Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Средновековните филми

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Средновековните филми

    По принцип като се говори за филми на историческа тематика, възможни са два погледа: доколко филмът е исторически достоверен и доколко е хубав от чисто художествена гледна точка. Според мен може да се пренебрегне донякъде, но не до безкрайност, историческата достоверност, да се жертва тя, за да се направи по-въздействащ филм, някой исторически детайл, оръжие, екипировка, символи и т.н. Но това, което не би трябвало да се пренебрегва според мен, дори с цената на въздействието, е атмосферата на епохата, начина на мислене, светогледът,.... е, ако епохата не се ползва само като фон на някое криминале примерно. Когато в Небесно царство се проявява верска толерантоност и политическа коректност това ме дразни много повече от артилерията, която се използваше при обсадата.

    И така, от тази гледна точка мои фаворити са: "Смело сърце", "Жана Д`Арк" на Люк Бесон и "Името на розата" (който съм гледала доста отдавна и не съм сигурна дали вече не ми се сливат филма и книгата), донякъде и "Елизабет". Като големи постижения се славят разни по-стари филми Алексъндър Невски , Бен Хур , Андрей Рубльов , Лъвът през зимата , но аз лично не съм ги гледала. За пълнота е редно да спомена и българските филми, за които се сещам: Аспарух и Сватбите на Йоан Асен, но няма да ги обсъждам, най-малкото защото не ги познавам (за Сватбите казват, че бил добър обаче).
    Ето тук един списък с такива филми (не само средновековни, но и исторически изобщо).
    Medieval History in the Movies
    Избрах средновековните, първо защото са по-малко от античните и от новото време: горе-долу всяка година ни се предлага античен филм, а някои теми от античността като Клеопатра и Антоний, Троя, Александър Македонски се "римейкват" на всеки 5-10 години и леко са ми омръзнали.
    А най-вече избрах този период, защото според мен средновековието е по-трудно, по-неразбираемо от съвременна гледна точка и поради тази причина по-непривлекателно за масовия зрител.

    А всъщност ми хрумна за средновековните филми, защото си я дъвчем тази тема и в Идентификацията през Средновековието, и в Кръстоносните походи
    Last edited by Хана; 13-02-2006, 14:47.

    #2
    Хана написа
    да спомена и българските филми, за които се сещам: Аспарух и Сватбите на Йоан Асен, но няма да ги обсъждам, най-малкото защото не ги познавам (за Сватбите казват, че бил добър обаче).
    "Сватбите..." определено е доста добър, като историческа достоверност, сценарий, сюжет и актьори е далеч по-добър от "Аспарух", но естествено не може да се сравнява по масовост с грандиозната продукция от 1980 г. , битката при Клокотница беше доста по-скромно пресъздадена от мелетата при Онгъла, а и прилича малко повече на театрална постановка от време на време, но погледът е по-различен, дори и от общоприетите исторически представи за Иван Асен. Доста си е интересен, а и фактът, че Апостол Карамитев играещ Иван Асен починал по време на снимките и се наложило Коста Цонев (братът севастократор Александър) да играе и двете роли едновременно. Абе готин си е, освен това чрез него може да се усети и духа на средновековната обстановка в България, препоръчвам го на който още не го е гледал.
    (\_/)
    (°_°)
    (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

    Comment


      #3
      “Андрей Рубльов”, “Лъвът през зимата” в художествено отношение или като предаване на "духа на епохата" определено са добри.
      Към този списък бих добавил "Елдорадо" на Саура - също филм с атмосфера .

      Comment


        #4
        Някой ще сподели ли мнение по отношение на филма "Небесно царство"-на режисьора Ридли Скот и Орландо Блум в главната роля.По отношение на образност и достоверност на детайлите ми се струва доста добър.В същност според мен да се направи добър и достоверен исторически филм е доста трудно-всеки си има собствена представа за периода .
        "Прави каквото трябва,да става каквото ще!"

        Comment


          #5
          Sa4mo написа
          Някой ще сподели ли мнение по отношение на филма "Небесно царство"-на режисьора Ридли Скот и Орландо Блум в главната роля.По отношение на образност и достоверност на детайлите ми се струва доста добър.В същност според мен да се направи добър и достоверен исторически филм е доста трудно-всеки си има собствена представа за периода .
          Recalibrating my lack of faith in humanity...

          https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

          Comment


            #6
            Тя Хана го е казала накратко:
            Когато в “Небесно царство” се проявява верска толерантоност и политическа коректност– това ме дразни много повече от артилерията, която се използваше при обсадата.
            А иначе "Лъвът през зимата" не е ли за Хенри 2ри? Ако е същият филм, то той определено е един от много добрите за Средновековието, и от към исторически реалитет, и откъм вживяване в епохата.
            XV mile the sea brode is
            From Turkey to the Ile of Rodez...

            Comment


              #7
              Да, "Лъвът перз зимата" е за Хенри ²², всъщност е екарнизация на пиеса и действието се развива през една коледа. Впрочем, наскоро гледах нов вариант на "Холмарк" и бих казал, че доста ми допадна. Определено и в двата филма основното е духът, не толкова натуралистичната достоверност.

              "небесно царство" го гледах на компютъра си преди време и общо взето филма ми допадна. Имам предвид като филм - трудно ми е да отсъдя за достоверността му, тъй като не съм кой знае колко добре запознат с периода (сега чета една биография на Саладин, където се споменава и за тези събития). Определено имаше някои дразнещо съвременни концепции, но наред с тях мисля че имаше и тук-таме попадения (например, допадна ми моментът с разговора и разправията в началото на филма между отряда на минаващия благородник (Лиам Нийсен) и честанта власт). Впрочем, в книгата, която сега чета ("Саладин" от А. Шамдор) също тук-таме има примери за нещо, което бихме могли да наречем и "религиозна толерантност".

              Comment


                #8
                На мен също "Небесното царство" ми направи горе-долу добро впечатление, може би и защото подобни филми са рядкост. Тук е исторически форум и е нормално да се дребнее за историческите неточности, но не мислите ли че понякога се увличате с плюенето по всичко "Холивудско"? Защото в темите за филми това действие май вече става автоматично...
                Хана, къде видя артилерия при обсадата? Аз видях катапулти. И не разбирам защо те дразни религиозната толерантност толкова? Мислиш ли че всички до един в тази епоха са били религиозни фанатици... аз мисля че именно сред войните и въобще хора, водещи по-суров живот, религията е по-слабо разпространена. В този смисъл шапка свалям на Скот че не е нарочил "грозните, брадати араби" за лошите във филма, ами истинските виновници - религиозните фанатици и от двата лагера.
                За друг добър филм на средновековна тематика не се сещам, явно такива филми не са популярни и се правят доста рядко...
                "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                "But I know none, and therefore am no beast."

                (Richard III - William Shakespeare)

                Comment


                  #9
                  Извинявам се, артилерия го използвах метафорично, в смисъл, че пиротехниката и фойерверките бяха повече от това, което аз си представям за нормално за този период.
                  А като цяло посланието на филма ми напомни за посланието на едно руско мултфилмче, пардон, съветско: Ребята, давайте жить дружно! :mhehe: Въбоще филмът беше пълен със съвременни внушения: историята на малкия човек или малкият човек в историята - success story на храбрия беден ковач, който кеф ти Саладин, кеф ти Лузинян - с всички е на ти, открадна мацката от барона, посвети в рицарство!!! бедняците :stupid: , обедини пролетариите, надмогна емоциите от 11 септември и даде път на мирното съвместно съществуване от Атлантика... т.е. от Акра до ... няма значение до къде, не ми идва наум нищо с У вместо Урал

                  Comment


                    #10
                    Е, имаше ги тия неща без всякакво съмнение, Хана. Тъй да се рече, забелязваха се, за съжаление. Между другото, все пак въпросният "защитник на Йерусалим" е историческа личност, разбира се, бил си е благородник, а не незаконен син, при т`ва ковач по професия. И според кинжката, която сега чета наистина е посветил много хора от населението на Йрусалим в рицарство (ама какво да се прави, извънредното време е налагало извънредни мерки). Останалото май си е чисат измислица.
                    От друга страна, както отбелязах, според мен имаше и сполучливи моменти, както и много достоверни (поне за моето ниво на любителски познания ) типажи. Бих казал, че героят на Лиам Нийсен си бе много на мястото (жалко че с толкоз малко екранно време, ама какво да се прави). За мое съжаление други не правеха толкоз добри роли.
                    А за "артилерията" съм съгласен с теб, Хана, тези требушети имаха скорострелност на миномети и разрушителна сила на тежки мортири. Твърде много се усещаше влиянието на "Властелина...".

                    Comment


                      #11
                      Лъва през зимата , както съм гледал анонсите , не е ли по мотиви от Шекспир?
                      На мен лично ми допада , втората версия със Патрик Стюарт и Глен Клоуз .
                      Невероятна игра , ако не достоверност ( макар че съм чел , че филма доста добре е отразил действителноста),то поне можем с достойнство да кажем : Насладих се на великолепна актьорска игра.

                      А сега са попитам, сериалите : Пътя към София и Записки по Българските въстания до колко са достоверни ?
                      как смятате ?

                      Comment


                        #12
                        А сега са попитам, сериалите : Пътя към София и Записки по Българските въстания до колко са достоверни ?
                        А не е ли редно първо да попитаме доколко са средновековни?
                        Извинявам се, артилерия го използвах метафорично, в смисъл, че пиротехниката и фойерверките бяха повече от това, което аз си представям за нормално за този период.
                        Тя затова е толкова дразнеща и дори равностойна на ценностните внушения(в негативен план де).
                        Когато в “Небесно царство” се проявява верска толерантоност и политическа коректност– това ме дразни много повече от артилерията, която се използваше при обсадата.
                        Горното преведено по-ясно означава, че и двете ме дразнят горе-долу еднакво. Моралните внушения наистина са по-дразнещият елемент, ама това е защото също както артилерията(доста удачен термин :tup: ) привнасят нещо, което не би трябвало да присъства, и което по-претенциозният зрител не желае да присъства. Всъщност “Небесно царство” не съм го гледал, нямам и намерение.
                        За Александър Невски мога само да се се смея когато става дума. Вярно за времето си може и да е бил невероятен, но от тогава е минало доста време.
                        Лично аз се сещам за твърде малко филми на тази тематика, а още по-малка част от тях са качествени. Филм който ми харесва е Flesh & blood. Също хубав, макар и не средновековен е Последната долина. Филмите на Куросава също бих включил тук. Seventh Seal също(а той си е и точно по темата). Жана д'Арк на Бесон също ми хареса, но най-вече втората половина.
                        П.П. Бен Хур си е класически античен филм
                        Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

                        Comment


                          #13
                          Абе готин си е, освен това чрез него може да се усети и духа на средновековната обстановка в България, препоръчвам го на който още не го е гледал.
                          Филма не бива от всяка гледна точка. Няма нищо общо със средновековния дух. Просто е отвратителен. Става единствено за подгравки като "Златния век" и "Дунав мост" (е, тоя не е за средновековието, но е образец за калпав филм).

                          Златния век го удари първо по Тошово време в-к"Трезвеност" защотно изкараха всички от Симеоновата епоха върли алкохолици. После го емнаха и другите.
                          Освен за Аспарух и Златния век, амеше за кням Борис (едната серия беше май Слово за буквите).
                          Има от старите за Калоян, Ивайло и Иван Шишман, ама не се сещам като заглавия. "Боянският майстор" също.

                          От чуждите имаше хубав сериал за Карл Велики. Първия филм, който гледах на видео пък беше за португалския крал Фердинанд и Леонара Талес. Не се сещам за заглавието, може да е свързано и с Фернан Васкес.
                          Имаше друг на преподобния отец Торкемада, но това вече отива към времето на откриването на Америка.
                          За Полша имаше един филм, май беше "Под знака на орела" - за нашествието на кръстоносците в Полша.

                          Comment


                            #14
                            Hans Delbruck написа
                            П.П. Бен Хур си е класически античен филм
                            Да бе да ,я виж тука --> http://www.boreme.com/boreme/funny-2006/ben-hur-p1.php
                            :lol: :lol:
                            XV mile the sea brode is
                            From Turkey to the Ile of Rodez...

                            Comment


                              #15
                              Sir Gray написа
                              Да бе да ,я виж тука --> http://www.boreme.com/boreme/funny-2006/ben-hur-p1.php
                              :lol: :lol:
                              Не си актуален(изоставаш на завоите), преди ден два го гледах и това, и това:

                              и други
                              Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

                              Comment

                              Working...
                              X