Съобщение

Collapse
No announcement yet.

АК74 на въоръжение в БА ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    АК74 на въоръжение в БА ?

    По принцип предпочитам само да чета форума,но темата ме провокира да се регистрирам- та ,като човек трансформирал се от пацифист към любител на оръжията,благодарение на наборната служба :-),и прекарал доста време из родните поля, гори и стрелбища с АК74-въпросът ми е остава ли на въоръжение или по някакви щури съображения /като нехуманен боеприпас!!!/ бива заменян с АК47 ?

    #2
    dislocated написа
    По принцип предпочитам само да чета форума,но темата ме провокира да се регистрирам- та ,като човек трансформирал се от пацифист към любител на оръжията,благодарение на наборната служба :-),и прекарал доста време из родните поля, гори и стрелбища с АК74-въпросът ми е остава ли на въоръжение или по някакви щури съображения /като нехуманен боеприпас!!!/ бива заменян с АК47 ?
    Доколкото на мен ми е известно, предстои смяната на калибрите на АК (7.62 и 5.45мм) с натовския калибър 5.56мм. Това още министър Свинаров го разправяше... Автомати с този калибър понастоящем се произвеждат в завод Арсенал - Казанлък за експорт в чужбина. Значи производството е успешно усвоено от нашата оръжейна промишленост, само трябват пари за превъоръжаване.

    Comment


      #3
      Никой не ни натиска да изпълняваме STANAG 4172.
      Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

      Comment


        #4
        5,45х39 от доста години насам не се ползва в армията. което си е бая тъпо.

        Comment


          #5
          Съвсем ли не се ползва? Аз служих 1999 г. и бахме въоръжени с АК74 5,45 мм. Вярно че бяхме един вид спомагателно поделение - свързочници. НЕ знам пехотата как е била въоръжена тогава. Сега никъде ли не се използва 5,45 мм?

          Comment


            #6
            Смятам, че е проява на добър разум факта, че пращаме кондингентите си на вън въоръжени с 7,62х39.
            И пак казвам, никой не се е засилил да се превъоръжаваме с 5,56х45 (STANAG 4172), ама и той върви със STANAG 4179, който стандартизира пълнителите на щурмовите винтовки (автоматите де по нашенски). така, че не е просто да вземем калашници с "натовски" калибър.
            Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

            Comment


              #7
              кало написа
              5,45х39 от доста години насам не се ползва в армията. което си е бая тъпо.
              Защо да е тъпо? Би ли се обосновал? Защото е по-подходящ за някой части и формирования, или защото е принципно по-добър?
              Когато аз служих/Карловската бригада/, в армията имаше и двата вида. Личното ми мнение на лаик е, че АК47 е по-универсален.
              Плюсовете на АК74 са единствено, малко по-голяма точност/по-скоро групираност/ и малко по-малък откат.
              На мен лично, отката на АК47 никога не ми е пречел особено. Колкото до точността, там фактора си е задприкладното устройство. Личните ми наблюдения за година и половина, показват че на разтояния до 300 метра, средно добър стрелец, на единична стрелба, ВИНАГИ улучва изправена фигура и с двете карабини.
              От тук нататък плюсовете са само за АК47. По-голяма пробивност - това за влаковата релса е мит, но предполагам че много от вас са виждали на полигоните, на какво приличат релсите които крепят подвижните мишени. Това си е доста дебело парче стомана, но от 7,62 куршумите прилича на швейцарско сирене.
              По-голям поразяващ ефект. Случвало ми се е да не уцеля подвижна мишена, трасакът да се забие на около метър-два пред нея и все пак мишената пада, защото куршумът е закачил, или раздробил камък и "осколките" от камъка са ударили мишената. Това не би убило човек разбира се, но би го ранило. Отделно от това съм виждал тънко дръвче пробито от 5.45. Имаше само една малка дупчица/виждали сте на живо колко е малък 5.45 куршум/ и нямаше никакъв ефект на "изместения център". Сиреч, куршума не се беше "развъртял" вътре, както гласят легендите.
              Освен това АК74 не е много подходящ за гори/малка пробивност, отклонява се от клони, дори да са сравнително тънки/, с каквито са покрити планинските части на родината ни.
              Заключението на командирите ми в бригадата беше, че АК74 е идеалната карабина...за стрелбище.
              This is my signature. There are many like it but this one is mine.

              Comment


                #8
                Amazon написа
                Освен това АК74 не е много подходящ за гори/малка пробивност, отклонява се от клони, дори да са сравнително тънки/, с каквито са покрити планинските части на родината ни.
                Айде стига митове и легенди!
                Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

                Comment


                  #9
                  1951 написа
                  Айде стига митове и легенди!
                  Казва се "Хайде", надявам се че не ти приличам на овен?
                  Колкото за митовете и легендите, ако имаш информация, можеш да я споделиш. Напълно възможно е и да греша. Заключенията ми се базират на, разкази на военни, които са "изстреляли няколко съндъка".
                  Но да оставим военните. Чисто прагматично погледнато, при 5,45х39 проектила тежи само 3.5 грама и отгоре на това, центъра на тежестта е изместен назад. 7.62х39 тежи 8 грама, повече от два пъти повече и освен това центъра на тежестта е в средата на проектила. Кой от двата ще се отклони по-лесно според теб? Да вярно е че 5.45 се движи със 200 м/с по-бързо/не съм сигурен толкова ли беше/, но и скоростта му спада по-бързо защото е по-лек.
                  This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                  Comment


                    #10
                    АК не е карабина, а автомат.

                    правият изстрел по човешка фигура на АК е около 350 м, на АК-74 - над 450 метра. вярно, че 7,62 има по-голяма възпираща сила. Не мога да се произнасям категорично кое е по-добро, просто защото нямам достатъчно багаж за такива оценки. най-малкото, гърмял съм само с АК, АКС и АКМ. колкото до нечии разкази - споровете сред военните продължават. честно казано, по-интересни са ми тези между руските военни от тези на българските по простата причина, е вторите не са гърмяли в бойни условия.

                    колкото до отклоненията - зависи от вида 5,45мм боеприпас и от куп други фактори. засега 5,45х39 7Н10 и 7Н22 нямат конкуренция по бронепробиваемост при 7,62мм си аналози.

                    Comment


                      #11
                      ъъ ..само да отбележа,че едно от основните предимства на АК74/за мен/ е близо килограм по -малкото му тегло от това на АК47 - 1 кило разлика не е много за стрелбището,но който е тичал по нивята , ще ме разбере.
                      Предполагам,и сегашна кашимерия се занимава с неща ,като "тактическа" подготовка.

                      Comment


                        #12
                        Някъде бях срещал, че АК е автоматична карабина, а М16 автоматична пушка, явно от там съм изпаднал в заблуждение.
                        Прав си, че руските военни ще имат по-реален погледвърху нещата. Върти ми се в главата, че след Авганистан се говореше за връщане на AK47 в армията. Ама това е информация ЕЖК. Ще потърся нещо по руските сайтове. От друга страна, вече има нови варианти на базата на АК и ги има и в двата калибъра. "Акабан" ли беше - не мога да си спомня. Та ще видим кой от двата калибъра, ще се приеме на въоражение в Русия. Това за по-голямата бронепробиваемост на 5.45 бронебойния куршум не го знаех. Може би роля играе по-високата начална скорост.
                        This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                        Comment


                          #13
                          Лично съм виждал какво оставя от храстчета след стрелба по тях с 5,45 и как същия куршум прави прекрасни дири във висока трева.
                          Тия лафове за отклоняващите се куршуми от малки клонки и листа са като лафовете, че Макаров на 20 метра не може да пробие шише и куршума само отскача от него - детски приказки.
                          Проблем е с този калибър ако противника се е скрил зад някакво укритие. 5,56 съм му чел характеристиките какво може и какво не може да пробие, абе ето направо ще ги пейстна:
                          c. Protection. The following common barriers in built-up areas stop a 5.56-mm round fired at less than 50 meters:
                          One thickness of sandbags
                          A 2-inch concrete wall (unreinforced)
                          A 55-gallon drum filled with water or sand
                          A small ammunition can filled with sand
                          A cinder block filled with sand (block will probably shatter)
                          A plate-glass windowpane at a 45-degree angle (glass fragments will be thrown behind the
                          glass)
                          A brick veneer
                          A car body (5.56-mm round will penetrate but normally not exit).

                          При 5,45 нещата са близки.

                          Та номера е да се направи правилната комбинация между 5,56/5,45 и 7,62.

                          Сега се сещам, че имаше напъни да се създава нов калибър в щатите - 6,5 и нещата бяха обещаващи, но май не стигнаха до никъде.
                          Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

                          Comment


                            #14
                            има 6.5 Грендел,лично мое мнение е ,че не може да има универсален калибър за автомат/асаулт райфъл/,както няма и универсален автомобил- всеки инструмент според задачите !

                            Comment


                              #15
                              Нейде из нета четох, че един американец се е оплаквал от 5.56 в Ирак, защото не пробивал стените ма сградите и даже кирпич от големи разстояния... Имаше и мнението, че не убива на място и онзи отсреща ако е камикадзе може да се вреже с колата в теб. По принцип имаше и становището, че един отряд (ако има пари или в случая на Русия излишък на автомати) може да се обучи за стрелба и с двете, а при нужда да се сменят автоматите - примерно в гора да се пукаш с 7.62, а при нужда от точен огън - 5.45/56... Ама и двата калибъра си имат горе-долу еднакъв брой фенове
                              „Аз, Драгомир, писах.
                              Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                              Модератор на раздел "Военна Авиация"

                              Comment

                              Working...
                              X