Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Легендарни шпиони и атентатори...

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Легендарни шпиони и атентатори...

    Много бих искал да прочета информация за легендарни шпиони и атентатори през ВСВ .Това е дял ,за който знам твърде малко и ще ми интерестно ако знаете нещо по темата и го споделите

    Благодаря ви предварително :tup:

    #2
    Мата Хари
    а, ъ, грешната война, е, голямата пък работа
    XV mile the sea brode is
    From Turkey to the Ile of Rodez...

    Comment


      #3
      легендарни шпиони
      Щирлиц

      За шпионите във ВСВ:
      "No beast so fierce but knows some touch of pity."
      "But I know none, and therefore am no beast."

      (Richard III - William Shakespeare)

      Comment


        #4
        Кой какъв е ?

        Герой за едните ,най-долен престъпник за другите. Зависи от коя страна на фронтовата линия се гледа. А в крайна сметка един обикновен войник на страната си.Не говоря за авантюристи и наемници.

        Comment


          #5
          Не говоря за авантюристи и наемници.
          Ехе, ами защо си мислиш че шпионирането става в джеймсбондовски стил, с дегизировки, заучаване на диалекти и сложни джаджи? По-голямата част от човешкото разузнаване се извършва именно чрез "наемници", по-точно подкупени или манипулирани по друг начин членове и приближени на чуждата групировка... схемата с "вкарване" на шпионин е по-скоро филмова легенда, отколкото често практика в реалността. По-евтино и по-сигурно е да "вербуваш" елементи във вражеския лагер, отколкото да инвестираш далеч по-големи средства в многогодишно обучение на агент, който никога не може да стане по-"местен" от местните. Когато вербуваш вътрешно лице, рискът е много по-малък - рискуваш единствено дадена сума пари (като подкуп или друг leverage), ако шпионинът бъде заловен, е.. хм, не е "наш" все пак, а и не могат да го размахват пред пресата като доказателство
          Last edited by Dinain; 25-10-2006, 22:30.
          "No beast so fierce but knows some touch of pity."
          "But I know none, and therefore am no beast."

          (Richard III - William Shakespeare)

          Comment


            #6
            По принцип си прав , но да не подценяваме Ян Флеминг! Той все пак има опит. Пък и имах в предвид шпионажа не търговията.[I]

            Comment


              #7
              Какво общо има Ян Флеминг и търговията с това което написах???
              "No beast so fierce but knows some touch of pity."
              "But I know none, and therefore am no beast."

              (Richard III - William Shakespeare)

              Comment


                #8
                Мой любим шпионин от ВСВ - Рихард Зорге. Създава организация в Япония почти от нищо, успява да стане почти агент на Абвера... Информацията която дава е безценна - Барбароса (Сталин пренебрегва предупреждението), около Битката за Москва, когато се прехвърлят дивизиите от японската граница към столицата, някъде се твърдеше че е съобщил и за Пърл Харбър, че ако град на Волга падне Япония ще се намеси...
                „Аз, Драгомир, писах.
                Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                Модератор на раздел "Военна Авиация"

                Comment


                  #9
                  Ян Флеминг през ВСВ също е работил на "тихия фронт" в Турция ( има страшни пътеписи от там ).

                  Comment


                    #10
                    Е, Зорге не е точно съветски агент, т.е. - бил е, но престава да се подчинява и не се отзовава на заповедта за връщане (така избягва екзекуция). Това става още преди началото на войната с Райха. Така че Сталин няма какво да му обръща внимание - за него това е изменник. И не случайно краят му е такъв, независимо, че руснаците работят с него по време на войната, все едно нищо не се е случило. Когато японците го залавят, предлагат на руснаците размяна, но Сталин не изявява никакво желание да го получи обратно. Затова и е екзекутиран.
                    Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                    Проект 22.06.1941 г.
                    "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                    Comment


                      #11
                      Зорге е един от многото. Размяна само ако има интерес! "С ХЛАДЕН УМ И ЧИСТИ РЪЦЕ"

                      Comment


                        #12
                        В шпионажа няма "чисти ръце". Както и да го разглеждаш, точно в тая област недей да търсиш чистота - няма да я намериш
                        А за темата като цяло - заглавието е достатъчно точно "легендарни"
                        Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                        Проект 22.06.1941 г.
                        "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                        Comment


                          #13
                          Понеже темата е формулирана "Легендарни шпиони и атентатори", бих искал да ви напомня за едни наистина, поне в своя народ легендарни атентатори. Това са парашутистите на капитан Бартош, убили Рейнхард Хайдрих в Бохемия, в рамките на операция Антропоид. Те скачат от Халифакс край Пилзен и убиват протектора в Прага, с отровни куршуми. Атентатът е със световна известност. И те загиват в подземията на църквата Св. св. Кирил и Методий.

                          Comment


                            #14
                            А, да, това поне е една наистина интересна история, за разлика от шпиономанските безсмислици
                            Аз съм чел това-онова, но може би би било интересно да се види цялата история. Даже и някакво филмче по някаква телевизия бях гледал преди около година-две.
                            Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                            Проект 22.06.1941 г.
                            "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                            Comment


                              #15
                              messire Woland написа
                              В шпионажа няма "чисти ръце". Както и да го разглеждаш, точно в тая област недей да търсиш чистота - няма да я намериш
                              А за темата като цяло - заглавието е достатъчно точно "легендарни"
                              "Чистите ръце" са част от девиза на организацията за която работи Зорге.

                              Comment

                              Working...
                              X