Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Сравнение на някои типове леко пехотно оръжие

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Сравнение на някои типове леко пехотно оръжие

    Ми хубаво АК47 е архаичен, ама знаеш ли как пробива релси и бетонни стени, да не говорим пък че престоява 10 години в чеченско блато и пак стреля
    "No beast so fierce but knows some touch of pity."
    "But I know none, and therefore am no beast."

    (Richard III - William Shakespeare)

    #2
    Ами да си стои колкоот иска, аз това чудо съм го виждал как засича многократно, при това в учебен център където задължително се чисти и смазва всеки ден а патроните са от току що отпечатен съндък и с масло...това го уточнявам защото имаше някаакъв кадрови дебил дето се хвалеше как за 6 месеца в Ирак само веднъж си чистил оръжието.
    Пък и Ак-47 идиша много в сравняние с модерните оръжие, иначе и с арбалет мога да пробия стена. но това не го прави по-добър от АУГ.

    Comment


      #3
      хи, ако патроните и автоматът са в масло няма как да не позасече. ние се скъсвахме от стрелба и нито една засечка не е имало - с АКС и ПК. ОТ - най-доброто от цялата серия май все пак си е АКМ...

      иначе - филмче за БМПТ - 100 МБ - http://rapidshare.de/files/32933739/..._bmpt.avi.html

      Comment


        #4
        Да не се пошегува човек, пак подхващате темата колко е велик Калашника
        "No beast so fierce but knows some touch of pity."
        "But I know none, and therefore am no beast."

        (Richard III - William Shakespeare)

        Comment


          #5
          Абе защо споровете по темите все отиват към противопоставяне и конфронтации? Американските били по-добри, руските били по-добри....
          Науката и технологиите са едни и същи за целия свят. Учените от различните страни комуникират по между си, обменят опит и идеи, посещават научни конференции и симпозиуми и т.н. Да не забравяме огромната роля и на разузнавателните служби по света!...за тях няма скрито-покрито....всичко се знае предварително. Без да звучи преувеличено, може да се каже, че възможностите на въоръжените сили (поне на най-големите народи) са общо-взето изравнени. Военните конфликти от по-ново време не дават ясна представа за качествата на отделните образци въоръжение, защото баланса на силите е несравним - воюват силно развитите страни от Западна Европа, Америка, Русия, Изрел, със страни от третия свят. Това е нещо като мача Барселона-Левски - смешна работа....няма база за сравнение.... :sm113:
          Last edited by ; 22-09-2006, 09:03.

          Comment


            #6
            И чорбарите ги опънаха Бешикташ :sm113: :twisted:
            (модераторе, къде си...)
            "No beast so fierce but knows some touch of pity."
            "But I know none, and therefore am no beast."

            (Richard III - William Shakespeare)

            Comment


              #7
              :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

              Comment


                #8
                Искам да попитам "Първия морски лорд". Вие лорде стреляли си сте някога с АУГ?
                От къде у Вас тези прозрения за неговите качества спрямо другото цитирано от Вас оръжие.
                По отношение на засичането в енския учебен център, апропо Вие там обучаем ли се явявахте, интересно коя категория са били оръжията, да не са били от тези пригодени за плуване - майтап бе лорде.
                Би ли проявил знания за калибъра на АУГ и с какво той превъзхожда 7, 62х39 ама по конкретно не само с лозунги които имаш в излишък.

                Comment


                  #9
                  Мирако, пак ли старото сравнение между 5.56 и 7.62?
                  "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                  "But I know none, and therefore am no beast."

                  (Richard III - William Shakespeare)

                  Comment


                    #10
                    Тъй и не вденах защо аз трябва да съм стрелял с АУГ(а може и да съм, многоудобно оръжие е) и къде точно ги сравнявам, тъй че когатото отправяш въпрос намекващ за някакво мое изказване в миналото бъди такак добър да го цитираш (въпроснот исказване) че поне да се сетя какво аджеба имаш предвид.
                    Относно учебният център: тойбеше в Плевен ( град прочут, град на курви и на студ...както се пее в песничката) и отбивахвоенната си служба (дълг на всеки нормален българин от мъжки пол), оръжието беше АК-47, произведено 67 година, с фрезована цевна кутия, дървен прил;ад и полу ложа, моето не е засичало и на 300 м опукахмишениете на половината батарея ('щото стрелях на единична а те на автоматична), но разни мърлячи (по случайност малчинствени елементи) които не гочистеха исмазваха се нагледха ан засечки, а имаше един чукундур ( с фамилия Грудев) който дори имаше ръжда в цевта (което по устав го праща на военен сън, ама нали сме България)
                    ...............
                    Ааааа прчетох къде съм писал за АУГ, хе хе, ако беше чел внимателно (или използвал цитат) щеше да видиш че сравнението е между АРБАЛЕТ и АУГ, и неговатацел е да покаже че с първобитно оръжие също може да се убие живинка, но с модернотое по-лесно и ефективно.

                    Comment


                      #11
                      Dinain искам да ти призная една тайна - АУГ е с боеприпас 9х19 и точно за това повдигнах въпроса.
                      Защо взех мнение за АУГ - това е много красиво външно оръжие, но познавайки добре неговите възможности искам да споделя, че красотата не е основно качество на съвременните оръжия.
                      Неговата механика е конструирана и изпълнена така, че след по-продължителна експлоатация започва да дава ммого дефекти.Според мене най слабо звено е ударника, който се чупи при не много тежки условия на експлоатация. Има и други недостатъци , но не това е основния проблем.
                      По отношение на АК смазването му е важно, но не е чак толкова решаващо - този вид оръжие има изпитвания за продължителна експлоатация без смазване и почистване и изискванията към него са впечатляващи - ако има някой интерес мога да ги споделя.
                      В заключение според мен най голямото предимство на оръжието е неговата безотказност защото засечката значи смърт.

                      Comment


                        #12
                        По отношение на АК смазването му е важно, но не е чак толкова решаващо - този вид оръжие има изпитвания за продължителна експлоатация без смазване и почистване и изискванията към него са впечатляващи - ако има някой интерес мога да ги споделя.
                        Не знам, аз нямам някакви особени познания, единствено оскъден казармен опит. И според него смазването и почистването на АК е много съществено, защото без него в леко влажно време много бързо автоматът започва да ръждясва. Предполагам, че това важи за всички оръжия, де . Предполагам, че почистването след стрелба е също толкова съществено, защото дори след кратка неинтензивна такава (стреляха се по 12 патрона) автоматът беше много замърсен, а ако не се почисти веднага, почистването му впоследствие си беше голяма мъка. И предполагам, че натрупването на подобна мръсотия ще се отрази на оръжието.
                        Спомням си и друго, пак от този оскъден опит. В новобранския център имахме някъде 5-6 стрелби (всеки път по 12 патрона на автоматична, по идея на серии от по 2-3). Аз общо взето бях посвикнал с автомата и успявах да съборя мишените си. Накрая имаше нещо като изпити, които завършваха със стрелби. Предният ден бе валяло и тревата бе много хлъзгава, непосредствено преди стрелбите имаше тактическо занятие, на което се тича в пълно бойно снаряжение, с автомат в ръцете, а инструктурот стреля с халостен патрон, което е сигнал човек да залегне. След това стреля и всички пак търчат и това се повтаря неколкократно (военна им работа). Въпросът е, че поради мократа трева почти всички се излюсквахме много преди въпросният изстрел и аз поне веднъж не успях да предпазя автомата си и го ударих при падането. Вероятно не съм бил единственият. На стрелбите след това кой знае защо автоматът ми въобще не биеше там, където се целех, което ме наведе на мисълта, че ударът в земята явно е изместил леко прицела му. Същото явно се беше случило и с другите, защото общо взето повечето хора си уцелваха нормално мишените преди това, но на тези стрелби никой от отделението ми не можа да уцели нищо. Въпреки че впоследствие (някой там се ядоса) ни дадоха по още един пълнител с 12 патрона, резултатът си беше същият. Това ме наведе на мисълта, че прицелът на автомата явно е доста чувствителен и ако човек не е обучен или няма възможност да го настройва и пристрелва (подобно обучение отсъства от учебната програма), оръжието става доста неефективно. Предполагам, че нещата са сходни и с останалите видове автомати.

                        ПП Гоги, и аз си спомням, че в учебния център имаше един не особено интелигентен човек, не от малцинствата, но то това не пречи, който успя още на първите стрелби вместо да стреля с автомата си, да го разглоби .

                        Comment


                          #13
                          miraco написа
                          Dinain искам да ти призная една тайна - АУГ е с боеприпас 9х19 и точно за това повдигнах въпроса.
                          .
                          А стига бе, ама наистина ли е с толкова?Бреееееей те това даже производителите не го знаят, горките си мислят че са го правили 5,56. Вярно има една субмодификация където със смяна на цев и още няколко чарак може да се използва 9 пара, ама това е частен случай.

                          Comment


                            #14
                            не знам доколко може дасе вярва на следния пост (взето от руски форум, авторът е руснак, живял у нас, бил се на страната на сърбите няколко години, професионален военен)

                            Мне довелось пострелять из AUG-77. Вещь очень приятная и прикладистая. Отдача почти не чувствуется. Прицел низко и приходится наклонять голову, что неудобно. Но... Приятель из Болгарии, бывший инженер оружейник ВПК, который и помог мне пострелять из сего девайса, рассказал, что на испытаниях AUG-77 тотально обосрался! Чудовищно чуствителен к загрязнению, а при температуре -15С отказался напрочь стрелять. Интимная деталь - при испытаниях при низкой температуре уронили автомат и пластмасса на прикладе, где вся механика, лопнула! А иначе приятен автомат, стрелять из него одно удовольствие!


                            не знам кви изпитания са правили на пушкалото у нас...


                            и още оттам - от човек, участващ в изпитанията на стрелково оръжие:

                            АН-94 - очеь сложная конструкция, для рядового бойца не пойдет, потеряет детали и собрать сразу не сможет. диопрический прицел, повышает точной прицеливания, но снижает поле зрения. тяжелее АК порядка 500 грамм. при отстреле более 5 пяти мгазинов нагревается цевье и обжигает руки, происходят утыкания(при стрельбе по два), приходиться раэбирать автомат. а это неАК, намного сложнее. магазин находится под углом и в пах не упирается. меня лично этот автомат не устроил.

                            по АЕКу тоже немного тяжелее, работает неплохо, задержек не встречал. большой минус наличие съемнного ролика, который при разборке норовит вечно куда нибудь укатиться. для наших бойцов полуграмотных сложноватенькая конструкция, но лучше абакана. про АЕК не скажу, но мой ак 74н после дождичка, на выходе приржавел и были трудности с заряжанием. из тех новых стволов с какими работал(тестировал) по моему лучший это вариант. ак 107 полное г...о, сложнейшая конструкция, трудности в сборке разборке, плюс целик на съемной крышке ствольной коробке находится. сами понимаете ни о каком приведении к нормальному бою нет и речи. Ак 104 весьма неплох (не тестировался в особо жестких условиях), но это автомат не для пехоты. как штурмовой да, для танкистов, летчиков и т.д. подойдет. но оптимальным по моему мнению является автомат системы барышева, пока его наши мурыжает, чехи(Чехия) его гонят вовсю как свое изобретение, конструкция очень проста, большой процент унификации с калашом, легче (отсутствует часть деталей). я с него на 100 метров с положения стоя магазин очередью ложил в ростовую. патрон был винтовочный 7,62 мм. он же предлагает крупнокалиберный пулемет 12,7 и 30мм автоматический гранатомет, вес обоих в снаряженном состоянии 11,5 кг. заменой ствола и части в затворе пулемет превращается в гранатомет и наоборот. посудите сами как вырастает огневая мощь группы. а для боя в здании(при наличии определенных боеприпасов) можно рвать любого противника. но почему то мы бахаем кучу денег в различные НИРы.


                            по поводу магазина упирающегося в пах или низ живота, в зависимости от роста. я ношу автомат так, отпускаю полностью ремень, положение на грудь, сдвинул автомат в бок, стволом вниз. примклад в районе плеча, првая рука держит за пистолетную рукоятку (по обстакановке). лучше ремень удлинить (взять другой, к примеру от санитарной сумки). держите автомат в руках, имитируете удар магазином вперед, вот и необходимая длина ремня. позволяет иметь оружие всегда на себе, переместить его на бок, за спину; бросить прямо и освободить руки (для второго оружия, гранаты, пошмонать задержанного, куда-нибудь залезть и т.д.). возможно использование автомата в рукопашном бою (подсказал сергей оспищев). так вот если автомат прямо перед собой бросить, то он в пах и упирается магазином.
                            у тех автоматов серии АК с которыми я встречался и работал, кроме АК 107. целик крепится на газовой каморе, а не крышке ствольной коробке. крепить прицельные приспособления на съемных крепежах нельзя. если вы сняли оптику с СВД то вам надо заново приводить к нормальному бою. так что или оптику не снимайте или риску рисуйте.

                            отстрел системы Барышева проводился на полигоне курсов "выстрел". боеприпасы были наши, штатные. при стрельбе одиночными проблем никаких не было, хотя система вроде и создавалась под автоматический огонь. отстреливался автомат (патрон 7,62 на 39), штурмовая винтовка (7,62 на 54) и автоматический гранатомет (вог 17). тестирования в полевых /боевых условиях не было в виду того, что образцы существуют в единичных экземплярах. их настрел, со слов Барышева на тот момент был около 40 тысяч. если вдруг ситуация сломится и будет опытная партия, то я думаю радио расскажет. система работает как раз под мощный и больший калибр. 5,45 не даст особого эффекта, со слов Барышева. по имеющимся у меня сведениям все эти пересуды о недостатках этой системы (касается кстати не только Барышева, но и других) просто есть борьба с конкурентом и не всегда осбо честными способами.

                            още за системите - Баришев - да стрелять сквозь стены, перекрытия, в укрытия и т.д. можно "прорубать" проходы, поражать противника в соседних помещениях. да и психологический эффект тоже, кто видел что делает, утес или кпвт со стенами тот поймет. кстати можно увеличит калибр и пожалуйста - ручной пулемет кпвт, с которого стреляет пехотинец. стены содрогнуться.


                            М 16. очень неудобный узел крепления/отсоединения магазина. если держишь палец на ствольной коробке, то очень часто нажимаешь на кнопку и магазин вылетает. есть необходимость досылания магазина, не сильным ударом снизу. патроны в магазине могут перекоситься. лучше встряхнуть. по поводу скорости перезарядки. тренируйтесь. есть методики позволяющие менее секунды тратить на это. насколько мне известно для предотвращения утыкания на М18 сделали досылатель, по которому стукнуть надо, а это потеря времени.

                            FA MAS. ДЛЯ РАЗБОРКИ НЕОБХОДИМО СНЯТЬ СТВОЛ СПЕЦИАЛЬНЫМ КЛЮЧОМ. без комментариев. был случай утыкания патрона из за поперечного разрыва гильзы и не извлечения гильзы.

                            МИНИ УЗИ. с прикладом. при стрельбе очередями попасть на 25 метров весьма проблематично. плохо сбалансирован.

                            Comment


                              #15
                              Иллюстрированная статья о легендарной штурмовой винтовке Steyer AUG. История создания, результаты тестов и эксплуатации, интересные факты, различия моделей.

                              Мирако, ето ти един сайт, да видиш че АУГ е 5.56мм

                              В заключение според мен най голямото предимство на оръжието е неговата безотказност защото засечката значи смърт.
                              Може би, ако си на дуел в ОК Корал. Не съм броял колко засечки съм имал, но съм тук и още пиша Виж, ако не можеш да уцелиш противника, а той теб може - тогава работата става дебела
                              "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                              "But I know none, and therefore am no beast."

                              (Richard III - William Shakespeare)

                              Comment

                              Working...
                              X