Съобщение

Collapse
No announcement yet.

A prayer for Bulgaria (Epizod)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    A prayer for Bulgaria (Epizod)

    ЕПИЗОД - Васил Бележков с втора поредна „Награда на оркестъра“ от конкурс за детска песен


    A Prayer For Bulgaria :church:

    (Ivan Vazov)

    And for the last time, raising his hands
    To God: O, King of Heaven,
    Our Creator, King of the kings,
    Let it be Thy holy will today
    I accept obediently my bitter end.
    I bend my head in front of Thy severe judgment.
    Thou My Lord did not hear our prayers,
    Thou did not hear the voice of the Bulgarian people.
    Thou hit us heavily for heavy sins –
    Thy holy wrath was terrifying, God.
    Thy altars were flooded with blood,
    Thy kingdom perished – Oh, God, Thou art right=
    I die too. But let my blood, God,
    Put an end to Thy wrath,
    Protect the people, spare my children –
    My orphans – give them comfort.
    Please soften the heart of the fearful foe
    He has shed so much blood – let him stop shedding blood.
    Please pour over the wounds of my wretched people
    The balsam of your mercy.
    Don’t leave Thy church under yoke forever
    Don’t leave, o Lord, your grapevine
    In eternal frustration. Remember it, have mercy on it,
    The Bulgarian tribe. Farewell, my town!
    I accept obediently my bitter end.
    I bend my head in front of a severe judgment…

    Добре дошли в официалния сайт на рок група "ЕПИЗОД".


    :jazzband:
    Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред - образовай населението!!!

    #2
    Благодаря, отдавна не бях слушал нова българска музика.
    Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
    A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

    Comment


      #3
      Епизод не е музика.
      това е антимузика.
      warlord определено няма да се съгласи с мен
      Но съвсем сериозно мисля, че Епизод е е едно жалко явление.
      Не като идея, а като реализация по-скоро.
      Най-яката им песен е тази срещу Азис. Там са си ок.
      Но хайде да не взимаме тия рокопери насериозно или концертите. Тук бих отворил една огромна скоба за поетическите достижения на дядо Вазов, но май няма да го направя. Та те взимат някои от най-добрите му текстове (а от 1181те стихотворения - като бях на 12 годинки вместо да се целя с фишки ги броях) има най-много 50 ставащи. те ги взимат и ги съсипват с елементарни рифове, кухи барабани и жалко сценично поведение, подражавайки на Manowar коет ое очевидно само че нямат звука 129 децибела, което някои казват, че можело да се сравни с излитащ самолет. Няма ги пичките с кожени прашки и влажни погледи готови да се лишат, да забравят за девствеността си защото ще бъдат чукани от динозаврите на героичния метъл.
      Не - Епизод са чичковци на средна възраст, които свирят в читалища.
      Нямат си мотори (това е минус когато свириш героичен метъл).
      Не искам да преебат цялата ни поезия. надявам се да карат по хронология и като стигнат дебелянов да умрат в собствените си сълзи.
      Да не докосват Гео Милев и Вапцаров щото простете, но ако направят от Септември някаква оратория сигурно АБрашев трябва да се застреля с пушка за глигани и въобще грозен дивеч.
      Е те тва беше по несериозната част.
      Ако искате сериозно - ще е почти същото.

      P.S. Епизод не е изкуство.
      Дори и да беше - да напомня че в България пари за изкуство няма. )))
      За сметка на това всички сме изкуствени.
      И аз съм позоьро ама съм готин.
      Та сетих се, че и клиповете им са ужасни.

      Comment


        #4
        ISTORIK защо на английски бе?

        Док Холидей съгласен съм, че като музиканти Епизод не блестят - прекалено елементарни са, конструкцията на песните, рифовете и солата са до болка еднакви. Но на мен все пак ми харесват, създават хубаво настроение, лирично-епични са. Аз не смятам, че опозоряват произведенията на Вазов, Ботев и тн., има и много по-лайняни изцепки с тях. Предпочитам Епизод да ги пеят отколкото Слави Трифонов например! Иначе определено ако ги сравним с някои други по-неизвестни български групи с подобна насоченост са наистина смешни - горещо препоръчвам "Балканджи", а също така "Ер малък", "Срам и Позор" и "Елит".
        (\_/)
        (°_°)
        (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

        Comment


          #5
          Най-яката им песен е тази срещу Азис
          Брях - от къде може да се дръпне??

          Comment


            #6
            Warlord написа
            ISTORIK, защо на английски, бе?
            Давам текста на английски, защото тук е интернационалния (международния) раздел на форума. Не е ли логично?

            Voila (*) един "техен" (**) текст, който се изкушавам да дам на български език. Ако този текст и тази песен на вокално-инструментална група "Епизод" не ви подтикнат да изучавате историята, не зная, кое би ви подтикнало да го направите...


            Паисий

            Иван Вазов (***)

            Един монах тъмен, непознат и бледен,
            под лампа жумяща пишеше наведен
            във скромна килийка, потънала в сън,
            умислен, не чуващ набожния звън.

            Най-после, отдъхна и рече: "Конец!
            На житие ново аз турих венец -
            на волята рожба, на бдението плод,
            отнело безшумно пол'вина живот..."

            Погледна нагоре, замислен дълбоко
            и вдигна тез листи, и викна високо:
            "От днес нататък, българският род
            история има и става народ!
            От днес нататък, българският род
            история има и става народ!

            Нека той познае моето писание,
            че могъщ е бил и пак могъщ ще стане,
            че и ний сме дали нещо на света -
            на вси славяни книга да четат.

            Била е велика нашата държава,
            с история дълга, покрита със слава...
            Събрах я в таз книга - тя ви е завет,
            нека се преписва и множи безчет!"

            Погледна нагоре, замислен дълбоко
            и вдигна тез листи и викна високо:
            "От днес нататък, българският род
            история има и става народ!
            От днес нататък, българският род
            история има и става народ!"

            Тъй мълвеше тоз мъж в килията скрит,
            с поглед умислен, в бъдещето впит...
            И хвърляше тайно през мрака тогаз,
            искрата най-първа в народната свяст... (****)

            ---

            * Voila - (en francais) произнася се като "воальа"; означава: "ето".

            ** Казвам "техен", дотолкова, доколкото това е текст на тяхна песен...

            *** Авторът е смятан за основен стълб, за патриарх или по-скоро - за родоначалник на новата българска литература; за първи български професионален писател; за национален поет (поет, посветил се да организира националната символика); за европоцентричен автор (автор с европейска образованост, разсаждащ усилено европейски литературни модели върху почвата на българския език); за основоположник на македонската тема в бълг.литература; за основоположник на няколко жанра в българската литература; за идеолог на нацията в просвещенски маниер...

            **** Лирическият герой е пръв идеолог на българското национално възраждане.

            :sm100:

            :nworthy:
            Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред - образовай населението!!!

            Comment


              #7
              Oh my G0D, give me strength!!!
              (да превеждам ли?)
              Паисий и Иван Вазов определено не са тези, които ще ме "НАКАРАТ" да изучавам и да се интересувам от история.
              Когато си на 10 годинки и татко ти те държи на коляно и ти разказва разни интересни неща от седморката на Блейк до Челънджър може и да те заинтересува, но не и когато си мислещо същество на 20.
              ISTORIK, ти нали си учител?
              Знаеш, че е нелепо и за щастие невъзможно да се налива акъл на школарчетата. Надали стимул за сериозно или несериозно занимание може да бъде тази ода (едно от малкото кадърни неща на дядо Вазов, в които той не просто реди рими - нещо което определено може, но и си заслужава анализът в 11 клас първи срок))))
              Не смятам за сериозно последното изказване маркирано с *. Мхм. :nod:
              (Разлика между лирически аз, лирически герой, лирически субект и прочие има. И не е нужно да преподаваш литература за да знаеш това)

              ²²

              *** Авторът е смятан за основен стълб, за патриарх или по-скоро - за родоначалник на новата българска литература; за първи български професионален писател; за национален поет (поет, посветил се да организира националната символика); за европоцентричен автор (автор с европейска образованост, разсаждащ усилено европейски литературни модели върху почвата на българския език); за основоположник на македонската тема в бълг.литература; за основоположник на няколко жанра в българската литература; за идеолог на нацията в просвещенски маниер...
              Какво значи професионален писател? Очаквам с нетърпение отговора ти, защото може да ми даде разковничето на живота.
              *
              Опазил ме Бог вазов да организира националната символика.
              Хората, които все организират нещата в българската литература им куца практиката. Добре че д-р Кръстев не съм му чел стихотворения. )))
              Четох навремето (преди да хвана Кант хахах) как Вазов се е самообразовал и какво е правил с преводите на европейските "светила". Ами лоши неща е правил. Отгърнете том 5 от Събраните съчинения - последно издание към 70те 80те години и ще видите доста негови преводи.
              Иначе Вазов е бил истински полиглот - то не е руски френски немски... наистина изключителен полиглот, преводач от европейска величина :nod: :rock: :mhehe:
              ²²²
              Забавното е, че предпоследното ***** прилича на енциклопедична бележка от еднотомната енциклопедия 1974 г. като за идиоти. Аз не се имам за идиот. Не знам дали има смисъл да пишеш тия разяснения относно светлата личност на Вазов, убеден съм, че хора като Хана например, голъм или Воланд определено нямат нужда да им се казва кой е Вазов и какво се е опитал да направи.
              Last edited by Док Холидей; 17-02-2006, 19:04.

              Comment


                #8
                .
                Last edited by ; 17-02-2006, 20:16.

                Comment


                  #9
                  Бих ти отговорил ако това "Ох" значеше нещо повече от просто "ох".

                  Comment


                    #10
                    Вало, на какво охкаш? Предполагам, че все пак допускаш, че хората могат да имат различен вкус и този вкус да расте заедно с тях. Е, не при всички, но поне при част от хората. И да е основан на критерии, различни от национална гордост и други подобни фалшименти.
                    Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                    Проект 22.06.1941 г.
                    "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                    Comment


                      #11
                      .
                      Last edited by ; 17-02-2006, 20:17. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

                      Comment


                        #12
                        valo написа
                        Точно за това "охкам". Защото някои хора могат с часове да цитират чужбински автори и биографии, но не могат да кажат две сносни думи за класиците на българската литература. За това ме боли и охкам...
                        Да, но не мислиш ли, че националността на автора е без значение, а по-важно е какво е написал? Тоест, нали оценяваме литература, та критерий за нейното оценяване би трябвало да е съдържанието, а не политиката.
                        Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                        Проект 22.06.1941 г.
                        "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                        Comment


                          #13
                          .
                          Last edited by ; 20-03-2006, 21:27.

                          Comment


                            #14
                            valo написа
                            Точно за това "охкам". Защото някои хора могат с часове да цитират чужбински автори и биографии, но не могат да кажат две сносни думи за класиците на българската литература. За това ме боли и охкам...
                            Хммм....само между другото въпросните "някои хора" миналата година бяха приети в университет без изпит с най-високата оценка в цяла България от олимпиада по българска литература, така че определено могат какво да кажат за класиците в българската литература. Нещо, което съвсем не важи за теб - както е многократно видно от постингите ти в този форум, не ти се отдава особено да кажеш нещо смислено за каквото и да било от разискваните тук неща. Много ли ще е нагло да те посъветвам да си концентрираш върху нещата от които все пак вероятно разбираш нещо и някак си да си малко по-малко категоричен в мненията си из области, които явно не са ти от компетенцията?
                            Recalibrating my lack of faith in humanity...

                            https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                            Comment


                              #15
                              Warlord написа
                              ISTORIK защо на английски бе?

                              Док Холидей съгласен съм, че като музиканти Епизод не блестят - прекалено елементарни са, конструкцията на песните, рифовете и солата са до болка еднакви. Но на мен все пак ми харесват, създават хубаво настроение, лирично-епични са. Аз не смятам, че опозоряват произведенията на Вазов, Ботев и тн., има и много по-лайняни изцепки с тях. Предпочитам Епизод да ги пеят отколкото Слави Трифонов например! Иначе определено ако ги сравним с някои други по-неизвестни български групи с подобна насоченост са наистина смешни - горещо препоръчвам "Балканджи", а също така "Ер малък", "Срам и Позор" и "Елит".

                              Напълно съм съгласен с теб
                              Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

                              Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

                              Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

                              Comment

                              Working...
                              X