Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Щурмова карабина - "Бакалов"

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Щурмова карабина - "Бакалов"

    Мисля, че е редно най-после да обсъдиме във форума и едно чисто българско оръжие. Става въпрос за щурмовата карабина "Бакалов". Линка който давам е на английски. Ще съм благодарен, ако някой си направи труда да преведе поне най-интересното от него, защото мене по "енглиш" много не ме бива, а ми е интересно да науча нещо повече за това оръжие. Е за сега толкова. Ако имате още материали по въпроса - качвайте! Дано темата предизвика интерес.







    #2
    Да знаеш, и който е писал този текст, не го бива много по "енглиш". За да го разбереш, трябва да знаеш не английски, а руски и български.
    Най-общо, това са резултати от изпитанията. Не можах да се насиля да ги прочета всички. АК-47 показва донякъде по-добри резултати по безотказност и точност. Макар че при тези проби изобщо не може да се говори за статистическа значимост на резултатите. И заключението е, че оръжието има бъдеще. До заключение са си останали.
    А не разбрах защо оръжието на Бакалов е по-тежко от АК-47. Нали уж схемата bullpup би трябвало да води до по-лека конструкция? Едно възможно обяснение е, че това са опитни образци, в които не са използвани достатъчно качествени материали. А друго обяснение е, че това си е конструктивен дефект на даденото оръжие

    Comment


      #3
      От линка:
      Kind of fire: single; single or automatic depending of the intensity of the trigger pressure
      Да оставим смешния английския на страна, но WTF е "depending of the intensity of the trigger pressure"??? Освен ако не е езиково недоразумение, излиза че дали стреляш на единична или автоматична стрелба зависи от това колко силно натискаш спусъка??? Не мога да разбера този конструктор с всичкия ли си е?
      "No beast so fierce but knows some touch of pity."
      "But I know none, and therefore am no beast."

      (Richard III - William Shakespeare)

      Comment


        #4
        A какво му е чисто българското на това нещо? Калашник по схема булпап, нищо ново, а подобни опити бол, на прима виста се сещам за финлкандски и китайски.....еееех някой ден ще изобретим и топлата вода.

        Comment


          #5
          Е, айде сега, не бъдете толкова критични към родното! То от пръв поглед си личи, че оръжието е разработено на базата на АК-то; цевната кутия направо е взета готова от него; затворната рама (поне видимата част) е същата като на Калашников, а за пистолетната ръкохватка е ясно от къде е. Но това има своето обяснение. Разработването на стрелково оръжие от подобен клас струва много. Не вярвам автора му, а и производителя на опитния образец, да са имали финансовата възможност за това. При всички случаи е направен компромис между идея и възможности. Използването на елементна база от съществуващ образец е значително по-изгодно от финансова гледна точка, от разработването и произвадството на нова такава. Но това в никой случай не умаловажава качествата на крайния продукт, стига при него да са постигнати резултати, които удоволетворяват първоначално заложените показатели. В случея не мога да кажа дали това е постигнато.
          Интересно е да се разбере, на какъв принцип работи автоматиката; с газоотводна система ли е, или липсва такава? Как става заключването на затвора кам цевта; как е реализиран ударно-спускателния механизъм и др.?
          А относно това, че само с помоща на спусъка се изменя режима на стрелба (единична - автоматична): Това не е нещо непознато до момента. Има го приложено отдавна в редица оръжейни конструкции, най-вече при картечни пистолети. Идеята е, че по този начин се спестява много от времето за превключване на режима на стрелба. Недостатък е, че тази система изисква тренинг от страна на стрелеца. Не е за отричане, може да се спори по въпроса, но ми се струва, че с оглед на увеличената динамика, на съвременните бойни действия и пределно късите разтояния, на които те се провеждат, все повече конструктори ще се връщат към нея. Това е мое виждане разбира се.

          Comment


            #6
            Странна работа , но ми се струва че в първият абзац на своето писани сам отговаряш на въпросите от врорият.
            И при положение че нещото е просто Калашник без приклад какво толкова му е ЧИСТО българското????
            Иначе на картинката не се вижда къде му е предпазителя, нито как се взвежда затвора, защото при всички подобни преработки възникват следните проблеми: безкрайно неудобна работа с въпросните две джаджи, това 1 и после абсолютна невъзможност за стрелба от ляво рамо.
            Изобщо дивотия на квадрат.

            Аууууууу сега разгледах сайта (търсейки снимка на лявата част на пушкалото) и какво да прочетем: то това наистина е уникално оръжие, супер страхотно, то е STORM ARMY CARABINE което ще рече че е някакъв WEATHER DEVICE. значи при голям зор може да мяташ трескавици и да се изживяваш като мини-Зевс, но ако е "мироопазваща мисия" може дфа включиш само на "духане" (но се опасявам че смелите български бойци ще злоупотребяват с този режим, пък и жените ще нададат вой защото вече няма да ги искат в армията).
            И то за това било онова със спусъка, за да си избереш силата на катаклизва, а пълнителят се зарежда с универсални метеопатрони, с капацитет 1 светкавица или 5 духавици.
            И дори си има подцевен ураганомет. Така само един смел български солдат ще е способен да организира "пустинна буря" и няма да се налага да се събират огромни сили за омиротворяване на непослушни и кръвождани диктатори.

            Я интересно, подцевният ураганомет си няма спусък, което заедно с липсата на предпазител и лост на затвора навежда на мисълта че това е макет.

            Само не вденах този ЦИВИЛЕН к'ви стойки прави и защо пред това точно знаме.
            Last edited by Gaden Gogi; 26-10-2006, 10:43. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

            Comment


              #7
              Много сме критични, БРАВО! То затова по-изявените българи търсят признание първо в чужбина и после у нас. Няма благоприятен обществен климат в тази страна, много се критикува, много се отхвърля и затова всичко се обрича предварително на неуспех. Но както и да е...

              Comment


                #8
                Бла бла бла, всички са лоши и не искат българската каруца (предпочитайки мерцедес примерно), изроди, пфу.
                Айде сега обясни ми с какво тази фигня заслужава внимание и признание?
                Аз ти посочих няколко очевидни бъга в измишльотината.
                И като радееш толкова за българското (лайно ама си е наше) я ме светни защо този се клечоти пред американското знаме?
                Впрочем като го гледам това то ще се и разглобява по мноооого интересен начин, нормативът 7/14 може и да стане ама в минути , не в секунди.
                А иначе лошото общественно мнение е идеално оправдание за некадърността.

                Comment


                  #9
                  Хайде малко по-кротко.
                  И по-конструктивно ако може.
                  XV mile the sea brode is
                  From Turkey to the Ile of Rodez...

                  Comment


                    #10
                    Еми аз му обясних конструктивно защо това в най-добрият случай е макет, в по-лошият изгъзурченост, той не-е-е- плюеш срещу булгарското, без никакви агументи.
                    А иначе който няма чувство за хумор то си е за негова сметка.
                    Айде да чуем аргументи подкрепящи "иновацията", с какво тя е нещо повече от АК (освен тежестта си).

                    Comment


                      #11
                      АУБ написа
                      А относно това, че само с помоща на спусъка се изменя режима на стрелба (единична - автоматична): Това не е нещо непознато до момента. Има го приложено отдавна в редица оръжейни конструкции, най-вече при картечни пистолети. Идеята е, че по този начин се спестява много от времето за превключване на режима на стрелба. Недостатък е, че тази система изисква тренинг от страна на стрелеца. Не е за отричане, може да се спори по въпроса, но ми се струва, че с оглед на увеличената динамика, на съвременните бойни действия и пределно късите разтояния, на които те се провеждат, все повече конструктори ще се връщат към нея. Това е мое виждане разбира се.
                      Виж, аз не казвам че е нещо ново, а че е нещо непрактично за автомат. Повечето картечници и по-старите картечни пистолети работят на същия принцип, при който за да постигнеш единични изстрели, трябва много леко и бързо натискане/отпускане на спусъка. Това зависи от самия спусък де, в съответствие с това дали се предвижда основния режим на стрелба да е единичен или автоматичен. И съответно вторичния режим се постига по-трудно. За картечниците и картечните пистолети е очевидно кой е основния режим.
                      Относно това пушкало в частност, предвижда се да е автомат, лично оръжие. Предполагам че все пак единичната стрелба е предвидена като основна.

                      Идеята е, че по този начин се спестява много от времето за превключване на режима на стрелба.
                      Извинявай, но по същата логика може да се махне и предпазителя, за да се спести времето за превключване.
                      Да си представим как войник тича след мърляв брадясал bad guy, сгащил го е в задънена улица или в някаква друга ситуация иска да го плени жив. Лошия хвърля камъни, вади нож, граната, коктейл "Молотов" или прави нещо друго, според което войникът трябва да го простреля в крака. Един нервен тик и вместо един куршум в крака, лошия ще получи 3-4 в тялото.
                      При цялото ми уважение (което не е много) към българските оръжейни конструктори, време да осъзнаят че Студената война свърши, времето на дивизии сблъскващи се насред голи полета отмина и мироопазващите операции и low-scale conflicts са това, с което армиите ще се занимават през близките десетилетия.
                      "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                      "But I know none, and therefore am no beast."

                      (Richard III - William Shakespeare)

                      Comment


                        #12
                        Gaden Gogi написа
                        Бла бла бла, всички са лоши и не искат българската каруца (предпочитайки мерцедес примерно), изроди, пфу.
                        Айде сега обясни ми с какво тази фигня заслужава внимание и признание?
                        Аз ти посочих няколко очевидни бъга в измишльотината.
                        И като радееш толкова за българското (лайно ама си е наше) я ме светни защо този се клечоти пред американското знаме?
                        Впрочем като го гледам това то ще се и разглобява по мноооого интересен начин, нормативът 7/14 може и да стане ама в минути , не в секунди.
                        А иначе лошото общественно мнение е идеално оправдание за некадърността.
                        Тази "фигня" заслужава внимание и признание само и единственно за това, че е създадена от българин. Чест прави на хора като Бакалов, че във времена като сегашните, се опитват да правят по нещо за авторитета на родината си. Че не е "върха", това което е направил - не е, но не заслужава ли поне малко признание и уважение, поне заради труда, който е вложен в създаването му.
                        А за некъдарността: Гениите са малко на този свят. Точни попадения, от първия път в "десетката" са много редки в света на науката и технологиите. Малцина са щасливците, които успяват от раз. Затова се говори за опит и традиции. Но нали все трябва да се започне от някъде и от някой....
                        Ама защо ли си правя труда да те уча на морал и родолюбие?! Ти щом досега не си се научил, тепърва няма да стане

                        При цялото ми уважение (което не е много) към българските оръжейни конструктори, време да осъзнаят че Студената война свърши, времето на дивизии сблъскващи се насред голи полета отмина и мироопазващите операции и low-scale conflicts са това, с което армиите ще се занимават през близките десетилетия.
                        Dinain, защо така бе човече? Защо не ги уважваш нашите конструктори? С нещо по-лоши ли са от чуждестранните? :sm186:

                        Comment


                          #13
                          Та сега да се върнем директно на темата:
                          Как въпросният Българин е създал автоматън на Калашников (без последниявт да знае за това).
                          Как се разглабя това чудо?
                          как се манипулира и къде се намира предпазителя?
                          как се взвежда затвора?
                          как се стреля от ляво рамо?
                          Какво аджеба му е предимството пред Калашник.
                          Last edited by модератор; 26-10-2006, 16:35.

                          Comment


                            #14
                            AYB написа
                            Dinain, защо така бе човече? Защо не ги уважваш нашите конструктори? С нещо по-лоши ли са от чуждестранните?
                            Не съм казал че не ги уважавам. Казвам точно както съм го написал - че не ги уважавам "много". Поради простата причина че не са произвели нещо, с което да заслужат "голямо" уважение. В този смисъл, да, по-лоши са от "чуждестранните" - някои определени, разбира се, не се наемам да правя толкова широки обобщения.
                            Според мен трябва да се занимават именно с това - леки оръжия, бронетранспортьори (не БТР!), бронирани жилетки, уреди за нощно виждане, модерна електроника и свързочно оборудване и т.н. Танкове, ракети и самолети БА няма да праща никъде в близко бъдеще, така че по-добре да се съсредоточат върху екипировката на евентуалните контингенти в разни международни образувания. И ако ще проектират някакъв нов автомат, ок, нека да е на база на АК - само че за целта трябва да се инвестират значителни средства, да се залегне сериозно над чертежите и т.н. - ако има мераци да се получи нещо свястно, а не това, което Гоги нарича "фигня" (руски жаргон, ако не знаеш - боклук, глупост, непотребна вещ). Като гледам сайта на този "продукт", това е едно крайно аматьорско начинание, със съответното финансиране вероятно. И ако се показва на международни конкурси, изложби и т.н. по-скоро ще направи България за смях, отколкото да я "прослави".
                            "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                            "But I know none, and therefore am no beast."

                            (Richard III - William Shakespeare)

                            Comment


                              #15
                              Така, щом с културна дума не може ще трябва да се трие. Патриотизмът и тн не виждам какво място имат в темата (то не че голяма тема), или дискутирайте наистина качествата на оръжието, не на конструктора му, или да заключваме темата направо.
                              Форумен Правилник

                              Comment

                              Working...
                              X