Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Любими художници

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Любими художници

    Мдам ето един човек които много изпреварва времето си. Забележете еволюцията в стилът на неговите картини в началото и края на животът му. От чистата инпресия каквато предполагам е близко до сърцето на всеки човек до стилизирането и третирането на формата по един почти чисто "Пикасовски" модел (или раните пероди на кубизма).Но за разлика от самият кубизъл както и за разлика от Матис които като баща на модерното изкуство не стига толкова далече в стилизацията на формата(може би поради напредналата си възраст) Маке излиза от канона на формата но запазва цветовете на инпресията живи в своите картини. Сякаш не рисува животът с главно "Т" а простото долнопробно и обичано щастие на което едно човешко същество е възможно да изпитва.





    Das Museum August Macke Haus in Bonn ist das ehemalige Wohn- und Atelierhaus von August Macke. Ausstellungen, Veranstaltungen, Workshops und Führungen.


    August Macke und die Rheinischen Expressionisten, der Blaue Reiter, Museen und Ausstellungen, Kandern,Köln,Bonn

    #2
    Импресия се пише с "м" бе бате Но тя определено не е близо до моите разбирания за качествено пресъздаване на нещо чрез изкуство. Малко импресионисти са ми направили добро впечатление със семпло и изопачено решение на багрите, така че да създадат силни впечатлении и емоция. Този също не е лош. Странното е, че от импресия минава към реализъм. От гледна точка на повечето художници това би било един вид регрес в творческото му развитие, защото точното предаване на формите в реализма се изучава още в началото и чак когато художникът го овладее вече може да започне да пречупва формите през призмата на своето въображение в различни абстракции.
    (\_/)
    (°_°)
    (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

    Comment


      #3


      Warlord написа
      От гледна точка на повечето художници това би било един вид регрес в творческото му развитие, защото точното предаване на формите в реализма се изучава още в началото и чак когато художникът го овладее вече може да започне да пречупва формите през призмата на своето въображение в различни абстракции.
      Е, хъм, според мен става въпрос за две различни неща. Едното е чисто занаятчийската страна на въпроса, - всеки професионален художник минава през определено обучение, чиято цел е да го научи на това, което определяш като "предаване на формите на реализма" и което аз бих нарекъл умението да пресъздаваш точно наблюдаван или въображаем обект, така че той да изглежда истински или реалистичен за зрителя. Съгласен съм, че това умение е фаза в обучението и в известен смисъл е крайната точка на занаятчийската страна. Но то не бива да се бърка с реалистичен метод на рисуване, който си е определено изразно средство и може да бъде избран по всяко време на живота на художника и по причини нямащи нищо общо със степента на обучение, през което той е минал.
      С други думи изкуството в художническата работа погледанто през призмата на метода на рисуване не е и не би трябавло да е свързано с получените умения, а със собствения поглед върху нещата. Който да напомня може да се появи и без всякакво образование, т.е. съществуват и художници, които никога не са минавали занаятчийската страна на професионалното обучение.
      Не става въпрос за съотношение регрес/прогрес, според мен.

      Comment


        #4
        Е и според мен е така, а и наистина обучението може изцяло да се отдели от кариерата и стила на художника. Казвам че от гледна точка на повечето художници и ценители е така. На мен лично много повече ми харесват точно и реалистично пресъздадените картини, например - на Джовани Каналето. В неговите картини се наблюдава изключителна документална точност, майсторска линеарна техника и съвършена перспектива. За постигането, на което са нужни много повече труд, енергия и талант отколкото за една импресионистична алтернатива на архитектурен пейзаж например, каквато всеки некадърник е в състояние да намаца за пет минути. В импресията на практика няма никакви закони като в реализма където например е невъзможно да избягаш от задължителното поставяне на пейзажа в контурите на линейната перспектива за да се получи внушението за дълбочина и пространство.

        Между другото на времето когато се дипломирах именно с тема "архитектурен пейзаж", ми отне почти 6 месеца за 5-те картини в графика (с туш и перо) размер 70х50 см, за да ги довърша, дори бях направил собствена възстановка на Александрийският фар, за което прочетох и не малко литература и други възстановки. Докато в същото време някои колеги за няколко дена наплескаха някакви абстрактни барелефи, някои от които също бяха оценени с отличен. Незнам, ама според мен това не е коректно, както и предпочитането на импресията пред реализма...
        (\_/)
        (°_°)
        (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

        Comment


          #5
          нека наричаме нещата с истинските им имена всъщност както неговите съвременици така и Маке се бори с настъпващият кубизъм и стилизирането на формите в зараждащото се ново модерно изкуство но това не пречи преходът при него да е наи ясен между тези пероди. Импресията все пак не е стил ами философия и като казвам импресия имам предвит онова първично впечатление за което всички казват че е или добро или лошо но и в двата случая съдбоносно. Колкото до подготовката наистина художникът трябва да може да рисува както може и Маке ако не сте забелязали автопортрета вижте го заслужава си но пречупването не е някакъв странен процес които става след завършвване на академията ами самостоятелен товорчески и боен акт които е свързан предимно със самосъзнанието на самият автор. От което тои всъщност черпи идеите си и хм вдъхновението.

          Comment


            #6
            Добре, нека наричме нещата с истинските им имена

            Първо - да, във философията има импресионизъм и експресионизъм, но и в изкуството това разбира се са също течения. Казват, че изкуството е вестител на философското познание

            Второ - вярно, че е повлиян от импресионистите, но къде е характерната за импресионистите палитра? Стилът му по това време е по-скоро пост-импресионизъм, но за кратко. След това минава през изчистените линии на фовизма. В крайна сметка става един от основателите на немската експресионистична група "Der Blaue Reiter" (Синият ездач), търсещи духовно и спонтанно докосване в платната си. Всъщност от периода до този момент (това са само 5-6 години мисля), лашкайки се от течение на течение и опитвайки се да изгради собствен стил, той почти няма значими произведения. Година-две по-късно "Der Blaue Reiter" се запознават с кубизма и футуризма и творбите им получават доста по-абстрактен изглед. Едва тогава Аугуст създава творби, достойни да бъдат наречени шедьоври.

            Трето - от по-горното може би се разбира, че той никак не се е борил с кубизма, дори напротив.

            Сега, аз не бих нарекла търсенето на собствен стил и лесното повлияване от всичко, което видиш, "еволюция" или "изпреварване на времето", а по-скоро... "да не изоставаш от времето си". Промените в неговия стил не са резултат на вътрешно чувство, а на срещата му с различни стилове и художници от онова време. Човекът е развивал собствено виждане, да, но (дали заради ранната му смърт или заради вродено непостоянство) така и не успял да се спре на едно място. Не виждам какво революционно или велико има в това.
            A star of light and a bearer of hope...

            Comment


              #7
              от всички се спряхте точно на огюст маке (

              Comment


                #8
                и понеже съм f**** thread reviver, ще си кажа каквото ми идва на ум.
                не се ли наситихте на всичкита тия -изъм и -изми
                ако алексмания беше разбил първия си постинг на повече изречения, всички щяхме да спечелим. нямам навика да чета мненията на потребителите / питомци повече от веднъж. може би трябва да се променя, не знам. знам само, че предпочитам франц марк пред маке. всеки с вкусовете си.
                колкото пъти ми е хрумвало да пусна нещо по-разчупено /било то и различно от кубизъм/ съм се сещал, че темата ще си остане празна или с максимум едно мнение от ханс, който ми обяснява, че нищо не разбира от изкуство, но смята, че ..... или хана, или голъм.
                според разбиранията ми за форум, темите се създават, за да се пише в тях, а не, за да стоят празни.
                та идеята ми беше, че няма смисъл да се пише за изкуство във форум, който е ориентиран към чешане на езици в областта на историят. не за друго, ами подвежда. ще вземе да влезе някой и да си каже, ама какъв е сега тоя маке, тоя импресионизъм, и прочие и човекат ще си излезе. а той просто искал да каже, че 300 го е накефил на н-та степен и не го ебе, че е исторически неверен, щото видиш ли, било много яко като наште пръскали зъбите на ония персийци. )))

                Comment


                  #9
                  Док Холидей написа
                  и понеже съм f**** thread reviver
                  Пълни глупости, това ако не е история на изкуството и този форум не е за история... някои хора не разбирали, ами нека да четат, да се учат и развиват и те ще разберат, ако пожелаят.

                  Останалото от поста ти не ме интересува, защото вече е някакъв изблик. Удари си два шамара, спри да скучаеш и прави темата за онова "по-разчупеното".

                  Comment


                    #10
                    Днес си подарих това:





                    Излезли са още






                    просто информативно


                    това не можах да го взема
                    много тежеше

                    Last edited by Док Холидей; 06-04-2007, 21:44.

                    Comment


                      #11
                      Магрит ми е прекалено поп, Ешер и Гайгер - прекалено техно.
                      От всичките предпочитам Шиле, другият добър австриец.



                      Първият добър австриец е:


                      П.П. Моята аватарка била бременна, както разбрах наскоро, така че по-внимателно с нея

                      Comment


                        #12
                        Док Холидей написа
                        ще вземе да влезе някой и да си каже, ама какъв е сега тоя маке
                        Ще си призная. Щом видях тема със заглавие "August Macke", веднага си помислих, че иде реч за македонския произход на някой от римските августи :argh:

                        Comment


                          #13
                          Моят вкус е малко по-различен от този на Хана - напълно съвпада по отношение на Шиеле (дори го предпочитам пред, както го нарече, първия добър австриец ), но определено се кефя и на доста неща на Магрит, на мен не ми звучат толкова "поп" . Ешер е съвсем друга работа и като любител-график (какъвто бях по едно време) много го уважавам. Впрочем, запознанството ми и с тримата е благодарение на албуми с репродукции и то като са замисля, все на издателство Tasсhen, тъй че и за тях требе да се каже добра дума .

                          Comment


                            #14
                            Хана написа
                            Магрит ми е прекалено поп, Ешер и Гайгер - прекалено техно.
                            От всичките предпочитам Шиле, другият добър австриец.

                            Първият добър австриец

                            П.П. Моята аватарка била бременна, както разбрах наскоро, така че по-внимателно с нея
                            Обещаваме да сме внимателни

                            Моето мнение съвпадат с това на Хана, като не мога да кажа, че Климт е "по-добър" от Шиле или обратното; "първи" и "втори" е хронологично коректно, но инак за мен и двамата са чудесни (дори напоследък Шиле ми въздейства по-силно). Къде забравихме Кокошка? Дори той трябва да е "втори", а Шиле "трети" в историческата линия...

                            Comment


                              #15
                              Имаше един Алберт Гютерслох-Парис или нещо такова
                              беше силен
                              и един Алфред Кубин ако не се лъжа
                              забравям ги вече
                              светата троица на австрийското изкуство дефинитивно е климт, шиле и кокошка
                              тримата влъхви
                              не ги номерирайте
                              те и така са добри

                              току що за себе си открих Ернст Фухс
                              ученик на гютерслох
                              Last edited by Док Холидей; 07-04-2007, 21:00.

                              Comment

                              Working...
                              X