Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Лозенград 1912

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Лозенград 1912

    Днес се навършват 94 години от една от най-големите победи на българската армия - битката при Лозенград. С цената на 880 убити и безследно изчезнали и повече от 3 000 ранени са разбити и принудени да отстъпят два османски корпуса и е превзет Лозенград - ключа на първата защитна линия по пътя към Цариград.

    #2
    Победата наистина е изключителна и неочаквана.Жалко че в до известна степен е изненадано и нашето командване и не се възползваме по най-добрия начин от победата си.В скоро време ще пусна една статия на Йордан Венедиков затова,че ако не е била самоинациативата на една от бригадите да се даде сражението при Гечкенли - Селиолу цялата турска армия е можела да бъде обкръжена и разгромена между Одрин и Лозенград.

    Comment


      #3
      Подробности може ли да пуснете за тази битка , тя единствената ли е при Лозенград и каква е връзката и с Одрин. Моят прадядо е участвал и в двете но не знам как при положение , че е бил ранен при Одрин на 16 октомври/ но това сигурно е стар стил /, така че може първо да е бил при Лозенград и след това при Одрин.

      Comment


        #4
        resavsky написа
        Победата наистина е изключителна и неочаквана.Жалко че в до известна степен е изненадано и нашето командване и не се възползваме по най-добрия начин от победата си.В скоро време ще пусна една статия на Йордан Венедиков затова,че ако не е била самоинациативата на една от бригадите да се даде сражението при Гечкенли - Селиолу цялата турска армия е можела да бъде обкръжена и разгромена между Одрин и Лозенград.
        Resavsky, може ли повече подробности. На мен ми ще ми е интересно да поговорим за това. Предполагам се има предвид бригадата от Софийската дивизия, но аз не бих казал, че вината е нейна. Направо не бих казал, че ми се вижда възможно (реалистично погледнато) цялата турска Източна армия да бъде обкръжена м/у Одрин и Лозенград. Представата, която аз имам за първите дни на войната е малко по-различна. И двете страни настъпват без да имат ясна идея какво има отпред (колко и какви вражески части и то къде точно). При това не особено организирано - всъщност за мен, първите дни на бойни действия, са особено добра илюстрация на "триенето" във войната. За да се случи обкръжение и разгром според мен е необходимо армията, която ще обкръжава и громи, да бъде доста добре организирана и взаимодействието м/у единиците й да бъде на особено добро ниво. Нещо, което се постига с опит. С реален боен опит. А това е нещо, което българската армия не притежава в необходимите количества в началото на Балканската война.
        Recalibrating my lack of faith in humanity...

        https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

        Comment


          #5
          Албирео утре вечерта ще се отитам да кача статията.

          Comment


            #6
            Днешната тема в история.bg

            We don't see things as they are, we see them as we are
            ---Anais Nin----

            Comment

            Working...
            X