Съобщение

Collapse
No announcement yet.

щ 211 и ст.л-т Борисенко

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    щ 211 и ст.л-т Борисенко

    Както повечето сигурно сте чували през 2000г.край нашия бряг бе открита съветската подводница щ 211,същата с която на 11,08,1941 е стоварена в устието на Камчия диверсионната група на Цв.Радойнов.Подводницата е загинала в периода 16-30,11,1941.и беше обследвана от наште и руските ВМС през 2003.
    Това че лодката есе намира край нашите брегове се предполагаше и преди фактическото и откриване през 2000г. поради факта че през лятото на 1942 морето изхвърля край Бяла труп на подводничар с документи на името на ст.л-т Павел Борисенко,помощник -командир на щ 211.
    Та въпроса ми е някой чувал ли е нещо къде е погребан този подводничар.Знам че мястото е търсено но дали е открито?Къде евентуално може да се потърси нещо по случая?

    #2
    За един паметник който вече не саществува ?

    Здравейте от дълго време исках да ви пиша и да попитам
    дали някой има спомен за паметника на подвоничарите на паша дере
    ( не съм луд ) Август миналата година2009. Ходих да го търся но съвсем нищо не беше останало от него това което помня ясно бе един фондамент от горе плочата бе махната и много близо до него имаше кухина в земята дупка местоположението му точно е на хълма над езерцето (черният път) по който може да се слезе или да се качи с кола гледам лятото хората там опъват палатки точно над плажа
    Питам се ако някой знае на кои подводничари ще да е бил как е изглеждал има ли снимки и дали няма нещо общо с тялото на морският офицер Борисенко от Щ-211 който е бил намерен изхвърлен на брега ?
    Знам че не е бил намерен там но ми е загадка голяма
    Ще съм много благодарен ако някой ме просветли по темата.

    Comment


      #3
      подводничарите

      Това което знам е следното:
      В средата на юли 1941 г. във вила "Омега", разположена на едноименния черноморски залив до Севастопол, се събира група от български емигранти в Съветския съюз. Предназначението й е прехвърляне в България, с цел организиране на съпротивително движение.
      Провежда се интензивна подготовка и на 3 август първата част, начело с Иван Винаров е изпратена за България.
      На 5 август втора група, състояща се от 14 души, начело с Цвятко Радойнов и Съби Димитров, се качва на моторница, която навлиза на 3 км навътре в морето и спира. След изплуването на подводницата "Щука - 211" българите са прехвърлени на нея.
      На 07.08.1941 г. подводницата е в български води и до 11 август се търси безопасно място за дебаркиране, като се изучават постове, застави, брегова охрана.
      На разсъмване на 11 август подводницата приближава устието на Камчия и ляга на дъното на дълбочина около 30 м.
      Към 21 часа изплава и в тъмнинаета се доближава на 500 м от брега.
      "Десантът" се осъществява с гумени лодки, с по двама или трима човека във всяка. Мястото е било на два км по на юг от това, на което е бил построен паметникът.
      Подводничарите са Цвятко Радойнов, Съби Димитров, Симеон Славов /капитан Рак/, д-р Иван Маринов, Кирил Видински, Коста Лагадинов, Антон Бекяров, Тодор Гърланов, Ангел Ников, Димитър Илиев, Иван Петров, Васил, Цаков, Трифон Георгиев, Йосиф Байер - радист.
      Живи остават само д-р Иван Маринов, Кирил Видински и Коста Лагадинов.
      "Щуката" остава още 12 дни на позиция след стоварването на емигрантите. На 15 август открива и потапя два кораба. "Пелес", около 6000 т потъва веднага. Вторият уцелен по-малък кораб се насочва към нос Емине и там потъва след един час.
      На 24.11.1941 г. подводницата напуска базата си в Севастопол и се отправя към позицията си в района на нос Емине - Св. Константин и повече не се завръща. През март 1942 г. вълните изхвърлят при Обзор труп, престоял дълго време във водата. По запазените металически части на дрехите било установено, че това е помощник командирът, а бинокълът, който все още бил на врата му, потвърждавал, че подводницата се е натъкнала на мина при надводно положение.
      От 46 членния екипаж остава жив само титулярният помощник командир Григорий Ефимович Рядовой, който е в болница по време на отплаването. Всички останали моряци, начело с командира Александър Данилович Девятко загиват.
      На 28.08.1941 г. в устието на Камчия пристига втора подводница "С-32" с 9 политемигранти. Ръководители на групата са Мирко Станков и Аврам Стоянов. От нея не остават живи.

      Comment


        #4
        Имам едни снимки от полицейския архив, на които се виждат някой кораби потопени в края на 1941 г. във Варненския залив и около него!Някой ги свързват с дейността на Антон Прудкин, въпреки, че в делото му няма нищо за извършване на разузнавателна дейност, с изключение на една среща в морето с непозаната лодка и предаване на някакви материали!



        Attached Files
        От както е изобретен барута, ангелите не участват в сраженията на хората!

        Comment

        Working...
        X