Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Загубите на германската авиация в Битката за Франция 1940

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Загубите на германската авиация в Битката за Франция 1940

    Предлагам да обърнем внимание и на тази необсъждана част от войната. Германската авиация през май 1940 има превъзходство над съюзниците на Запад, а в самолти от първа линия, над Франция тя има двойно превъзходство. Французите в последните дни на кампанията вкарват в сраженията новите си Девоатини 520 , които се представят доста добре. Това е машина с таван от пчти 11 км, автономност на полета от 1240 км, въоръжена е с 1/20 мм оръдие HS-404 с 60 изстрела и 4 картечници 7.5mm MAC 1934 M39.

    На 10 май французите имат едва 36 машини от този нов тип. Да, имали са по-слабички двигатели от германските месершмити, но пък са действали на по-голямо разстояние и са по-силно въоръжени дори от стандартния F на Bf 109. Французите твърдят, че са свалили на такива самолети около 150 германски машини от всички видове.

    Германия има на запад около 3000 изправни самолета. До края на кампанията, няма и два месеца губят от 1200 до 1500 машини, което ако го сравним с битката за Англия си е впечатляващо за такъв период. Загубите им пилоти не са толкова голями, защото Франция връща пленниците веднага след примирието.

    Англичаните действат с около 450 самолета, но нито Battle global на Fairey Aviation Company Ltd, нито нощните им P-82 'Defiant' на Bolton Paul Aircraft оправдават доверието, макар че преди кампанията са смятани за нещо като оръжие-чудо. Но Спитфайърите, при дюнкерк свършват добра работа.

    Дори по -слабичките Morane MS-406 на французите свалят бая Не-111.Интересното е, че операция Dyle за удари по френските летища в първия ден на кампанията унищожава на земята 53 самолета на земята и 14 други във въздуха( да, французите са знаели че ще бъдат ударени, но все пак разликата в мащабите в сравнение с руските е просто покъртителна), загубите в пилоти в първия ден са общо 7 души -убити. Французите регистрират 360 полета и унищожават 38 вражески самолета.

    Френските далечни бомбардировачи Farman 222 удрят в общо 71 мисии по Кобленц, Кьолн и Мюнхен.

    Французите имат обща бройка самолети 1125
    Британците с белгийци и холандци около 485.
    Срещу тях са 1264 изтребителя, 1504 бомбардировача и 504 разузнавача на германците.

    Интересното е също така, че французите в тези 38 дни правят средно по 0.9 полета, а германците по повече от два на машина.

    на английски ето нещо http://www.airpower.maxwell.af.mil/a.../kirkland.html
    На френски

    #2
    стандартния F на Bf 109
    всъщност стандартен по това време е Ме-109 Е, който е не по-слабо, а по-силно въоръжен - 2х20 мм и 2х7.92

    фарманите имат полети и до Берлин.

    Представянето на Спитфайър във Франция /по-точно само над Дюнкерк/ никак не е впечатляващо.

    Изброяването в един ред на Фейъри Батъл и Дифайънт е подвеждащо - първият е бомбер, а вторият изстребител


    thorn

    Средновековните църкви в България

    Comment


      #3
      Французите в последните дни на кампанията вкарват в сраженията новите си Девоатини 520 , които се представят доста добре.
      На 10 май французите имат едва 36 машини от този нов тип. Да, имали са по-слабички двигатели от германските месершмити, но пък са действали на по-голямо разстояние и са по-силно въоръжени дори от стандартния F на Bf 109. Французите твърдят, че са свалили на такива самолети около 150 германски машини от всички видове.
      Не, към началото на офанзивата французите имат около 200 D.520, от около 2100 изтребителя от различни типове. Във въздушните боеве от 350 немски свалени машини, 114 са жертва на този модел. Т.е. към 1/3.
      Девоатина е корав съперник, макар да отстъпва в скорост на Ме 109 Е3, то по хоризонтална маневреност го бие. Не е по-долу от Хърикейн поне. На 7 февруари 1939г. в пикиране изпитателят Гали достига скорост от 825 км/ч !
      Та какво разказва Антон Борисов Атанасов / в една друга тема засегнахме мемоарите, та съм загрял / когато на D.520 лети до юни 1945 г. участвува в показен въздушен бой срещу Стоян Стоянов, който се снима във въздуха от операторски екип в кабината на летящ наблизо Bf 108. По предварителен сценарий победа трябвало да удържи Стоянов на своя Bf 109 G6. Още в първия стръмен завой обаче, бай Антон забелязва, че настига "шмита" и се налага да забави за да не обърка сценария, докато "...Стойнето влезе в опашката ми..". След това пикира отвесно надолу имитирайки, че е ударен. Този "театър" се разиграва над Сливница и Брезнишкия балкан. По този повод А.Атанасов казва: "Не мога да твърдя за боя на вертикал, но на виражи можех да претендирам, че ще го (т.е., "месершмита") "омахам" като нищо. "Девоатинът" за майстора-пилот беше истинска, фина машина. Както добрия конеездач направлява животното само леко накланяйки тялото си в желаната посока, така и D.520 беше свръхчувствителен и реагираше и на най-малкото движение на ръката. Лек и повратлив. Прекрасна машина!"
      Last edited by Юлиан Август; 27-04-2007, 02:11.
      Quae fuerant vitia, mores sunt.

      Comment


        #4
        "Не мога да твърдя за боя на вертикал, но на виражи можех да претендирам, че ще го (т.е., "месершмита") "омахам" като нищо.
        Е, ако не се лъжа, Юлиане Августе , Bf-109 си е предназначен не за бой по виражи, а за вертикален такъв. Разбира се, всичко си зависи от пилота и от конкретната ситуация, но сега се сещам за основната тактика на Хартман, примерно и тя е никога да не се въвлича във въздушен бой, особено на виражи - един удар от пикиране и след това се измъква, независимо дали е успешен или не.

        Както и да е, отколняваме се. Темата наистина е много интересан и се радвам, че Даниц я отвори. Аз също си спомням, че навремето ми напарвиха впечатление доста високите загуби на Луфтвафе в кампанията, както и това, че "изненадващия удар" по летищата е сравнително неуспешен (поне в сравнение с Полската камапния, а донякъде и с "Барбароса" (макар че и тук се преувеличава често ефективността на удара по летищата)). Мисля си, че вероятно една от пирчините за това е изключително интензивната употреба на въздушните сили.

        Comment


          #5
          по това което вадя от френските сайтове:

          - Французите претендират за 1000 победи във въздушни сражения.
          Тук пак идва въпросът за отчитането на тези победи. Френската система е следната, колкото пилоти са участвали в свалянето на вражески самолет, толкова са победители, толкова победи. - на практика германците са загубили само от французите във въздушни сражения 710 машини според архивната отчетност.

          -Това което Юлиан пише за 2100 изстребителя, верояно е от някакви стар източник, или става дума за стари , ремонтиращи се или произвеждащи се по време на боевете машини.

          - Французите губят 410 машини във въздушни боеве и 438 , разстреляни на земята, по тяхната си отчетност.

          Към тези цифри се пришиват обикновено победи и загуби на съюзниците им, както и германските загуби по други причини.Така германците губят минимум 1300 машини. Поразяващи загуби. 30%, но пак повтарям , в машини, не в екипажи. И веднага след това влизат в битката за Англия, само да кажем след месец реорганизация. Ми че те са си били полу-разбити вече.

          Боевете са изключително напрегнати, особено в първите 120 часа. Сражението се е решило от Гудериановите танкове, но във въздуха нещата изобщо не са розово-кафяв блицкриг.

          Comment


            #6
            Сражението се е решило от Гудериановите танкове, но във въздуха нещата изобщо не са розово-кафяв блицкриг.
            Ако не ме лъжат спомените, за дълго време фланговете на мобилните групировки се прикриват основно от авиацията чрез "разсейващи удари". Пак същата на много места, но особено при пробива в Ардените (на оная река, изкочи ми името от главата) осигурява самия пробив, подавяйки артилерията. Да не говорим, че често тя защитава от въздуха тези групировки. Т.е. и там работата е много напрегната, но имат сериозен противник срещу себе си, а и сериозна работа за вършене, поради главната роля. И общо взето успяват да свършат тази работа, но с цената на моног високи загуби. Впрочем, така или иначе в авиацията най-важни са загубите на екипажи, не толкова на машини (е, освен за Япония, която и машини турдно успява да си строи ).

            Comment


              #7
              Защо не се погледнат нещата от друг ъгъл - Луфтвафе може и да не печели категорична победа във въздуха но поне осигурява комфорт на танковете на Гудериан които се придвижват без да се притеснявани от френската авиация.Защо не се види статистика за унищените германски танкове от френската авиация.Да не говорим за провала на въздушното разузнаване на френската авиация преди 10 май което не успява да засече концентрацията на германските танкове в района на Ардените.Иначе съм съгласен че към действията на Луфтвафе би могло да има сериозни претенции - особено при Дюнкерк.
              Last edited by resavsky; 27-04-2007, 11:41.

              Comment


                #8
                Е, както беше споменато и в една друга тема - основната роля на авиацията е да свърши качествено и навреме задачите си - а дали те ще са подавяне на противникова артилерия, осигуряване и защита на собствените войски или борба с противниковата авиация - това се решава във всеки случай поотделно. А не е принципно да си мери загубите с чуждите авиации. Аз лично мисля, че Луфтвафе се справя добре с основните си задачи във френската кампания - което и позволява Франция да бъде победена за толкова кратко време. Тя е един от важните фактори - наред с масираното използване на танковете и т.н.
                Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                Проект 22.06.1941 г.
                "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                Comment


                  #9
                  На 10 май на фронта има
                  Тип самолет Франция Германия
                  Изстребители 2517 1701
                  Бомбардировачи 1059 2079
                  Разузнавачи 746 637

                  Френските самолети Девоатен 520- 246 броя, Моран Соние 406- 1098 броя, Блох 152-503 броя, Къртис Н-75А (внос от САЩ) 304 броя, Кодрон 714-47 броя, Потез 631- 301 броя Забележка, в тази цифра не са включени 12 броя екксперементални изстребители Арсенал ВГ 33, както и изтребителите Колховен поръчани от Холандия, тяхната бройка обаче също е пренебрежима.
                  Германците имат Месершмит 109Е-3 1346 броя и Месершмит 110С 355 броя.
                  Имам доста добра статия по въпроса, но сега съм зает, после ще довърша.
                  www.bgnauka.com/forum ТУК Е ИСТИНАТА!!!

                  "...защото езикът на селянина му е даден, не за да плещи, а за да лиже ботуша на господаря...и ако той не лиже този ботуш, който трябва, този език следва да бъде изтръгнат....

                  Comment


                    #10
                    Когато някой привежда конкретни данни е много желателно да ги снабдява с препратка към източник.

                    Comment


                      #11
                      Значи британските авиатори дават 3 към четири загуби спрямо германците. Французите по-скоро 2 към три.
                      Авиацията на германците без съмнение правилно и масово използвана, тя изпълнява задачите си, но търпи жестоки удари. Всъщност и недооценени удари. Битката за Англия всъщност наполовина е загубена над Седан и фронта на Сома.

                      А това за западното превъзходство в машини във френската кампания, просто не е вярно.
                      Last edited by von Danitz; 27-04-2007, 15:06. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

                      Comment


                        #12
                        това за западното превъзходство в машини във френската кампания, просто не е вярно.
                        Аз затова призовавам към ясно указване на източниците, коагто се публикуват конкретни данни. Така може да се оцени и достоверността, а и е по-ясно какво точно се сравнява. Вероятно резултата (постнат от Фружин) е резултат от включване в сметките за едната страна на всички машини по списък без значение на състоянието им, а за другата - само на тези, обявени за изправни и участавли директон в бойните дейстивя. Подобни списъци съм виждал и за "Барбароса".

                        Comment


                          #13
                          Ретроклуб криле имаше брой посветен точно на темата. Доста подробен.


                          thorn

                          Средновековните църкви в България

                          Comment


                            #14
                            А примера за Bf 109 F съпоставен с Девоатин, беше именно това, пример. За да се види паралелно пуснат модел - именно пуснат масово към края на 1940 какво представлява.

                            За източниците освен основната статия на английски която постнах в първия пост, сега мога да ви предложа и пълните списъци на бойния ред на Armée de l'Air от 10 май, 5 юни и 1 септември, под Виши вече, но на френски http://france1940.free.fr/fr_index.html#AdA
                            Аз гледам тях, а те са с цитирана литература отдолу. Не съм отварял пак Втората световна на Лидъл Харт, но Чърчил сигурно има податки, особено по разговорите за репатрирането на германските пилоти. Имам и Кийгън тук, до мен, ако е до книги. Специалните френски книги ми е една история на войната на Микел, най-добрият им военен и цитиран историк в момента.

                            Но ако отвориш Вторая мировая, която се изхитрих и имам еднотомното съкратено руско академично издание, в червена подвързия, вместо огромния и ненужен корпус от 12 тома в зелено, достъпен и на български, о да, там западните съюзници имат двойно превъзходство във въздуха.

                            Comment


                              #15
                              Французите имат много изтребители, но малко от тях на първа линия - отразил се е недостигът на пилоти. Освен и MS-406, и MB-152 въпреки, че са били нелоши самолети, все пак са отстъпвали на Ме 109 Е.

                              Интересното е, че Хоук 75 се оказава най-резултатния френски изтребител.


                              thorn

                              Средновековните църкви в България

                              Comment

                              Working...
                              X