Съобщение

Collapse
No announcement yet.

The Wind That Shakes the Barley

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    The Wind That Shakes the Barley



    Дайте да обсъдим този филм. Гледах го преди няколко дни и останах със смесени впечатления. (Отварям нова тема, защото си мисля, че има доста какво да се каже по темата за ирландската борба срещу Британия и т.н.)
    Първо, започвам с уточнението, че филмът вдигна доста шум. Режисьорът Кен Лоуч беше обвинен от някои критици че постъпва безотговорно, че филмът може да разпали отново старите вражди, че се опитва да привлече вниманието с модерната напоследък "скандалност" и т.н. Така или иначе, "Барли" спечели за Лоуч златната палма на фестивала в Кан, 2006.

    Второ, за самия филм: най-натрапващото се впечатление беше, че си влязъл по средата на филма и никой не си прави труда да ти обясни какво става. Въведението се състой от едно кратко "Ирландия, 1920 г." - все едно зрителя трябва да се досети веднага какво толкова е ставало в Ирландия в тази година. Аз бях горе-долу наясно, но остава неприятното усещане, че гледаш не пълнометражен филм, а епизод на сериал, който не е нито първи, нито последен.
    По-нататък във действието се споменават мимоходом имена на хора, места, организации и т.н. - отново - без никакво обяснение кое какво е, кой за какво се бори или кой кого командва. За средностатистическият зрител би било много трудно, ако не и невъзможно да се ориентира в амалгамата от фракции, движения и политически лидери, освен ако не се задоволи с тривиалното "ирландци - добри, британци - лоши". А може би именно това е била целта?
    Главният герой, млад и начетен ирландец, е току-що завършил следването си и се кани да започне практика като лекар (на 19 години, което не ми стана много ясно). Несклонен към насилие, младежът по-скоро предпочита да философства с приятели в кръчмата, отколкото да хване пушка в ръка. Естествено, възгледите му се променят, след като става свидетел на на няколко изстъпления на британски войници и се присъединява към ИРА. Оттук започва интересното.

    Трябва да се отбележи, че режисьорът се е въздържал от демонизиране на коя да е от страните в конфликта. Можеше и да е много по-зле.
    Актьорската игра е на добро ниво, нямаше преиграване, нито случайни хора на сцената.
    От техническа гледна точка филма е изчистен, със семпли, непретенциозни сцени; няма помпозност, опити да се прави "епос" или прекалено драматизиране. Екшън сцени с шарени спец. ефекти биха развалили непоправимо филма.
    Като заключение мога да кажа: "Барли" като цяло ми хареса. Очаквах много по-едностранчива история, но британските войници са представени наистина като човешки същества, а не стандартните кръвожадни зверове, насилващи млади девойки в храстите. Не говоря за британската страна, която едва ли има начин да бъде "защитавана". Главната и единствена моя забележка е, както казах, липсата на каквото и да е въведение и представяне на движенията/фракциите в ирландската общност. Филмът губи много от това, според мен, и масовият зрител би разбрал единствено простичкото уравнение, което представих по-назад. Ако Кен Лоуч е целял да хвърли светлина върху историята на ирландската борба за независимост, то той несъмнено се проваля в това си намерение. Гледайки "Барли" без предварителни познания по тематиката, човек ще излезе от залата, също толкова незнаещ.
    "Абе там англичаните биеха едни ирландци и те се бунтуваха"


    Last edited by Dinain; 22-10-2006, 21:32.
    "No beast so fierce but knows some touch of pity."
    "But I know none, and therefore am no beast."

    (Richard III - William Shakespeare)

    #2
    Трябва да се отбележи, че режисьорът се е въздържал от демонизиране на коя да е от страните в конфликта. Можеше и да е много по-зле.
    Хм, аз пък така и не видях по-подробно представяне на "човешката" страна на британците. За сметка на това в самото начало застреляха един 17-годишен ирландец само защото говореше на неговия си език и беше играл хокей (?) преди това Изтръгваха нокти, режеха косите на жените, млатеха ги като брашнени чували...Че можеше да е и много по-зле- можеше

    Така или иначе, "Барли" спечели за Лоуч златната палма на фестивала в Кан, 2006.
    Според мен не я заслужава. Като исторически филм беше добър- не съм добре запознат с ирландската история от периода на борбата за независимост, но всичко изглеждаше правдоподобно и нямаше излишни "екшън"-сцени тип "Холивуд". Но действието течеше мудно и бе доста неясно, имаше много идеи, но нито една не бе развита напълно, а си заслужаваха!
    A strong toun Rodez hit is,
    The Castell is strong and fair I wis...


    блог за средновековна балканска история

    Comment


      #3
      Междувременно си драснал

      Хм, аз пък така и не видях по-подробно представяне на "човешката" страна на британците. За сметка на това в самото начало застреляха един 17-годишен ирландец само защото говореше на неговия си език и беше играл хокей (?) преди това Изтръгваха нокти, режеха косите на жените, млатеха ги като брашнени чували...Че можеше да е и много по-зле- можеше
      Е, как да не си видял? Имаше един диалог в ареста (мина известно време от както гледах филма и на моята възраст паметта отслабва, както обича да казва един брадатко, та се извинявам предварително за неточностите), в който момчето водеше диалог с разпитващият го британския офицер (когато онзи каза че убитите от ИРА войници са преживели Сома). После (може в същата сцена, може и в друга), британски войник отказа да изпълни заповед да застреля героя (момъка) и т.н. Не че е много, но е повече от обикновенното.

      БТВ, ирландеца в началото отказа да си каже името и удари сержанта, затова го пребиха до смърт (не го застреляха).

      Според мен не я заслужава. Като исторически филм беше добър- не съм добре запознат с ирландската история от периода на борбата за независимост, но всичко изглеждаше правдоподобно и нямаше излишни "екшън"-сцени тип "Холивуд". Но действието течеше мудно и бе доста неясно, имаше много идеи, но нито една не бе развита напълно, а си заслужаваха!
      Тук съм съгласен. Можеше да се направи много повече. Майкъл Колинс например едва (barely ) беше споменат.
      "No beast so fierce but knows some touch of pity."
      "But I know none, and therefore am no beast."

      (Richard III - William Shakespeare)

      Comment


        #4
        Е, как да не си видял? Имаше един диалог в ареста (мина известно време от както гледах филма и на моята възраст паметта отслабва, както обича да казва един брадатко, та се извинявам предварително за неточностите), в който момчето водеше диалог с разпитващият го британския офицер (когато онзи каза че убитите от ИРА войници са преживели Сома). После (може в същата сцена, може и в друга), британски войник отказа да изпълни заповед да застреля героя (момъка) и т.н. Не че е много, но е повече от обикновенното.
        Да де, ама накрая на диалога, точно след като избесня за това, че избитите му бойци са преживели Сома, британският офицер нареди на момчето (което после ги пусна от кауша и каза, че баща му бил ирландец) да го застреля.
        БТВ, ирландеца в началото отказа да си каже името и удари сержанта, затова го пребиха до смърт (не го застреляха).
        Той го каза, ама с такъв невъзможен акцент, че британците се заядоха с него заради това. А точно с гаджето ми преди час-два за това спорихме- дали са го застреляли или са го пребили- добре де, прави сте, пребиха го
        Тук съм съгласен. Можеше да се направи много повече. Майкъл Колинс например едва (barely ) беше споменат.
        Добре де, виж откъде копирах заглавието:

        не е моя грешката (всъщност грешката ми е, че не го коригирах)
        A strong toun Rodez hit is,
        The Castell is strong and fair I wis...


        блог за средновековна балканска история

        Comment


          #5
          Ама аз нищо лошо не съм казал! Шегувам се

          Колкото за филма, на мен именно наличието на диалог ми хареса (макар и едва загатнат). Просто мога да преброя на пръстите на едната си ръка военните и/или исторически филми, които да не са тотално едностранчиви и поне да се опитват да покажат повече от една гледна точка. Всъщност в момента не се сещам за нито един. И между другото, не считам за гледна точка сцените тип "я, те имали снимки на жените/децата си в джоба". Идеологията, мотивът ме интересува.
          "No beast so fierce but knows some touch of pity."
          "But I know none, and therefore am no beast."

          (Richard III - William Shakespeare)

          Comment


            #6
            Филмът си го изтеглих. След първия пост на Динаин по темата. Гледах го отдавна, но помня че ми хареса. И то доста.
            Не мисля, че целта на режисьора е бил да хвърля светлина върху ирландската история и да учи незапознатите. Да пояснява предварителни и т.н. Аз например преди да глдема Майкъл Колинз не знаех почти нищо по въпроса. Но седнах и се пообразовах (в интернет има бая). Така би могло да се случи и с някого другиго заради този филм.
            За мен Ирландия 1920 е идеалното въведение. Нито прекалено кратко, нито прекалено дълго. Средностатистическият ирландски и британски зрител ще е съвсем наясно и с имената и с хората. А другите - може пък и като странична и мъничка цел е била да се подтикнат хората да седнат сами и да научат повече. Да не ги поучава той, а импулса да идва от страна на зрителя...А може би това е съзнателно търсен подход, внушение - един вид - това е толкова известно, че няма какво да ви се обяснява. И в края на филма като ставаш от стола си разбираш защо е толкова известно - щото е гадно, щото е мъка. И щото е зло.
            Recalibrating my lack of faith in humanity...

            https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

            Comment


              #7
              Благодаря на Албирео за информацията. Трябва да си призная че въобще не знаех за съществуването на филм "Майкъл Колинс".

              Но седнах и се пообразовах (в интернет има бая). Така би могло да се случи и с някого другиго заради този филм.
              ...............
              Средностатистическият ирландски и британски зрител ще е съвсем наясно и с имената и с хората. А другите - може пък и като странична и мъничка цел е била да се подтикнат хората да седнат сами и да научат повече. Да не ги поучава той, а импулса да идва от страна на зрителя...
              Имаш прекалено голяма вяра в хората. Това не е образователен филм, нито документален, комерсиален е все пак. Мисля че търсиш прекалено сложни мотиви в главата на създателя, докато това според мен е просто резултат от тясната насоченост на филма - Европа, Кан, статутките, палмите. Блокбъстър никой не си е представял.
              Бая британци не знаят кой е Св. Джордж и кой е традиционния враг на Британия. Средният американец пък ще се чуди дали има независима Ирландия въобще...

              И в края на филма като ставаш от стола си разбираш защо е толкова известно - щото е гадно, щото е мъка. И щото е зло.
              Никой не може да го отрече. Зло е, гадно е. И въпреки че заключителната сцена за мен беше мъничко пресилена, вкусът си остава.
              "No beast so fierce but knows some touch of pity."
              "But I know none, and therefore am no beast."

              (Richard III - William Shakespeare)

              Comment


                #8
                Едва днес го намерих и гледах. Признавам си , че без "Майкъл Колинс" преди това , трудно бих се ориентирал . Но е и неизбежно сравнението с героя на Лиям Нийсън ... През цялото време правих аналогии с ВМОРО и съжалямах , че не се е намерил майстор , който да направи нещо добро по темата /изключвам "Мера според мера/ ...

                Comment


                  #9
                  Не знам вие какво и защо мислите, но филмът си е супер :o Както казахте - не е нито образователен, нито документален, но нищо не остава неясно, нищо не е недообяснено (то няма и какво толкова да се обяснява, нещата излязоха адски прости) Аз самият досега бях абсолютен игнорант по темата, но от филма всичко ми се избистри, после само един поглед в wikipedia и толкоз Не знам доколко филмът се придържа към фактите и доколко героите съответстват на реални исторически личности, но, кой се интересува :p Не знам и доколко е комерсиален - това може да се каже за всеки филм в днешно време. Нормално е хората да искат творението им да оправдае парите, които са вложени в него. Въпросът е дали продукта си заслужава, а "Barley" e от тези филми, които се открояват от останалите. Ако го разглеждаме като изкуство, а не като документална притча, филмът е отличен. Единствената мисъл в главата ми след като го гледах беше "пустите му ирландци..." Сетих се за една от любимите крилати фрази на баща ми - "И ти не знаеш какво искаш, но го искаш сега" :clown:

                  Comment


                    #10
                    Гледах и двата филма един след друг първо Майкъл Колинс и след това The Wind That Shakes the Barley (Вятър в ечемичените ниви - мисля че това беше превода на филма) и двата филма много ми харесаха особено Майкъл Колинс. Наистина по добре да гледате първо Майкъл Колинс, защото така по лесно навлезете в материята така да го кажа

                    Иначе сега се сетих че гледах скоро по новините (е колко скоро може би година) че ИРА спират официално войната с оръжие и тя ще се води само по дипломатичен път. Ако някой знае повече по въпроса нека каже.
                    Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

                    Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

                    Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

                    Comment

                    Working...
                    X