Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Щурмовата винтовка G-36

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Щурмовата винтовка G-36

    Искам да коментираме, ако желаете, едно съвременно и добре известно оръжие - щурмовата винтовка G-36. По мнение на експертите, този автомат ще бъде в близките 15-20 години "еталон на подръжание" и конкурент, с който всички останали ще се съобразяват.
    Ето едно кратко представяне на оръжието: Щурмовата винтовка G-36 е разработена от немската фирма Хеклер и Кох в началото на 1990г. под вътрешнофирменото обозначение G-50. През 1995г. G-36 е била приета на въоръжение в Бундесвера (армията на ФРГ), а през 1999г. на въоръжение във армията на Испания. Също така, G-36 се използва от полицията на Великобритания и се предлага за експорт в САЩ.
    G-36 е построена на основата на автоматика с газов двигател, с кратък ход на газовото бутало. Затворът е въртящ се, разположен в затворна рама, която се движи по едно направляващо стебло, на което е надяната възвратната пружина. На горната страна на затворната рама е разположена ръкохватката за взвеждане, изнесена над горната част на цевната кутия. При стрелба ръкохватката се движи заедно със затворната рама. Цевната кутия е изработена от пластмаса със стоманени вложки.
    УСМ е изпълнен във вид на единичен блок заедно с пистолетната ръкохватка и спусковата скоба, и се закрепва към цевната кутия с помоща на напречен щифт. УСМ може да се превключва в няколко положения - с наличие или отсъствие на режим на стрелба (единична, автоматична) и на серии по 3 изстрела. Цевта също се закрепва към цевната кутия с помоща на щифтове, ето защо за непълно разглабяне е необходим патрон или друг предмет, подходящ за избиване на щифтовете от отверстията.
    Приклада на G-36 е сгъваем, изработен от пластмаса. От горната страна на цевната кутия е разположена ръкохватка за пренасяне, в задната част на която е разположено прицелното приспособление.
    Захранването на G-36 се осъществява от прозрачен пластмасов пълнител с капацитет от 30 патрона, имащ специални щипки за обединение на няколко пълнителя в пакет за ускорено презареждане.



    Тактико-технически данни:

    Калибър: 5.56x45мм (.223 Rem)
    Дължина: 998 / 758 мм
    Дължина на цевта: 480 мм
    Маса без патрони: 3.6 кг (3.3кг G36E)
    Капацитет на пълнителя: 30 патрона
    Темп на стрелбата: 750 изстрела в минута



    За повече информация: http://world.guns.ru/assault/as14-r.htm

    И едно питане извън темата: Защо не мога да сложа изображение между текста? Натискам бутона "Вмъкни изображение", но нищо не става. Кажете ми как се прави за да знам друг път. :sm186: :sm186: :sm186:
    Last edited by ; 31-07-2006, 18:34. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

    #2
    красив автомат, не съм стрелял с него, но доста си поиграх... имаш чувството, че държиш лазерна пушка в ръцете си. ОБАЧЕ - ужасно е голям - особено като ширина и височина - тежи колкото калашник, но е с двойно по-голям обем. неудобно е да се тича и пада с това нещо. липсват открити мерни приспособления, което без постоянни тренировки, затруднява бързото примерване. колиматорният прицел е за стрелба до около 100 метра, останалото - чрез оптичния - през него пък прицелването става по-бавно с ограничен сектор на обзор. въпреки твърденията, не успях да се прицеля през колиматорния, гледайки с две очи - може да е въпрос на тренинг. със сигурност това не е автоматът, който някой може да използва в ръкопашен бой

    Comment


      #3
      кало написа
      красив автомат, не съм стрелял с него, но доста си поиграх... имаш чувството, че държиш лазерна пушка в ръцете си. ОБАЧЕ - ужасно е голям - особено като ширина и височина - тежи колкото калашник, но е с двойно по-голям обем. неудобно е да се тича и пада с това нещо. липсват открити мерни приспособления, което без постоянни тренировки, затруднява бързото примерване. колиматорният прицел е за стрелба до около 100 метра, останалото - чрез оптичния - през него пък прицелването става по-бавно с ограничен сектор на обзор. въпреки твърденията, не успях да се прицеля през колиматорния, гледайки с две очи - може да е въпрос на тренинг. със сигурност това не е автоматът, който някой може да използва в ръкопашен бой

      Прърво за големината: Не мисля, че е много голям - напротив много съразмерен, функционален и в същото време естетически издържан. Аз също не съм стрелял, даже не съм го виждал на живо, но четох доста за този автомат, а по военния телевизионен канал, в предаването "TOPGUN", гледах и един доста солиден коментар за него.
      Относно мерните прибори: Колиматорния мерник се е наложил в последно време масово. Всички по-нови образци армейско стрелково оръжие, са комплектовани с такъв прицел. Оценката за него е, че позволява времето за прицелване да се намали 3-4 пъти. Това е оценка на експертите - не моя.
      За ръкопашния бой: Може да се води без никакъв проблем. Пластмасата от която е изработен приклада и цвната кутия, е с якостни характеристики подобни на стоманата, така че няма причина това да не може да се прави. Даже има като аксесоар и нож-щик, който се прикрепва към цевта.

      Comment


        #4
        Хора, абе защо не давате никакви мнения? Не ви ли е интересна темата или какво...? Аз съм нов в този форум, ако има някакви изградени вече предпочитания (примерно оръжия от войните или нещо друго), кажете за да го имам в предвид.

        Comment


          #5
          Прърво за големината: Не мисля, че е много голям - напротив много съразмерен, функционален и в същото време естетически издържан. Аз също не съм стрелял, даже не съм го виждал на живо
          аз, обаче, тъй като съм го виждал и доста пипал на живо, продължавам да твърдя, че е дооооста голям. може би е въпрос на навик. нищо лошо няма в колиматорния мерник, но той е за стрелба на малки разстояния, а, поне при мен, не ставаше да се прицеля с две отворени очи. за ръкопашен бой -трудно е да го хванеш удобно за нанасяне на удар, а колко е здрава пластмасата му и доколко може да нарани някого, и дали след удар двата прицела ще функционират, можем само да гадаем

          Comment


            #6
            кало написа
            аз, обаче, тъй като съм го виждал и доста пипал на живо, продължавам да твърдя, че е дооооста голям. може би е въпрос на навик. нищо лошо няма в колиматорния мерник, но той е за стрелба на малки разстояния, а, поне при мен, не ставаше да се прицеля с две отворени очи. за ръкопашен бой -трудно е да го хванеш удобно за нанасяне на удар, а колко е здрава пластмасата му и доколко може да нарани някого, и дали след удар двата прицела ще функционират, можем само да гадаем

            Няма да споря с тебе, действително щом си го разгеждал на живо имаш по-добра представа за габаритите. Но си мисля, че германците добре знаят, какво правят. Това все пак е продукт на оръжейна фирма с големи традиции и опит в конструирането на леко стрелково оръжие. То аз не знам Хеклер и Кох да имат слаба оръжейна конструкция. Не мога да не спомена, че дизайна на G-36 е просто фантастичен! Предполагам, че така също е добър и на бойното поле. Едва ли са случайни и пресилени отзивите за него.

            Comment


              #7
              Но си мисля, че германците добре знаят, какво правят.
              Аз не съм толкова сигурен. "Германците" на практика не са участвали във военни действия от 60 години насам. Показателно е, че основните играчи на бойните полета вече 30-40 години си остават разните модификации на АК и М16.

              Предполагам, че така също е добър и на бойното поле.
              Имаш ли информация да е използван някъде?

              Дължината на автомата е идентична с М16 (99 см стандартна срещу 75 см скъсена версия), това едва ли е случайно. Теглото обаче е доста по-високо - с цели 0.6 кг повече от М16, а оръжието е с 30 години по-модерно.
              За мерника - това, което наричате "колиматорен" предполагам е същото, което съм срещал като "бързомерец", т.е. оптически прицел с ниско увеличение (Х1.5) и инфрачервена точка? Доколкото знам в Г36 могат да се демонтират и използват стандартните метални мерници (аз ги предпочитам), така че няма проблем. От войната в Ирак 1991-а има данни за масово скапване на вградените оптически мерници на британските автомати SA-80 от песъчинки и заменянето им с метални+последваща модификация.
              "No beast so fierce but knows some touch of pity."
              "But I know none, and therefore am no beast."

              (Richard III - William Shakespeare)

              Comment


                #8
                Ползват се в Афганистан от немския контингент, който е доста доволен от това оръжие, но имало проблеми с праха... Както и горе-долу всички западни оръжия
                Що се ползвали М-16 и АК-47 - ами защото М-16, например, се ползва от армията на държава, подкрепяна от САЩ или самата САЩ, а партизаните и т.н. са поддържани от СССР и въоражавани с тяхна техника(а сега АК-47 се ползва, защото е евтин и лесно намираем). Айде опитай в Етиопия да си намериш SA-80 или G-36.
                A G-36 тежи 3.6 кг без патрони, докато M16A2 тежи 3,77 кг без патрони и 4,47 кг с патрони.. Къде видя 600 грама по-леко?
                G36C е 2,8 кг, а M4 е 2,52 кг. Приятел държал и двете казва, че немското оръжие се чувства много по-леко(въпреки, че е по-тежко) и доста по-удобно лягало в ръката.
                С пистолет и добра дума се постига много повече,отколкото само с добра дума

                Comment


                  #9
                  A G-36 тежи 3.6 кг без патрони, докато M16A2 тежи 3,77 кг без патрони и 4,47 кг с патрони.. Къде видя 600 грама по-леко?
                  Защо си взел точно М16А2? Малко ме съмнява да е 3.77 кг - цевта му е по-дебела и съответно по-тежка, но едва ли е с почти 1 кг! М16А1 тежи под 3 кг, 4.77 за М16А2 е може би заедно с някакъв добавен мерник.

                  Що се ползвали М-16 и АК-47 - ами защото М-16, например, се ползва от армията на държава, подкрепяна от САЩ или самата САЩ, а партизаните и т.н. са поддържани от СССР и въоражавани с тяхна техника
                  Е, аз не съм питал защо е така, само констатирам. И това, което си написал е леко клиширано. АК и разните му модификации се произвежда и изнася от редица държави извън бившия СССР, като България например. В Африка пък могат да се намерят и редица европейски оръжия като FN-FAL. Белгия и Франция имат силни традиции там. Клиширано е да се казва "въоръжавани", защото разните партизани и милиции купуват от когото си искат и имат оръжия от най-различни източници - примерно Хизбула - руски, китайски, сирийски, ирански, ливански и даже израелски оръжия.
                  "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                  "But I know none, and therefore am no beast."

                  (Richard III - William Shakespeare)

                  Comment


                    #10

                    Този сайт дава друга информация за М16А2(според мен по-точна)
                    Weight, with 30 round magazine: 8.79 pounds (3.99 kilograms)
                    Тоест, М16А2 без пълнител е 3.29 кг, с 0.4 кг по-тежък от М16А1. Равносметка:
                    М16А1: 2.89 кг
                    М16А2: 3.29 кг
                    Г36: 3.6 кг

                    Уикипедията дава същите цифри - 3.9 кг за М16А2 (зареден) и 2.9 кг за М16А1 (незареден).
                    Last edited by Dinain; 13-08-2006, 12:53. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
                    "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                    "But I know none, and therefore am no beast."

                    (Richard III - William Shakespeare)

                    Comment


                      #11
                      То М16А1 е леко, ама изобщо не може да се сравнява с Г-36, така че.... Неслучайно е направена модернизацията до М16А2, която основно се ползва в момента. Може да е 300 грама по-лека, но както цитирах по-горе немската е доста по-удобна и лека на усещане.
                      С пистолет и добра дума се постига много повече,отколкото само с добра дума

                      Comment


                        #12
                        То М16А1 е леко, ама изобщо не може да се сравнява с Г-36
                        Това твърдение си признавам че много ме учудва. Можеш ли да го обосновеш с нещо? Г36 не е с "модерния" бул-бап механизъм, по-същество е едно М16, облечено с повечко пластмаса. Защо да не могат да се сравняват?

                        Неслучайно е направена модернизацията до М16А2, която основно се ползва в момента. Може да е 300 грама по-лека, но както цитирах по-горе немската е доста по-удобна и лека на усещане.
                        Разбира се че е неслучайно и също така има десетки модификации освен А2 - това не значи че всяка нова модифакция е задължително по-добра. Подобренията в М16А2 не са нищо революционно, цевта загрява по-бавно и мерника е усъвършенстван (според мен не много успешно), това с цената на 300 гр допълнителна тежест. Това за по-удобното е меко казано субективно, а "лека на усещане" - сигурно се майтапиш
                        "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                        "But I know none, and therefore am no beast."

                        (Richard III - William Shakespeare)

                        Comment


                          #13
                          кало написа
                          красив автомат, не съм стрелял с него, но доста си поиграх
                          А като баланс как е? в смисъл баламс на тежеста?Аз все още съм очарован от АУГ, това със стандартната 40 см цев си се връткаше с една ръка...
                          Та как му е баланса

                          Comment


                            #14
                            балансът е много добър, можеш "да го връткаш с една ръка", но - разбира се - не знам дали става да се стреля с една ръка...

                            Comment


                              #15
                              С всяко оръжие може да се стреля с една ръка, даже с един пръст. Въпросът е дали ще уцелиш нещо
                              "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                              "But I know none, and therefore am no beast."

                              (Richard III - William Shakespeare)

                              Comment

                              Working...
                              X