, щеше да има две държави за известно време. Трудно ми е да кажа колко. Югът трябва да експанзира на някъде, а не бих могъл да кажа на къде. Но дори да се сдуши с Франция или може би с нарастващата мощ на Прусия, пак щеше да му е трудно, в първия случай трябва да се зачеркне доктрината Монро и цялата американска политическа традиция, във втория ще е необходима някаква паталогична воля за унищожение над севера.

        Щяха да си останат изолационисти, което ги превръща в нещо като Северна Бразилия. И рано или късно да се търси, приехме че са победители, разбирателство със Севера и реинтеграция. Другото е, така да са победили, че да са взели Западните щати и на север до Орегон. Това би ги поставило в позицията на Френска Канада срещу далеч по-населена и силна икономически , но по малка "Янки-Дудлия". Която какво, губи ли Вашингтон? И така да е, със столица във Филаделфия, пак щеше бързо да се съвземе. Най-много 10 години. Към 1875 чакай вече наистина Щатите, Великобритания и защо не Мексико и Испания да ги нападнат от всички страни! Или по-скоро те ще нападнат, докарани в невъзможност и и от страх да небъдат изпреварени. И пак Савана ще гори!

        Comment


          #5
          А ако Юга нямаше никакви намерения за експанзия на никъде(за реинтеграция в Съюза и дума не може да става,просто това са различни култури),робството щеше да отпадне от само себеси (в края на краищата това си е гадно).Според мен с много по високата си култура,и връзките си с Франция,Британия и Испания(Юга е съчетание на 3-те култури)и с много по доброто си държавно устройство(Конфедерация)Южните щати щяха да се превърнат в просперираща държава.

          Comment


            #6
            Викаш съчетание от три култури, различно от янките и робството ще си отпадне от само себе си. Ми хубаво, не сме на едно мнение. Приятна вечер

            Comment


              #7
              Приятна вечер и на теб!

              Comment


                #8
                qponeca написа
                Ще може ли да порасъждаваме върху един хипотетичен въпрос?Какво би станало в САЩ ако Конфедерацията беше спечелила войната.Винаги в училище и във всички книги ,които съм чел се обяснава ,че Севера е спечелил защото е бил много по-развит икономически .При условие,че най-добрите офицери от бившата армия на Съюза са били в армията на Юга и ,че южняците защитават своята собствена земя, и не на последно място се ползват с подкрепата на Британия те са имали всички предпоставки да спечелят войната.Какъв би бил света сега ако това бе станало?
                Малко вероятно е, да не кажа - никак. По това време вече войната зависи от индустриалната мощ, така че е малко вероятно Югът да победи. А ако беше станало ... не знам, трудно е да се каже каквото и да е, обаче ми се струва, че в този случай двете държави щяха да воюват помежду си по-нататък и щяха да заемат различни позиции по време на световните конфликти. Което от своя страна не е добре - войните щяха да са значително по-кръвопролитни и всеобхватни.
                Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                Проект 22.06.1941 г.
                "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                Comment


                  #9
                  Интересна тема

                  Според мен ако Югът беше победил във войната и беше асимилирал Севера, сега територията на САЩ щеше да се простира чак до Панамския провлак, но пък Британската империя или Русия щяха да доминират над останалия свят :p
                  A strong toun Rodez hit is,
                  The Castell is strong and fair I wis...


                  блог за средновековна балканска история

                  Comment


                    #10
                    Изграждането на алтернативка на ХХ век с почти неучастваща Северна Америка е интересно, сигурно (представям си как би изглеждал този континент, ако бе зает от мноество враждуващи държавици), но по-добре да се съсредоточите върху нещо по-конкретно - като как си представяте алтернативката, при котяо Югът печели. Че аз не виждам особена възможност за това - Конфедерацията е много по-слаба икономически, в известен смисъл по-разединена и методите й на водене на война в крайна сметка са по-несъвършени. Поредното доказателство, че аграрна страна със слабо развита промишленост и почти никак не развити комуникации няма особен шан свъв война срещу добре развита в промишлено и транспортно отношение такава.
                    Въпросът за робството все пак не е основен, но няма как да нес е отбележи, че то е една от основинте движещи сили в икономиката на повечето южни щати, така че не виждам как може да отпадне от само себе си, без сериозна промяна в тази икономика.

                    Comment


                      #11
                      Ако югът беше победил, САЩ щяха да са лесна плячка за англичани, французи и руснаци. Със сигурност във военно отношение щяха да са на нивото на Мексико. Вероятно обаче си представяш, че Северът щеше да си е все така индустриализиран и продуктивен, така че да гарантира американския икономически растеж, но с ценности изповядвани от Юга. Обаче това едва ли щеше да се случи. Точно затова казвам, че с времето просто тая държава би изчезнала.

                      Comment


                        #12
                        Аз затова и предполагам, че в крайна сметка вместо една силна държава би имало множество дребни държави, т.е. ситуация донякъде "европейска" в чисто политико-дипломатическо отношение. Но не смятам, че ако Югът бе спечелил (все още не виждам как това може да стане на практика) това ще означава окупация на северните щати. По-скоро на първо време ще има две държави, едната много по-слабо организирана (Юга) от другата, а впоследствие след няколко войни вероятно и много повече отделни държави.
                        Last edited by gollum; 22-05-2007, 11:13.

                        Comment


                          #13
                          Е, аз минавам малко по-напред, т.е. че Югът анексира северните щати. Значи пълна победа при това с идея за една държава. Станаха много вероятности. Предполагам, че такива наченки за разсъждение можем да намерим между Мирабо Ламар и Сам Хюстън (първият е искал да се отстоява независимостта на Тексас, а другият да се присъединят към САЩ).

                          Comment


                            #14
                            Е как според теб Югът би присъединил индустриалният Север? Това би станало само ако го разруши. Т.е. да разгроми индустриалната база, да обезлюди някои от градовете и т.н. Действия, след които вече не би могло да се говори за САЩ като единна държава.
                            Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                            Проект 22.06.1941 г.
                            "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                            Comment


                              #15
                              Е, ако разглеждаме сценарий, при който Конфедерацията не само побеждава, но и присъединява Севера, то няма как да се мине без действия сходин с тези, които северняшката армия извършва (особено рейда на Шърман), т.е. ще има унищожаване и опожаряване.
                              На мен обаче ми се струва, че (без да познавам добре нещата - Албирео мисля че би се включил тук с много повече познаване на конкретиката) философията и въобще целите, които КОнфедерацията (или по-скоро отделните щати в нея) си поставят са по-скоро отбранителни - те искат да се отделят, а не да има нова, "робовладелческа" държава след каря на войната.
                              Иначе все пак единна държава би била възможна (както е възможно и обратното, случило се в текущата реалност - Севера разгромява Юга и все пак има едан държава), но тогава ще има интересна икономичесак асимилация на южните щати от северните.

                              Comment

                              Working...
                              X