Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Списъкът на Шиндлер

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Списъкът на Шиндлер

    Гледал съм "Списъкът на Шиндлер". След това обаче разбрах, че такова нещо наистина е имало. Иначе го смятах за измислица. Някой може ли да ми даде информация или да ме насочи към такава за този списък. Благодаря предварително!

    #2
    Ами то щом си го гледал, трябва да си забелязал, че в края на филма имаше архивни кадри с въпросния Шиндлер и спасени от него евреи. Даже имаше и някакъв пояснителен текст по въпроса (не помня точон, защото съм го гледал много отдавна).
    Last edited by gollum; 20-03-2006, 17:27.

    Comment


      #3
      Просто не си ги спомням тези кадри, затова питам.

      Comment


        #4
        Ок, ами аз не помня точно, а и не съм се интересувал специално от тоя въпрос (извън интересите ми е, както и Холокоста). Доколкото си спомням, спасявал е всички заради големи суми пари. След войната, вече не помня кога, се преселва в Израел (май закъсва много финансово или нещо подобно) и там е подпомаган от някои от спасените от него (и от техните потомци). Мисля че и там умира. В действителност не е бил точно тип герои (поне не такъв, какъвто е представен във филма) - поне аз останах с такова впечателине, може и да е било погрешно.

        Comment


          #5
          Все пак благодаря!

          Comment


            #6
            Ами Шиндлер фалира в края на ВСВ, то си е показано във филма, след като дава всичките си пари за откупването на евреи. Разбира се, не става дума за директно откупване - Шиндлер е използвал евреите като работници в завода си за емайлови изделия(първоначално) и снаряди(по-късно). Тъй като е бил наясно, че ако фалира, завода ще бъда закрит и евреите пратени в концлагер, той работи на загуба, симулирайки продуктивност. Тоест привлича все повече евреи-работници в завода си и използва всичките си спестявания, за да закупи готова продукция от други предприятия. След това представа продукцията като своя, като по този начин симулира продуктивност пред властите на Райха. Резултатът е, че в края на ВСВ е разорен и по-късно емигрира в Израел, там е и погребан. Спасените от него и техните потомци ежегодишно събират пари и му ги изпращат, в добавка с малката пенсийка, отпусната му от държавата.
            "No beast so fierce but knows some touch of pity."
            "But I know none, and therefore am no beast."

            (Richard III - William Shakespeare)

            Comment


              #7
              Много благодаря, Dinain.

              Comment


                #8
                Филмът не съм го гледал още, макар да го имам на диск. Но съм чел книгата(филмът, май е правен по нея). В книгата са описани борбите му, за да предпази всеки от своите евреи да не отиде в някой лагер. Постоянно е давал рушвети и е правил събирания(на покер, май) с германци заемащи важни постове. Като е целял по този начин да създаде връзки, чрез които да спасява служители те си.
                В Израел, има негов паметник и е почетен гражданин! Едва ли е бил материален човек. Нека не петмним името му, заради някакви съмнения!
                "...времето е в нас и ние сме във времето; то нас обръща и ние него обръщаме." В. Левски


                Приемайте промените, но не изменяйте на ценностите си.

                Comment


                  #9
                  Едва ли е бил материален човек.
                  Възможно е, спомням си, че на времето (когато филмът излезе), бях попаднал на материал, които разказваше доста по-различна от официалната история. Възможно е, разибра се, този материал да не е отговарял на истината. Според него Шиндлер е вършел тази услуга на богати евреи, за което те са му плащали достатъчно големи суми. Просто го отбелязах, защото бях попадал и на тази информация. Много е възможно да не е отговаряла на истината.
                  А че е спасил доста хора (независимо от мотивите му) е несъменно.

                  Comment


                    #10
                    тук можеш да намериш информация за Оскар Шиндлер.
                    oskarschindler.net is your first and best source for all of the information you’re looking for. From general topics to more of what you would expect to find here, oskarschindler.net has it all. We hope you find what you are searching for!

                    Comment


                      #11
                      Благодаря за информацията!

                      Comment

                      Working...
                      X