Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Размери на сабя на Наполеоновите войски

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Размери на сабя на Наполеоновите войски

    Може ли някой да ми каже какви са били горе долу размерите на такава сабя/ако може в подробности за отделните части на сабята/, също и някакви подробности за метали и т.н. ето снимка

    #2
    Размери на сабя на Наполеоновите войски

    Здрасти, Имам такава сабя, но е в къщи и трябва да я премеря. Мисля, че се води тип Мамелюк. Наложи се да се поправя, след като видях увеличената снимка. Моята е с по голяма кривина, и изцяло месингова дръжка. Какво да се прави- Новак. Още прохождам в нета.
    Last edited by джони; 30-07-2007, 08:16. Причина: грешка

    Comment


      #3
      На мен това ми прилича на морската сабя от епохата - http://upload.wikimedia.org/wikipedi...r-p1000451.jpg

      Най известната кавалерийска сабя е модел Брике, 77 см обща дължина, но тя е

      Comment


        #4
        von Danitz написа Виж мнение
        На мен това ми прилича на морската сабя от епохата - http://upload.wikimedia.org/wikipedi...r-p1000451.jpg

        Най известната кавалерийска сабя е модел Брике, 77 см обща дължина, но тя е
        http://boutique.cotre-corsaire-renar...ll_briquet.jpg
        Колеги прапоръчвам ви да си намерите каталога на старото хладно оръжие произвеждано от златоуст.... там дават кое е саба, кое е шашка, палаш, шпага , рапира и т.н.
        Зада се раздбере кое какво е се гледе основно острието и след това се прави класификация какво оръжие е. Въпреки това е имало случей в които шашка са я праправяли на детска сабя...
        П.П. Независимо, че ние българите сме донесли сабята в Европа и сме били в основата на нейното използване към настоящия момент по музеите се вижда че единствените класически саби т.е. най близки до това което сме вкарали в Европа са Руските, а всичко останало е образно казано варияции.

        Comment


          #5
          че ние българите сме донесли сабята в Европа и сме били в основата на нейното използване към настоящия момент по музеите се вижда че единствените класически саби т.е. най близки до това което сме вкарали в Европа са Руските, а всичко останало е образно казано варияции.
          и как тогава се стига до извода, че:
          1. българите са донесли сабята в Европа
          2. "ние" сме тези българи
          3. платили ли сме мито за тая работа

          Comment


            #6
            кало написа Виж мнение
            и как тогава се стига до извода, че:
            1. българите са донесли сабята в Европа
            2. "ние" сме тези българи
            3. платили ли сме мито за тая работа
            Има един жалък период в историята който се нарича робство и той е причината много неща свързни с историята ни , миналото да бъдат унищожени.
            Например в България е имало период през който се е изработвал дамаск, но уви нещо е поизчезнал .... , а руснаците го преоткриват, като Ансонов създава " Булата", който дори превъзхожда по качество дамаска.
            Ако трябва да разгледаме острието на една класическа сабя, ще се сблъскаме със следните елементи:
            - връх;
            - Лезвие;
            - канал;
            - едно уширение което е непосредствено след върха и е от тъпата страна. Въпросното уширение в руския се нарича " ельман"
            - след въпросното уширени започва вече гърба на острието.
            - в задния край на острието е опашката върху която се поставя ефеса.
            Междо другото хубаво беше онази снимка със сабята да се вижда върха за да разберем точно дали е сабя или шашка("сахо" термина е с кабардино .... кавказки произход и значи дълъг нож).

            Comment

            Working...
            X