Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Империализмът в Османската Империя

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Империализмът в Османската Империя

    Здравейте всички,
    спешно ми трябват материали свързани с Османската империя. Става взпрос за сравнителен анализ между Османската империя и останалите империи - Русия, Австро-Унгария, Великобритания и САЩ. Главният въпрос, на който търся отговори е доколко турската държава е била империя в класическият смисъл на думата и дали въобще може да се говори за османска империя, имайки предвид основните признаци на една империя.
    Благодаря на всички и ще се радвам ако някой може да ми помогне!
    Last edited by rendjy; 27-02-2007, 22:13. Причина: неправилна формулировка

    #2
    Форумите БС не са място за писане на домашни. Но предвид, че темата има някаква може би интересна идея (която е зачеквана вече ако не се лъжа тук и там), то нека остане. Да видим дали ще се развие нещо
    Форумен Правилник

    Comment


      #3
      Ми я да пробваме, макар че темата специално мен ме интересува в контекста на Източния въпрос и генезиса на Световните конфликти.

      Империята претендира за Универсализъм във всяка епоха. Мисля, че в това отношение Османската империя не прави изключение. Султанът е Халиф, Повелител на хората и земята, Гази и защитник на Единствената вяра. Поколенията се раждат, живеят и умират в сянката на Султана. Ръководното тук е не толкова реалния му контрол, а движещата, по-скоро "скрепващата" Идея. В Османската държава тя е малко архаична за епохата на прогреса и напредъка. За това и империята не е докосната в тази степен от "новините". Същевременно тя живее "тук и сега" за времето си, не може да не е впплетена в международната система. Но поради архаичността на скрепващата я идея, тя е в отбранителна позиция.

      Наистина , бих искал да изляза от плоскостта Западно,технологично превъзходство - аграрна изостаналост на Ориента. Винаги съм предпочитал Тойнби пред Тофлър. Империята е в етап на вътрешен застой. Ако направо заимствам от британския професор - външните и вътрешните пролетаряти са на път да я смажат. Но "идеята и" - скрепяващият я възел , колкото и старичък да е бил, не е можел да бъде премахнат освен с революция. В Османския случай това са изглежда поредица от революции. Танзимата е само началото, Конституцията и нейното премахване през 1877, Младотурската от 1908 и Кемалистката са най-забележимите вътрешни сътресения. Явно империята е имала здрава "идея", трудна за отстраняване. Парадоксално обаче именно реформаторите, укрепителите на държавата са рушители на Империята. Една Империя може без модерна армия, прозорливи политици и почти без икономика, но без Идея, тя бързо загива. Това е набързо, моето виждане, което един ден ще развия.

      Comment


        #4
        конкретно така както е зададен въпросът - не съм срещала. Но ето два линка, които могат да помогнат.
        Първият е по устройството на Османската империя, ако можеш нещо да си изчоплиш от там:
        http://coursesa.matrix.msu.edu/~fish.../readings.html ,
        а вторият е една тема за империите, която навремето обсъждахме тук
        Империите

        П.П. Сега видях как е формулирана темата: Империализмът в Османската империя. Предполагам, е ясна различака между империализъм и империя. Ако иде реч за империализъм, то линковете ми не са по тази тема.

        Comment


          #5
          Благодаря за линковете, наистина ми помогнаха. Колкото до неясното формулиране на темата - моя грешка...не че е сериозно оправдание, но ми е за първи път.

          Благодаря за мнението!
          Last edited by rendjy; 27-02-2007, 22:14. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

          Comment


            #6
            Тук щях да напиша нещо, но докато го направя предните постове бяха изтрити. Та може да бъде изтрит и този пост, че не ми е ясно как да го направя лично.
            Last edited by IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS; 04-03-2007, 10:06.

            "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
            It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

            Comment

            Working...
            X