Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Гюнтер Грас

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Гюнтер Грас

    Германският писател и носител на Нобелова награда Гюнтер Грас заяви снощи в телевизионно интервю, че не е участвал в никакво престъпление и че като млад
    бил заслепен от нацисткия режим и Адолф Хитлер. "Тази срамна фаза от живота ми беше заровена дълбоко в мен", каза Грас пред телевизия АРД. Той призна, че е разказал за това "твърде късно или прекалено късно", но после животът,
    който е следвал, е показал постоянния му ангажимент в обратна
    посока, за разобличаване на нацизма. Грас обяснява участието си в есесовските части като желание да стане герой, но и да избяга от тясното семейно жилище. Носителят на Нобелова награда отхвърли искането на друг нобелист - Лех Валенса - да се откаже от титлата почетен гражданин на Гданск, защото смята, че е изиграл ролята на мост за помирението между Полша и Германия.
    От Берлин, Паскал Тибо:
    Чак сега съм състояние да говоря за това! Винаги съм имал нужда да споделя членството ми във войски СС, но искам да поставя спомена в точния му контекст. Такъв е случай с книгата със спомените от младостта ми. Гюнтер Грас отговаря на критиците си с последната си книга, която би могла, по-добре от интервю да бъде разбрано, защо му е било необходимо толкова дълго време за да направи това признание, на него , който никога не е криел отношенията си с националсоциализма в младостта му. Нобеловият лауреат приема и разбира тези които го съдят, но критикува опитите да бъде практически унищожен. Писателят е служил във войските СС на 17 годишна възраст, от есента на 44 до пролетта на 1945, но подчертава, че не участвал във военни престъпления. Полемиката между критиците и защитниците му промени плановете му. Спомените му, предвидени да бъдат издадени на 1 септември, бяха пуснати 2 седмици по-рано, и вероятно ще надминат всички рекорди по продажби. Първия тираж от 150 хиляди екземпляра е почти изчерпано за само два дни.

    #2
    von Danitz написа
    Полемиката между критиците и защитниците му промени плановете му. Спомените му, предвидени да бъдат издадени на 1 септември, бяха пуснати 2 седмици по-рано, и вероятно ще надминат всички рекорди по продажби. Първия тираж от 150 хиляди екземпляра е почти изчерпано за само два дни. ”[/I]
    Така както е написано, звучи все едно Грас целенасочено си е направил черен PR, за да увеличи продажбите на книгата си.

    Comment


      #3
      нима се съмняваш?

      такова нещо като 'черен пиар' не съществува...

      Comment


        #4
        ъ. съществува.
        tt
        но идеята на воланд е да се пускат новини, а не коментари на тия новини.

        Comment


          #5
          Longanlon написа
          нима се съмняваш?
          Вероятно съм прекалено доверчива, но смятам, че тази история не е измислена и оповестена с рекламна цел. Не че този свят понякога не е гаден и нагъл, но този случай е друг.

          Comment


            #6
            Пфф, сигурно не е измислена, но че е оповестена с рекламна цел е без съмнение. Много удобно, хем бил в СС (тръпка за средностатистическия читател!) хем нищо лошо не е направил (все пак не иска да си очерни името). И досега всяка вечер не е могъл да спи от угризения. Ами то си е готова формула за бестселър.
            albireo написа
            ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

            Comment


              #7
              Е на 17 не можеш да направиш много неща, заради които да не спиш на 70.

              Comment


                #8
                Знае ли човек ... някой път моралните дилеми са и трудно разрешими и изглеждат все по-трудни с минаването на времето. А че това е "рекламна кампания" е много лесно да се каже. Обаче нещата може би не са толкова прости. А и в края на краищата винаги е лесно да се съди отстрани и е толкова съблазнително за хората ... а ако си сменят местата с въпросния господин, изведнъж се оказва, че живота не е толкова прост. Какво да се прави ...
                Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                Проект 22.06.1941 г.
                "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                Comment


                  #9
                  Според мен времето ще покаже. А и това е изпит за стойността на автора. Ако наистина е служил в СС и се разкайва, което е възможно, то Грас е жив класик. (Признавам си, че нщо не съм чел от него). Ако обаче се окаже балон като резултата от МЕНСА на Мишел Пфайфър и благотворителността на Том Круз, просто Грас е поредния драскач на булевардни романчета, каквото и да пише в тях.
                  Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
                  Неизвестен руски адмирал

                  Comment


                    #10
                    Едно нещо е "разкаяние", друго е "публично известено разкаяние".
                    albireo написа
                    ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                    Comment


                      #11
                      Е, Одзава, не бих се съгласил с теб, въпреки че не мога да чета Грас в оригинал и съдя за качеството на книгите му само по превода им на български. Независимо какво се окаже или не "истината" в случая и въобще какво е правил в живота си Грас-личността, то Грас-писателят (или по-точно ще е да напиша Грас-текстовете) е нещо, което срещнеш ли го няма да подминеш без да те промени (и да се замислиш). Грас не е и няма как да е "писач на булевардни романчета" .

                      Личното разкаяние си е дело на личността. Мога да се сетя какво би могло да накара Грас да направи разкаянието публично (и всеки, който е чел примерно "Моето столетие", "Рачешката" или да речем, Данцигската трилогия ще се сети) и то не е маркетингово съображение. Друг е въпросът, че в издаването на книга са замесени много повече хора от автора й и издателите биха могли да извлекат съответната изгода.
                      Last edited by gollum; 18-08-2006, 15:38. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

                      Comment


                        #12
                        Odzava написа
                        (Признавам си, че нщо не съм чел от него). Ако обаче се окаже балон като резултата от МЕНСА на Мишел Пфайфър и благотворителността на Том Круз, просто Грас е поредния драскач на булевардни романчета, каквото и да пише в тях.
                        Аз обаче съм чела и от около 800-те прочетени от него страници (мисля, че толкова някъде беше "Тенекиеният барабан") е ясно, че подобна рекламна кампания просто не е в негов стил. Това не е Дан Браун, това даже не е Умберто Еко или Дерида, в които определено си има доза позьорство, да не говорим за Мишел Пфайфер и Том Круз.
                        Както казва Камерер, нещата не са толкова прости, а бих добавила - и толкова отвратителни.

                        Comment


                          #13
                          Но ако е пуснал "мухата" за службата си в СС само с цел популюрност и вдигане на тиража си е точно Бродуейски драскач. Ако ще и 100 пъти да те замисля. Аз смятам, че не може да си безкрайно комерсиален и да сътвориш нещо безкрайно некомерсиално като добрата книга.
                          Хана, точно това имах предвид. А сега ще потърся книгата да си я сваля, ако не мога да я намеря в книжарниците.
                          Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
                          Неизвестен руски адмирал

                          Comment


                            #14
                            Оздава, не съм съгласен с теб. Издателските методи са едно нещо, качеството на текстовете - съвсем друго. Двете неща не са свързани задължително (в 95% от случаите съвпадат, просто защото 95% от текстовете са боклучави). А и както посочих, причините за изявлението на Грас могат да се намерят лесно и то съвсем различни от маркетингови. Докато това изявление лесно може да се използва от издателите му (хората, пряко заинтересувани от финансовата тематика). Това съвсем не означава наличието на пряка връзка между първото и второто.
                            Може да се каже и другояче - животът на един писател е едно нещо, творчестовто му - друго. Може едното или другото да е причина за някаква морална оценка, която даваме (на творчеството, изхождайки от това какво знаем за живота на писателя или обратното), но дадена постъпка на автора не може да "развали" текстовете, които е написал.

                            Comment


                              #15
                              Напълно съгласен с голъм, камерер и хана там, където мненията им се пресичат. ясно къде, няма нужда да го пиша за четвърти път на 1 страница.
                              Одзава, хммм. не чети грас пред компютъра.

                              Comment

                              Working...
                              X