Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Рециклиране?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Рециклиране?

    Замислих се върху следния странен въпрос. Имало ли е през Втората световна война при някоя воюваща страна организация за рециклиране на метални отпадъци? Най-вече имам предвид гилзите от снаряди и от патрони за картечници. Естествено, надали някой е карал войниците да събират гилзите си по бойното поле. По-скоро си представях артилерия далеч зад фронта, която води артилерийска подготовка "на спокойствие" и оставя след себе си купчини гилзи. Или пък при някои самолети гилзите не се изхвърлят, а се събират. И в двата случая материалите биха могли да се рециклират по един или друг начин. Дали някой си е правил труда да се занимава с това?

    #2
    Шегата настрана, но съм чел съветски учебник по металознание от 60-те в който подробно беше обеснено колко различни метали са извлечени от пленената германска бойна техника. Най-вече танкове.
    Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

    Comment


      #3
      Н.А.Антипенко "На главното направление"-книгата е посветена изцяло на тиловото обезпечаване през ВСВ.Като се абстрахира човек от обичайните КПСС мантри в нея има доста интересни неща. За гилзите конкретно-гилзите на артилерийските изстрели са се събирали и са се извозвали в тила.Лозунгът е бил "За всяка гилза изпратена в тила, един снаряд на фронта!" На събиране и предаване са подлежали и специалните сандъци за арт. снаряди.Трофейните команди към тиловите управления са се занимавали и с трофейната техника,която се е предавала на металургичните предприятия за преработка.Като уточнявам,че това важи за периода когато РККА води предимно настъпателни операции.
      СМЕЛОГО ПУЛЯ БОИТЬСЯ,А В ПЬЯНОГО - ХРЕН ПОПАДЕШЬ !

      Comment


        #4
        Мисля, че всички страни са се занимавали с такава дейност. А специално за СССР - трябва да се има предвид, че каквото ида се разглежда там, трябва да се има предвид и политическата съставляваща. Специално управлението за трофейната техника и т.н., за което се говори по-надолу, попада в ръцете на Ворошилов или Кулик (не помня на кой от тях двамата). А попада там, защото се смята, че не е толкова важно и там не могат да се натворят такива поразии. Та, предполагам, че е било водено не особено добре, предвид кой е бил начело. А дали е Ворошилов или Кулик е почти все тая - и двамата показват пълна неадекватност на всеки от постовете, на които са назначавани ...

        Предполагам, че всички страни са събирали гилзите, защото металите са си ценни и там, където са се водили не прекалено маневрени действия надали е било проблем.
        Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
        Проект 22.06.1941 г.
        "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

        Comment


          #5
          СЪс сигурност са се събирали и рециклирали - особено в държавите, котио са били по-ограничени откъм суровини. В главата ми се върти някакъв смътен спомен, че да речем във Вермахта има кампания по предаване и събиране на дървените части (и каквото там друго остава) на използваните "Панцерфаусти".

          Comment


            #6
            На шофьорите от автомобилните батальони на РККА,които са снабдявали предния край и огневите позиции на артилерията са плащани премии ако на обратния курс към тила са превозвали снарядни сандъци/"специална снарядна опаковка"/.Специални подразделения са се занимавали с приемането на гилзите от арт.снаряди и почистването им преди изпращането в тила.
            СМЕЛОГО ПУЛЯ БОИТЬСЯ,А В ПЬЯНОГО - ХРЕН ПОПАДЕШЬ !

            Comment


              #7
              Ако някой си спомня филма за р-к Райън,онова 20мм автоматично оръдие малко преди края на филма,е било оборудвано със специална кошница за събиране на месинговите гилзи.
              От свалените бомбардировачи на съюзниците пък са добивали алуминий.
              Въобще,имало си е политика за използуване на вторичните суровини във всяка от воюващите страни.

              Comment


                #8
                И то не само `официална` - мярна ми се някакъв спомен от българско художествено произведение - където героите се кичат с ризи от парашутна коприна.
                "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                Comment


                  #9
                  pnp5q написа
                  И то не само `официална` - мярна ми се някакъв спомен от българско художествено произведение - където героите се кичат с ризи от парашутна коприна.
                  Няма какво да ти се мярка - цял филм имаше навремето - "Превързаният балон", с цялатя плеяда от старите български артисти.

                  Comment

                  Working...
                  X