Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Пистолет или револвер? Предимства и недостатъци.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Пистолет или револвер? Предимства и недостатъци.

    Предлагам да разгледаме придимствата и недостаците на пстолета и револвера. Незнам дали досега е имало подобна тема /поне аз не я намерих/, но нека всеки каже мнението си и личните си предпочитания.
    От всичко подобно с което съм стрелял считам че най-съвършен е HK-USP , най-удобен за постоянно носене е Глок, най-любим - Колт Говърмент, а в момента имам ЧЗ-75В/надявам се временно/. Стрелял съм и с доста револвери, но предпочитам пистолетите /лично мнение/.

    #2
    в момента имам ЧЗ-75В/надявам се временно/
    Защо временно? Ползвал съм 3 месеца този пистолет (всъщност моделът Compact, мисля CZ-75C се наричаше) и много ми хареса - малък, лек, семпъл, 12 9мм патрона, какво повече да искаш... ;0
    "No beast so fierce but knows some touch of pity."
    "But I know none, and therefore am no beast."

    (Richard III - William Shakespeare)

    Comment


      #3
      всъщност алтернативата е измамна. такава няма - автоматичният пистолет е следващото еволюционно стъпало след револвера...

      Comment


        #4
        Dinain написа
        Защо временно? Ползвал съм 3 месеца този пистолет (всъщност моделът Compact, мисля CZ-75C се наричаше) и много ми хареса - малък, лек, семпъл, 12 9мм патрона, какво повече да искаш... ;0
        Ами 75В е голям , тежък с несъразмерно малък затворен блок койт затруднява бързото зареждане и някакси не ми пасва. Последното важи и за Джерико 941 който е негов дериват. А за антикорозионната защита на чешките оръжие чак не ми се говори - до сега не съм срещал по слаба. Да добавя че и ударната игла има неприятното своство да се чупи.

        кало написа
        всъщност алтернативата е измамна. такава няма - автоматичният пистолет е следващото еволюционно стъпало след револвера...
        Всъщност револвера има някой предимства - например в болшинството случаи по-мощен боеприпас или по голяма безотказност /при засечка просто натискаш спусъка, барабана превърта и стреляш/, обаче това важи само ако пистолета не е почистен /важи и за револвера/ или си с кофти боеприпаси . Недостатъците ще изброяваме по-късно тъй като ще отннеме много време.
        Last edited by uzi71; 22-11-2006, 22:06. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

        Comment


          #5
          Всеки сам избира за себе си , кое му е по-удобно. Аз предпочитам 7.65мм.Сравнително приличен калибър, оружието стрелящо с такъв боеприпас е леко и компактно-не ти пречи постоянно. Walther PPK/S любимият ми пистолет.Е Parabellum-a ми е още по-любим, но е грехота да го използвам-само за гледане е....
          Аз смятам, че недай си Боже ако се стигне до самозащита и 6,35мм би свършил работа.Обикновенно, когато си на Зор стрелбата се извършва от близки разстояния и този калибър пуснат където трябва-в главата :mhehe: не прощава.
          Пример:
          Бай Желязко Императора - най-големият колекционер в България и не само у нас на златни римски монети-искаше да си купи пистолет.Предлагаха му такъв с калибър 6.35мм, той го отказа с твърдението, че това не било оружие, а пльокнер. Няколко месеца по-късно той бе убит тъкмо с такъв калибър 6.35мм...........
          Разните му там Магнуми, THV-та и прочие мощности не са ми по вкуса, но както казах въпрос на лично виждане.
          Относно револверите ще спомена, че са ми много "тумбести" и неудобни за носене.
          То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

          Comment


            #6
            Браво uzi71!!! СУПЕР ТЕМА!!! Ще пиша по нея, но малко по-късно, че сега не мога...

            Comment


              #7
              За себе си считам, че 9х18 и 9х19 са най практичните калибри. Причини :
              сердни като обем който заемат в пълнителя, те позволяват носенето на повече боеприпаси /в сръвнение с .40 Ауто или .45 АСР/. Най-голямо разпространение , достъпност и от там изгодна цена. Огромен избор на видове /за 9х19/. Много добра точност и далекобойност /за FMJ/. Отлична пробивна сила /със стоманена ризница на куршума/. Достатъчен стопиращ ефект /страхотен за експанзивните/. Много добре поносим откат, шум и възможжност за контрол при бърза стрелба.
              9х18 е последния калибър позволяващ безпроблемно ползване в пистолет с неподвижна цев.
              За мен алтернативата на тези два калибъра при револверите е тандема .38 Sp.- .357 M . Предимства : Голям избор на боеприпаси, взаимозаменяемост /на оръжията пригодени за това/. Невероятна пробивност /с куршум FMJ/. Страхотен стоп ефект /има патрони за .357 М с нач.енергия над 1100 Ja/. Голям психологически ефект - "страшен гръм и много огън".
              Недостатъци - големи патрони, голям откат, по-труден контрол, много силен гръм /стрелба без поставени антифони не е за препоръчване - особено в помещение/.

              Comment


                #8
                Някои автори на статии, които съм чел, бързат да зачертнат револверите от списъка на актуалните днес оръжия, но аз категорично не съм съгласен с това! Пистолетите и револверите, са два различни по своята същност класа късоцевни огнестрелни оръжия. И двете притежават, както предимства, така и недостатъци. По принцип, в днешно време автоматичните пистолети са доста по-разпространени и употебявани, но при редица мероприятия, най-вече в полицейската практика, револвера си остава необходим. Гомямо предимство на револвера пред пистолета в редица случай, е липсата на автоматика за презареждане (най-често т.н. "откатен двигател"). Презареждането на патроните и сработването на ударно-спускателния механизъм, става единственно благодарение на мускулната сила приложена от страна на стрелеца. Това му качество позволява постигането на практическа безотказност и възможност при случай на дефектен патрон да се премине "с едно прещракване" на следващия. Липсата на автоматика и подвижни части подобряват баланса и устойчивостта на оръжието при стрелба. Точността на стрелбата с револвера е по-висока. Заради употребата на барабан и изцяло мускулна сила за привеждането на механиката в действие, е напълно възможно използването на широка гама боеприпаси - от бойни с различни заряди и куршуми, до газови и стоп-патрони от всякаква разновидност и т.н....

                Comment


                  #9
                  Ето фаворитът ми :"Смит и Весон 66"-357маг. 6 инча цев , нач. скорост с "Хиртенбергер"357 полуоблечени-390м/с. На сто м-група от 20см.

                  И един "Бауи" за цвят...

                  Comment


                    #10
                    Липсата на автоматика и подвижни части подобряват баланса и устойчивостта на оръжието при стрелба. Точността на стрелбата с револвера е по-висока.
                    хм, първо, точността на кой револвер е по-висока от кой пистолет при какви условия? второ - ако не ни трябва автоматика и подвини части, дай да преминем към еднозарядни пистолети?! ФАКТ е, че автоматичните пистолети в наши дни изцяло изместиха револверите от армията и полицията, което несъмнено прави твърдението
                    най-вече в полицейската практика, револвера си остава необходим
                    - абсолютно невярно.

                    не е вярно и това, че става дума за различен клас оръжия - пак повтарям - става дума за късоцевно лично оръжие от две различни поколения, като основната цел на развитието е борбата за скорострелност. докато в началото на 20-ти век револверът достига върха на развитието си, автоматичните пистолети едва започват да се развиват. в наши дни няма параметър, по който те да не бият револверите.

                    Comment


                      #11
                      Трябва да се съглася с Кало тук. Не виждам причина ползването на револвер (в сравнение с пистолет) да е необходимо за каквото и да било - в САЩ е въпрос на традиция просто, макар че и други страни имат известни марки револвери - Бразилия, Франция, Русия. Френският Манурин е особено известен и се ползва дори от GIGN. Но както вече се каза, какво предимство пък има револвера пред автоматичния пистолет, освен възможността да се превърти барабана при дефектен патрон? Което е пренебрежим плюс на фона на много по-сериозните минуси - много по-малко муниции, отворена конструкция (много по-податлива към цапане и повреди).
                      "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                      "But I know none, and therefore am no beast."

                      (Richard III - William Shakespeare)

                      Comment


                        #12
                        кало написа
                        хм, първо, точността на кой револвер е по-висока от кой пистолет при какви условия? второ - ако не ни трябва автоматика и подвини части, дай да преминем към еднозарядни пистолети?! ФАКТ е, че автоматичните пистолети в наши дни изцяло изместиха револверите от армията и полицията, което несъмнено прави твърдението - абсолютно невярно.

                        не е вярно и това, че става дума за различен клас оръжия - пак повтарям - става дума за късоцевно лично оръжие от две различни поколения, като основната цел на развитието е борбата за скорострелност. докато в началото на 20-ти век револверът достига върха на развитието си, автоматичните пистолети едва започват да се развиват. в наши дни няма параметър, по който те да не бият револверите.
                        Точността на всеки по-реномиран револвер при статична стрелба, е по-висока от тази при който и да е пистолет (става въпрос за стрелба с прадварително взведен ударник). При динамична стрелба ако се стреля с две ръце за да се компенсира "клатенето" породено от спусъчното обтягане, или се стреля с бързо предварително взвеждане на ударника, резултатите са напълно сравними с тези на пистолета.
                        Друго нещо: Би ли ми казал, каква точно автоматика притежава револвера?! Кое във функционирането на механизмите му става автоматично? Откъде се взема енергията за работата на предполагаемия автоматичен механизъм - използа се енергията на откатния импулс на патрона, отвеждат се част от барутните газове през отвор в цевта, на батерии ли работи, на пружина ли...? Ще ми бъде интересно да науча...

                        По втора точка: По какъв признак разделяш класовете оръжия. Какви белези трябва да притежава дадено оръжие за да го причислиме в даден клас?

                        Comment


                          #13
                          По втора точка: По какъв признак разделяш класовете оръжия. Какви белези трябва да притежава дадено оръжие за да го причислиме в даден клас?
                          Според това какви функции изпълнява. Които са еднакви за револверите и пистолетите, като пистолетите са дори по-универсални.
                          "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                          "But I know none, and therefore am no beast."

                          (Richard III - William Shakespeare)

                          Comment


                            #14
                            Направих схема за основното разделение на лекото стрелково оръжие по класове и групи.
                            Last edited by ; 23-11-2006, 21:09.

                            Comment


                              #15
                              Аз също разделям оръжието според функцията му и по този признак пистолета и револвера са в една и съща категория. Според мен по-голямата безотказност на револвера е мит, тъй като един добър и правилно поддържан пистолет с качествени муниции не засича никога. Не съм съгласен , че револвера е незаменим за полицията защото има твърде много недостатъци за тази цел.
                              1. Не става за щурмово оръжие тъй като има твърде малък боекомплект.
                              2. Не става за скрито носене тъй като е прекалено обемист и е трудно да се скрие /то май само ПСМ някоя дамска Берета 6.35мм и донякъде Глок-26 стават истински за това/
                              3. Става за патрулиране обаче и там с нищо не превъзхожда пистолета.
                              Относно точността - има уникални стрелци с револвер, но в масовия случай постолетите са по-лесни за усвояване и по-добре се контролират. Особено при бърза или инстинктивна стрелба пречи силно изнесения напред център на тежестта и необходимостта всеки следващ изтрел да е на самовзвад .

                              Comment

                              Working...
                              X