Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Въпрос относно танковете ни и битките им през 1944-1945

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Въпрос относно танковете ни и битките им през 1944-1945

    Здравейте,
    Първо да се извиня ако това не е най-подходящото място на тази тема, но не намерих по-подходящо. А също и за историческото ми невежество.
    Баба ми е споменавала, че дядо ми е участвал в края на втората световна война като танкист (бил е механик-водач). Казвала е че "с танка е стигнал чак до Унгария", казвала е че са преминали през Драва ? незнам колко е вярно и тя може и вече да се бърка...починал е млад, преди да се родя и незнам нищо от първа ръка за съжаление... Та ми беше интересно да науча нещо повече за участието на тези български танкове в тази втора фаза на войната. Открих този форум и виждам, че тук има хора които могат да ми помогнат (надявам се да е така)...
    Ще се радвам да науча каквото и да е по този въпрос. Какво мислите че реално се е случило ? Докъде наистина е вероятно да е стигнал дядо ми ? Какъв е бил танка ? (мисля че германски е бил)...какви битки са водели...колко танка са се върнали...Всякъква информация ще ми е интересна. Благодаря ви предварително!
    Ако някой сметне, че не трябва да пълни форума с подобна информация - е-мейл-ът ми е domna@abv.bg

    #2
    Конкретно за българското участие има поне 2-3 теми, макар и доста разводнени. Използвай опцията за търсене. Колкото докъде са стигнали, напълно е възможно дядо ти да е стигнал до Унгария. Български войски в края на войната са стигнали и до Австрия, за Чехия не съм сигурен. За техн. данни не мога да помогна.
    "No beast so fierce but knows some touch of pity."
    "But I know none, and therefore am no beast."

    (Richard III - William Shakespeare)

    Comment


      #3
      Танкът е бил Pz IV. Вероятно модификация F или G. В България са ги водили "Майбах". Но е възможно дядо ти да е бил и на някоя самоходка.


      thorn

      Средновековните църкви в България

      Comment


        #4
        За да е преминал през Драва, трябва да е бил в танковата дружина на 1-ва българска армия
        На твоите въпроси отговор може да намериш в тази книга:
        We don't see things as they are, we see them as we are
        ---Anais Nin----

        Comment


          #5
          .....или ако отбираш от английски да прочетеш тук: http://www.axishistory.com/index.php?id=7767

          Comment


            #6
            Благодаря на всички! Нямам проблем с английския, ще прочета съдържанието на линк-а. Ще си купя и книгата Ако някой се сети още нещо - да пише

            Comment


              #7
              scorpio написа
              Благодаря на всички! Нямам проблем с английския, ще прочета съдържанието на линк-а. Ще си купя и книгата Ако някой се сети още нещо - да пише
              Не че съм песимист, но едва ли ще успееш да намериш книгата . Издадена е през 2001 и в момента е напълно изчерпана. Аз лично отдавна я търся без резултат.

              Comment


                #8
                Книгата ще бъде преиздадена
                We don't see things as they are, we see them as we are
                ---Anais Nin----

                Comment


                  #9
                  Супер новина ! Надявам се да е скоро.

                  Comment


                    #10
                    Аз като видях линка и си помислих, че я има в тая онлайн книжарница недочетох, че е изчерпана, жалко. Ми някой ако я има да я сканира То вярно че кофти за автора, ама пък и да искаме, неможем да си я купим

                    Comment


                      #11
                      Бих я сканирал, но предпочитам всите да отидете и да си я купите като излезе отново.
                      albireo написа
                      ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                      Comment


                        #12
                        Imperial написа
                        Бих я сканирал, но предпочитам всите да отидете и да си я купите като излезе отново.
                        Ти я сканирай и ми я дай на мен.Аз ще поема греха върху себе си като я разпространя на моя сървър
                        Мен също ме интересува.
                        То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                        Comment


                          #13
                          Книгата е добра. Само дето да бъдат сканирани 130 страници не е ли доста играчка? А и да авторските права са запазени. Но за да бъде помогнато на Scorpio и на останалите заинтересувани от тази тема, какво пък толкова едни права.

                          Comment


                            #14
                            Aз наскоро я разглеждах, канех се да правя български декали, и ми направиха впечатленеи няколко неща: кофти качество на снимките, и надписи от сорта: поради липсана снимк ана българско показваме унгарско..иначе другарчето което ми я беше дало се познава с писателя и каза че преиздадената щяла да им аи подобрения...да се обадя ли да питам какво става с новият тираж?

                            Comment


                              #15
                              Абе да, и аз се опитвам да уважавам авторските права...ама пък кога ще се преиздаде ?...не се знае...дотогава - я камилата, я камиларя...
                              А и аз съм за свободното разпространение на каквото и да е в интернет То си е цяла философия...е за тва не ползвам и продуктите на гадния монополист Microsoft Ама тва оффтопик де. Закона за авторското право се простира до LAN-картата ми...ако има още някой на моето мнение - да вади скенера и да не му мисли много много - ще зарадва доста хора, сигурен съм

                              Comment

                              Working...
                              X