Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Битката при Ески-Арнаутлар (5.05.1829 г.)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Битката при Ески-Арнаутлар (5.05.1829 г.)

    Здравейте драги форумци!
    Много ме интересуват събитията около руско-турската битка при днешното село Староселец (Варненска област) състояла се на гореупоменатата дата и година. Намерих доста неща, които ще споделя с Вас в близко време. Моля Ви да направим усилие да осветлим този епизод от войната в максимална степен. Аз съм нов за форума, а съм и неспециалист по история и войните. Но битката е интересна. И то много! Ще се радвам на Вашите мнения, сведения, справки и т.н.
    Понеже съм новобранец за форума, спирам до тук. Засега.
    Аз съм селянин по рождение, но не всички селяни са мои братя!

    #2
    Здравей и добре дошъл!
    Аз потърсих в интернет за тази битка и попаднах на нещо интересно -

    Ще се радвам да споделиш и ти каквото знаеш.

    Comment


      #3
      Здравейте Dinain, KG 125 и rainmak9r,
      Радвам се, че откликнахте на темата. През 1829 г. около Провадия войските на Дибич имат две големи битки с турците. Много повече е писано за битката при Кюлевча. На специално упоменателно мероприятие там е бил вицепрезидентът генерал Ангел Марин, произнесъл е реч и т.н. За малко по-ранната битка при Ески-Арнаутлар като че ли се знае по-малко, а тя не отстъпва по нищо нито по жестокост, нито по броя на жертвите, нито по значение.
      За да не преразказвам цитирания от rainmak 9r материал на г-н Анастас Ангелов
      (главен уредник на Музея на мозайките в гр. Девня), моля Ви да се запознаете с него. Има и други източници, които хвърлят частично светлина върху този класически руско-турски бой в хълмисто-равнинния район очертан в триъгълника от сегашните села: Староселец, Габърница и Петров дол.
      Преди около 20 години намерих в НБКМ книгата на спецпратеника Виктор Тепляков "Письма из Болгарии". В "Письмо из Девно" (става въпрос за село Девня) Тепляков описва по поетичен начин битката при с. Ески-Арнаутлар, която наблюдавал от високо и безопасно място. Интересните неща са твърде много. Така например, турците са командвани лично от великия везир Рашид паша, който напуснал Шуменската си крепост и тръгнал да нанесе съкрушителен удар на руските войски в Ески-Арнаутлар и Девно. Хиляди са загиналите и погребани около селото руски войници и офицери. Загинал е и генерал Рындин Филадельф Кириллович.
      С А.Ангелов сме приятели. Преди няколко дни двамата посетихме "бойното поле", разгледахме селото, разговаряхме с някои местни жители. Чухме много интересни неща. Едното от тях е, че при ръчно прокопаване на водоснабдителен за селото канал преди години са попаднали на масов войники гроб... Изместили трасето с 1-2 метра и толкоз... По-късно (твърде наскоро!) при подравняване на трасето за шосиране и асфалтиране на една улица булдозерът е ринал и мачкал скелетите на погребаните войници... Скелетите били на млади хора, със здрави, запазени зъби, главите им били обърнати на север, а ръцете им били скръстени по християнски... Изглежда всичко се е потулило и асфалтът е покрил нашето българско нечовешко отношение към падналите в бой руски солдати...
      Пак ще пиша, но за съжаление точно сега ми излезе служебна работа. Само ще добавя, че А.Ангелов разполага с две бойни карти, които отразяват битката при Ески-Арнаутлар в началото и в преломния момент. Добре е с Ваша помощ, уважаеми форумци, да се избистрят нещата и евентуално с участието на руското и украинското посолства да се постави поне един скромен знак, който да напомня на хората, че и по нашия варненски край е имало битки на живот и смърт, а не мирни туристически разходки на руски и турски войски. Тази тема спокойно може да прерасне в другата тема - ПРЕСЕЛВАНЕТО НА ОКОЛО 160000 българи от североизточна и югоизточна България към Влашко, Молдова и Бесарабия, като пряка последица от похода на Дибич Забалкански.
      Но, за това допълнително.
      Last edited by Selianin; 12-03-2006, 14:29.
      Аз съм селянин по рождение, но не всички селяни са мои братя!

      Comment


        #4
        Ветеране, извинявам се, форумецът "rainmak9r" веднага след първото Ви мнение по тази тема съобщава електронния адрес, по който всеки може да намери и прочете вероятно засега най-подробното интернет-описание на битката от разглежаната тема. Ако желаете, можете веднага да прочетете научно издържаната статия на г-н Анастас Ангелов - гл. уредник на Музея на мозайките - Девня.
        Аз съм селянин по рождение, но не всички селяни са мои братя!

        Comment


          #5
          Здравей, братле!
          За сега мога да ти кажа, че нещо с датите се разминаваме -знам за 28 и 29 май 1829 година !
          И това, че ген. Рот /при Ески Арнаутлар/ команвал 15 000 човека с 65 оръдия.

          Братле, ако за това става въпрос - има подробности /Мехмед-Рашид паша и т.н./
          Ето ти и карта на разположение на войските!

          xr100
          :sm186:
          Attached Files
          Last edited by xr100; 27-02-2006, 12:07.

          Comment


            #6
            A a tuk imalo futbolistiii -nqma lo6ooo!


            Eй, Selianin- идеята е чудесна - Паметен знак!
            Има много интересни неща специално за войните на русите по нашите земи /аз съм от Шумен/за времето от 1809 до 1829 година!
            xr100

            Comment


              #7
              Selianin написа
              Изглежда всичко се е потулило и асфалтът е покрил нашето българско нечовешко отношение към падналите в бой руски солдати...
              ?
              Hannibal ante portas.

              Comment


                #8
                До Selianin
                Поразрових се и открих!
                Това е само пресъздадена битка а интересен е и самият ход на войната!
                Тук има такива умели войскови командири и войни с прекрасни способности
                да водят бой по онова време!

                Темата изисква дискусия!
                Дай боже да стане!
                Ето какво открих :


                Първото настъпеиие към Провадия от турската армия
                преминава през Ески Арнаутлар


                Плана за настъпление на турски армии не бил из-пълнен в цялост; без да дочака решителни действия от страна на Русчушкия и Видинския гарнизони, великият везнр решил да предприеме движение с част от войс-КИТЕ на Шуменския гарнизон срешу съобщенията на южната руска армия с Дунава. Намирайки ВОЙСКИТЕ си вече достатъчно подготвени, на 28 април Решидъ-паша изля-зал от Шумен с 20000 армия, в състава на която влизали 7—8 полка регулярна пехота, 8—9000 конница и 12—15 оръдия. Настъплението към Провадия било извършено в две колони: лява, под непосредственото командуване на везиря и дясна, началствувана от Халилъ-паша.
                Лявата колона (15000 чел.), състояща се от трите рода ВОЙСКИ (Изтръгнала от Шумен на 3 май, по пътя за Варна; на 5 май турците напуснали Н. Пазар, преминали през Таушан-Козлуджа и Невша и се насочили към Ески-Арнаутлар. Авангарда на колоната, състоящ се от лека конница, се движила на голяма дистанция от главните сили. През тоя ден имало гъста мъгла, която силно пречила на разузнаването: поради това обстоятелство авангарда се натъкнал неочаквано на неприятелското стражево охра-нение, което също така не открило приближаването на турците. Вел. везир решил да атакува стремително русите и ги прогони от позицията им, за да продължи по-нататък движението си. Като оставил големи резерви, Решид-паша формирал три щурмови колони, които под прикритието на гъсти стрелкови вериги, се хвърлили в атака на неприятелската позиция, състояща се от 5 полски редута, възведени на планинския гребен, западно от с. Ески-Арнаутлар. Тая силна позиция била в връзка с укрепленията на Провадия, отстоящи на 13 км. на юг.
                Турските щурмови колони, след като се разгънали в боен ред, атакували решително русите, успели да обхванатфланговете на позицията им и да излязат на пътищата за Девня и Провадия — в нейния тил; в центъра на позицията билъ овладян един редут. Руския отряд (3000 чол.) заемащ Ески-Арнаутларската позиция, командуван от ген. Шиц, едва с страшни усилия усптял да удържи натиска на турците; обаче, още в началото на боя, към 9 часа сутринта на помощ от Провадия пристигнал ген. Вахтен с една егерска бригада, 2 казашки полка и 4 оръ-дия, което спасило положението на русите. Левия турски фланг бил решително контра-атакуван от доведените от ген. Вахтен войски и след кратък ожесточен бой отхвърлен зад р. Котлу-бей; чак до три часа след пладне великия везир продължавал да упорствува и да повтаря атаките си за да изтласка неприятеля от позицията му, но всички опити били безуспешни, тъй като русите се отбранявали с мъжество. Към 5 часа турците почнали да се оттеглят от полесражението; в някои части се появила и паника. Обаче, в едно късо време отс-тъплението се организирало и се извършило крачка по крач-чка, с упорита отбрана на всяка педа земя; в подръжка на отстъпващите части от дясната колона били пристеглени ня-колко ескадрона и артилерия. Още при започването на настъп-лението на турците.желающи да се възползуват от произлязлото първоначално смущение, противникът насочил по петите им единъ полк с 2 орждия. Отначало преследването имало успех. Русите настигнали турците и след кратък бой доближили изхода на Дерекьойската долина в широката долина на р. Провадийска: укрепилите се от двете страни на изхода турски части спрели руското настъпление; от към пътя за Провадия се насочила оставената в резерв конница, а една 10-орждейна батарея неочаквано открила огън. От ураганния огън на турските оръдия само в няколко минути руските карета били разстроени; неприятелската артилерия едва успела да даде по два истрела и останала без прислуга. Още през времена боя в дефилето противникът усилил преследващата колона един пехотен полк и 2 орждия, които образували втори ешалон. Ободрена от ефикасното действие на своята артилерия,турската пехота (около 3— 4000 чол.) обхванала от всички страни фланговете на руските войски, влязла в ржкопашен бой и с своето числено надмощие задавила противника. Русите били отново подкрепени с 3 пехотни баталиона и 4 оръдия, които под началството на полковник Лишинъ с необикновена смелост тръгнали напред, но въпреки отчаяните усилия не могли да си пробият път до останките на руския отряд. При все това, на смръкване, десния турски фланг бил силно наседнат от противника и принуден да се отдръпне назад. Предвид настъпването на нощта великия везир оттеглил ВОЙСКИТЕ на Равненското плато, от където на другия ден смътал отново да почне атака на неприятелската позиция. През тоя ден лявата колона имала около 2000 чол. убити и ранени; между последните били везиря и Халил-паша.
                Дясната колона (4000 чол.) излязла на 26 април от Шумен и през Кюлевча достигнала Провадия. Ата-ката на тоя укрепителен пункт била неуспешна: но, при всичко това, колоната изпълнила добре своята задача, като приковала Провадийския гарнизон в неговите укрепления и не му дала възможност да се яви на помош на войските, заемащи Ески-Арнаутларската позиция.
                На 6 май, вместо да продължи действията си против неприятелската позиция при Ески-Арнаутлар, Мехмед-Решид-паша смятайки силите- си недостатъчни за атака на силно укрепения противник ,и още повече артилерията си много малочислена за да се бори с успех с неприятелската полска артилерия, оттеглил цялата армия в Н.Пазар, къдего престоял 2 дни. Доволен от достигнатия морален успех, а и поради затрудненията в продоволствуването на армията, везирьт отстъпил с главните- сили в Шумен, като оставилъ в Н. Пазар Ибрахим-паша с 7000 чов.

                Второто настъпление на авангарда от турската армия е принуден да отстъпи при Ески Арнаутлар на 17. май 1829 г.

                На 28 и 29 май Ески Арнаутларска позиция била в състав посочен в предното мое мнение.

                С уважение: xr100 :sm186:
                Last edited by xr100; 27-02-2006, 15:15.

                Comment


                  #9
                  Момчета, господа и другари!
                  Аз съм на 62 години. Едва "прописах" благодарение на това чудо интернет. Не искам да ми се смеете и подигравате. Този форум ми хареса с това, че хората се уважават и не се допускат необосновани обиди, плювни и др.п.
                  Като вносител на темата за битката при Ески-Арнаутлар не искам да преписвам или да преразказвам материала на г-н Анастас Ангелов, която е достъпна на адрес: "http://www.devnia.bg/HisPDF/2_devni...Arnautlar.p df ". Засега по-точна и по-издържана статия по разглеждания въпрос не съм чел. Разбира се, като имам в предвид разнородния и квалифициран състав на форума, нито за миг не изключвам, че е логично и възможно да се появят още по-компетентни становища, мнения и други материали по битката при Ески-Арнаутлар.
                  Скоро ще разберете, че аз се интересувам от тази тема най-вече от човешка гледна точка... Дошли руснаците... Били се с турците... 160000 българи тръгнали на север след (и пред!) войските на Дибич... Обезлюдила се Североизточна България... Обезлюдила се Югоизточна България... Гърците, сърбите, власите и молдовяните се поосвободили от турците, а нашите деди са страдали... страдали (и то как само са се "радвали"!) още 49 години от турското мирно "присъствие"...
                  Днес сме стигнали до там, че да не можем да обясним свястно на нашите деца, внуци и правнуци откъде са дошли нашите деди, откога живеят в Девня (ПРИМЕРНО)... къде живеят девненци, които са заминали към Бесарабия през 1830 година... Ние цивилизован, грамотен, европейски народ ли сме или сме някакви безпаметни човекоподобни?... Защо нашата наука не създаде някаква достъпна до обикновените хора книжнина на тази тема? Скоро ще се опитам да се включа в радела за литература по този въпрос.
                  Що се касае до становището на "xr100" допускам, че може да е прав, но може и да не е.
                  Моля Ви да прочетете чрез Google : "44-й генерал-фельдмаршал граф Иван Иванович Дибич-Забалканский".
                  От там е видно, че на 29.05.1829 г. Великият везир Рашид паша снел обсадата на Провадия и насочил войската си към с Кюлевча. На 30.05.1829 г. преди разсъмване ген. Рот се съединява с главните руски сили вляво от Мадара. Битката при Кюлевча е много тежка. Завършва с победа на руските сили. Великият везир се оттегля към Шумен, като оставя на бойното поле 5000 убити. От руска страна убитите са около 1270 човека, а ранените около 1040 (в т.ч. и двама генерал-майори). За победата при Кюлевча император Николай I награждава Дибич с орден "Св. Георги" - втори клас и Всемилостивейшо предоставяне на 6 оръдия от пленените от неприятеля такива.
                  ... След битката Дибич дошъл в Девня и т.н. Интересна е историята със смъртта, погребението и препогребението на ген. Мадатов, но там шуменци и мнозина от Вас сигурно знаете много повече.
                  Битката при Ески-Арнаутлар не е свързана пряко с освобождението на българите. Но тя е важна в исторически аспект. Интересна е и като тактически сблъсък, като порив за унищожаване на врага, като сериозен опит за промяна на хода на войната. Интересна е и от гледна точка на теорията и практиката на тогавашните похвати на осигуряване, организиране, командване и управление на боя... И то бой, при който отсреща войските се командват от министър-председателя на Турция Рашид паша. Бой, в който пада и руският генерал Рындин Филадельф Кириллович...
                  За мене най-интересното е, че днес във Варненска област тук-там някой знае нещичко за тази битка, да не говорим за селото Староселец или община Провадия...
                  Дали не е възможно да се направи нещо за проучване (намясто) на историята на битката и особено на гробищата, в които лежат спокойно и вечно (177 години!!!) един до друг руските войници? Не е ли възможно да се види какви са поразиите от земекопните работи? Не е ли възможно да се обозначи по подобаващ начин тази битка и тук да идват руски, украински и други туристически групи, които да падат на колене и да поднасят цветя, признателност и сълзи пред заровените и разровени кости на своите предци?
                  До 5.05.2006 год. остават около два месеца. Ако датата е по стар стил, ще се уточни кога точно се навършват 177 години от битката.
                  Форумци, помогнете да се разчуе по-сериозно и да се разбере, че и във Варненския край е имало нещо през турското робство, че и тук българите са страдали, помагали за бъдещото си национално освобождение.
                  Тъй като нямам достъп до руското и украинското консулства във Варна и до нашите военни институции, моля онези от Вас, които могат - нека се отдели известно внимание и на битката при Ески-Арнаутлар състояла се на 5.05.1829 г. (датата е снета от бойната карта). Генерал Ангел Марин добре е почел с присъствие и участие битката при Кюлевча... Дали не е логично да бъде поканен с руски и украински гости да посети и с. Староселец... Нека името на това селце се запомни от нашего брата - българина...
                  В заключение искам да Ви уведомя, че разполагам в моя компютър с две бойни (доста подробни) карти отразяващи, доколкото разбирам, началния и преломния момент от разглежданата битка. За голямо съжаление не мога да ги пусна във форума по две причини: първата - компютърната ми грамотност е толкова ниска, че не мога да ги предам на Вас и втората - те са издирени от г-н Анастас Ангелов и негово е правото да реши да стори това.
                  Моля Ви, извинете ме за недобрия ми изказ!...Все пак аз съм само един възрастен Selianin...

                  Уважаеми xr100,

                  Знаех си аз, че в България всичко се намира! Ех, може и от руски източници да е, но важното е, че българи го намират!
                  Благодаря много. Ако можеш, търси още... На паметната плоча няма да ни запишат... Но стига ни да останем в архива на форума... И нещо да остане в съзнанието на нашия изстрадал народ...
                  Още веднъж, БЛАГОДАРЯ!
                  Last edited by Selianin; 12-03-2006, 14:33. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
                  Аз съм селянин по рождение, но не всички селяни са мои братя!

                  Comment


                    #10
                    Здравей, братле! (знам, че съм по малък )
                    /Тук няма възраст- тук е БОЙНАТА СЛАВА/
                    ( И никой не ти се смее! Винаги може да се научи - важното е да си полезен !)
                    Темата е страхотно добра!
                    А ние сме от един край и не пречи да се срещнем, при възможност. В темата има толкова много неща, както казваш.."тема най-вече от човешка гледна точка."
                    Възможност да обменим мнения и във форум..http://forum.traditzia-bg.com
                    С уважение: xr100
                    Last edited by xr100; 13-03-2006, 08:10.

                    Comment


                      #11
                      Желаещите може да прочетат по темата от:

                      Аз съм селянин по рождение, но не всички селяни са мои братя!

                      Comment


                        #12
                        Уважаеми форумци,
                        Вярвам, че между Вас има много хора, които могат да се включат в темата за битката при Ески-Арнаутлар. Вярвам, че историци, студенти, действащи и от резерва и запаса офицери и генерали - всички по малко можете да дадете своя принос и във Варненска област да се отдаде нужното внимание към такава важна битка, която се е случила в нашия край. Нужно ли е и възможно ли е да ходим от Варна чак до Шипка,Плевен, Батак или връх "Околчица", за да се зареждаме с исторически дух и ценности? Няма ли да е правилно, като минаваме край село Староселец, да ни побиват тръпки при вида на един скромен знак, че тук се е ляла кръв, която е помогнала в известна степен на християните от балканския полуостров... Не мога да допусна и за миг, че в българските библиотеки и военно-историческа литература е пълна празнота по въпроса.
                        Надявам се, че няма да спрем до тук... Нали?
                        Аз съм селянин по рождение, но не всички селяни са мои братя!

                        Comment


                          #13
                          http://forum.traditzia-bg.com/showthread.php?t=372 !

                          Жив и Здрав!
                          С уважение: xr100
                          Last edited by xr100; 16-03-2006, 22:10.

                          Comment


                            #14
                            Selianin написа
                            Уважаеми форумци,
                            Вярвам, че между Вас има много хора, които могат да се включат в темата за битката при Ески-Арнаутлар. ...
                            Надявам се, че няма да спрем до тук... Нали?
                            Mного интересна битка, която е малко позната на широката аудитория.
                            Това ме задължава да се поровя повече и може би ще търся помощ от добри приятели, като Dibo!

                            С уважение: xr100
                            Attached Files
                            Last edited by xr100; 09-03-2006, 09:13.

                            Comment


                              #15
                              Руско турската война 1828-1829 година

                              Карта, която проследява хода на бойните действия докато се стигне до биевете до село Ески Арнаутлар /Староселец-Варненско/. Посочени са и по нататъшни ходовете на руските войски през онова време.
                              Attached Files

                              Comment

                              Working...
                              X