Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Али Тепеделенли

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Али Тепеделенли

    В момента чета книгата "Граф Монте Кристо". В нея се разказва за Али паша Тепеделенли - турски отцепник. Можете ли да ми кажете нещо повече за него или да ме насочите към сайт с информация за него?

    #2
    Али-паша Тепеделенли (1741—1822) — крупный феодал, с 1788 г. правитель Янины, Эпира и части Фессалии. В 1820 г., опираясь на помощь греков, восстал против турецкого султана, но потерпел поражение.

    *Диамантът във форма на лъжица* - бижу от “1001 нощи”, този 86 – каратов диамант е обграден от 49 други диаманта от изключително качество. Има 2 противопоставящи се версии за произхода на камъка.
    Първата, вероятна легенда, гласи, че бил намерен в купчина боклук от беден моряк, който го продал на майстор-златар на пазара в замяна на 3 лъжици. Това обяснява името на диаманта “kasikci”, което на турски означава “майстор на лъжици”, въпреки, че и по своята форма диамантът наподобява лъжица.
    Според друга версия, която определено е по-достоверна, един френски офицер на име Пиго купил диаманта през 1774г. от Махараджата на Мадрас и го занесал във Франция. Камъкът няколко пъти сменял собственика си и накрая бил даден на търг, в който както се смята участвал и самия Джакомо Казанова, и бил откупен от майката на Наполеон, която обаче трябвало да го продаде в опитите си да спаси сина си от изгнание. Тогава срещу 150 000 златни жълтици камъкът станал притежание на управителя Тепеделенли Али Паша, който го съхранил в личното си съкровище. Когато управителят бил обвинен в предателство и разжалван от султан Махмуд II, диамантът станал част от Османската съкровищница. По всичко личи, че това е диамантът Иикот, всички следи, от който се губят, но за който се знае, че също е бил 86 карата.
    Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред - образовай населението!!!

    Comment


      #3
      Има една хубава българска народна песен за смъртта на Али паша Янински. Ето нейният край:
      .......
      Два-три дни време не стоя,
      хаберот дойде от Стамбол -
      дойдоа силни гавази,
      глаата да му я земеет!
      Глаата му я зедоа!
      Глаата ке му я шетеет
      низ Янинските чаршии,
      по тия тесни сокаци.
      Абер йе дойде Фросине:
      - Фросино, моме хубаво!
      Арен ти абер носиме
      юлем ти бакшиш сакаме -
      Али паша го пресекле,
      глаата му я шетеет
      ония двайца гавази!
      Излези, Фросе, да видиш
      низ онье темни сокаци!
      Излезе Фроса да видит
      от шареното одайче,
      низ малечкото пенджерче.
      Янино сънце огрея,
      глаата ми я догледа.
      Гавази шчо си сборвеа:
      - Фросино, моме хубаво!
      Ти ми го векоф изгоре,
      да би те Господ изгорел!
      Фросина ми 'и разбрала;
      Фросина ми се усрами,
      нътре си влезе в одайче,
      Янино сънце загина.
      http://mamkamu.blog.bg/
      http://gledam.blogspot.bg/

      Comment


        #4
        портрет на Али Тепеделенли паша

        Comment


          #5
          Гръцкият аналог на Осман Пазваннтоглу, само че единият е бил паша и управител на Видинско, а другият - на Янина. В пероид на разпадане на силно йерархизираната османска политическа система те двамата успяват почти да децентрализират управлението върху областите, на които са паши, и да се откъснат от централната власт. Имат напълно самостоятелна вътрешна политика и, което е по-интересното, на практика самостоятелна и външна политика. Али Янински е поддържал дипломатически връзки с всички европейски дворове, затова не е странно, че е споменат в "Граф Монте Кристо", още повече, че той е имал и излаз на Средиземно море. В известен смисъл са били напредничави за времето си, макар че стремейки се да се откъснат от султана са допускала и голяма анархия във владенията си - това е времето на кърджалиите.
          Може би това е бил алтернативният път за развитие на Османската империя, който е можел да върви успоредно с национално-освободителния или да го промени по някакъв начин, но май с тези 2 по-известни примера той не е имал следващо развитие.

          Comment


            #6
            Властелинът на арнаутите.
            A strong toun Rodez hit is,
            The Castell is strong and fair I wis...


            блог за средновековна балканска история

            Comment


              #7
              не съм сигурен ,но той в известна степн оказва помощ на гръцките въстаници но не кой знае колко значителна с цел укрепване на своето самовластие в Янина. Помоща му е съвсем краткотрайна.

              Comment


                #8
                Вера Мутафчиева:
                1. Кърджалийско време
                2. Летопис на смутното време
                Сведи глава пред миналото и ще видиш бъдещето в краката си!

                Comment


                  #9
                  Напоследък албанците се опитват да откраднат личността на Тепелдени като твърдят че имал албанско самосъзнание и се опитвал да прави ......независима албанска държава.Пълни глупости.

                  Comment

                  Working...
                  X