Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Въстанието в Босна и Херцеговина

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Въстанието в Босна и Херцеговина

    Можете ли да ми дадете повече информация за въстанието в Босна и Херцеговина през 1875 година или да ме насочите към такава? Търсих в Google, но не ми излезе нищо съществено.

    #2
    Ами то ако търсиш само на български в Гугъл нищо нама да намериш
    Convert audio messages to text, use smart replies, stay online even with bad internet connection

    Comment


      #3
      Благодаря, Sturmpionier. Сигурно на български език няма много информация за това въстание.

      Comment


        #4
        Христо Ботев е писал доста по въпроса и се е вдъхновявал от куража на босненците, които в продължение на месеци водят отчаяна борба с турските войски в планите. Потърси някой томовете на събраните му съчинения и ще намериш негови статии по въпроса. Е до колкото си спомням тонът му е доста патетичен и се сещам, че на едно място сипеше големи възхвали към възстаниците, които успели да пленят две турски батареи. но това е нещо норбално, в превди времето в което живее.

        Comment


          #5
          Добре, ще потърся.

          Comment


            #6
            "В 1875 година въстание в Отоманска Босна започва като протест срещу алчните собственици на земя(феодали) и високите данъци. Отначало въстанието не е особено националистично по характер. Повечето от бунтовниците са Босненски Сърби, но те получават симпатията и на останалите общности. Много хора, без значение на тяхната религия и етничност одобряват атаките над събирачите на данъците. Скоро обаче националисти Сърби от Босна и от самата Сърбия променят характера на въстанието. Пушки, пари и хора пристигат от Сърбия и Черна Гора с подкрепата наРуски Пан-славянски елементи. Вместо правителствени служители сърбите почват да атакуват мюсюлмански села. Промяната е съществена: вместо да се бият срещу подтисниците за да извоюват по-добър живот, сърбите се бият за своята нация срещу това което според тях е друга нация(босненските мюсюлмани). Жителите на мюсюлманските села, които разбирали малко от национализъм, но затова пък разбирали доста от това какво е реванш, отговорили с атаки срещу сърбите. Така в Босна се разразява междуобщносттна война.
            Европейските правителства настояват Отоманците да направят отстъпки на бунтовниците, за да се спре воюването. През декември 1875 императорите на Русия, Австрия и Германия настояват Отоманците да намалят данъците и да предприемат ред други реформи. Турците се съгласяват. Приети от Турците реформи задоволяват много от първоначалните искания на бунтовниците, но междувременно въстанието е прераснало в националистичен бунт чиято цел е присъединяването на Босна към Сръбското Кралство. Така въстанието продължава. В този момент Турската армия се намесва и прекратява въстанието със сила.
            Сърбия, чиито амбиции за разширяване в Босна са отрязани, тогава обявява война на Турция на 2 юли 1876, но войските и са разбити през август. Сърбите се прегрупират, но са отново разбити през септември. В този момент се намесва Русия и заплашва да нападне Турция ако Сърбия бъде нападната. Отомаците се оттеглят."..........

            ............."Отоманците успешно потушиха въстанията в Босна и България и победиха Сръбското кралство. Промяна чрез вътрешни националистични въстания се оказва невъзможна. Това обаче вече няма значение понеже Русия решава да се намеси".
            "The Ottoman Peoples and the End of Empire" by Justin McCarthy - Oxford University Press ("Отоманците и края на Империята" от Джъстин Маккарти) издадена 2001г. стр.45 и стр.46


            "Това което Тейлър(J.P.Taylor) нарече "Великата Източна Криза" започва в затънтеното Херцеговско село - Невесинье, близо до Мостар. Въстания на раята срещу месните турски власти са чести по онова време. Обикновено властите успявали да овладеят положението с помоща на наказателни експедиции които влизали в бунтовното село, обесвали лидерите, изнасилвали жените и взимали дечата в робство. През 1875 година обаче има специални обстоятелства които довеждат до разрастване на въстанието от Невесинье.
            Реколтата от предната 1874 година е била лоша в по-голямата част от Босна и Херцеговина. Християнските селяни гладуват докато малкото налична храна е взета за нуждите на мюсюлманските земевладелци и бирниците на султана. В тази ситуация е бил нужен само инцидент като този в Невесинье през юли 1875, за да може широкоразпространеното недоволство да се превърне в открито въстание.
            "A Short Strory of the Yugoslav Peoples" by Fred Singleton - Cambridge University Press("Кратка история на Югославските народи" от Фред Сингълтън) издадена 1985г. стр.101~102


            "Херцеговското въстание започва на 19 юни 1875 г. в Хърватските райони Габела и Храсно, водено от Иван Мужич. Сръбското въстание почва в източна Херцеговина около село Невесинье на 9 юли и е известно още като "Невесиньска пушка".
            Уикипедия - http://en.wikipedia.org/wiki/Herzegovinian_rebellion

            Надявам се да съм бил полезен. С уважение,
            Иво Станоев - Сеул


            От 1878 до 1918 година Босна е под управлението на Австро-Унгария.
            "Никой народ не е бил победен в собствените си учебници" - Will Durant - американски историк и философ

            Comment


              #7
              Иво Станоев, трети път ми помагаш с информация. Много ти благодаря!

              Иво, не искам да съм много нахален, но можеш ли да ми дадеш данни колко души са участвали в това въстание? Просто питам, за да го сравня с Априлското въстание.
              Last edited by plamen_starbov; 16-07-2006, 20:05. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

              Comment


                #8
                Здравей Пламене,
                Не можах да намеря почти никаква информация за това колко души са участвали. Единствената цифра до която се добрах се отнася за въстанниците в Херцеговина. Там според Джеймс Холмс бунтовниците били 12 000 и използвайки партизанска тактика успели да избият половината от 30 000-та усмирителна турска войска . Това са данни от в доклад на име "Сараево, откъде идва твоята тъга. Етнически и религиозни корени на Първата Световна Война". Докладът е част от изследователската програма на Флетчър Скул (Fletcher School, Tufts University). Може да се види в интернет(на английски) на http://fletcher.tufts.edu/research/2...mesHolmes1.pdf

                Ами само това намерих. Иначе що се отнася до сравнение между Босненско-Хърватското и Априлското въстания моето лично мнение е, че такова едно сравнение би трябвало да наблегне на това, че в Босна бунтовете започват по чисто икономически причини. Във всички материали които прегледах по темата изрично се подчертава слабата реколта от 1874 година, и невъзможността на християните да плащата тежките данъци. Едва в по-късен етап бунтът приема националистичен облик. За априлското въстание не знам много, но от това което помня още от самото начало то си е националистично. Освен това за въстанието в Босна и Херцеговина основен момент играят външни сили - сръбски националисти от Сърбия и Черна Гора. Там е имало внос на хора, пари и боеприпаси. Без да мога да твърдя със сигурност според мен бунтовете в Босна и Херцеговина са били по-мащабни от тези в България. Но всичко това са си само мои спекулации основани на не особено богата информация.
                Ами това е. Надявам се поне малко да съм помогнал.
                С уважение,
                Иво Станоев - Сеул
                п.с. Как е хавата из Сандански. Аз между другото съм от Благоевград.
                "Никой народ не е бил победен в собствените си учебници" - Will Durant - американски историк и философ

                Comment


                  #9
                  Благодаря, Иво.Станоев. Ако модераторът ми позволи, добре е в Сандански.

                  Comment


                    #10
                    Иво, а да знаеш дали са участвали българи в това въстание?

                    Comment


                      #11
                      Не знам. В интернет също не можах да открия никакви сведения за участие на българи в събитията в Босна и Херцеговина. Мое лично мнение е, че е много малко вероятно нашенци да са участвали. Възстанието започва като бунт на чисто икономическа основа. Едва впоследствие се превръща в националистично - но тогава става въпрос за Сръбски национализъм и за опит да се присъединят територии към независимата по онова време вече Сърбия. И там външните сили са сръбските националисти. Още повече, че само два месеца след началото на босненско-хърватските събития България прави своя собствен(за съжаление неуспешен) опит за възстание: в Стара Загора през септември на същата 1875 година. Логично е да предположим, че българите бунтовници доколкото ги е имало биха се включили в старозагорските събития. Не знам доколко е уместно, но може би някой би се опитал да направи връзка между събитията в Босна и Херцеговина и неуспешното възстание в Стара Загора. Аз лично не знам подробности за това възстание, но не би било невъзможно вестите за събитията в Босна да са дали надежда и кураж на заралии.
                      Ами това е от мен. Както се казва - малко, но от сърце
                      С уважение,
                      Иво Станоев - Сеул
                      "Никой народ не е бил победен в собствените си учебници" - Will Durant - американски историк и философ

                      Comment


                        #12
                        Иво.Станоев написа
                        и за опит да се присъединят територии към независимата по онова време вече Сърбия.
                        Само една поправка: Сърбия по това време е свободна, не независима дължава. Тя придобива своята независимост след Руско-турската освободителна война 1877-1878.

                        Comment


                          #13
                          Иво, благодаря.

                          Comment


                            #14
                            По мое мнение има доста голяма историческа заблуда относно етническата принадлежност на така наречените "босненски"-сърби, хървати и мюсюлмани.

                            Причината за това, би могла да се крие на пръв поглед в Сръбския или хърватски шовинизъм. По ирония на съдбата обаче днес самите босненски мюсюлмани (най-многобройният като число "етнос" в Босна) също спомагат за налагането на изкуствените различия-разделящи Босненският човек.

                            Трябва да започнем оттам, че конфликтите в Босна са били най-вече на религиозна основа. А на Балканите и не само, имаме лошия навик да правим от религиозната принадлежност-етническа. Това е само едната страна на медала. Лошото, е че дори сръбските и някои хърватски историци, не могат да избягат от краините си националистически възгледи дори когато става дума за писане на НЕУТРАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ ТЕКСТ, подкрепен от нужните документи и свидетелства. Тези пишман историци, подпомагани също и от други фондации и сдружения, имащи интерес в създаването на измислени конфликти-разбира се щедро подпомагни и от собствената си държава, Югославия>Сърбия>Хърватия>БиХ, направиха,така че дори на запад обикновения човек си мисли, че в Босна има "три основни етноса". А дори и някой да приеме, че етносът би могъл да е един- почват крясъците на сърби и хървати за "насилствено ислямизираните сърби и хървати"-които би трябвало да съставляват днешните босненски мюсюлмани.

                            Няма "насилствено ислямизирани" босненци, поне не в тези граници, за които да кажем бихме допуснали, че са били в България например. Босненците или "добрите бошняни"-както се наричат до средата на 15 век приемат исляма заради икономически облаги, но най-вече заради сходства с учението на тяхната еретическа Босанска Църква- която е била еднакво презирана и от православни и от католици. Разбира се не цяла Босна е била наслена с тези еретици. Имало е и босненски католици и православни. Факт е, че повечето Босненски Банове и Крале са католици. Но в голямата си част наслението е било съставено от богомили и павликяни също. А като споменах павликяни-те също приемат исляма и в България.

                            Това ми отклонение беше за да се уточни, че допреди идването на османците в Босна имаме не-католическо и не-православно преобладаващо население. Така че, е направо смешно да се твърди, че бошняците били ислямизирани сърби или хървати. Парадоксът е че действително има доста ислямизирани сърби и хървати, които пък искат да се присламчат към бошняшкия "етнос". Такива са днес сръбските мюсюлмани в Нови Пазар, Санджак, които се считат за "бошняци"?!? Обратно християнското население на Босна се счита за сръбско или хърватско, само въз основа на религията.

                            Въобще религията е основния фактор, който разделя Босна. Иначе генетически един "босненски сърбин" и мюсюлмани са много по-близки отколкото да кажем човек от Босна и такъв от Сърбия. В езиково отношение да не говорим

                            Относно наименованието бошняци-то е използвано от турците за "човек от Босна" без значение на религията. Християните босненци стават сърби и хървати, чак в края на 19 век когато Босна е под Австро-Унгарска Власт. Оттам и се стигна до куриоза мюсюлманите в Босна да бъдат наричани "турци". Това им наименование е използвано не само от християните, но за съжаление и от самите босненски мюсюлмани, които също като християнските си сънародници се виждат принудени да се приобщят към някой етнос или държава. После стигаме до Тито и измисления етнос "мюсюлмани" и чак до кръвопролитния и ужасен конфликт от 1992-1995 когато босненските мюсюлмани се "родиха национално" и се нарекоха бошняци.

                            Comment


                              #15
                              Шовинистъ написа
                              Факт е, че повечето Босненски Банове и Крале са католици
                              В интерес на истината- мними и Папството постоянно ги обвинява за това до падането на Босна през 1463 г.
                              A strong toun Rodez hit is,
                              The Castell is strong and fair I wis...


                              блог за средновековна балканска история

                              Comment

                              Working...
                              X