Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Смъртта на Алеко Константинов

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Смъртта на Алеко Константинов

    Естествено най-интересно може би е дали е инцидент или покушение? Интересно ми е какво имат да кажат хората в този форум, тъй като имам вътрешното усещане, че тук мога да си набавя истински знания, а не поредната политическа или каквато и да е заблуда.

    П.П. Интересува ме не само горепоставения въпрос, а всички факти и събития съпрохождащи трагедията. Благодаря предварително!
    ________________________________________
    How happy is the blameless Vestal's lot!
    The world forgetting, by the world forgot
    Eternal sunshine of the spotless mind!
    Each pray'r accepted, and each wish resign'd.
    ________________________________________

    #2
    доколкото знам Алеко загива при атентат срещу съпартиеца му Михаил Такев. двамата са във файтон, атентаторите го обстрелват, като един от куршумите удря неква джаджа във файтона, част от която се отчупва и пронизва белия дроб (не си спомням кой) на Алеко. Белият дроб с дупката още се пази май. Поне в някой от музеите (кой ли? не се сещам) съм го виждал.

    Comment


      #3
      Случая онагледява хипотезата на " убийство при евентуален умисъл , вследствие на опит за предумишлено убийство ".

      Comment


        #4
        Не се пази бял дроб с дупка а съцето на Алеко продупчено от крушума и е в музея в Свищов, заедно с кървавата риза от атентата.

        Comment


          #5
          Е, може и така да е, ама май не беше куршум, а неква част от файтона...

          Comment


            #6
            Ето какво казва Александър Стамболийски на 9 юни 1921 пред XIX-тото Народното събрание, като реакция на изказване на депутата от Демократическата партия Никола Мушанов:
            Министър-председател А. Стамболийски: След това аз прочетох във в. "Мир" статия: "Правителството има пръст в убийството на Такева". Г. г. народняци! Я ми кажете вие, не страдахте ли през целия си политически живот от такива безосновни обвинения по убийството на Алека Константинов — собствено на Такева, защото тогава, него искаха да убият, но заради Такева отиде Алеко Константинов? През целия си живот Такев ви обвиняваше в кринкаджийство, че сте убили Алека Константинов. И помните ли вие, че вашият окръжен. управител в Пазарджик Писапов, когото обвиняваха, както обвиняват сега Пруткин, след като паднахте вие от власт, той излезе във вашия вестник и във всички вестници и каза: "Аз апелирам към г. Такева, днес, когато нашата партия е паднала от власт, да възобнови делото против мене, за да бъде изобличен напълно? Такев се смълча, защото явно беше, че властта е непричастна, че радиловци и пещерци тогава имали някаква кавга за гора, че Такев бил тогава защитник на пещерци, и, като виден, опитен и прочут адвокат, радиловци смятаха, че ще пропадне делото за гората, и понеже кметът е народняк, нагласяват едно убийство, ама не заповядват на Теодорова или на Гешова да отидат да извършат убийството на Такева; но пращат пъдари да го убият. Но вместо Такева, той убива Алека Константинов.
            "...защото буквата убива, а духът животвори." (2 Кор 3:6)

            Comment

            Working...
            X