Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Димитър Списаревски

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Димитър Списаревски

    Здравейте!
    Това е моята първа тема в този форум
    Бързам да запозная всички които не са чували за един от най-великите летци на България, Димитър Списаревски.
    Ето линк към видео посветено на геройчния подвиг на капитан Списаревски http://www.vbox7.com/play:eba4c521

    #2
    Надали някой в този форум не е чувал за него

    Comment


      #3
      aiwara написа
      Надали някой в този форум не е чувал за него
      Радвам се
      Междудругото Red Hot Chili Pappers ми е една от любимите групи :tup:

      Comment


        #4
        Филмчето е мн добро. Най ми хареса как е наритал задниците на надменните немци А за Ред Хот...просто най-великите

        Comment


          #5
          Филмчето е евтина пропаганда на телевизия СКАТ.
          Колкото до Списаревски, да голям човек е бил, но на дали някога ще разберем защо се е блъснал в бомбардировача.

          Странно ми е друго - защо в България винаги най-много величаем загиналите, а не тези които са преживяли войната?
          Сещата се за думите на Патън от филма, нали - "Now I want you to remember that no bastard ever won a war by dying for his country. He won it by making the other poor dumb bastard die for his country. "
          Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

          Comment


            #6
            Това не е пропаганда, това филмче е направено с цел да се запознаят повече хора с живота на този ас.Мен не ме интересува нито по коя телевизия го показват нито по кое предаване, телевизията като цяло си е пропаганда и лесен начин за манипулация.

            Стоян Илиев Стоянов примерно беше уважаван от доста хора след 1989 дори издаде книга за отбраната на София.

            Comment


              #7
              "Ас" е военен пилот свалил пет или повече противникови летателни апарати.

              А книгата на Стоян Стоянов "Ние бранихме тебе, София" има три издания, два от които преди 1989 г.
              Last edited by 1951; 04-03-2007, 21:23. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
              Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

              Comment


                #8
                1951 написа
                "Ас" е военен пилот свалил пет или повече противникови летателни апарати.

                А книгата на Стоян Стоянов "Ние бранихме тебе, София" има три издания, два от които преди 1989 г.
                Не мога да те разбера точно, искаш да кажеш че Списаревски е просто един загинал пилот?
                За мен ас е човек проявил смелост и изпълнил своя дълг.Да свалиш една крепост си е все едно сваляш 5 самолете.

                Много добре съм запознат с живота на Стоян Стоянов и с издаването на книгата му.

                Comment


                  #9
                  Искам да кажа следните неща, хлапе:
                  1. Никой не е бил в главата на Списаревски, която се е удари в бомбера, че да знае защо го е направил.
                  2. Американските пилоти свидетелстват, че се е врязал в В-24 СТРЕЛЯЙКИ! Което автоматично отхвърля варианта, че е нямал боеприпаси, а много е искал да затрие още един противник.
                  3. Всичко свитеделстват, че Списаревски е бил човек с бурна кръв, агресивен и често невъздържан. Такова горе-долу ми е било и поведението във въздуха. От личен опит мога да ти кажа, че ако си кипнал във въздуха поведението и реакциите ти са малко по-непремерени. Шанса да се е увлякал в атаката и да се е блъснал без да иска в американеца е съществен.
                  4. Списаревски е бил голям човек, но
                  5. Писна ми да възхваляваме мъртвите и да забравяме, тези които са приживяли войната. Все още има живи пилоти изтребители от тогава. ти знаеш ли името на поне един? А и не са били само изтребителите, имало е и щукари и бомбери и какви ли не още бойци, които тихо са се сражавали. Само, че на техен гръб трудно се трупат пропагадни дивиденти.

                  И все пак това е военно-исторически форум, а не квартална говорилня. Смятам, че тярбва коректно да се използват термините като "ас" например.
                  Last edited by 1951; 04-03-2007, 21:59. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
                  Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

                  Comment


                    #10
                    Склонен съм да се съглася с 1951 за всичко, което е написал.

                    И просто между другото вмятам, че Стоянов е бил уважаван доста мълчаливо през петдесетте години, които доживява след войната.
                    Особено съм съгласен за използването на термина ас
                    когато човек на 16-17 той изпада в разни романтични настроения и си представя героичната смърт на Х. малко по-нататък, започва да изпитва респект не само към падналите, но и към другите, които са оживели
                    1 - защото са имали късмет да оживеят
                    2 - може би са имали по-добри качества, които са им помогнали да оцелеят.
                    помня как се интересувах от Витман и после ми писна от тая загадъчна смърт, доста по-загадъчна от смъртта на Списаревски. После ми мина и се заинтересувах от Баркман. Та като споменах Баркман ще ти кажа защо ти предложих да си смениш никнейма. В един друг форум се бях регистрирал с името на този танков командир. След известно време ме уведомиха, че са говорили с истинския Баркман и той учтиво ги е помолил да ми предадат да си сменя името и че не е съгласен името му да бъде използвано по какъвто и да е начин.

                    Единствените кадри свързани с Д Списаревски, които съм имал търпението да изгледам докрая са били от едно предаване на Драган Тенев.

                    Comment


                      #11
                      Няма да отговоря на провокативния пост на 1951 аз не съм човек дето обича да се заяжда камоли да се връзва на подобни постове като твоя 1951.Уважавам мнението ти и да прав си в днещно време Българите не можем да приемем ,че велики герой все още са живи.Моето мнение по този въпрос е същото.

                      Ето още едно филмче моля изгледаи го http://www.vbox7.com/play:a1343096
                      Чуи какво казва един от Американските летци били там, и мнението на Иван Григоров

                      Comment


                        #12
                        оф пак ли скат
                        не знам кой е провокативния
                        go hide under a rock дет се вика

                        Comment


                          #13
                          Док Холидей написа
                          оф пак ли скат
                          не знам кой е провокативния
                          go hide under a rock дет се вика
                          Какво общо има телевизията с видеото ? Ако искаш ще ти търся и от БТВ едно.

                          Ако някой модератор погледне темата моля да я затвори :secret:

                          Comment


                            #14
                            Ето още информация за него и за българската военна авиация.

                            Comment


                              #15
                              Айдееее пак телевизия СКАТ (или СКРАП, както я наричат някои)...

                              Така, аз съм си агент провокатор, това е ясно.
                              Първо, да отбележа, че ми се гади от Иван Григоров и неготата псевдо фашизоидна организацийка - "Българските национални легиони".
                              После, никой български авиатор не е бил свидетел на тарана и общо взето всичко, което се разказва за него е плод на фантазията и пропагадните напъни на разни господа. Или ако мога да цитирам о.з. полковник Петър Манолев - "Учудва ме огромната фантазия на пишещите съвременници, позволяващи си да измислят най-различни версии за случилото се." Кой е полковник Манолев го оставяме като задачка закачка.
                              После, айде да цитираме малко документи:
                              Поверително писмо номер 22 от 6 януари 1944 г. до Щаба на Войската:
                              "...в този бой се особенно прояви поручки Списаревски. Същия атакува противников бомбардировач от съвсем близко разстояние. Блъскайки се в него, в следствие на което последният експлодира почти моментално и се пръска на три (3) части. Машината на поручки Списаревски пада на земята южно от село Панчерево. С нея загива и поручки Списаревски - първата българска жива торпила..."

                              Пак казвам - Списаревски е бил невероятен човек и добър пилот, но не искам да градим национална гордост на базата на лъжи и ура патриотизъм!
                              Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

                              Comment

                              Working...
                              X