Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Превратът от 9 юни 1923 година

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Превратът от 9 юни 1923 година

    На 9 юни 1923 рано сутринта беше извършен държавен преврат,начело с проф. Александър Цанков,както и специалистите на всички преврати от 9 юни 1923 до 9 септември 1944-Кимон Георгиев и Дамян Велчев.
    Преврата е протви управлението на БЗНС и Ал.Стамболииски.
    Следват въоръжени сблъсци,придобили през тоталитаризма определнието "юнсо въстание"

    Какво мислите за преврата? Аз напълно го одобрявам,тъи като правителството на Стамболииски ни е искало установяване на"работническо-селска" диктатура.
    Освен това г-н Стамболииски се изкава твърде нихилистично за един премиер при посещение в Югославия.Там той казва "Я не сум бугарин,я не сум сърбин,я сум югословенин"

    Негово Величество както винаги постъпва много хитро,хем е за преврата,хем е против.
    Преди 9 юни,гостува във вилата на Стамболииски в с.Славовица/пазарджишко/
    След преврата бави проф.Цанков почти цял ден,докато подпише.
    Какъв ловък цар!

    #2
    Моето отношение (както към всеки подобен акт) е строго отрицателно. Доста съм запознат със Стамоблийски и съм наясно, че ако беше с по-различн характер би могъл да се превърне в своеобразен български Мусолини, но едва ли това е правилният начин за прекъсване на едно управление, още повече, че наистина в страната се възцарява хаос, а и има доста сблъсъци, които си влизат в категорията въстание (тъй като Стамболийски има много привърженици и доста широка подкрепа). Въобще, преврътат отбелязва влизането на страната в нов перод на неустойчивост и насилие.

    Comment


      #3
      Не са ли 81 години?

      Иначе Шовинисте сте прав - когато се сетя за Кимон Георгиев се сещам и за други две думи "Стар превратаджия".

      И царя постъпва много хитро. Това не може да му се отрече, но това което прави през 1923 е нищо в сравнение с 1934 след деветнадесетомайския преврат.

      И въпреки всичко мисля че с ходовете си е останал в паметта на хората само с добро защото хитринките си е прикрил доста добре

      Всъщност най-добре ще е да направим тема "Какво мислите и как оценявате Цар Борис ²²²?"

      Comment


        #4
        Всъщност, макар и да има и доста простотия около управлението на БЗНС, то е доста сполучливо за България най-вече в икономически план. Всички положителни ефекти обаче се губят във варварщината на преврата. България не става и с една стъпка по-правова и демократична държава. Всъщност, става точно обратното. За съжаление. И въобще - всякакви крайни действия обикновено водят до по-голям хаос в държавата.
        Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
        Проект 22.06.1941 г.
        "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

        Comment


          #5
          Имам едно малко предложение - поправете заглавието на темата от "Днес се навървашт 71 години от преврата на 9 юни" на "Днес се навършват 81 години от преврата на 9 юни"

          Comment


            #6
            Извинявайте,че съм объркал 8-мицата,и съм написал 71

            Иначе съгласен съм,че не е това начина за смяна на правителството.Но все пак съм твърдо против БЗНС управлението.

            Comment


              #7
              "Но все пак съм твърдо против БЗНС управлението."
              Туй комай е въпрос на вкус
              Е, те правят доста добри неща за страната ни, обаче накрая започват типично нашенските изгъзици, от сорта на това държавните учреждения да пишат с оранжево мастило и т.н. Което още веднъж показва как властта влияе на човека, особено на този, който не е свикнал с изкушенията, които предлага тя
              Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
              Проект 22.06.1941 г.
              "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

              Comment


                #8
                Хмм да не забравяе,и побоя които нанасят над Малинов и другите лидери на Демократическия Сговор.
                Тогава селяни с тояги,спукват от бой "буржоазията" и им режат брадите и мустаците

                Comment


                  #9
                  Е, ще се съгласиш предполагам, че има известна разлика между хората, които режат мустаци и бради и хората, които режат глави
                  Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                  Проект 22.06.1941 г.
                  "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                  Comment


                    #10
                    Лошото е, че когато човек мислено обгърне с поглед цялата политическа дейност от възобновяването на държавата ни до днес, трудно може да намери някакви примери за нормална политическа дейност - почти винаги една или друга форма на насилие и негативизъм перобладават.

                    Comment


                      #11
                      Хмм gollum,какво ще кажете за периода 1931-1934,тогава Царство България е модел за действашща демокрация.

                      Comment


                        #12
                        Е, не бих казал, че по това време България е "модел за действаща демокрация" - по-скоро се е запътвала бавничко натам, но отново безуспешно, за съжаление. Към това следва да се добави, че дадена държава не става изведнъж боразцово демократична , в момента, в който по една или друга причина бъде нормализирано положението и възстановени съответните институции - уви, това е много дълъг процес на изграждане на определени отношения между държавата и гражданите, както и на специфичен тип обществена култура и съзнание. При това всяко прекъсване връща процесът, така да се каже, на изходна позиция.
                        Пък и да ме прощавате - 3 години на фона на повече от 120 годишна практика ми се виждат твърде мъничко...

                        Comment


                          #13
                          Превратът от 9 юни 1923 година

                          Според вас можеше ли превратът от 9 юни 1923 година да не се осъществи?

                          Comment


                            #14
                            В смисъл да излезе неуспешен и земеделците да изловят военните? Или нужен ли е бил? Не разбирам въпроса!

                            Comment


                              #15
                              Прав си, von Danitz, малко объркващо е. В смисъл дали е могло превратаджиите да бъдат изловени.

                              Comment

                              Working...
                              X