Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Пренарязване на "Манлихерите" и картечниците

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Пренарязване на "Манлихерите" и картечниците

    Към края 30-те или началото 40-те години е извършено пренарязване на цевите и патронниците на пушките и карабините "Манлихер" за да се приспособят към новия патрон 8Х56R (М-31). Знае ли някой дали е подходено по този начин и към картечниците (тежки и леки) с калибър 8Х50R (М 1895) или те са оставени непроменени. Ще съм много благодарен за по-изчерпателна информация по този въпрос защото за сега никъде не успявам да открия нещо конкретно - нито по интернет нито в литератрата.

    #2
    bisko написа
    Към края 30-те или началото 40-те години е извършено пренарязване на цевите и патронниците на пушките и карабините "Манлихер" за да се приспособят към новия патрон 8Х56R (М-31). Знае ли някой дали е подходено по този начин и към картечниците (тежки и леки) с калибър 8Х50R (М 1895) или те са оставени непроменени. Ще съм много благодарен за по-изчерпателна информация по този въпрос защото за сега никъде не успявам да открия нещо конкретно - нито по интернет нито в литератрата.
    Това е интересна тема, но доста дълга. Аз също работя по тези въпроси. Засега ще кажа следното:

    1. Цевите не са пренарязвани, само патронниците са райберовани за по-дългата гилза. Райберованите са маркирани "S" (spitzgeschoss) ако модифицирането е станало в Австрия или у нас и "Н" ако е правено в Унгария. Имам пушки и за двата патрона - български, австрийски и унгарски.

    2. За да се избегне пренарязването на цевите, новият spitzgeschoss е с увеличен максимален диаметър в средната част, защото дължината на водещата част е намалена. Виж чертежите по-долу.



    3. Не знам това да е правено по отношение на съществуващите картечници; едва ли. По това време почти всички армии имат различни патрони за картечници и пушки, макар и в същия калибър. При руснаците за картечница са с "пуля Д" (дальняя), при немците са Ss (schwerespitzgeschoss) - патрони с по-тежък куршум, даващ по-голяма далекобойност и настилност на траекторията на големи разстояния (настилността на леките куршуми е по-добра на по-къси разстояния). Аз имам неотворени кутии с по 250 патрона българско производство (О-патрони от 1934 г. и S-патрони от 1940 и 1941 г.) с надпис "За картечница". Нашите Шварцлозе и Мадсен са ползували О-патрони, БРЕН е за S-патрони. Виждал съм О-патрони датирани 1936 г., което за мен означава, че по това време все още сме имали картечници за тях. Бележка - разликата между патроните "За пушка и карабина" и "За картечница" е, че тези за пушка и карабина идват на пачки, а тези за картечница са в насипно състояние.

    На времето бях сложил снимки на такива патрони в този форум; сега мисля, че част са изтрити, част са в архивите. Добра информация за българските патрони е публикувана тук: http://forum.traditzia-bg.com/

    Най-добрата и изчерпателна информация за манлихеровите патрони е в тази книга (от там сканирах и чертежите):



    Ако имаш още въпроси, ела в "Традиция", там има много знаещи хора.
    Last edited by Nick; 01-03-2006, 19:43.
    Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
    A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

    Comment


      #3
      Nick, благодаря много за изчерпателната информация.А книжката може ли да се намери някъде из България?

      Comment


        #4
        bisko написа
        Nick, благодаря много за изчерпателната информация.А книжката може ли да се намери някъде из България?
        За България не знам, за съжаление. Аз я купих от Австрия. Ако искаш, ще ти изпратя адреса на автора/резпространителя. "Книжката" се състои от два тома, общо 900 страници.
        Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
        A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

        Comment


          #5
          Nick, Предполагам,че имаш точната информация - как изглежда патронната "тенекийка" за Манлихер кал.8х57 /7,92х57/М 95-24,не съм сигурен така ли е правилно да се обозначи модела/. И как става извличането от магазина на М...?
          "Тяжело в деревне без Нагана, когда у соседа есть!..." ... ...

          Comment


            #6
            майор написа Виж мнение
            Nick, Предполагам,че имаш точната информация - как изглежда патронната "тенекийка" за Манлихер кал.8х57 /7,92х57/М 95-24,не съм сигурен така ли е правилно да се обозначи модела/. И как става извличането от магазина на М...?
            Не съм сигурен, че разбирам въпроса ти, но показвам М.95 редом с модификациите му за 7.9х57, М.95М & М.95/24 (и двете са югославски). Коя "тенекийка" имаш предвид - шината с патроните, или допълнителния магазин, който замества пачката? Този допълнителен магазин е постоянен, извадил съм го само да се види как изглежда (най-дясната снимка). Без него пушката не може да се пълни от шина.
            Attached Files
            Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
            A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

            Comment


              #7
              М.95М и М.95/24 са абсолютно идентични. Бранко Богданович не дава обяснение защо има две различни номенклатури за едно и също оръжие, само обяснява смисъла на суфикса М при М.95М - означава Манлихер.

              По-горе показах М.95М и М.95/24; тук показвам надписите върху цевната кутия в едър план. Показвам ги и сравнени със сръбския Маузер М24 - оттам и другата номенклатура на модификацията, М.95/24, т.е. М.95 доработен до стандартите на М24.
              Attached Files
              Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
              A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

              Comment


                #8
                Nick, благодаря ти за информацията! Идеално си направил сравнението м/у двете захранвания с боеприпаси... До нови въпроси.
                Last edited by майор; 06-10-2010, 01:18.
                "Тяжело в деревне без Нагана, когда у соседа есть!..." ... ...

                Comment


                  #9
                  Моля, пак заповядайте.

                  А тази виждал ли си я?
                  Attached Files
                  Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                  A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                  Comment


                    #10
                    Имам недобре запазена гилза от патрон 8х50R , българско производство - характерното лъвче и буквите "ВФ" ,датирана е 1939 (или 1938 - не се чете добре).Вероятно става въпрос за учебен патрон или такъв използван за нагледно пособие .Липсва капсул ,не си личи да е имало и да е свалян в любителски условия .В гилзата имаше дълъг цилиндър от бук ,вероятно е имитирал куршума ,долния край на цилиндъра опира в дъното на гилзата ,предния край вероятно е стърчал пред гилзата с необходимата дължина но когато гилзата попадна при мен този край липсваше .Затова изказвам предположение че е учебен патрон.Обикновенно с цел икономии ,за учебни патрони се използват изстреляни гилзи .Възможно е към 1939 година да сме имали производство на гилзи 8х50R , които са стояли неснарядени на склад и по-късно да са приспособявани за учебни патрони.
                    Виждал съм патрон 8х50R с маркировка - на "12 часа" нашето лъвче ,на " 9 часа" годината 34(1934) , на "3 часа" месеца IX , на "6 часа" буква M заградена отгоре в полукръг. Което би трябвало да означава чешко производство по българска заявка .Но не знам доколко е било практика да се слага нашето лъвче на патрони( или гилзи ? ) произведени в чужбина.

                    Със сигурност не всички Манлихер-и са преработени за патрон 8Х56R .През 1980 година по време на началното военно обучение в село Крумово , Ямболско , проведохме стрелби с Манлихер със стария тип патрони(8x50R) .Слагахме патроните на ръка в патронника ,не ни дадоха да зареждаме от магазина .Пак от съображения за безопасност ни съветваха ако след натискането на спусъка не последва изстрел или изстрела е слаб ,да не бързаме да отваряме затвора .След третия изстрел видях че извадената гилза е сцепена почти на 1/2 по дължина .Кой знае колко стари са били патроните ......В кръга на шегата но ако няма други заявки можем да отбележим рекорд по най-дългогодишна употреба на определен модел оръжия в дадена армия

                    Comment


                      #11
                      Nick написа Виж мнение
                      Моля, пак заповядайте.

                      А тази виждал ли си я?
                      Определено -не. Информация?
                      "Тяжело в деревне без Нагана, когда у соседа есть!..." ... ...

                      Comment


                        #12
                        По клеймата и по надписа "7.9 MM B.BLINDEE" (bales blindee = облечен куршум) се познава чия е пушката:

                        Attached Files
                        Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                        A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                        Comment


                          #13
                          страхил написа Виж мнение
                          ...В кръга на шегата но ако няма други заявки можем да отбележим рекорд по най-дългогодишна употреба на определен модел оръжия в дадена армия
                          Определено не. Рекордът е на SMLE No.1 & No.4. SMLE No.1 се произвежда от Индия чак до 80-те години на 20-ти век и още е на частично въоръжение, само че преработен за .308. В Австралия SMLE No.1 се произвежда до края на 50-те години (от Lithgow). Канада произвежда SMLE No.4 също до 50-те години (от Long Branch).

                          страхил написа Виж мнение
                          ...Със сигурност не всички Манлихер-и са преработени за патрон 8Х56R...
                          Конверсията от 8х50 към 8х56 приключва към 1938 г., но на въоръжение (частично) все още са М.88/90. Някои от тях са райберовани за 8х56 (виж клеймото S до българското лъвче върху един от М.88/90), но повечето си остават за оригиналния патрон.
                          Attached Files
                          Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                          A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                          Comment


                            #14
                            Повдигна се една интересна за мен тема!
                            Някой може ли да каже каква е разликата в балистиката м/у 8х50R и 8х56 R и кое е наложило смяната на патрона.
                            Очевидно е, че това е било направено с минимални разходи, но се чудя не е ли било възможно поставянето на островърхия куршум в старата 50 мм гилза и по този начин да бъде избегнато райбероването на патронниците и смяната на гилзата?

                            Comment


                              #15
                              Новият куршум е по-къс и за да се запази общата дължина на патрона се удължава гилзата. Райбероването е много по-лесно от промяна на магазина и рампата, която би се наложила при по-къс патрон.
                              Attached Files
                              Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                              A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                              Comment

                              Working...
                              X