Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Улици, наречени на хора - а кои са хората?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Улици, наречени на хора - а кои са хората?

    Задавали ли сте си въпроса какво толкова е направил Иван Иванов например, че да има улица на негово име? Е, аз донякъде разбрах кой е Иван Иванов благодарение на една паметна плоча, която, естествено, не е на улицата с неговото име, а на къщата, където е живял. Говорим за София, за други населени места не знам
    Но онзи ден възникна едно друго питане. Кой е бил Димитър Несторов и с какво се е отличил, че да има булевард на негово име? Всъщност булевардът вече не се казва така, но все пак доста време издържа с това име. В източниците (колко сериозно звучи само!), с които разполагам, не пише нищо. А някой от вас знае ли кой е този Димитър Несторов, чието име носеше булевардът?

    #2

    Comment


      #3
      Туй сме го виждали, даже май аз съм го слагал в старата тема "Майтапи". Но да, въпросът в темата е наистина интересен. Какъв ли е човекът, на когото е кръстена улицата на която живеем? Е, моята се казва алея номер някой си, но все пак ... а едно време живеех на друга, наречена "Клемент Готвалд", която през периода 1941 г. - 1944 г. се е казвала "Адолф Хитлер", а сега пак е "Евлоги Георгиев" ... е, не е баш като историята с името на град Варна, но все пак ...
      Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
      Проект 22.06.1941 г.
      "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

      Comment


        #4
        Тоя Иван Иванов сигурно е бившият кмет.
        Имал съм досег с много Иван Иванововци, не се сещам за някой заслужаващ паметник, но един си беше паметник - паметник на глупостта.

        Име един Митко Несторов, който е бил виден "македонист", лежал е в софийският затвор през ВСВ и е завършил като "нещо на" ЮР Македония. Предполагам, че е той, но не съм убеден.

        Имам една карта на София от 1929г., ако има интерес може да се опитам да потърся начин да я дигитализирам.

        P.S.
        Някой да има представа за това дали е възможно и как да се изпращат CD-та посредством Български Пощи ЕАД? Нещо не ми стига времето да ги посетя и попитам, ако някой може да помогне с информация - :38: .
        Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

        Comment


          #5
          Ханс написа
          P.S. Някой да има представа за това дали е възможно и как да се изпращат CD-та посредством Български Пощи ЕАД? Нещо не ми стига времето да ги посетя и попитам, ако някой може да помогне с информация - :38: .
          Чрез тях - не знам, аз лично не бих рискувал. Аз съм пращал по "Спиди" - много са добри и са евтини. Можеш да пращаш из цялата страна, а е и много бързо.

          Едно допълнение към предния ми пост - оказа се, че след като ставаме съюзник на Оста, улицата "Евлоги Геогриев" се прекръщава "Адолф Хитлер" само до Орлов мост, а частта й след него е била прекръстена на "Бенито Мусолини". Забавно
          Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
          Проект 22.06.1941 г.
          "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

          Comment


            #6
            цд-та се пращат без проблем - стига да са в кутийка и в един от тия кафяви пликове подплатени с мехурчета, които може да купиш от самата поща.

            Comment


              #7
              За пращане - ясно, мен друго ме притеснява. Почти всеки месец в пощенските кутии на блока пристига по някое писмо, което е със сбъркан адрес (грешката може и да е малка). Какво става с такива писма, знаете ли? Нищо. Като видят, че адреса не е верен, пощаджиите ги оставят някъде около кутиите и толкова - край.
              Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
              Проект 22.06.1941 г.
              "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

              Comment


                #8
                bsb написа
                Задавали ли сте си въпроса какво толкова е направил Иван Иванов например, че да има улица на негово име? Е, аз донякъде разбрах кой е Иван Иванов благодарение на една паметна плоча, която, естествено, не е на улицата с неговото име, а на къщата, където е живял. Говорим за София, за други населени места не знам
                Но онзи ден възникна едно друго питане. Кой е бил Димитър Несторов и с какво се е отличил, че да има булевард на негово име? Всъщност булевардът вече не се казва така, но все пак доста време издържа с това име. В източниците (колко сериозно звучи само!), с които разполагам, не пише нищо. А някой от вас знае ли кой е този Димитър Несторов, чието име носеше булевардът?
                Доколкото си спомням е един от ръководителите на НОВА (Народна Обединена Въстаническа Армия), но по точно мога да ти кажа, като погледна книгите в нас, някой от Музея на революционното движение може да ти каже повече.
                http://www.bukvite.com

                Comment


                  #9
                  Е, сещаш се, че няма да ходя в този музей. Той със сигурност не съществува вече под това име, може би е онова, което се намираше (и май още е там?) на колелото на трамвай ¹5 при Съдебната палата.
                  Ако Димитър Несторов беше ръководител на НОВА, предполагам, че щеше да го има в "Енциклопедия А Я" от 1974 г., както и в една-две други книги от соцвреме, където погледнах. А го нямаше.
                  На сайта www.promacedonia.org има текст Македонският въпрос в буржоазна Югославия 1918-1941, където се среща Димитър Несторов, но дали е същият, трудно може да се каже. Пък и не е ясно какво е вършил по-късно.

                  Comment


                    #10
                    bsb написа
                    Е, сещаш се, че няма да ходя в този музей. Той със сигурност не съществува вече под това име, може би е онова, което се намираше (и май още е там?) на колелото на трамвай ¹5 при Съдебната палата.
                    Ако Димитър Несторов беше ръководител на НОВА, предполагам, че щеше да го има в "Енциклопедия А Я" от 1974 г., както и в една-две други книги от соцвреме, където погледнах. А го нямаше.
                    На сайта www.promacedonia.org има текст Македонският въпрос в буржоазна Югославия 1918-1941, където се среща Димитър Несторов, но дали е същият, трудно може да се каже. Пък и не е ясно какво е вършил по-късно.
                    Ръководител е бил Емил Марков /съседният булевард, да не питаш и за него/. Ще издиря из книгите точна информация за Несторов.
                    http://www.bukvite.com

                    Comment


                      #11
                      Благодаря за информацията.

                      За да не съм съвсем вън от темата, някой знае ли как се казва бившата улица "Тежък танк"?
                      Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

                      Comment


                        #12
                        Ако се вярва на www.bgmaps.com, улица "Тежкия танк" отново е улица 375.

                        Comment


                          #13
                          В моя квартал улиците по вертикала са планински върхове, а по хоризонтала се редуват възрожденец – комунист – възрожденец – комунист. Добре, че все пак улучих да съм с възрожденец

                          Comment


                            #14
                            На мен винаги ми е харесвала улица "Добър юнак". Макар че има известен излишък в определението, което е поправено в една друга улица, по-лаконично назована "Юнак". Улица "Траен мир" звучи като хубаво пожелание. За сметак на това улица "Тайга" навява известна меланхолия. Но пък при двойцата улици "Труд" и "Трудолюбие" меланхолията е по-силна и определена, напарво навяват далечен звук на фанфари. НА птиците, особено на вида орел са посветени много улици ("Орел", "Орлица", "Орляк", "Орлово гнездо"), сигурно може някакъв извод да се извади от това? Кои ли са тези орли или орльовски работи, та да дадат имена на толкова улици.
                            Но пък на кого е кръстена улица "Елемаг"?

                            Comment


                              #15
                              Ами моята като е "Юнашка песен" какво да кажа . Но да не мрънкам, че има хора, които са живели на бившата "ул. Коста Янков".
                              Recalibrating my lack of faith in humanity...

                              https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                              Comment

                              Working...
                              X